Domů     Platili Čechoslováci svým zlatem za bomby shazované na Německo?
Platili Čechoslováci svým zlatem za bomby shazované na Německo?

Žena s těžkým srdcem odevzdá zlaté náušnice po své zemřelé matce. V jejich rodině se dědily z generace na generaci, a proto nejde o lehké rozhodnutí.

„Je to přece pro dobrou věc,“ podpoří ji povzbuzujícím úsměvem muž, který má u nich ve městě na starosti sbírku ve prospěch republiky.

Československý ministr financí Alois Rašín (1867–1923) se na jaře 1919 snaží finančně stabilizovat republiku, které má za sebou sotva půl roku své existence.

Provádí měnovou reformu, kterou chce osamostatnit československou korunu od rakouské měny. Jednou z možností, jak pomoci zpevnění koruny, je shromáždit zlatý poklad republiky na krytí měny. Československo tehdy nemá prakticky žádné zlaté rezervy.

Ovšem něco do začátku od rozpadlého rakousko-uherského soustátí přece jenom nakonec dostane. Z bývalé rakousko-uherské banky na státní účet připutuje 12 057,3 kg zlata. Ministr ovšem chce, aby základ by větší. Proto se rodí národní sbírka určená na zlatý poklad nového státu.

Československý ministr Alois Rašín chce nový stát stabilizovat.
Československý ministr Alois Rašín chce nový stát stabilizovat.

Proč nenáviděl poklad?

Lidé přispívají sami. Už při sbírce na stavbu Národního divadla se ukázalo, že když je potřeba, neváhají finančně pomoci. Věnují nejenom zlato, ale také šperky nebo starožitnosti, obojí se totiž dá použít na nákup drahého kovu.

Například legionář Alois Vocásek (1896–2003) neváhá do pokladu věnovat i medaile, které si jako voják vysloužil svou statečností na frontě 1. světové války.

Jenže ne vždy jsou dary opravdu dobrovolné. Jiný legionář, který se vrací z Ruska, si nese v batohu dva zlaté svícny. Dostal je darem od jednoho popa za opravu střechy kostela. Marně ale vysvětluje pražským policistům, že nejde o ukradené zboží, ale dar.

„Svícny mi prostě zrekvírovali, prý na zlatý poklad republiky. Ani nevíte, jak jsem v té chvíli ten zlatý poklad nenáviděl,“ říká zklamaně.

Správce státní kasy Rašín zakáže vývoz nezpracovaného zlata z republiky.
Správce státní kasy Rašín zakáže vývoz nezpracovaného zlata z republiky.

Rezervy putují do zahraničí

Jako správce státní kasy Rašín podporuje zvětšování pokladu i tím, že zakazuje vývoj zlatých mincí a nezpracovaného zlata z republiky. Sbírka se hlavně po roce 1920 rozrůstá. Sejde se v ní 94 520 zlatých mincí.

Pomůže i půjčka, kterou se podaří splatit do roku 1926. Tehdy už poklad v Národní bance tvoří 41 tun zlata, o šest let je to ještě o 28 tun více.

V polovině 30. let 20. století si ale vedení národní banky uvědomuje hrozící nebezpečí nacismu a pro jistotu část rezerv přesouvá do zahraničí.

Jako nejbezpečnější vyhodnotí úkryt ve Velké Británii, v londýnské Bank of England a také ve Švýcarsku v basilejské Bance pro mezinárodní platby. V roce 1938 v době podpisu Mnichovské dohody váží poklad 96 tun zlata.

Karel Feierabend uvádí, že Československou dostalo úvěr díky zlatu deponovanému v Bank of England.
Karel Feierabend uvádí, že Československou dostalo úvěr díky zlatu deponovanému v Bank of England.

Nenasytná německá banka

Na mnichovské smlouvě ještě ani pořádně neoschl inkoust a nacisté už žádají, aby Národní banka vydala „zlaté krytí platidel, obíhajících na území obsazeném německými vojsky“.

Do rukou Němců se tak po obtížných jednáních ještě před okupací v březnu 1939 dostává 14 tun zlata. 18. března 1939 dostává Národní banka pokyn, aby bylo československé zlato, uložené v Londýně a v Basileji, převedeno na účet německé Říšské banky.

20. března 1939 proto nacisté získávají dalších 23 tun zlata z Bank of England. Roku 1940 jsou naši bankéři donuceni převést do chřtánu nenasytné Říšské banky ještě 12,5 tuny zlata.

Podle Feierabenda jsme svolili, aby Angličané za naše zlato nakoupili zbraně v USA.
Podle Feierabenda jsme svolili, aby Angličané za naše zlato nakoupili zbraně v USA.

Úvěr kryje drahý kov

Československé exilové vládě v Londýně poskytne Velká Británie půjčku. „Úvěr jsme dostali na základě zlata uloženého Československem u Bank of England.

Svolili jsme, aby Angličané tohoto zlata užili k nákupu zbraní ve Spojených státech a nám vyplatili jeho protihodnotu v librách,“ říká ministr exilové vlády Karel Feierabend (1891–1969). Válečný úvěr je účelovou půjčkou.

„Velká Británie měla vydržovat naše zahraniční vojsko a po porážce Německa jsme měli úvěr splatit,“ uvádí generál Gustav Svoboda (1917–2006). Krytí výstroje a výzbroje, ale také munice našich vojáků bojujících v řadách britské RAF, probíhalo z tohoto úvěru.

Ironií osudu se bomby shazované na Německo platí půjčkou se zárukou našeho zlata. Hladce ale neprobíhají ani poválečná jednání o vrácení našich zlatých rezerv.

„Z více než 90 tun zlata, které mělo v roce 1938 Československo uloženo v bankovních sejfech u nás i v zahraničí – se nám vrátilo (situace v roce 1948 – pozn. red.) pouhých 6 tun,“ píše současný autor Stanislav Motl.

K vypořádání zlatých rezerv došlo dávno po skončení 2. světové války.
K vypořádání zlatých rezerv došlo dávno po skončení 2. světové války.

Vypořádání po 37 letech

„18,4 tuny měnového zlata, které USA a Velká Británie pod různými záminkami desítky let zdržovaly byly dopraveny v sobotu do ČSSR,“ tak zní strohá zpráva České tiskové kanceláře z 21. února 1982. Na ruzyňské letiště den předtím dosedla tři letadla převážející ostře střežený náklad z Curychu do Prahy.

Navrácením zlata jsou vyřešeny finanční otázky mezi ČSSR a USA s Velkou Británií, vzniklé během 2. světové války. K vypořádání tak dochází až 37 let po skončení války.

Foto: pexels.com, pxhere.com, wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Fascinující továrna: Lidské tělo v ohromujících číslech, která vás překvapí
Lidské tělo je komplexní a neuvěřitelně výkonný organismus, který denně vykonává miliardy úkolů, aniž bychom si toho byli vědomi. Od mikroskopických buněk až po složité orgánové systémy, každý aspekt našeho těla je důkazem přírodní geniality. Kolik zlata se skrývá v našich žilách? Jak rychle se obnovují naše buňky? A kolik litrů krve přečerpá naše srdce […]
Zajímavosti
Fenomén Trabant: Živé dědictví východoněmeckého automobilu
Trabant není jen zapomenutou relikvií minulosti, ale živoucím symbolem doby, která formovala miliony životů. Od jeho zrodu v roce 1957 až po definitivní konec výroby v roce 1991 prošel Trabant mnoha proměnami, ačkoli jeho základní minimalistický charakter zůstal nezměněn. Co udělalo z tohoto malého vozu skutečnou ikonu? Proč i dnes, desítky let po zrušení jeho […]
Zajímavosti
Bizarní japonské televizní soutěže: Hranice absurdity v zábavě
Zapomeňte na běžné vědomostní kvízy a pěvecké soutěže. Japonská televize je plná bizarních a nepochopitelných show, které posouvají hranice zábavy do extrémních rozměrů. Připravte se na svět, kde se bowling hraje s lidskými kuželkami a zpěváci jsou rozptylováni skrytými modelkami. Soutěž ve zpěvu karaoke, kde soutěžící obšťastňuje skrytá modelka? Bowling s lidskou „koulí“? Foukání hmyzu […]
Zajímavosti
Fobie: Jak se zbavit ochromujícího strachu z děsivých situací i dlouhých slov
Navzdory tomu, že fobie postihují miliony lidí po celém světě, stále kolem nich koluje mnoho mýtů a nedorozumění. Jsou fobie jen přehnané strachy? Jsou lidé s fobiemi „blázni“? A je vůbec možné se jich zbavit? V tomto článku se ponoříme do hlubin těchto iracionálních obav, odhalíme vzácné a kuriózní fobie, jako je strach z dlouhých […]
reklama
historie
Atentát na JFK: Jackie vyčítala řidiči pomalou reakci
Čas plyne a Johna Fitzgeralda Kennedyho čeká další prezidentská kandidatura. Chce obstát i se svojí manželkou po boku. Kampaň se rozbíhá. První zastávkou se stává Dallas. Právě tady dosáhl v minulých volbách minimální přízně voličů, protože jde o tradiční baštu republikánů. Proto chce John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) svoje tažení ke druhému prezidentskému mandátu zahájit zde. Přesvědčit […]
Proč Viléma I. Oranžského pronásledoval dnem i nocí strach?
Vilém I Oranžeský vyžene ze Španělského Nizozemí Španěly a roku 1579 ho sjednotí pod svojí vládou. Získává mocného spojence, královského potomka, brabantského vévodu Françoise z Anjou. Jenže mezi nimi dochází v roce 1582 k rozkolu. Princ Vilém I. Oranžský (1533‒1584) by si nejraději vládu nad Sjednoceným Nizozemím ponechal sám a vévodovi pustil jenom formální funkci. Brabantský […]
Jak se mění výroba knih: Od řemesla k průmyslu
„Kniha je živý tvor,“ říká starý knihař a jemně přejíždí rukou po hřbetu vázané bichle. Ještě v 18. století by měl naprostou pravdu. Každá kniha je tehdy jedinečný originál, vzniká pomalu a s pečlivostí – list po listu, steh po stehu. Knižní blok a desky se vyrábějí společně, vše drží pohromadě jako celek. Až potom […]
Vražda římského císaře Caliguly byla pomstou za jeho zvrhlosti a posměšky
Po necelých čtyřech letech Caligulovy vlády se z Říma vytratila pohoda, která tu dříve panovala. Každý se bojí, co přinese následující den. Jejich zvrhlému vládci Caligulovi není nic svaté. Klidně se vrhá na ženy senátorů, a to i v přítomnosti jejich manželů. Římský císař Caligula (12–41 n. l.) sebejistě prohlašuje, že každá římská žena je […]
reklama
lifestyle
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční […]
Světoběžník Michail Baryšnikov: Baletní génius, který utekl KGB
Na jeviště vlétne společně s prvními tóny, které naplní celé divadlo. Cupitání se mění v jelení skoky, které zakončí piruetou. V dalších minutách zkoprnělí diváci sledují mistra svého řemesla při práci. Málokomu se povede, aby se jeho jméno stalo synonymem pro odvětví, ve kterém vynikl ještě za jeho života. Tanečníkovi Michailu Baryšnikovovi (*1948) se to ale podařilo. Se […]
Lásky diktátorů: Idi Amin, takový dobrák s rukama od krve
Jsou krutí, krvelační a lidský život pro ně nic neznamená. Na kontě mají miliony zmařených lidských životů. Přesto se občas i oni zamilují bláznivě, a někdy dokonce i nešťastně. Ugandský diktátor Idi Amin (1923/28–2003), přezdívaný řezník z Kampaly, se neptá. On si bere. A nikdo mu neodporuje, protože nechce skončit jako krmení pro krokodýly. Ani devatenáctiletá […]
Šťastné manželství? Věrnost nikdy nebyla kladnou stránkou Johna Fitzgeralda Kennedyho
Štěstí novomanželů Johna a Jackie podtrhuje skutečnost, že Johna si právě voliči vybrali do funkce senátora za americký stát Massachusetts. Brána světa velké politiky se mu otevírá. Líbánky proběhnou na pobřeží Tichého oceánu v mexickém Acapulcu. „Jackii mám navždycky zapsanou v srdci. Děkuji, mami a tati, že jsem jí hoden,“ telegrafuje John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) rodičům. Ví, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz