Domů     Záletná Messalina: Vládla Římu nymfomanka?
Záletná Messalina: Vládla Římu nymfomanka?

„Nikdy jsem si ničeho nevšiml,“ zírá v roce 48 n. l. nevěřícně římský císař Claudius (10 př. n. l. – 54 n. l.) na dlouhý seznam milenců své třetí manželky Valerie Messaliny (17/20 – 48 n. l.).

Její sexuální choutky není schopen uspokojit, proto si vášnivá žena hledá povyražení jinde a s jedním ze svých milenců chystá státní převrat.

„Tu se již Messalina, mohouc snadno cizoložiti, přesytila a rozplývala se nadále v choutkách dosud nepoznaných,“ komentuje její nestoudné chování římský historik Tacitus (56 – 117 n. l.).

Lehkověrná žena sáhne po tom nejlepším, co jí rozmařilý život nabízí. Vybere si Gaia Silia († 48 n. l.), nejkrásnějšího z mladých Římanů. Milence chce mít jenom sebe, proto ho donutí k rozvodu s manželkou Junií Silanou. Silius má strach.

„Kdybych nebyl svolný, určitě by mne čekal trest nebo rovnou smrt,“ honí se mu hlavou. „Snad všechno alespoň zůstane utajeno,“ doufá tiše. Jenže tajné schůzky jsou pod Messalininu důstojnost.

Do Siliova domu přichází s velkým doprovodem a s milencem se ukazuje na veřejnosti.

Římský historik Tacitus císařovnino chování otevřeně komentuje.
Římský historik Tacitus císařovnino chování otevřeně komentuje.

Skoncujme s předstíráním

„Udělejme už jednou provždy konec přetvářce,“ přemlouvá v roce 48 n. l. Silius Messalinu. Má plné zuby svého nejistého postavení a netěší ho ani bohatá odměna, kterou ho císařovna neustále zahrnuje. „Jsem svobodný, bezdětný a připravený se s tebou oženit.

Tvůj syn Britannicus je i mým synem,“ opakuje jí po každé vášnivé milostné noci. Messalina se na jeho naléhání tváří dost netečně. Svým manželem ovšem pohrdá. „Je to slaboch,“ netají se svým názorem a v hlavě jí zraje šikovný plán, jak se ho zbavit.

Čeká jenom na den, kdy Claudius konečně odjede pryč. Sotva císař vytáhne paty z Říma a vypraví se do Ostie (přístav v ústí řeky Tibery asi 35 kilometrů jihozápadně od Říma), uspořádá Messalina se Siliem nákladný svatební obřad celému městu na odiv.

Touží po moci pro svého sedmiletého syna Britannika (41– 55 n. l.) a než chlapec dospěje, chce vládnout za něj. Římané nevědí, co se bude dít.

„Cladius je chabé mysli, ovládaný svojí ženou, na Messalinin rozkaz už bylo vykonáno mnoho poprav,“ špitají si v důvěrných rozhovorech, a ti nejodvážnější už reptají i veřejně.

Messalina po svatbě promění svůj palác v Palatiu v nevěstinec, kde probíhají sexuální orgie.

„Dokud herec Mnester dováděl v císařově ložnici, byla to sice hanba, ale do úplné zkázy bylo ještě daleko, teď však se urozený mladý muž (Silius – pozn. redakce) svým důstojným zevnějškem, duševní silou a nastávajícím konzulátem chystá dobýt vyšší cíle, neboť není tajné, co po takovém sňatku ještě zbývá,“ zmiňuje se Tacitus.

Claudius je jako slepý, Netuší, co jeho žena podniká.
Claudius je jako slepý, Netuší, co jeho žena podniká.

Udejte tu nenasytnou ženu!

Císařova slabost ale dává obyvatelům města naději, že když Messalinu veřejně obviní ze zhýralosti, dosáhnou u něho většího vlivu než ona.

Propuštěnec Kallistus (bývalý otrok, kterému jeho pán dal svobodu) a Claudiův první ministr Narcissus přemýšlejí, jak by Messalinu přiměli, aby se se Siliem rozešla. Obavy, aby je záletná císařovna nezničila, jsou ale nakonec silnější.

„Nebudeme si raději pálit prsty, kdo ví, jaká pohroma by z toho ještě pro nás mohla vzejít,“ přesvědčuje Kallistus Narcissa.

Ministr ovšem číhá na každou příležitost, jak zákeřnou ženu zničit, a přemluví ke spolupráci dvě Claudiovy oblíbené milostnice, Kalpurnii a Kleopatru. „Řekněte císaři, jaké nepřístojnosti se tu v jeho nepřítomnosti děly,“ ponouká obě k udání.

Slibuje jim za to dary i větší vliv. „Zapudí-li Claudius Messalinu, některá z vás může nastoupit na její místo,“ láká je. Claudius si nechá zavolat Kalpurnii a Kleopatru. Kalpurnia čeká, až budou sami tři a potom se vrhne císařovi k nohám.

„Drahý Claudie, tvá žena je odporná nevěrnice. Hned po tvém odjezdu se provdala za Silia,“ líčí mu nešťastně. Císař zrudne hněvem. „Je to pravda?“ obrátí se na opodál stojící Kleopatru. Ta jenom přikývne hlavou. „Okamžitě zavolejte Narcissa,“ rozkáže vladař.

„Jak je možné, že jsi mi nic neřekl?,“ oboří se na svého ministra rozzuřeně. „Claudie, odpusť mi, že jsem ti zatajil císařovniny milence. Ani teď nechci tvojí ženě vytýkat cizoložství.

A nemyslím si, že bys měl žádat zpátky dům a služebnictvo, které Messalina Siliovi darovala. Nech ho, ať si všeho užívá, ale manželku ať vydá a zruší svatební smlouvu,“ omlouvá se Narcissus.

Milence si vodí přímo hlavním vchodem. Messalina se nevěrou netají.
Milence si vodí přímo hlavním vchodem. Messalina se nevěrou netají.

Nejdřív bezpečnost, potom pomsta

„Nebo snad víš něco o tom, že jsi rozvedený? Sňatek Siliův s Messalinou viděl přece celý národ i senát a vojsko, a nebudeš-li rychle jednat, bude pánem města její manžel!“ rozohní se Narcissus. Šokovaného vládce tak konečně přinutí, aby jednal.

Císař rychle svolává své věrné. „Jsem ještě vůbec vládcem Říma?“ ptá se zmateně velitele pretoriánů (elitní vojenská jednotka střežící císaře) Lusia Gety. Geta odsouhlasí, že ano, ale dodá:

„Běžte nejdříve do římských kasáren a zajistěte si svoji bezpečnost, teprve potom myslete na pomstu.“ Císařovna se zatím oddává radovánkám. Ve svém paláci v Palatiu oslavuje vinobraní.

Víno teče proudem rovnou z lisů a ženy oblečené v drahých kožešinách divoce tančí jako Bakchantky. Messalina je královnou celé slavnosti. Prochází se ve vysokých střevících a pohazuje bohatou hřívou vlasů.

Doprovází ji Silius ověnčený břečťanem a oba poslouchají sbor zpívající nevázané opilecké písně. Do největší vřavy ale přicházejí poslové. „Claudius už všechno ví a touží po pomstě,“ oznamují rozjařené společnosti. Zábava ustává jako mávnutím proutku. Silius, vyděšený strachem, odchází na fórum plnit své úřední povinnosti.

Císařovna si má zvolit čestnou smrt. Takovou odvahu ale nenajde.
Císařovna si má zvolit čestnou smrt. Takovou odvahu ale nenajde.

Křik římských vojáků

I když události vzaly nečekaný obrat, Messalina se svého manžela nebojí a jede mu naproti do Ostie. Pobídne k tomu i obě jejich děti, Britannika a jeho sestru Octavii (39/40 – 64 n. l.):

„Spěchejte a obejměte svého otce.“ Vestálku Vibídii (kněžka v chrámu bohyně domácího krbu Vesty) prosí, aby se u císaře přimluvila za shovívavost. Všichni ale císařovnu opouštějí.

Na cestu se vypravuje povozem, ve kterém se vyváží odpad ze zahrad, jenom v doprovodu tří lidí. Vibídie císaře, který už od udavačů dostal seznam všech manželčiných chlípných kousků, přesvědčí, aby se mohla alespoň hájit. „Vyslechnu ji,“ slíbí.

V Siliově domě ovšem uvidí všechno, co cizoložník získal za odměnu a dostává další záchvat vzteku. Odchází do kasáren, kde promluví k vojsku. „Chceme jména viníků a přísný trest pro ně,“ zní potom Římem křik běsnících kohort (vojenské jednotky o 480 mužích).

Messalina se svým malým synem Britanicem. Svým manželem císařovna pohrdá.
Messalina se svým malým synem Britanicem. Svým manželem císařovna pohrdá.

Obhajoba jako divadlo

Chytit Silia a předvést ho před soudní tribunál netrvá dlouho. Hříšník se ani nepokusí o žádné vysvětlení. „Chci zemřít rychle,“ poprosí. Společně s ním jsou popraveni i Messalinin strážce Titius Proculus a další spoluviníci a milenci.

Nikdo se moc nebrání, jenom herec Mnester pojme svoji obhajobu jako divadlo. Roztrhne si šaty a volá na císaře: „Podívejte se na stopy mých ran. Vzpomeňte si na svá slova, která mne vydala napospas Messalininým rozkazům.

Někdo se provinil kvůli darům nebo většímu politickému vlivu, ale já jenom z nutnosti.“ Císař ale herce neušetří a odmítne i obhajobu římského jezdce Traula Montana, kterého si Messalina zavolala na jedinou noc a pak zapudila.

Císařovnu sice ovládaly divoké sexuální vášně, ale každého se brzy nasytila. Kdo ji nedokázal uspokojit, měl smůlu. Zatímco umírají římští muži spojení s císařovniným pučem, Messalina tráví čas v římských Lucullových zahradách.

Claudius, posilněný dobrým jídlem a vínem, přikazuje: „Řekněte té ubohé ženě, že se zítra může přijít hájit. Zajímalo by mne, proč se chovala tak hrozně.

Vlastně jsem nic netušil.“ Když si vzpomene na společné chvilky v ložnici, nejraději by jí všechno prominul. Narcissus je ale proti. Vyběhne z paláce a oznamuje: „Vladař poroučí popravit Messalinu.“ Vykonavatelem trestu se stává propuštěnec Euodes.

Messalinu najde v sadech v náručí její matky Lepidy (10 př. n. l. – 54). Doslechla se sice o dceřiných eskapádách, ale když je její dítě v nebezpečí, zapomíná na všechno špatné.

Messalina se zabít nechce. Nakonec ji bodne jeden z centurionů.
Messalina se zabít nechce. Nakonec ji bodne jeden z centurionů.

Smrt chlípné císařovny

„Napiš císaři a popros o milost,“ přesvědčuje ji Lepida mezi vzlyky. „Můj život skončil. Nikdy už nebudu tak šťastná jako se Siciliem. Vím, že je mrtvý,“ říká dcera s hlavou na matčiných prsou.

„Nečekej tedy na svého vraha a raději si sama zvol čestnou smrt,“ mění obratem názor Lepida. V tu chvíli ale do zahrady vtrhnou vojáci. K císařovně přichází Euodes, který dnes má za sebou už několik poprav. Ale že by měl zabít ženu?

„Císař rozkázal, že musíte zemřít,“ rozhodne. Podává jí dýku a raději se otočí zády. Messalina si ji přiloží k srdci, ale když má bodnout, ztrácí odvahu. Jeden z přihlížejících centurionů (velitel římské jednotky o síle 100 mužů), to nevydrží.

Vytrhne jí zbraň z rukou a rázně bodne. „Messalina je mrtvá,“ oznámí po chvíli Claudiovi poslové. Ten se ale nenechá rušit v hodování. Jenom se přiopile usměje, jakoby mu nedošlo, co se vlastně stalo a požádá o další pohár vína.

Teď, ani později nedá najevo vztek nebo smutek. Nedojme ho ani pohled na plačící děti Britannika a Octavii. Když senát navrhne, aby byly sochy i jméno mrtvé císařovny odstraněny ze soukromých i veřejných prostor, okamžitě souhlasí.

Musí přece rychle zapomenout… Místo po jeho boku ale nezůstane dlouho prázdné. Už v roce 49 n. l. se jeho čtvrtou manželkou stává Agrippina (15 – 59 n. l.).

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Historie
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Historie
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Historie
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
reklama
věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina