Skip to content

Platili Čechoslováci svým zlatem za bomby shazované na Německo?

Žena s těžkým srdcem odevzdá zlaté náušnice po své zemřelé matce. V jejich rodině se dědily z generace na generaci, a proto nejde o lehké rozhodnutí. „Je to přece pro dobrou věc,“ podpoří ji povzbuzujícím úsměvem muž, který má u nich ve městě na starosti sbírku ve prospěch republiky.

Československý ministr financí Alois Rašín (1867–1923) se na jaře 1919 snaží finančně stabilizovat republiku, které má za sebou sotva půl roku své existence. Provádí měnovou reformu, kterou chce osamostatnit československou korunu od rakouské měny.

Jednou z možností, jak pomoci zpevnění koruny, je shromáždit zlatý poklad republiky na krytí měny. Československo tehdy nemá prakticky žádné zlaté rezervy. Ovšem něco do začátku od rozpadlého rakousko-uherského soustátí přece jenom nakonec dostane.

Z bývalé rakousko-uherské banky na státní účet připutuje 12 057,3 kg zlata. Ministr ovšem chce, aby základ by větší. Proto se rodí národní sbírka určená na zlatý poklad nového státu.

Československý ministr Alois Rašín chce nový stát stabilizovat.

Proč nenáviděl poklad? Lidé přispívají sami. Už při sbírce na stavbu Národního divadla se ukázalo, že když je potřeba, neváhají finančně pomoci. Věnují nejenom zlato, ale také šperky nebo starožitnosti, obojí se totiž dá použít na nákup drahého kovu.

Například legionář Alois Vocásek (1896–2003) neváhá do pokladu věnovat i medaile, které si jako voják vysloužil svou statečností na frontě 1. světové války.

Jenže ne vždy jsou dary opravdu dobrovolné. Jiný legionář, který se vrací z Ruska, si nese v batohu dva zlaté svícny. Dostal je darem od jednoho popa za opravu střechy kostela. Marně ale vysvětluje pražským policistům, že nejde o ukradené zboží, ale dar.

„Svícny mi prostě zrekvírovali, prý na zlatý poklad republiky. Ani nevíte, jak jsem v té chvíli ten zlatý poklad nenáviděl,“ říká zklamaně.

Správce státní kasy Rašín zakáže vývoz nezpracovaného zlata z republiky.

Rezervy putují do zahraničí Jako správce státní kasy Rašín podporuje zvětšování pokladu i tím, že zakazuje vývoj zlatých mincí a nezpracovaného zlata z republiky. Sbírka se hlavně po roce 1920 rozrůstá.

Sejde se v ní 94 520 zlatých mincí. Pomůže i půjčka, kterou se podaří splatit do roku 1926. Tehdy už poklad v Národní bance tvoří 41 tun zlata, o šest let je to ještě o 28 tun více. V polovině 30. let 20.

století si ale vedení národní banky uvědomuje hrozící nebezpečí nacismu a pro jistotu část rezerv přesouvá do zahraničí. Jako nejbezpečnější vyhodnotí úkryt ve Velké Británii, v londýnské Bank of England a také ve Švýcarsku v basilejské Bance pro mezinárodní platby.

V roce 1938 v době podpisu Mnichovské dohody váží poklad 96 tun zlata.

Karel Feierabend uvádí, že Československou dostalo úvěr díky zlatu deponovanému v Bank of England.

Nenasytná německá banka Na mnichovské smlouvě ještě ani pořádně neoschl inkoust a nacisté už žádají, aby Národní banka vydala „zlaté krytí platidel, obíhajících na území obsazeném německými vojsky“. Do rukou Němců se tak po obtížných jednáních ještě před okupací v březnu 1939 dostává 14 tun zlata. 18.

března 1939 dostává Národní banka pokyn, aby bylo československé zlato, uložené v Londýně a v Basileji, převedeno na účet německé Říšské banky.

20. března 1939 proto nacisté získávají dalších 23 tun zlata z Bank of England. Roku 1940 jsou naši bankéři donuceni převést do chřtánu nenasytné Říšské banky ještě 12,5 tuny zlata.

Podle Feierabenda jsme svolili, aby Angličané za naše zlato nakoupili zbraně v USA.

Úvěr kryje drahý kov Československé exilové vládě v Londýně poskytne Velká Británie půjčku. „Úvěr jsme dostali na základě zlata uloženého Československem u Bank of England. Svolili jsme, aby Angličané tohoto zlata užili k nákupu zbraní ve Spojených státech a nám vyplatili jeho protihodnotu v librách,“ říká ministr exilové vlády Karel Feierabend (1891–1969). Válečný úvěr je účelovou půjčkou. „Velká Británie měla vydržovat naše zahraniční vojsko a po porážce Německa jsme měli úvěr splatit,“ uvádí generál Gustav Svoboda (1917–2006). Krytí výstroje a výzbroje, ale také munice našich vojáků bojujících v řadách britské RAF, probíhalo z tohoto úvěru.

Ironií osudu se bomby shazované na Německo platí půjčkou se zárukou našeho zlata. Hladce ale neprobíhají ani poválečná jednání o vrácení našich zlatých rezerv. „Z více než 90 tun zlata, které mělo v roce 1938 Československo uloženo v bankovních sejfech u nás i v zahraničí – se nám vrátilo (situace v roce 1948 – pozn.

red.) pouhých 6 tun,“ píše současný autor Stanislav Motl.

K vypořádání zlatých rezerv došlo dávno po skončení 2. světové války.

Vypořádání po 37 letech „18,4 tuny měnového zlata, které USA a Velká Británie pod různými záminkami desítky let zdržovaly byly dopraveny v sobotu do ČSSR,“ tak zní strohá zpráva České tiskové kanceláře z 21.

února 1982. Na ruzyňské letiště den předtím dosedla tři letadla převážející ostře střežený náklad z Curychu do Prahy.

Navrácením zlata jsou vyřešeny finanční otázky mezi ČSSR a USA s Velkou Británií, vzniklé během 2. světové války. K vypořádání tak dochází až 37 let po skončení války.

Foto: pexels.com, pxhere.com, wikipedia.org
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Carevna Alžběta zakázala dvořanům jíst jablka
epochalnisvet.cz

Carevna Alžběta zakázala...

V kuchyni všichni poklimbávají, do postele ale jít...
Poveglia: Tajuplný ostrov smrti v benátské laguně
enigmaplus.cz

Poveglia: Tajuplný ostrov smrti...

Půvabné Benátky mají na dohled jedno z...
Tereza Salte si splnila svůj sen o bydlení
iluxus.cz

Tereza Salte si splnila svůj...

Autorka blogu Teraza In Oslo, knih...
Východní filozofie podpořená uměním
rezidenceonline.cz

Východní filozofie podpořená...

Když vstoupíte do tohoto bytu o rozloze tři tisíce metrů...
Prošvihne svou poslední šanci?
nasehvezdy.cz

Prošvihne svou poslední šanci?

Své rodinné štěstí si...
Deník uleví od trápení na duši
panidomu.cz

Deník uleví od trápení na duši

Skutečně, svěřovat se se svými starostmi...
Vědci objevili stopy exploze, která mohla zničit biblickou Sodomu
21stoleti.cz

Vědci objevili stopy exploze,...

Lokalita Tall el Hammam v dnešním Jordánsku...
Manžel se zase učí mluvit
skutecnepribehy.cz

Manžel se zase učí mluvit

Když mi volali z nemocnice, že...
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz

Čína: Její panenská příroda...

Slunce se mocně...
Plněná jehněčí kýta po anglicku
tisicereceptu.cz

Plněná jehněčí kýta po...

U nás její obliba ještě není tak velká, ale v Anglii patří mezi...
Dobré znamení v těžké době: Krev sv. Januária v neděli zkapalněla
enigmaplus.cz

Dobré znamení v těžké době:...

Je to zázrak, který se odehrává pouze třikrát do roka...
Proč nemá jejich láska žádnou šanci?
nasehvezdy.cz

Proč nemá jejich láska...

Do dalšího vztahu šla...