Domů     Platili Čechoslováci svým zlatem za bomby shazované na Německo?
Platili Čechoslováci svým zlatem za bomby shazované na Německo?

Žena s těžkým srdcem odevzdá zlaté náušnice po své zemřelé matce. V jejich rodině se dědily z generace na generaci, a proto nejde o lehké rozhodnutí.

„Je to přece pro dobrou věc,“ podpoří ji povzbuzujícím úsměvem muž, který má u nich ve městě na starosti sbírku ve prospěch republiky.

Československý ministr financí Alois Rašín (1867–1923) se na jaře 1919 snaží finančně stabilizovat republiku, které má za sebou sotva půl roku své existence.

Provádí měnovou reformu, kterou chce osamostatnit československou korunu od rakouské měny. Jednou z možností, jak pomoci zpevnění koruny, je shromáždit zlatý poklad republiky na krytí měny. Československo tehdy nemá prakticky žádné zlaté rezervy.

Ovšem něco do začátku od rozpadlého rakousko-uherského soustátí přece jenom nakonec dostane. Z bývalé rakousko-uherské banky na státní účet připutuje 12 057,3 kg zlata. Ministr ovšem chce, aby základ by větší. Proto se rodí národní sbírka určená na zlatý poklad nového státu.

Československý ministr Alois Rašín chce nový stát stabilizovat.
Československý ministr Alois Rašín chce nový stát stabilizovat.

Proč nenáviděl poklad?

Lidé přispívají sami. Už při sbírce na stavbu Národního divadla se ukázalo, že když je potřeba, neváhají finančně pomoci. Věnují nejenom zlato, ale také šperky nebo starožitnosti, obojí se totiž dá použít na nákup drahého kovu.

Například legionář Alois Vocásek (1896–2003) neváhá do pokladu věnovat i medaile, které si jako voják vysloužil svou statečností na frontě 1. světové války.

Jenže ne vždy jsou dary opravdu dobrovolné. Jiný legionář, který se vrací z Ruska, si nese v batohu dva zlaté svícny. Dostal je darem od jednoho popa za opravu střechy kostela. Marně ale vysvětluje pražským policistům, že nejde o ukradené zboží, ale dar.

„Svícny mi prostě zrekvírovali, prý na zlatý poklad republiky. Ani nevíte, jak jsem v té chvíli ten zlatý poklad nenáviděl,“ říká zklamaně.

Správce státní kasy Rašín zakáže vývoz nezpracovaného zlata z republiky.
Správce státní kasy Rašín zakáže vývoz nezpracovaného zlata z republiky.

Rezervy putují do zahraničí

Jako správce státní kasy Rašín podporuje zvětšování pokladu i tím, že zakazuje vývoj zlatých mincí a nezpracovaného zlata z republiky. Sbírka se hlavně po roce 1920 rozrůstá. Sejde se v ní 94 520 zlatých mincí.

Pomůže i půjčka, kterou se podaří splatit do roku 1926. Tehdy už poklad v Národní bance tvoří 41 tun zlata, o šest let je to ještě o 28 tun více.

V polovině 30. let 20. století si ale vedení národní banky uvědomuje hrozící nebezpečí nacismu a pro jistotu část rezerv přesouvá do zahraničí.

Jako nejbezpečnější vyhodnotí úkryt ve Velké Británii, v londýnské Bank of England a také ve Švýcarsku v basilejské Bance pro mezinárodní platby. V roce 1938 v době podpisu Mnichovské dohody váží poklad 96 tun zlata.

Karel Feierabend uvádí, že Československou dostalo úvěr díky zlatu deponovanému v Bank of England.
Karel Feierabend uvádí, že Československou dostalo úvěr díky zlatu deponovanému v Bank of England.

Nenasytná německá banka

Na mnichovské smlouvě ještě ani pořádně neoschl inkoust a nacisté už žádají, aby Národní banka vydala „zlaté krytí platidel, obíhajících na území obsazeném německými vojsky“.

Do rukou Němců se tak po obtížných jednáních ještě před okupací v březnu 1939 dostává 14 tun zlata. 18. března 1939 dostává Národní banka pokyn, aby bylo československé zlato, uložené v Londýně a v Basileji, převedeno na účet německé Říšské banky.

20. března 1939 proto nacisté získávají dalších 23 tun zlata z Bank of England. Roku 1940 jsou naši bankéři donuceni převést do chřtánu nenasytné Říšské banky ještě 12,5 tuny zlata.

Podle Feierabenda jsme svolili, aby Angličané za naše zlato nakoupili zbraně v USA.
Podle Feierabenda jsme svolili, aby Angličané za naše zlato nakoupili zbraně v USA.

Úvěr kryje drahý kov

Československé exilové vládě v Londýně poskytne Velká Británie půjčku. „Úvěr jsme dostali na základě zlata uloženého Československem u Bank of England.

Svolili jsme, aby Angličané tohoto zlata užili k nákupu zbraní ve Spojených státech a nám vyplatili jeho protihodnotu v librách,“ říká ministr exilové vlády Karel Feierabend (1891–1969). Válečný úvěr je účelovou půjčkou.

„Velká Británie měla vydržovat naše zahraniční vojsko a po porážce Německa jsme měli úvěr splatit,“ uvádí generál Gustav Svoboda (1917–2006). Krytí výstroje a výzbroje, ale také munice našich vojáků bojujících v řadách britské RAF, probíhalo z tohoto úvěru.

Ironií osudu se bomby shazované na Německo platí půjčkou se zárukou našeho zlata. Hladce ale neprobíhají ani poválečná jednání o vrácení našich zlatých rezerv.

„Z více než 90 tun zlata, které mělo v roce 1938 Československo uloženo v bankovních sejfech u nás i v zahraničí – se nám vrátilo (situace v roce 1948 – pozn. red.) pouhých 6 tun,“ píše současný autor Stanislav Motl.

K vypořádání zlatých rezerv došlo dávno po skončení 2. světové války.
K vypořádání zlatých rezerv došlo dávno po skončení 2. světové války.

Vypořádání po 37 letech

„18,4 tuny měnového zlata, které USA a Velká Británie pod různými záminkami desítky let zdržovaly byly dopraveny v sobotu do ČSSR,“ tak zní strohá zpráva České tiskové kanceláře z 21. února 1982. Na ruzyňské letiště den předtím dosedla tři letadla převážející ostře střežený náklad z Curychu do Prahy.

Navrácením zlata jsou vyřešeny finanční otázky mezi ČSSR a USA s Velkou Británií, vzniklé během 2. světové války. K vypořádání tak dochází až 37 let po skončení války.

Foto: pexels.com, pxhere.com, wikipedia.org
Související články
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Zajímavosti
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
reklama
svět zločinu
Utrpení v drápech Černého pantera
Ztichlým výstavným domem se uprostřed noci tiše plíží maskovaný muž. Přišel unést bohatou dědičku. Náhoda mu přihraje do cesty její dceru, a tak opouští vilu se zcela jinou kořistí, než pro kterou si přišel. Výkupné ale bude požadovat stejně. Do prvních deseti let věku je Donald Nappey jen jeden z tisíců obyčejných anglických kluků. Jenže […]
Vrah Martin Vlasák: Popravil dva lidi kvůli pár tisícovkám
Řidiči taxi je nezvykle horko. Zákazník, kterého veze, mu nahání husí kůži. Než se podívá do zpětného zrcátka, proletí mu hlavou projektil. Na místě umírá, vrah bere jeho vůz a jede za další obětí.  Za dvojnásobnou chladnokrevnou vraždu si Martin Vlasák od soudu odnese doživotní trest. Dodnes sedí ve věznici na Mírově. Patří mezi skoro […]
Gerald Murphy: Sexuální predátor uteče policii a vraždí!
Policisté vtrhnou do domu, kde je omámí štiplavý zápach. Mají pocit, že s případem budou rychle hotoví. Jenže je překvapí pachatel, který v ložnici stojí nad mrtvým dítětem s puškou v ruce a vyhrožuje, že dvě další vedle něj čeká stejný osud. Trvá to dlouhých 37 hodin, pak se ozve osudová rána… Je to přesně […]
Kalifornský podnikatel Christopher Maffei: Snažil se pohnout nebem i zemí
Luxusní jachta vyplouvá z přístaviště, zanechá za sebou slavný most Golden Gate a vydává se na širé moře. Na první pohled to vypadá, že otec se dvěma malými dětmi na palubě si užívají krásný rodinný výlet. Zanedlouho se ale nebe začne hemžit pátracími letouny a moře kolem zaplní hlídkové čluny policie. Čtyřicetiletý kalifornský podnikatel Christopher […]
reklama
lifestyle
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
epochanacestach.cz
Archeopark Modrá: Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše?
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva a