Domů     Přizval si paleontolog na pomoc slavného autora detektivek?
Přizval si paleontolog na pomoc slavného autora detektivek?

„Je to všechno jenom podfuk, můj test pomocí fluoru před čtyřmi lety jasně prokázal stáří té lebky. Nějaký vtipálek si z nás zkrátka drze vystřelil,“ prohlašuje 21. listopadu 1953 britský paleoantropolog Kenneth Oakley (1911 – 1981) před odbornou veřejností. Před chvílí právě skončila největší blamáž světové vědy ve 20. století…

Když britský přírodovědec Charles Darwin (1809 – 1882) publikuje v roce 1859 svoji evoluční teorii, ještě netuší, že spouští lavinu otázek, které vědcům na dlouhou dobu zamotají hlavu.

„Jak a kde vlastně vznikl člověk? A co ho spojuje s opicí?“ Zatím nevědí, proto hledají prastaré lidské kosti, které by jim daly odpověď.

V roce 1912 objevuje britský advokát a amatérský paleontolog Charles Dawson (1864 – 1916) v Piltdownu v sussexském hrabství lebku, která vypadá, že je tím, co všichni dosud marně hledali.

Charles Darwin svojí evoluční teorií lidem pořádně poplete hlavu.
Charles Darwin svojí evoluční teorií lidem pořádně poplete hlavu.

Podivné kamínky

Začíná příběh, na jehož rozuzlení budeme čekat dlouhých 40 let. Charles Dawson se pěkně nudí. Právnická praxe ho nebaví, a tak cestuje a baví se svými koníčky.

Všechny kameny v okolí přitahují jeho pozornost a už ve svých 21 letech (1885) se stává členem Geologické společnosti. V roce 1908 se prochází v jižní Anglii nedaleko vesnice Piltdown. Oči má zapíchnuté do cesty hustě posypané štěrkem.

„Některé kameny vypadají docela jako pravěké pazourky, třeba by se tu daly najít i nějaké pravěké lidské pozůstatky,“ přemýšlí. Vyptává se v okolí a dozví se, že kamínky pocházejí z nedaleké farmy.

„Schovejte mi každou zajímavost nebo zkamenělinu, kterou najdete,“ klade na srdce místním dělníkům, kteří tam kopou štěrk na vysypání cesty. O nějakou dobu později se k jámě vrací.

Co kdyby se přece jenom něco našlo… Jeden z kopáčů mu nadšeně ukazuje část lebeční kosti spojenou s čelistí, obsahující jeden zub. Jméno dělníka ale Dawson nikdy neprozradí… Touží ovšem být slavným nálezcem. Jeho jméno se musí jednou provždy zapsat do učebnic!

Svůj objev nabídne známému anglickému paleontologovi Dr. Arthurovi Smithu Woodwardovi (1864 – 1944), který si kosti se zájmem prohlédne. „Jsou skutečně pozoruhodné,“ řekne po chvíli ticha. „Bude ale dlouho trvat, než je podrobně prozkoumáme,“ dodá vzápětí.

Dalšího bádání se účastní i Dawsonův pomocník, francouzský jezuita a paleontolog Pierre Teilhard de Chardin (1881 – 1955), který má být zárukou korektnosti výzkumu.

Charles Dawson představí lidem nález století....
Charles Dawson představí lidem nález století….

Miliónové dějiny lidstva

Odborníkům lebku představí teprve za čtyři roky 12. prosince 1912 na schůzi britské Geologické společnosti. Dawson v úvodu vylíčí okolnosti svého nálezu a potom předá slovo Woodwardovi. „Zlomky lebky, objevené u Piltdownu, nám umožnily rekonstruovat ji celou.

Jde o lebku nepříliš staré ženy. Nápadná je tloušťka kostí dosahující hlavně v týlu téměř 20 milimetrů. Není pochyb, že jde o lidské pozůstatky. Obsah mozku je asi 1400 m3 (dvě třetiny dnešního mozku – pozn.). Pochází z pleistocénu (cca 2,5 miliónu – 12 000 př.

n. l.), tedy pozdní doby ledové,“ vysvětluje Woodward zaníceně svým ohromeným posluchačům. Ve vědeckých kruzích se rázem strhne bouře. Konečně máme v ruce mezičlánek spojující vývoj člověka a opice.

Znamená to, že první lidé šlapali po Zemi už před miliónem let! V závěru jednání společnosti Woodward navrhne, aby se objev jmenoval podle jeho nálezce – Eoanthropus Dawsoni, Dawsonův jitřní člověk. Amatérský vědec je blahem bez sebe.

Úspěch, na který čekal, konečně přichází. Okamžitě je centrem celosvětové pozornosti a píší o něm všechny noviny. Slávy si ale bohužel příliš neužije, umírá v roce 1916 na otravu krve.

Rok předtím ale ještě stihne překvapit svět dalšími objevy fragmentů kostí u Piltdownu, v místě asi o dvě míle dál (cca o 3 km) od prvního naleziště. Všichni ho oslavují a Woodward píše knihu První Angličan.

Údajná rekonstrukce tváře piltdownského člověka.
Údajná rekonstrukce tváře piltdownského člověka.

Trumfnou Němce i Francouze

Brzy ale začne některým odborníkům vrtat hlavou, že čelist velice připomíná šimpanzí, lebka zase současného anglosaského člověka. „Jak je možné spojení tak vyvinuté mozkovny s primitivní čelistí? Patří to vůbec k sobě?“ ptají se rozpačitě.

Ozývají se první pochybnosti. Zlí jazykové si myslí, že je všechno nějaké divné a lebka je stará sotva čtvrt miliónu let. Angličané si ale ani na chvíli nepřipustí, že by něco mohlo být jinak.

„První člověk pobýval na anglickém území,“ tvrdí hrdě a nekriticky lebku obdivují. Konečně mohou trumfnout Němce i Francouze. Na ostrovech se totiž zatím téměř žádné pravěké nálezy neobjevily, zato ve Francii i Německu jich mají spoustu.

Londýnské muzeum se pyšní exponátem, na který lidé stojí fronty a jeho kopie putují do muzeí celého světa i na vysoké školy.„Čelist je z opice,“ prohlásí už v roce 1915 francouzský paleontolog Marcellin Boule (1861 – 1942).

Jeho hlas ale zanikne v křiku spousty obdivovatelů. Americký zoolog Gerrit Smith Miller (1869 – 1956) dopadne mnohem hůř. Když se objeví ještě druhá lebka, nemají pro něho Britové už ani jedno vlídné slovo.

Obviňují ho z drzosti a protibritského smýšlení. Do třetice se ozve německý antropolog Franz Weidenreich (1873 – 1948), který ostatky pečlivě prozkoumá. „Moderní lidská lebka a čelist orangutana,“ zní jeho nekompromisní závěr.

Zbytečně, nikdo ho neposlouchá. 28. července 1938 dokonce skotský antropolog Arthur Keith (1866 – 1955) nechává k 30. výročí nálezu v Piltdownu vztyčit pomník.

V místě nálezu ostatků vznikne pomník.
V místě nálezu ostatků vznikne pomník.

Středověký Angličan křížený s lidoopem

Píše se rok 1953. Paleoantropologové Kenneth Oakley, Wilfrid Edward Le Gros Clark (1895 – 1971) a Joseph Weiner (1915 – 1982) posílají do světa výsledky své analýzy kostí.

Zkouška pomocí fluoru potvrzuje, že lebka v žádném případě nemůže být stará milión let. Na rozdíl od jiných prvků zůstává fluor v kostech i po smrti. Čím starší kost, tím větší množství se ho v ní vyskytuje.

„Fosilie sestává z lebky středověkého člověka, asi 500 let staré čelisti orangutana a zubu šimpanze.

K vytvoření zdání starobylosti byly kosti barveny železitým roztokem a dichromanem draselným,“ potvrzují všichni tři v listopadu 1953. Zub byl navíc upilován, aby vypadal jako lidský. Skandál okamžitě pronikne do tisku.

„Prohlášení bylo vydáno po 20 letech pověstí a spekulací mezi evropskými paleontology o pravosti kostí,“ píše New York Times. Londýnský Star rovnou křičí:

„Největší vědecký podvod století!“ Všichni, kteří se dramatické události před 40 lety účastnili, už jsou dávno mrtví, a tak se při nařčení z klamání nemohou nijak obhajovat. Padají proto různá jména:

Woodward se svými spolupracovníky, jezuita de Chardin, který sám našel i jeden zub, dokonce i Arthur Conan Doyle (1859 – 1930), který přivedl na svět legendárního Sherlocka Holmese. Důkazy proti otci detektiva jsou ovšem jenom nepřímé.

„Doyle bydlel nedaleko Piltdownu a zabýval se i paleontologií,“ tvrdí Doylovi odpůrci, jenže to nestačí. Nejpravděpodobněji ale všechno spískal sám Dawson.

Současný britský archeolog Dr. Miles Rusella z Univezity v Bornemouthu, který zkoumal jeho sbírku nálezů, tvrdí: „Obsahuje minimálně 38 padělků!“

Paleoantropologové nález zkoumají. Dojdou k názoru, že nemůže být tak starý, jak se tvrdí...
Paleoantropologové nález zkoumají. Dojdou k názoru, že nemůže být tak starý, jak se tvrdí…

Žert, který zašel příliš daleko

Jednoho z dalších možných pachatelů usvědčují současní britští paleontologové Andy Currant a Brian Gardiner z Muzea historie přírody v Londýně. „Piltdown je nesmysl, jehož zkoumání spotřebovalo obrovské množství času,“ nechává se slyšet Currant.

Společně objevili už v roce 1970 v muzeu v kufru kosti.

Majitelem zavazadla s podivným obsahem byl podle monogramu Martin C. Hinton, který pracoval v oddělení zoologie v roce 1912. Kosti a zuby, které Hinton konzervoval, jsou obarvené stejným způsobem jako ty z Piltdownu.

Má žertík, kterému vědci tak dlouho věřili, na svědomí právě on? Rozhodně měl potřebné znalosti, byl tehdy expertem na vliv prostředí na staré kosti. Jeho vtipy navíc byly mezi kolegy vyhlášené. Osobní spory měl i s Woodwardem, a tak si z něj klidně mohl udělat legraci…

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Historie
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Historie
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
reklama
svět zločinu
Děsivý případ Ivana Roubala: Krmil prasata lidským masem?
Na okraji šumavské obce Čachrov se nachází polorozpadlý statek. Obestírá jej mnoho legend. Říká se, že kdo se sem nastěhuje, brzy zemře, anebo se alespoň zblázní. Ale ani jedna z takových historek se nevyrovná příběhu sériového zabijáka, který zde započne své řádění. Hodný statkář. Strýc odvedle. Monstrum bez zábran. Ivan Roubal (*1951) má mnoho tváří. […]
Spartakiádní vrah znásilňoval, vraždil, okrádal
Čeká na příležitost. Když už je zjevné, že se žena blíží k domu, kde bydlí, „lov“ začíná. Napadne ji zezadu a odtáhne ji za oplachtovanou dodávku. Provazem ji škrtí tak dlouho, dokud jeho oběť neztratí vědomí. Nelíbí se mu, a tak se spokojí s jejími věcmi. Během totalitní historie Československa se tělovýchovná slavnost nazývaná spartakiáda stala pomyslnou […]
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
reklama
lifestyle
7 kultovních hororů: Dnes strachy neusnete!
Máte rádi ten pocit, kdy se žaludek stáhne strachy i očekáváním a za krkem a na rukou vyrazí husí kůže? Chcete se dnes bát a přitom být v bezpečí? EPOCHA Plus pro vás vybrala 7 hororů, které byste rozhodně neměli minout.     Vymítač ďábla Věděli jste, že nás příští rok čeká remake tohoto nezapomenutelného […]
Láska, smrt a bolest: Osudy Ivety Bartošové
Iveta Bartošová, ikona českého showbyznysu, prožila život plný lásky i bolesti. Od první lásky s Petrem Sepéšim, přes úmrtí tohoto blízkého přítele, až po komplikovaný vztah s Ladislavem Štaidlem. Její osudy byly svázány s nečekanými událostmi a dramatickými zvraty, které otřásly nejen jejím životem, ale i veřejností. Zrození princezny Vraťme se zpět do 90. let. […]
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
epochalnisvet.cz
Fidel Pagés Miravé: Muž, kterému vděčíme za epidurální anestezii
Když mladý španělský válečný lékař během první světové války vidí utrpení raněných vojáků, hledá způsob, jak jim od bolesti rychle ulevit. Najde epidurální anestezii!   Španěl Fidel Pagés Miravé (1886–1923) vystuduje medicínu v Zaragoze na severovýchodě země. Promuje v roce 1908 a nastoupí k vojenskému zdravotnickému sboru, kde je přidělen vojenské nemocnici v madridské čtvrti
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
epochanacestach.cz
Svatyně v Makotřasech: Byla dějištěm krvavých obětních rituálů?
Je prý starší než anglické Stonehenge a egyptské pyramidy. Záhadná svatyně nedaleko od Prahy vzbuzuje otázky, na které se dosud nikomu nepodařilo najít odpověď. Možná šlo o nejstarší observatoř v Evropě, možná zde probíhaly brutální rituály. Tragické dopravní nehody na silnici z Prahy do Chomutova, která tajemným místem prochází, jsou zase přičítány zdejší temné historii. Prehistorická svatyně
Rozhýbejte tělo na jaro!
panidomu.cz
Rozhýbejte tělo na jaro!
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co
Aby hubnutí mělo svůj efekt
nejsemsama.cz
Aby hubnutí mělo svůj efekt
Pokoušíte se zhubnout, ale nejde to a jenom se cítíte ztrápená hlady? Příčiny mohou být hlubšího rázu. Pocit hladu ovlivňuje spousta faktorů – vyvážený jídelníček, stres, kvalita spánku, užívání léků, práce na směny či fyzický výkon. Na vině ale může být i hormonální nerovnováha. Které hormony mohou bránit hubnutí? Hormonů je spousta a řídí různé procesy v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
iluxus.cz
Objevte kouzlo italských vín ve stylu Apelace 21
V samém srdci Prahy se nachází restaurace Apelace 21, o níž jsme psali zde - nicméně, je známá svým unikátním přístupem k gastronomii a vínu. Tento měsíc se rozhodla rozšířit své horizonty a nabídnout
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
historyplus.cz
Obléhání Bělehradu: Zahnala Turky na útěk ohňová stěna?
Vypadá to zle. Turci dobyli dolní město a co nevidět obsadí i to horní. Pak se vrhnou na hradby chránící samotnou bělehradskou pevnost a je jen otázka času, kdy je ztečou. Tedy pokud Hunyadi něco neudělá. Sedmihradský vévoda má v rukávu tajnou zbraň, která se mu už jednou osvědčila. Zafunguje i tentokrát?   Turci se tlačí
Grilovaný camembert
tisicereceptu.cz
Grilovaný camembert
Suroviny 4 camemberty 4 lžíce olivového oleje 1 snítka čerstvého rozmarýnu 1 snítka čerstvého tymiánu špetka soli mletý černý pepř 2 stroužky česneku Můžete si vymyslet svou vlastní marinádu
Kapky deště nám přinesly štěstí
skutecnepribehy.cz
Kapky deště nám přinesly štěstí
Znali jsme se s Mirkem krátce a museli jsme se brát. Ve svatební den bylo ještě ke všemu příšerné počasí. Už jako holka jsem toužila mít letní svatbu. Před spaním jsem si představovala, jak kráčím rozkvetlou loukou v nádherných krajkových šatech ruku v ruce s urostlým ženichem, i když jsem neměla ponětí, kdo to je a kam vlastně jdeme. A mimochodem,
Má už Petruchové tak akorát dost?
nasehvezdy.cz
Má už Petruchové tak akorát dost?
Už dlouhé měsíce ze zákulisí televize Nova unikají pikantní informace. Říká se, že Lucii Borhyové (46) dělá čím dál větší naschvály její mladší kolegyně Veronika Petruchová (29). Nejenom že se snaží
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
enigmaplus.cz
Sladký dar bohů i lidí: Medová kouzla napříč staletími
Tekutá esence slunečního svitu a květinové magie, med je daleko více než jen lahodné ochucení. Po staletí je uctívaný jako pokrm bohů i lidí, tento zlatavý elixír skrývá v sobě sílu, která uzdravuje t
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
21stoleti.cz
Šéf ÚMCH Jiří Kotek: Pán polymerů
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Z kdysi zázračného produktu se stává veřejný nepřítel číslo jedna. Máme se ho ale bát? „Plasty nejsou zlo.