Domů     Zdravotní obtíže podle věku: Co čekat ve 30 a čeho se obávat v 60?
Zdravotní obtíže podle věku: Co čekat ve 30 a čeho se obávat v 60?
24.9.2019

Naši předkové se dožívali výrazně nižšího věku než my v současnosti. Důvodem je zřejmě to, že nás netrápí hlad ani výraznější válečné konflikty. A v neposlední řadě jsme se o svůj zdravotní stav začali lépe starat.

I přesto nás v určitém věku sužují nemoci, kterým se nevyhneme. Čeho se tedy máme bát ve 30, 40 nebo v 50 letech?

Dvacetiletí:

Kolem dvacátého roku se ještě mnoho zdravotních problémů neobjevuje. O to více je důležitá prevence z hlediska budoucnosti. Ta se týká především dostatku pohybu a zdravé životosprávy. I v tomto věku se ale objevují specifické zdravotní problémy.

Zdravotní problémy se týkají především pohlavního života.
Zdravotní problémy se týkají především pohlavního života.

Chlamydie

O co jde: Infekci způsobuje bakterie Chlamydia trachomatis. Její záludnost spočívá v tom, že část nakažených nepociťuje žádné symptomy. Nejčastěji se objevuje u mladých, sexuálně aktivních žen.

Příznaky: V prvních dnech se neprojevuje vůbec, o týden až dva později se dostavuje bolest při močení a výtoky.

Riziko: Neléčená infekce může vést k vážnějším zdravotním problémům, které mohou vyústit v neplodnost.

Příčiny: Nejčastěji se přenáší sexuálním stykem. Riziko nákazy radikálně snižuje použití kondomu a omezení počtu sexuálních partnerů.

Léčba: Chlamydie se léčí různými typy antibiotik a infekce většinou do dvou týdnů zmizí.

Chlamydie mohou způsobit i neplodnost.
Chlamydie mohou způsobit i neplodnost.

HPV virus

O co jde: HPV infekce je celosvětově rozšířená nemoc, kterou se nakazí do 2 let od zahájení sexuální života až 60 % osob, do 5 let až 80 % osob. Poté dochází k vymizení viru.

Příznaky: U některých jedinců se papilomaviry opakovaně vracejí. Může pak dojít ke vzniku prekancerózy (stav předcházející vzniku maligního nádoru) či rakoviny děložního čípku.

U virů s nízkým rizikem se vytvářejí genitální bradavice, jimiž mohou být postiženi muži i ženy.

Příčiny: Dochází k ní především přímým stykem, ale i dotykem kůže. K přenosu může dojít i při nepenetrativním styku.

HPV viry způsobují nejčastěji rakovinu děložního čípku.
HPV viry způsobují nejčastěji rakovinu děložního čípku.

Třicetiletí:

Ještě okolo třiceti let se mladí lidé nepotýkají s velkými zdravotními obtížemi. V současné době se ale stále častěji objevují nesnáze spojené s početím a porodem potomka. Problém se týká stejně tak mužů i žen a jejich počet každým rokem stoupá.

Třicetiletí řeší hlavně problémy s početím.
Třicetiletí řeší hlavně problémy s početím.

Neplodnost

O co jde: Za neplodnost se dá považovat situace, kdy se pár snaží otěhotnět a více než jeden rok od pravidelného nechráněného styku se jim nedaří počít.

Léčba: Situace může dojít až do fáze, kdy páry podstupují léčbu neplodnosti metodami asistované reprodukce.

Rizika: Kvůli odsouvání těhotenství na pozdější dobu se snižuje pravděpodobnost, že žena otěhotní. Podle statistiky je už ve 35 letech šance na otěhotnění zhruba poloviční.

Příčiny: U mužů může za neplodnost nízký počet spermií, jejich nedostatečná pohyblivost, či dokonce jejich nepřítomnost. U žen se jedná zejména o hormonální poruchy, kdy nedochází k ovulaci nebo mají neprůchodné vejcovody.

Velký vliv na situaci má také životní styl – problémy s hmotností, kouření, alkohol, drogy nebo nadměrný stres.

Stále častěji musí páry vyhledávat pomoc s asistovanou reprodukcí.
Stále častěji musí páry vyhledávat pomoc s asistovanou reprodukcí.

Čtyřicetiletí:

Po prvních třech dekádách života se objevuje u obou pohlaví více potíží se zdravím. Začíná se zvyšovat riziko vysokého tlaku, cholesterolu, a u mužů hlavně cukrovky.

Mění se hladina hormonů, tělo mnohem pomaleji spaluje, ukládá si tuky, mnohem hůře se zbavujeme nadbytečných kil.

Okolo čtyřicítky se mění hlavně hladina hormonů.
Okolo čtyřicítky se mění hlavně hladina hormonů.

Andropauza

O co jde: Stejně jako u žen dochází i u mužů k poklesu hormonální hladiny. Začíná zhruba ve věku mezi 40 a 55 let.

Příčiny: Za mužský přechod je zodpovědný mužský pohlavní hormon testosteron, jehož množství se společně s věkem snižuje. Ten ovlivňuje vývoj spermií, nárůst svalové hmoty nebo ochlupení.

Příznaky: Andropauza se projevuje hlavně změnou nálad, větší únavou nebo mrzutostí. Muži mají také větší problémy s pamětí nebo s klouby. Se snižováním produkce testosteronu klesá i sexuální apetit.

Úbytek hormonů je urychlen špatným životním stylem, který přinášejí stres, alkohol nebo obezita.
Úbytek hormonů je urychlen špatným životním stylem, který přinášejí stres, alkohol nebo obezita.

Diabetes 2. typu

O co jde: Diabetes neboli cukrovka patří mezi závažné chronické onemocnění, které se projevuje poruchou metabolismu sacharidů. Je nejčastější nemocí, projevující se po čtyřicítce.

Příznaky: U tohoto typu cukrovky lidé pociťují nadměrnou žízeň nebo chorobný hlad, přičemž nemocní chodí velmi často močit.

Příčina: Za primární příčinu cukrovky 2. typu je považována obezita, hlavně u osob, které mají k této chorobě dědičné dispozice.

Dlouhodobě komplikovaná cukrovka může zapříčinit srdeční choroby, mozkové příhody nebo selhání ledvin.
Dlouhodobě komplikovaná cukrovka může zapříčinit srdeční choroby, mozkové příhody nebo selhání ledvin.

Padesátiletí:Nejvíce změn mezi 40. a 50. rokem zažívají ženy, u nichž nastává období klimakteria. Po něm už žena přestává být plodná, dochází také k větší lámavosti kostí, inkontinenci a zhoršuje se zrak. Muži se v tomto období často potýkají s rakovinou tlustého střeva.

U žen dochází v tomto věku v výrazným hormonálním změnám.
U žen dochází v tomto věku v výrazným hormonálním změnám.

Klimakterium

O co jde: Jedná se o období v životě ženy, kdy se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu.

Příznaky: Jelikož se zastavuje menstruační cyklus, žena přestává být plodná. Nejznámějšími příznaky jsou časté návaly horka s pocením, poruchy spánku, objevují se ale také změny nálad a deprese.

Rizika: Po přechodu se u žen vyskytuje ve vyšším procentu osteoporóza, výkyvy hmotnosti, vysoký krevní tlak, a tím i zvýšené riziko kardiovaskulárních onemocnění. Nejsou výjimkou ani záněty močových cest.

K potlačení zdravotních problémů se používají léky, které dodávají tělu chybějící hormony. Ne každá žena je ale dobře snáší.
K potlačení zdravotních problémů se používají léky, které dodávají tělu chybějící hormony. Ne každá žena je ale dobře snáší.

Rakovina tlustého střeva

O co jde: Rakovina tlustého střeva se objevuje jak u žen, tak i mužů. U silnějšího pohlaví se ale vyskytuje ve větší míře.

Příčiny: Za vznikem nádorů stojí hlavně nevhodný životní styl – vysoký příjem masa a živočišných tuků. Neprospívají ani sedavý způsob života a nedostatek pohybu.

Pojí se ale také s výskytem chronických zánětů, jakou je například Crohnova nemoc nebo ulcerózní kolitida.

Příznaky: Vyskytují se příznaky, které nemusejí hned znamenat rakovinu, je ale třeba tyto změny hlídat. Ve stolici se objevuje krev nebo hlen, dochází ke ztrátě hmotnosti, člověk se cítí velmi unavený.

Léčba: Lékaři volí vždy takový druh léčby, který je vhodný podle rozsahu onemocnění a jejího stadia. V případě včasné diagnostiky lékaři chirurgicky odstraní celý nádor.

Ve druhém a třetím stadiu jsou nutné také chemoterapie a radioterapie.
Ve druhém a třetím stadiu jsou nutné také chemoterapie a radioterapie.

Šedesátiletí:

Okolo 60. roku už se u obou pohlaví celkově zdravotní stav zhoršuje. Tento věk je kritický zejména kvůli výskytu závažnějších srdečních nemocí. Začíná se zhoršovat pleť, sluch a také zrak.

Okolo šedesátky přibývá zdravotních potíží.
Okolo šedesátky přibývá zdravotních potíží.

Osteoporóza

O co jde: Toto onemocnění kostí se vyznačuje úbytkem přirozeně mineralizované kostní hmoty, které vede ke zvýšené křehkosti kostí.

Příčiny: Vyšší riziko hrozí zejména ženám po přechodu, u kterých se snižuje ochranný vliv hormonu estrogenu. Jako u ostatních nemocí má velký vliv zdravý životní styl a také výživa.

Příznaky: Zpočátku se nemoc nemusí vůbec projevit. Když už choroba pokročí, člověk pociťuje silné bolesti zad a postupně ztrácí svoji výšku. Snadno dochází ke zlomeninám kostí.

Nejčastěji se zlomeniny objevují v zápěstí, v krčku stehenní kosti nebo na obratlích.

Řídnutí kostí se nemusí zpočátku vůbec projevit.
Řídnutí kostí se nemusí zpočátku vůbec projevit.

Rakovina plic

O co jde: Rakovina plic představuje nejčastější typ nádorového onemocnění, které nejvíce zasahuje lidi ve věku 65–69 let a postihuje zejména muže.

Příčiny: Je všeobecně známo, že nejvíc ke vzniku rakoviny plic přispívá kouření. Jediná cigareta v sobě obsahuje více než 60 různých karcinogenů. Nikotin navíc oslabuje reakce imunitního systému.

Vliv na propuknutí nemoci mohou mít dědičné faktory, znečištění vzduchu nebo kontakt s azbestem či radonem.

Příznaky: Nádorové onemocnění na plicích o sobě dlouho nemusí dát vědět, nebo vypadá jako banálním onemocnění. Mezi první varovné příznaky patří sípání a změna kašle, který je dráždivější a silnější.

Lékaři často rakovinu objeví až jako metastázy jiného nádoru. Zhruba 85 % lidí pak nebojuje o vyléčení, ale pouze o prodloužení života.

V počátečních stadiích provádějí lékaři chirurgický zákrok, při kterém odstraní postiženou plicní tkáň.

Infarkt myokardu

O co jde: Jedná se o nejčastější kardiovaskulární onemocnění, kdy dochází k náhlému přerušení krevního zásobování do části srdce. Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let.

Příčina: Infarktu většinou předchází dlouhodobé ukládání tukových látek na stěny cévy. Může ho vyvolat také stres, fyzická zátěž nebo změna počasí.

Příznaky: U mužů i žen se symptomy liší. Muži mají příznaky viditelnější, pociťují silnou bolest na hrudi. Typická je i prudká bolest, která vystřeluje do ramene, krku nebo levé ruky.

U žen dochází k nadměrnému pocení, úzkosti, mohou se objevit i bolesti zad nebo břicha.

Vznik infarktu se může zvyšovat stresem, cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo nadváhou.
Vznik infarktu se může zvyšovat stresem, cukrovkou, vysokým krevním tlakem nebo nadváhou.
Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
Věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
reklama
věda a technika
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Lidská bytost na součástky: Kolik stojí člověk?
Několik lidí se sklání nad mrtvolou. Řežou do břicha, odkud postupně vytahují ledviny, srdce, játra a další orgány. Počínají si opatrně, protože při sebemenší chybičce mohou lidské tělo znehodnotit a v tomto případě nic nesmí přijít nazmar! Lidské tělo můžeme stejně jako například automobil rozebrat na nejmenší součástky a ty následně zpeněžit. Člověk by ale stál […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz