Webová encyklopedie Wikipedie zažívá svůj první velký milník. Dosahuje rekordního počtu článků – jednoho milionu. Dobrovolní přispěvatelé z celého světa zde publikují články ve více než stovce jazyků.
Praotcem dnešní Wikipedie je programátor Ward Cunningham (*1949), který přichází už v roce 1995 s portálem WikiWikiWeb, jenž může každý jeho návštěvník upravovat. Zbývá krůček k vytvoření dnešní Wikipedie.
Ta vzniká v polovině ledna o šest let později díky tvůrcům Jimmy Walesovi (*1966) a Larry Sangerovi (*1968), o dva roky později dochází také k vytvoření neziskovky Wikimedia.
Už čtvrtým rokem fungování dosáhne encyklopedie jednoho milionu článků ve více než stovce jazyků. Podle statistiky vyhoví stránka denně až 60 milionům požadavků.
Miliony článků
Počet článků ale roste exponenciálně dál. Ani ne po roce od milionového mezníku je v květnu 2005 na Wikipedii přes 1,5 milionu článků. Deseti milionů dosahuje už v dubnu roku 2008. A jak je na tom Wikipedie letos?
Jen začátkem roku 2019 evidovala necelých 50 milionů článků! A jazyků, ve kterých jsou články tvořené, je už 303.
Pozor na důvěryhodnost
Přestože se encyklopedie stala skutečnou studnicí informací na internetu napříč všemi obory, někteří o jejím účelu pochybují.
Čas od času se na Wikipedii objeví články o fiktivních událostech nebo osobách, některé informace jsou neověřené anebo přímo nepravdivé. Studenti ji i tak využívají pro tvorbu svých referátů a seminárních prací.
Většina profesorů je ale z citování Wikipedie u prací svých studentů stále nešťastná. Wikipedie se však stává proslulejší čím dál víc, v roce 2013 je podle ní dokonce pojmenovaná planetka.