Domů     Stal se předlohou bájného krále Artuše římský legionář?
Stal se předlohou bájného krále Artuše římský legionář?

Udatní bojovníci rozpačitě pozorují kámen, do kterého je zabodnutý meč. „Kdo tento meč vytáhne, bude králem Anglie podle práva i rodem.“ Nedokážou to ale ani ti nejsilnější. Nakonec přichází dvacetiletý Artuš. Meč Excalibur vyjme z kamene s naprostou lehkostí.

Králi Utheru Pendragonovi, zamilovanému do Igraine, manželky cornwallského vévody pomůže kouzelník Merlin. „Propůjčím vám vévodovu podobu výměnou za to, co z toho vztahu vznikne,“ slíbí Utherovi.

Mytický panovník se setká se svou láskou a zplodí s ní syna, který podle dohody náleží Merlinovi. Tak začíná známá legenda o bájném anglickém králi Artušovi. Kdo je ale jeho skutečným předobrazem? Historikové si s tím lámou hlavu už léta.

Jako první se o statečném Artušovi zmiňuje anglický kronikář Gildas (asi 500–570) ve svém díle „De excidio et conquestu Britanniae“, tedy „Vyvrácení a dobytí Británie“ ze 6. století.

Někdy kolem roku 540 při sepisování svého textu tvrdí, že Artuš přišel na svět roku 452. Jenže… Letopisec Gildas neuvádí ani slovo o králi. Mluví o vojákovi. Bojoval prý po boku králů, ale králem, ba ani šlechticem nebyl.

Naznačuje ovšem, že v římské hierarchii mohli jeho rodiče patřit mezi vysoce postavené osoby. Velení armády mu bylo svěřeno jenom díky vynikajícím vojenským schopnostem, ale nestál za ním vznešený původ.

Bájný Artuš. Jak vlastně legenda o něm vznikla a kým byl ve skutečnosti.
Bájný Artuš. Jak vlastně legenda o něm vznikla a kým byl ve skutečnosti.

Odkud pocházel?

Gildas o něm říká, že je „posledním Římanem v Británii.“ Římané se přitom z ostrovů stáhli roku 410. Snad tedy patřil mezi jejich potomky. Další zpráva o Artušovi pochází až z roku 829 z kroniky velšského mnicha Nennia.

Vypráví o válečníkovi, který zvítězil ve dvanácti bitvách. Co ale o Artušově kariéře vykládají pověsti? Chlapec prý vyrůstá jako páže pod kouzelníkovým dohledem. Po Utherově smrti se ale říše bortí, a tak Merlin svolá všechny ke kameni se zabodnutým mečem.

O Artušovi se ale pak dalších 600 let mluví stále jako o vojákovi. Šlechtice z něj udělá až anglický kněz Geoffrey z Monmouthu (1090/1100–1155) ve svých Dějinách britských králů.

Teprve anglický kněz Geoffrey z Monmouthu udělá z Artuše hrdinu.
Teprve anglický kněz Geoffrey z Monmouthu udělá z Artuše hrdinu.

Sám zabije 940 nepřátel

Statečný Artuš podle legend vzdoruje čarodějnici Morganě. Kdo má být touto čarodějnicí ve skutečnosti? Anglosaská invaze, kterou zastaví na počátku 6. století. Ovšem Sasové nedají svoji kůži levně. Vyrážejí do Somersetu pod velením válečníka Aelleho.

Roku 518 před nimi Artuš stane na Badonském vrchu. „Bitva u Badonu, v níž Artuš nesl na svých ramenou tři dny a tři noci kříž za Pána Ježíše Krista a v níž Britové zvítězili,“ líčí událost dobové Velikonoční anály.

Porážka nepřátel se přisuzuje právě Artušově statečnosti. Postupně se stává větším a větším hrdinou. Sám prý zabije 940 Sasů.

Archeologické výzkumy z 20. století potvrzují, že se u Badonu skutečně na počátku 6. století odehrála bitva.

Jedině Artuš dokáže vytáhnout meč z kamene a stane se tak králem Anglie.
Jedině Artuš dokáže vytáhnout meč z kamene a stane se tak králem Anglie.

Ukrývá se v hoře

Jaký konec přichystaly bájnému královi legendy? Ve válce se svým synovcem Mordredem utrpí zranění. Tři královny ho potom v černé bárce odvážejí na bájný ostrov Avalon, kde nakonec umírá. Kde ale Avalon leží?

Jako ostrov se často označuje opatství Glastonbury, které opravdu v 6. století tvořilo ostrov v močálu. „Je to tak nerozumné, jako kopat Artušovi hrob,“ říká ale velšské rčení. Velšané totiž dlouho věří, že Artuš nebyl pohřben a stále žije.

Vrátí se jednoho dne, až bude Britům nejhůř a povede je do velké bitvy. Se svými rytíři odpočívá v duté hoře, kde čeká na svoji příležitost. Příběh se nápadně podobá vyprávění o našich blanických rytířích. A co realita?

Podle Gildase Artuš umírá roku 537 v bitvě u Camlann, tvrzi nacházející se u Hadriánova valu. „Našli jsme Artušův hrob,“ prohlašují roku 1191 mniši z glastonburského opatství.

„Když kopali mezi dvěma kamennými pyramidami, odhalili prastarý kovový kříž s nápisem Rex Arturius,“ píše současný britský autor Simon Cox. Ve zbytcích vykotlaného dubu našli ostatky vysokého muže a ženy. Kosti se ale ztratily při zániku kláštera v 16. století.

Otázka Artušova původu a jeho života proto nedá lidem spát ani po dalších 400 letech.

Kemp Malone si myslí, že bájný král byl ve skutečnosti římský legionář.
Kemp Malone si myslí, že bájný král byl ve skutečnosti římský legionář.

Návrat k poslednímu Římanovi

S revoluční teorií přichází roku 1925 americký historik Kemp Malone (1889–1971). „Králem Artušem je římský velitel legií Lucius Artorius Castus,“ prohlašuje. V osobě velitele Lucia Artoria Casta (2. polovina 2. století n. l.

– 1. polovina 3. století n. l.), který v Británii za nadvlády Římanů opravdu plnil vojenské úkoly, se vrací ke Gildasovu „poslednímu Římanovi“. Za pravdu mu pak dává i současný britský historik John Matthews.

Háček je ale v tom, že Artorius žil o 300 let předtím, než došlo k saské invazi do Británie. Roku 2009 byl u jihochorvatské obce Podstrana objeven Artoriův hrob. Latinské nápisy na sarkofágu a pamětní desce napovídají o jeho vojenském působení.

Jako velitel se účastnil řady bojů, v Británii zřejmě setrvával s legií VI Victrix, která tam působila v letech 122–197.

Foto: wikimeidia.org, pixabay.com, publicdomanipictures,net
Související články
Historie
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Historie
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Historie
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Historie
Václavové II. a III.: V jejich náručí se střídaly krásné ženy
Mít milenku, ta patří mezi vládci na středověkém dvoře k bontonu. Přítomnosti krásných žen ve své loži si proto užívají i čeští králové. Nejednou se jejich milenky těšily stejnému postavení jako zákonité manželky. Ty musely tento nelehký úděl překousnout. Kronikář Otakar Štýrský (asi 1265–1318/1319), autor Štýrské rýmované kroniky, tvrdí, že český král Václav II. (1271–1305) měl po […]
reklama
historie
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí […]
Josef Mánes a Františka Šťovíčková: Idylku jim zhatila malířova sestra
Na svoji lásku Josef nemůže zapomenout. Sžírá ho svědomí, že se provinil, když se nedokázal vzepřít autoritativní Amálii. Navíc ho na sklonku života sužuje psychická choroba. Postavám na obrazech klidně namaluje vlčí drápy, jindy zase svými díly vytírá podlahu. „Mánesové, toť případ rodinného uměleckého kolektivu, jaký byl v 19. století již jevem zcela výjimečným!“  uvádí český […]
Emiliano Zapata: Hrdina revoluce a symbol boje za spravedlnost
Na začátku 20. století vládne Mexiku diktátor Porfirio Díaz. Ve společnosti roste korupce a stále více se rozevírají nůžky mezi chudými a bohatými. Nespokojenost vybublá až k revoluci, ke které se přidá i bývalý voják Emiliano Zapata, který sám pochází z chudých poměrů a má bohaté zkušenosti s vykořisťováním ze strany mocných. Jeho válečné znalosti […]
Alexandr VI.: Papež, který toužil po vlastní dceři
Alexandr VI., člen mocné rodiny Borgiů, je jedním z nejkontroverznějších papežů historie. Jeho život byl plný rozporů – byl schopným diplomatem, ale také mužem bez morálních zásad. Povinný kněžský celibát pro něj nic neznamenal, a tak se stal otcem nejméně sedmi nemanželských dětí. Jeho dcera Lucrezia Borgia byla známá svými skandálními vztahy, včetně incestního poměru […]
reklama
záhady a tajemství
Když si konspirátoři nedají pokoj: Potrhlý mýtus o nepřistání na měsíci
„Je to malý krok pro člověka, ale velký pro lidstvo.“ Tuto slavnou větu vyslovil 20. července 1969 americký pilot a astronaut Neil Armstrong ihned poté, co se jeho bota zabořila měsíčního prachu. Lidstvo v ten okamžiku dokázalo své schopnosti a odhodlání, když se poprvé dotklo jiného vesmírného tělesa než mateřské planety. Dodnes však řada lidí […]
Papežka Jana: Mýtus, nebo historická postava?
Kdesi v Anglii patrně v 9. století žila mladičká Jana, kterou čekal tradiční úděl žen tohoto věku – práce, rození dětí a zřejmě i předčasná smrt. Jana se však rozhodne jít jinou cestou. Jana cítí, že byla vyvolena pro jiný osud, a tak se rozhodne v převleku za muže nastoupit na dráhu teologie. Stoupá církevní hierarchií […]
Záhada neplodných Rožmberků: Proč Vilém zemřel bezdětný?
Potomků se nedočkal ani Petr Vok, ani jeho starší bratr Vilém z Rožmberka. Dokonce ani dvě z celkem čtyř jejich sester také děli neměly, přestože se vdaly. Jaká byl Vilémův život a co mohlo být příčinou neplodnosti? V červenci 1572 umírá polský král Zikmund II. August (* 1520) a s ním vymírá i vládnoucí jagellonská dynastie. Polský trůn chtějí […]
Lucifer: Jitřenka, nebo čiré zlo?
Pokud se ráno a k večeru podíváte na oblohu, spatříte obvykle tři nejnápadnější objekty: Slunce, Měsíc… a Venuši! Její oběžná dráha leží mezi námi a Sluncem – a pokud jde o fáze, v lecčem nám připomíná Měsíc. Není divu, že ji lidstvo pozoruje již celé věky.   „Chak ek!“ nazývají ji s posvátností Mayové. V […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz