Bezesporu nejznámější policejní sbor planety, Scotland Yard, se hojně vyskytuje i v četných literárních dílech s kriminalistickou a detektivní tematikou. Jednotky londýnské policie však vznikly teprve v roce 1829.
Letošní září tak mohou oslavit stodevadesáté narozeniny!
Newyorská policie – 1626, francouzská – 1667 a ta londýnská až 1829? Roky vzniku jednotlivých policejních sborů nás nutí k otázce, proč vznikl londýnský Scotland Yard až s takovým odstupem. Bezpečí londýnských ulic totiž bylo hlídané už před vznikem Scotland Yardu.
Chopili se toho dobrovolníci, kteří si za vyřešení jednotlivých případů přišli na hezké peníze. S rozmachem průmyslové revoluce a s přílivem tisíců nových pracovníků a obyvatel Londýna už to ale nestačilo.

Strážníci honí prostitutky V půli 18. století vzniká první placený osmičlenný policejní sbor a v roce 1798 je založená také námořní policie, která se ale omezuje jen na přístavní oblasti. K vytvoření plnohodnotného sboru přistoupí až baron Robert Peel (1788–1850), pro nějž je vzorem policie pařížská.
Zároveň rozhodne o tom, že barva policejních uniforem bude tmavomodrá a že jednotliví policisté musejí měřit aspoň 180 centimetrů. Z prvního náboru byla do dvou let propuštěna půlka strážníků – vysedávali totiž v hospodách a chodili za prostitutkami.
A proč v sobě nese název metropolitní policie Skotsko? První policejní velitelství se totiž nacházelo v budově, u jejíhož dvora byl vchod do budovy, kde pobývali skotští králové.

Skokový nárůst A jak vypadají dnes již tradiční policejní sbory Londýna dnes? Zcela jinak. Změnily se jim totiž i podmínky. V současnosti totiž musí střežit megalopoli o takřka osmi milionech lidí. Je pravdou, že i počty členů metropolitní policie se změnily.
Na město tak dohlíží okolo 50 000 strážníků, kteří navíc využívají i moderní technologické postupy od testů DNA přes síť bezpečnostních kamer až po centralizovaný počítačový systém poeticky nazvaný Holmes.