Domů     Přizval si paleontolog na pomoc slavného autora detektivek?
Přizval si paleontolog na pomoc slavného autora detektivek?

„Je to všechno jenom podfuk, můj test pomocí fluoru před čtyřmi lety jasně prokázal stáří té lebky. Nějaký vtipálek si z nás zkrátka drze vystřelil,“ prohlašuje 21. listopadu 1953 britský paleoantropolog Kenneth Oakley (1911 – 1981) před odbornou veřejností. Před chvílí právě skončila největší blamáž světové vědy ve 20. století…

Když britský přírodovědec Charles Darwin (1809 – 1882) publikuje v roce 1859 svoji evoluční teorii, ještě netuší, že spouští lavinu otázek, které vědcům na dlouhou dobu zamotají hlavu.

„Jak a kde vlastně vznikl člověk? A co ho spojuje s opicí?“ Zatím nevědí, proto hledají prastaré lidské kosti, které by jim daly odpověď.

V roce 1912 objevuje britský advokát a amatérský paleontolog Charles Dawson (1864 – 1916) v Piltdownu v sussexském hrabství lebku, která vypadá, že je tím, co všichni dosud marně hledali.

Charles Darwin svojí evoluční teorií lidem pořádně poplete hlavu.
Charles Darwin svojí evoluční teorií lidem pořádně poplete hlavu.

Podivné kamínky

Začíná příběh, na jehož rozuzlení budeme čekat dlouhých 40 let. Charles Dawson se pěkně nudí. Právnická praxe ho nebaví, a tak cestuje a baví se svými koníčky.

Všechny kameny v okolí přitahují jeho pozornost a už ve svých 21 letech (1885) se stává členem Geologické společnosti. V roce 1908 se prochází v jižní Anglii nedaleko vesnice Piltdown. Oči má zapíchnuté do cesty hustě posypané štěrkem.

„Některé kameny vypadají docela jako pravěké pazourky, třeba by se tu daly najít i nějaké pravěké lidské pozůstatky,“ přemýšlí. Vyptává se v okolí a dozví se, že kamínky pocházejí z nedaleké farmy.

„Schovejte mi každou zajímavost nebo zkamenělinu, kterou najdete,“ klade na srdce místním dělníkům, kteří tam kopou štěrk na vysypání cesty. O nějakou dobu později se k jámě vrací.

Co kdyby se přece jenom něco našlo… Jeden z kopáčů mu nadšeně ukazuje část lebeční kosti spojenou s čelistí, obsahující jeden zub. Jméno dělníka ale Dawson nikdy neprozradí… Touží ovšem být slavným nálezcem. Jeho jméno se musí jednou provždy zapsat do učebnic!

Svůj objev nabídne známému anglickému paleontologovi Dr. Arthurovi Smithu Woodwardovi (1864 – 1944), který si kosti se zájmem prohlédne. „Jsou skutečně pozoruhodné,“ řekne po chvíli ticha. „Bude ale dlouho trvat, než je podrobně prozkoumáme,“ dodá vzápětí.

Dalšího bádání se účastní i Dawsonův pomocník, francouzský jezuita a paleontolog Pierre Teilhard de Chardin (1881 – 1955), který má být zárukou korektnosti výzkumu.

Charles Dawson představí lidem nález století....
Charles Dawson představí lidem nález století….

Miliónové dějiny lidstva

Odborníkům lebku představí teprve za čtyři roky 12. prosince 1912 na schůzi britské Geologické společnosti. Dawson v úvodu vylíčí okolnosti svého nálezu a potom předá slovo Woodwardovi. „Zlomky lebky, objevené u Piltdownu, nám umožnily rekonstruovat ji celou.

Jde o lebku nepříliš staré ženy. Nápadná je tloušťka kostí dosahující hlavně v týlu téměř 20 milimetrů. Není pochyb, že jde o lidské pozůstatky. Obsah mozku je asi 1400 m3 (dvě třetiny dnešního mozku – pozn.). Pochází z pleistocénu (cca 2,5 miliónu – 12 000 př.

n. l.), tedy pozdní doby ledové,“ vysvětluje Woodward zaníceně svým ohromeným posluchačům. Ve vědeckých kruzích se rázem strhne bouře. Konečně máme v ruce mezičlánek spojující vývoj člověka a opice.

Znamená to, že první lidé šlapali po Zemi už před miliónem let! V závěru jednání společnosti Woodward navrhne, aby se objev jmenoval podle jeho nálezce – Eoanthropus Dawsoni, Dawsonův jitřní člověk. Amatérský vědec je blahem bez sebe.

Úspěch, na který čekal, konečně přichází. Okamžitě je centrem celosvětové pozornosti a píší o něm všechny noviny. Slávy si ale bohužel příliš neužije, umírá v roce 1916 na otravu krve.

Rok předtím ale ještě stihne překvapit svět dalšími objevy fragmentů kostí u Piltdownu, v místě asi o dvě míle dál (cca o 3 km) od prvního naleziště. Všichni ho oslavují a Woodward píše knihu První Angličan.

Údajná rekonstrukce tváře piltdownského člověka.
Údajná rekonstrukce tváře piltdownského člověka.

Trumfnou Němce i Francouze

Brzy ale začne některým odborníkům vrtat hlavou, že čelist velice připomíná šimpanzí, lebka zase současného anglosaského člověka. „Jak je možné spojení tak vyvinuté mozkovny s primitivní čelistí? Patří to vůbec k sobě?“ ptají se rozpačitě.

Ozývají se první pochybnosti. Zlí jazykové si myslí, že je všechno nějaké divné a lebka je stará sotva čtvrt miliónu let. Angličané si ale ani na chvíli nepřipustí, že by něco mohlo být jinak.

„První člověk pobýval na anglickém území,“ tvrdí hrdě a nekriticky lebku obdivují. Konečně mohou trumfnout Němce i Francouze. Na ostrovech se totiž zatím téměř žádné pravěké nálezy neobjevily, zato ve Francii i Německu jich mají spoustu.

Londýnské muzeum se pyšní exponátem, na který lidé stojí fronty a jeho kopie putují do muzeí celého světa i na vysoké školy.„Čelist je z opice,“ prohlásí už v roce 1915 francouzský paleontolog Marcellin Boule (1861 – 1942).

Jeho hlas ale zanikne v křiku spousty obdivovatelů. Americký zoolog Gerrit Smith Miller (1869 – 1956) dopadne mnohem hůř. Když se objeví ještě druhá lebka, nemají pro něho Britové už ani jedno vlídné slovo.

Obviňují ho z drzosti a protibritského smýšlení. Do třetice se ozve německý antropolog Franz Weidenreich (1873 – 1948), který ostatky pečlivě prozkoumá. „Moderní lidská lebka a čelist orangutana,“ zní jeho nekompromisní závěr.

Zbytečně, nikdo ho neposlouchá. 28. července 1938 dokonce skotský antropolog Arthur Keith (1866 – 1955) nechává k 30. výročí nálezu v Piltdownu vztyčit pomník.

V místě nálezu ostatků vznikne pomník.
V místě nálezu ostatků vznikne pomník.

Středověký Angličan křížený s lidoopem

Píše se rok 1953. Paleoantropologové Kenneth Oakley, Wilfrid Edward Le Gros Clark (1895 – 1971) a Joseph Weiner (1915 – 1982) posílají do světa výsledky své analýzy kostí.

Zkouška pomocí fluoru potvrzuje, že lebka v žádném případě nemůže být stará milión let. Na rozdíl od jiných prvků zůstává fluor v kostech i po smrti. Čím starší kost, tím větší množství se ho v ní vyskytuje.

„Fosilie sestává z lebky středověkého člověka, asi 500 let staré čelisti orangutana a zubu šimpanze.

K vytvoření zdání starobylosti byly kosti barveny železitým roztokem a dichromanem draselným,“ potvrzují všichni tři v listopadu 1953. Zub byl navíc upilován, aby vypadal jako lidský. Skandál okamžitě pronikne do tisku.

„Prohlášení bylo vydáno po 20 letech pověstí a spekulací mezi evropskými paleontology o pravosti kostí,“ píše New York Times. Londýnský Star rovnou křičí:

„Největší vědecký podvod století!“ Všichni, kteří se dramatické události před 40 lety účastnili, už jsou dávno mrtví, a tak se při nařčení z klamání nemohou nijak obhajovat. Padají proto různá jména:

Woodward se svými spolupracovníky, jezuita de Chardin, který sám našel i jeden zub, dokonce i Arthur Conan Doyle (1859 – 1930), který přivedl na svět legendárního Sherlocka Holmese. Důkazy proti otci detektiva jsou ovšem jenom nepřímé.

„Doyle bydlel nedaleko Piltdownu a zabýval se i paleontologií,“ tvrdí Doylovi odpůrci, jenže to nestačí. Nejpravděpodobněji ale všechno spískal sám Dawson.

Současný britský archeolog Dr. Miles Rusella z Univezity v Bornemouthu, který zkoumal jeho sbírku nálezů, tvrdí: „Obsahuje minimálně 38 padělků!“

Paleoantropologové nález zkoumají. Dojdou k názoru, že nemůže být tak starý, jak se tvrdí...
Paleoantropologové nález zkoumají. Dojdou k názoru, že nemůže být tak starý, jak se tvrdí…

Žert, který zašel příliš daleko

Jednoho z dalších možných pachatelů usvědčují současní britští paleontologové Andy Currant a Brian Gardiner z Muzea historie přírody v Londýně. „Piltdown je nesmysl, jehož zkoumání spotřebovalo obrovské množství času,“ nechává se slyšet Currant.

Společně objevili už v roce 1970 v muzeu v kufru kosti.

Majitelem zavazadla s podivným obsahem byl podle monogramu Martin C. Hinton, který pracoval v oddělení zoologie v roce 1912. Kosti a zuby, které Hinton konzervoval, jsou obarvené stejným způsobem jako ty z Piltdownu.

Má žertík, kterému vědci tak dlouho věřili, na svědomí právě on? Rozhodně měl potřebné znalosti, byl tehdy expertem na vliv prostředí na staré kosti. Jeho vtipy navíc byly mezi kolegy vyhlášené. Osobní spory měl i s Woodwardem, a tak si z něj klidně mohl udělat legraci…

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Vzpomínky na život jako z pohádky. Osud trojice dětí Františka Ferdinanda d´Este
Zvedne hlavu směrem k majestátní věži. Okamžitě jí proběhnou hlavou vzpomínky, jak si tu hrála se svými bratry. Ta doba už je ale dávno pryč, teď v jejím bývalém domově vládnou úplně jiné pořádky. Časy Rakouska-Uherska už zkrátka patří do minulosti. Ten den obrátí vzhůru nohama prakticky celé dějiny následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d´Este (1863–1914) zamíří […]
Historie
Od gladiátorů po jezdecké akrobaty: Fascinující historie cirkusu
Cirkusy provázejí lidstvo po staletí – od krvavých římských her až po okázalé show plné akrobacie a kaskadérských kousků. Jak se z antických arén stala manéž plná barev a hudby? A proč někteří lidé cirkusy milují, zatímco jiní je odmítají? Antický circus: Popravy určené k pobavení Dávnou historii cirkusu můžeme vystopovat až do antiky. „Circus“ […]
Historie
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Historie
Titanic: Příběh zkázy, který stále fascinuje svět
14. dubna 1912 se navždy zapsal do historie jako den, kdy nejluxusnější parník své doby, Titanic, narazil do ledovce a navždy zmizel v temných hlubinách Atlantiku. Jeho tragický osud dodnes vyvolává otázky: Mohlo se katastrofě předejít? A co všechno se ještě můžeme dozvědět z trosek, které pomalu mizí v mořských hlubinách? Lokalita: přibližně 600 kilometrů jižně […]
reklama
svět zločinu
Nejhorší masová vražda v dějinách Spojených států
Samozvaný mesiáš Jim Jones (1931–1978) založil v Indianapolis v 50. letech křesťanskou sektu Chrám lidu, jejímž prostřednictvím kázal o rovnosti a bojoval proti rasismu. Na první pohled to vypadalo téměř skvěle, tak proč ten tragický konec? Ačkoli byl Jones běloch, během několika let získal do svých řad tisíce stoupenců, zejména Afroameričanů. Sám Jones v roce […]
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
reklama
lifestyle
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz