Domů     Osudné přistání generála Štefánika: Způsobilo leteckou nehodu prasklé lanko?
Osudné přistání generála Štefánika: Způsobilo leteckou nehodu prasklé lanko?

Lidem čekajícím na letišti v bratislavských Vajnorech se hrůzou zastaví dech. Letadlo, ke kterému se upírají jejich oči, se nečekaně zvedne a vzápětí se poroučí kolmo k zemi. Dopadne téměř na záda. Benzín v proražených nádržích hoří.

Je 4. května 1919, 11,55 hodin. Uvnitř letadla právě zemřela čtyřčlenná posádka včetně československého ministra války.

Neděle 4. května 1919. Dlouho očekávaný okamžik nastává.

Do kabiny letounu usedá čtyřčlenná posádka, ve které nechybí muž v uniformě francouzského generála opásaný šavlí, Milan Rastislav Štefánik (1880 – 1919) Na hlavě má koženou kuklu podšitou kožešinou. Start probíhá bez problémů, letadlo se hladce odlepuje od země.

Letiště v Campo Formidu hlásí odlet v 8.07 hodin a informuje Bratislavu i Vídeň, že letoun dorazí asi v 11.30 hodin. Bratislava zažívá horečné přípravy. Vojenské jednotky mašírují, kapela se ladí, děla se chystají na vypálení čestných salv.

Scházejí se politici, Štefánikovi přátelé. Ačkoli se Štefánik snažil svůj přílet utajit tak, aby o něm vědělo jenom pár blízkých, k Vajnorám stejně směřují davy lidí, kteří chtějí svého hrdinu přivítat.

Milan Rastislav Štefánik v kruhu vlastenců ve Washingtonu. Na vzniku Československé republiky měl lví podíl, osud ale nepřál, aby si ho užil.
Milan Rastislav Štefánik v kruhu vlastenců ve Washingtonu. Na vzniku Československé republiky měl lví podíl, osud ale nepřál, aby si ho užil.

Místo oslav se koná pohřeb

Letoun Caproni 450 zatím klidně pluje vzduchem. Kurz míří přes Julské Alpy na rakouský Villach a Bruck, u Neziderského jezera potom na Neustadt a Vídeň, pak po Dunaji k Bratislavě.

350 kilometrů dlouhý let zvládne posádka bez potíží a v 11.15 hodin se bombardér objevuje nad městem. Personál vajnorského letiště zapaluje signální oheň s hustým dýmem. Letadlo několikrát zakrouží ve výšce do 500 metrů nad městem a pak zamíří k letišti.

Tam snižuje výšku na 200 metrů, a když si piloti ověří směr větru, zatočí obloukem vpravo od jihozápadu. Jenže když se má letoun po dokončení zatáčky podrovnat k přistání, zničehonic zvedne ocas a padá kolmo k zemi.

Po dopadu začíná hořet, ale benzínu je v nádržích naštěstí málo, takže nevydrží plameny dlouho živit. Nikdo z posádky nepřežije. Místo velkolepých oslav chystá Bratislava 10. září 1919 pohřeb.

Edvard Beneš se se Štefánikem moc v lásce neměl.
Edvard Beneš se se Štefánikem moc v lásce neměl.

Selhalo zdraví nebo technika?

Krátce po havárii zahajuje práce vyšetřovací komise pod vedením kapitána Federica Zappelloniho (1891 – 1979), velitele italské letecké jednotky ve Vídni. Má zjistit příčinu nehody.

Zprávu o průběhu vyšetřování potom sepisuje italský major letectva Francesco Vece „Pravděpodobné jsou jen dvě hypotézy: První: Ministr Štefánik chtěl za letu převzít funkci pilota a při přistání omdlel a padl na kormidla. Druhá:

Přetržené lanko radiostanice, nacházející se v letounu, řízení výškového kormidla zablokovalo,“ líčí Vece závěry, k nimž komise po pečlivém přezkoumání všech okolností tragédie dospěla.

Už těsně po Štefánikově smrti se ale začínají objevovat „zaručené“ zprávy, že se stal obětí atentátu. V této souvislosti se objevuje jméno československého ministra zahraničí Edvarda Beneše (1884 – 1948).

Jisté je, že Beneš Štefánika v lásce nemá, ovšem Masaryk i Beneš Štefánikovy diplomatické schopnosti a zkušenosti zoufale potřebují, právě totiž vrcholí spor mezi italskou vojenskou misí, v jejímž čele stojí generál Piccione a francouzskou misí, vedenou generálem Pellém.

Týká se velení armády na Slovensku. Oba státy se snaží zajistit si vliv v novém státě a v Praze i Bratislavě všichni čekají na Štefánikovu pomoc při urovnávání sporu, protož má s italskou i s francouzskou stranou úzké styky.

Navzdory tomu ale Masaryk se Štefánikem nepočítá ani jako s ministrem nové republiky.

Replika letounu Caproni 450, ve kterém generál Štefánik uskutečnil svůj poslední let. Dodnes není přesně objasněno, co se vlastně stalo.
Replika letounu Caproni 450, ve kterém generál Štefánik uskutečnil svůj poslední let. Dodnes není přesně objasněno, co se vlastně stalo.

Chce se zbavit konkurenta

„Je nepochybné, že na tom měl podíl také mladší Beneš, který měl dosti důvodů žárlit na Štefánikovy úspěchy a jeho roli v zahraničním odboji,“ píše slovenský historik Ján Mlynárik (1933 – 2012), který komentuje situaci, že Masaryk s Benešem chtěli Śtefánika vyšachovat ze hry o funkce v novém státě.

Potvrzuje to i Benešův dopis Masarykovi z 21. března 1919: „Navrhnu mu, aby se vzdal ministr. vojenství… Co s ním dále, nevíme: na Slovensku?

Sotva, nejlépe by byl Řím, jestliže Paříž je vyloučena.“ Jeho slova svědčí o tom, že by Štefánika nejraději „uklidil“ na vyslanecký post v Římě, když o ten pařížský už se hlásí někdo jiný.

Nicméně rozhodně nejsou důkazem, že by se chtěl úspěšného vojáka a diplomata zbavit nadobro.

Charismatický generál Štefánik se bohužel stane nepohodlným.
Charismatický generál Štefánik se bohužel stane nepohodlným.

Došlo k sestřelení omylem?

Československo je také od 27. dubna 1919 ve válečném stavu s Maďarskou republikou rad. Bojuje se o slovenské hranice. „Letadla maďarské Rudé armády se občas dostávala i do slovenského vzdušného prostoru.

Ve válečné psychóze, která tehdy panovala, se velmi lehce mohlo stát, že po příletu cizího letadla nad Bratislavu začali někteří vojáci bratislavské posádky letadlo ostřelovat v přesvědčení, že jde o maďarské letadlo,“ objasňuje jednu z dalších teorií generálova konce současný slovenský autor Štefan Štvrtecký.

Nahrávala by tomu skutečnost, že italská a maďarská trikolora je složená ze stejných barev, ovšem jinak uspořádaných.

Štvrtecký tuhle teorii ale vzápětí popírá, protože Maďarská republika rad používala na svých letounech jako identifikační symbol červenou hvězdu. Ani tenhle názor tedy neobstojí.

Štefánikova mohyla na Bradlech. Jeho smrt dodnes vzbuzuje spoustu otazníků.
Štefánikova mohyla na Bradlech. Jeho smrt dodnes vzbuzuje spoustu otazníků.

Přiznání jediného vojáka neobstojí

K tragédii se v roce 1928 znovu vrací i speciální komise Vojenské kanceláře prezidenta republiky pod vedením generála Stanislava Čečka (1886 – 1930).

Ta po přezkoumání dochází k názoru, že jednou z příčin tragédie mohl být prudký nárazový vítr nad letištěm, který prý pilot při řízení letadla nezvládl.

Jako druhou možnost pak uvádí právě ostřelování letadla, ke kterému se prý přiznal jeden z vojáků Jozef Meško. Měl na něj vystřelit ve chvíli, kdy přelétalo nad dunajským mostem.

„Pokud by se připustila možnost, že se střílelo, není možné hovořit o nějakém zlém úmyslu, ale jen o nešťastné náhodě, způsobené unáhleností a nerozpoznáním letadla,“ zní závěr komise.

Dělostřelci, kteří v té době sloužili v Bratislavě vedle letiště, ale střelbu nepotvrdili.

Současný ředitel Vojenského historického ústavu v Bratislavě Miloslav Čaplovič se přiklání ke stejným závěrům jako Zappelloniho komise v roce 1919. Více než na pád na řídící páky letadla zaviněný Štefánikovými zdravotními problémy, ale sází na technickou závadu v podobě utržené antény radiotelegrafu, která omezovala pohyblivost výškového kormidla.

Letadlo, které kvůli tomu nemělo vysokou rychlost, tak podle Čaploviče mohl strhnout poryv větru…

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Historie
Španělská chřipka: Dvojspřeží jezdců apokalypsy
Měla více obětí než obě světové války dohromady. Čtyři vlny rozpuku viru A/H1N1, které v letech 1918-1920 nakazily každého třetího člověka na planetě, zahubily až 5 % světové populace. Pandemie, která dostala mnoho přízvisek – „bolševická nemoc“, „brazilská nemoc“, či „Napoleonský voják“ – se nejvíce proslavila jako chřipka španělská.   Španělsko k ní přitom přišlo […]
Historie
Barvy nad zlato i drahé koření
Náš oděv nebýval vždy tak pestrobarevný jako dnes. Výroba barev na látky byla totiž v minulosti poměrně složitou záležitostí a vybrané odstíny barev navíc ukazovaly na společenské postavení nositele oděvu, nikoliv na jeho barevný vkus… Nejstarší záznamy o barvení látek pocházejí z mladší doby kamenné z Číny, kde lidé barvili své šaty ruměnkou. Nevíme však, […]
Historie
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
reklama
lifestyle
Úspěšní a slavní, které vyhodili z práce pro nedostatek talentu
Už od dětství si Walt Disney rád maloval, miloval však i vlaky. Často přikládal ucho ke kolejím a poslouchal, zda se nějaký neblíží. Když se s rodinou přestěhoval do Kansas City, jeho kamarád ho seznámil se světem varieté a filmu. To ho později inspirovalo při návrhu designu Disneylandů, kolem kterých musela vždy vést železnice. Walt Disney […]
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
reklama
svět zločinu
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Expolicista znásilňoval a vraždil. Odsedí si 28 let!
S nožem v ruce si od bývalé přítelkyně vynucuje pohlavní styk. Pak si ještě vyfotí její intimní partie a fotografiemi ji vydírá. Není ale jediná, na koho si expolicista dovoluje. Znásilnit chce dokonce i vlastní matku. Sousedka jeho běsnění nepřežije.  Nejprve se zdá, že se Martin K. (36) trestu za veškeré spáchané ohavnosti vyhne. Někteří […]
Olga Hepnarová: Ukřivděná dívka zvolila jako zbraň náklaďák
Má kruhy po očima. Nespala dobře. V chodu ji udržuje hlavně napětí, které šponuje každý sval v jejím těle. V kabině tmavozelené Pragy RN se trochu uklidní. Tady se cítí dobře. S řadicí pákou a volantem to zkrátka umí. Je připravená vyrazit na krvavou misi s jediným cílem – zabíjet. V době, kdy se Olga Hepnarová poprvé rozkřičí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Potřebujete nový kávovar?
panidomu.cz
Potřebujete nový kávovar?
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml