Třináctičlenné komando má nelehký úkol. Až mravenčí prací se musí dostat do francouzské banky Société Générale ve městě Nice, přesněji do jejího podzemního trezoru. Vrtačkami se za vysněným lupem probíjejí celé dva měsíce! Cíl je jediný – schránky se zlatými pruty, bankovkami a dalšími cennostmi.
Kanalizační gang je v lupičském žargonu velký pojem. Kult této bandy vzniká 16. července 1976. V suterénu bankovní pobočky se odehrává podivná scéna. V temném rohu velkého trezoru se chvěje kovová skříňka.
Náhle pod tlakem pístu povolí… Pak si otvorem klestí cestu deset členů gangu, kteří sem přijdou z podzemního tunelu. Žně v údajně nedobytném bankovním domě právě začínají!
Hodování v trezoru
Za pomoci připravených hořáků a po dobu celých dvou dnů lupiči systematicky otvírají bezpečnostní schránky plné peněz, šperků, zlatých prutů a stříbra. Vše je vymyšlené do nejdrobnějších detailů. Další tři spolupachatelé vše koordinují a sledují „z nadzemí“.
Své kolegy informují vysílačkami o příchodech a odchodech bezpečnostních pracovníků banky, ale i o přítomnosti uklízecích čet. V plánu je loupit několik dní a získat co nejvíce peněz!
Během práce si čas od času uspořádají piknik, na kterém nechybějí vybrané lahůdky a víno. Do cesty se jim však překvapivě postaví příroda…
Bez ztráty jediného života
V pondělí 19. července se časně ráno spustí silný a vytrvalý liják. Voda v tunelu začíná prudce stoupat, kriminálníkům už teče do bot. Lupiči si naloží tolik, kolik mohou unést, a v sejfu ještě stihnou naškrábat křídou legendární nápis:
„Bez výstřelů, bez násilí, bez nenávisti.“ I přes předčasné ukončení celé akce si odnášejí lup v hodnotě 50 milionů franků. Loupež vzbudí na veřejnosti úžas. Největší zájem budí tunel dlouhý osm kilometrů, který pachatelé razili pomocí sekáčů, kladiv a vrtaček.
Tunel je navíc umně vybavený dřevěným obložením stěn podzemní sítě, vyšetřovatelé nacházejí i kyslíkové kanystry. Vše bylo promyšlené. A zmizelý lup se nikdy nepodaří nalézt.
Přelstění policie vzbudí obdiv
Policie zakrátko zadrží Alberta Spaggiariho (1932–1989), strůjce celé akce. Jde o člena ultrapravicové Organizace tajné armády, která chce financovat další nacionalistická hnutí.
Při výslechu „Bert“ náhle vyskočí z okna, padá šest metrů a následně uniká na již připravené motorce! Podaří se mu dokonce utéct z Francie a na útěku stráví zbytek života. Až tento čin si získá i respekt policie!
Mozek operace umírá v klidu v Itálii v roce 1989, o loupeži dokonce napíše knihu, na jejíž motivy vzniká film Zlaté stoky (1979). Podobně jedná i jeho kolega Jacques Cassandri, který ovšem nemá takové štěstí.
Knížku o loupeži napíše v roce 2010, zpochybňuje v ní vůdčí roli Spaggiariho a sobě připisuje mnohem větší zásluhy. Policie začne jednat a staříka vyšetřuje. U soudu stane v roce 2018 za praní špinavých peněz a je odsouzen na 30 měsíců žaláře.
Krádež století je totiž už promlčeným činem. Ale zároveň i činem, který inspiruje mnohé další lapky i dnes.