Domů     Zkáza nepotopitelné ponorky Kursk!
Zkáza nepotopitelné ponorky Kursk!
22.7.2019

Byl velkou chloubou ruského námořnictva. Ponorkou, o níž nejenom její tvůrci tvrdili, že je jednoduše nepotopitelná.

Pevně v to věřili i vojáci, kteří se ve čtvrtek 12. srpna 2000 nacházeli na její palubě – účastníci velkého námořního cvičení, největší akce tohoto druhu od rozpadu Sovětského svazu.

Špičky ruské admirality se dmuly pýchou a těšily se na to, jak jim Vladimir Putin za pár dnů připne další frčku. Výkvět ruského loďstva, raketový křižník Pjotr Veliký a čtyři ponorky, které se zúčastnily cvičení, vypadaly naprosto impozantně.

Kdo by v tu chvíli věřil tomu, že se za pár minut nad nepotopitelným Kurskem pomyslně zbarví voda krví.

Po vypálení torpéd přišel strašlivý výbuch

A pak to konečně začalo. V 11 hodin 28 minut místního času začal Kursk cvičení přesně podle plánu. Vypálil dvě slepá torpéda proti obřímu křižníku Pjotr Veliký. Odstartoval tím strašlivou tragédii, která do dnešní doby není smysluplně vysvětlena.

Možná opravdu, jak se tvrdí v oficiální verzi, peroxid vodíku, který slouží pro pohon torpéda, prosákl rzí v pouzdře torpéda. Každopádně cosi způsobilo děsivý výbuch v nitru impozantní ponorky.

Uvnitř ponorky nastal velký výbuch.
Uvnitř ponorky nastal velký výbuch.

Prvních sedm obětí

O první tragédii se postaral fakt, že vodotěsné dveře, které izolují torpédovou místnost od ostatních prostor ponorky, zůstaly před odpálením torpéd otevřené. Prý to byla rutinní věc.

Za normálních okolností by došlo jen k bezpečnému uvolnění přebytečného stlačeného vzduchu do torpédové místnosti. Místo toho výbuch v okamžiku zdemoloval první dvě z devíti oddělení Kursku. Sedm mužů, kteří v tu chvíli byli v prvním oddělení, neměli šanci přežít.

Nepotopitelná ponorka zamířila ke dnu

Okolní seismografy naměřily otřes o síle 1,5 až 2,2 Richterovy stupnice a nepotopitelná ponorka se během chvíle ponořila na dno v hloubce 108 metrů pod mořskou hladinou. Najednou bylo všechno špatně.

Nouzová bóje, která je kvůli lokalizaci případného vraku vypuštěna ve chvíli detekce požáru či prudké změny tlaku, selhala.

Patrně proto, že ji šéfové předem zablokovali, aby pozici lodě v případě mimořádné události nemohla odhadnout případná plavidla nepřítele.

Ponorka se během pár vteřin ocitla na dně moře.
Ponorka se během pár vteřin ocitla na dně moře.

Zemětřesení na dně Barentsova moře

Jenže ono bylo ještě hůř. Pouhých 135 sekund po prvním otřesu zaznamenali seismologové po celé Evropě další. Kmitající ručička přístrojů se zastavila na děsivé hranici 4,4 stupně Richterovy stupnice.

Epicentrum přístroje lokalizovaly kdesi na dně Barentsova moře. Tam, kde v tu chvíli ležel vrak ponorky Kursk. S největší pravděpodobností v té chvíli vybuchlo dalších šest torpéd na palubě ponorky.

Proč nedošlo k jaderné havárii

Sen o nesmrtelné ponorce v tu chvíli skončil. Trup, který byl schopen odolat tlaku vody v hloubce 1000 metrů, se roztrhl. Výbuch doslova rozmetal třetí a čtvrté oddělení Kursku.

Voda se dovnitř valila neuvěřitelnou rychlostí 90 000 litrů za sekundu a zabila všechny, kdo jí stáli v cestě, včetně pěti důstojníků z divize nukleárních ponorek, kteří tam měli dohlížet na řádný průběh cvičení.

Jen zázrakem nedošlo k poškození kontrolních tyčí v reaktoru a nedošlo tak ke zničující jaderné havárii.

Jen zázrakem nedošlo k jaderné katastrofě.
Jen zázrakem nedošlo k jaderné katastrofě.

Kdo sepsal seznam přeživších?

V 6. až 9. oddělení bylo ve chvíli výbuchu 23 mužů. Přežili obě exploze a shromáždili se na jediném místě, kde mohli za určitých okolností doufat v záchranu. V 9. oddělení, kde se nacházel druhý únikový tunel.

Kapitán-poručík Dmitrij Romanovič Kolesnikov tehdy sepsal seznam těch, kteří v devátém oddělení ještě zůstali. Učinil tak ještě předtím, než na zničené ponorce vypadl proud. Najednou byla všude kolem tma.

Výbuch jako součást cvičení?

Znalce zákopové taktiky sovětských (posléze ruských vojsk) jistě nepřekvapí, že ostatní lodě, které se zúčastnily cvičení a které zachytily na svých přístrojích zničující explozi, mimořádnou situaci vůbec nehlásily.

Jejich velitelé pro to dlouho neviděli důvod. Tak nějak automaticky se předpokládalo, že explozi způsobila hlubinná bomba a že se jednalo o rutinní součást cvičení.

Teprve k večeru, kdy Kursk nereagoval na pokusy o spojení, jim došlo, že by nemuselo být něco v pořádku. Pátrací a záchranné akce začaly až pozdě večer.

Žádnou pomoc od vás nechceme!

Jak se brzy ukázalo, ruská záchranná plavidla měla označení „záchranná“ jenom na efekt. K havarovanému Kursku se sice dokázala přiblížit, ale pokus o vakuové spojení, které by umožnilo reálné spojení s ponorkou, nebyl úspěšný.

Kvůli přísnému utajení dokonce Rusové odmítli nabídku Spojených států v podobě dvou hlubokoponorných záchranných prostředků. Zamítnuta byla i nabídka Britů.

Rusové odmítli pomoc s evakuací od Spojených států i Velké Británie.
Rusové odmítli pomoc s evakuací od Spojených států i Velké Británie.

Britští potápěči už dorazili pozdě

Teprve 16. srpna požádala ruská vláda norské a britské kolegy o pomoc. Ale to už bylo na všechno pozdě. Britští potápěči nakonec dorazili k nouzovému tunelu 9. oddělení až 20. srpna. Zjistili ovšem, že bylo mezitím zaplaveno vodou.

Poslední jiskérka naděje, že by snad na Kursku mohl někdo přežít, tak definitivně zhasla.

Jak obelhat rodiny obětí

Manželky a matky pohřešovaných námořníků se samozřejmě brzy začaly obracet na oficiální místa, aby se dozvěděly více o osudu svých nejbližších.

„K neštěstí došlo ve čtvrtek, ale ještě v neděli velení ruské admirality mlžilo,“ tvrdila Irina Cimbalová, manželka jedné z obětí havárie Kursku.

„Snažili se nás uklidnit ujišťováním, že se sice něco pokazilo, ale posádka přežila a bude určitě zachráněna,“ dodává.

Manželkám podávali o havárii zkreslené informace.
Manželkám podávali o havárii zkreslené informace.

Prezidentu Putinovi se z dovolené nechtělo

Zkáza nepotopitelné ponorky se ukázala být prubířským kamenem i pro nového šéfa Kremlu. Vladimir Putin byl u moci teprve osmý měsíc, a sotva se na prezidentském stolci trošku rozkoukal, už přišel takový malér. Navíc byl v té době na zasloužené dovolené. A nechtělo se mu z ní vracet kvůli zkáze Kursku zpátky.

Klepání o pomoc bylo slyšet několik dní

A když už konečně přišel s vyjádřením pro tisk, řekl jen, že z ponorky nebyly nikdy zaznamenány známky života.

„Námořníci z Kursku nevyslali žádné signály o své havárii.“ Jak to asi znělo jejich ženám, které se mimo jiné dozvídaly, že ještě několik dnů bylo možné zaslechnout z prostoru 9. oddělení klepání o pomoc?

A když se Putina v září téhož roku zeptal ve své slavné show moderátor CNN Larry King, co se vlastně s Kurskem stalo, dočkal se z Putinovy strany mírně řečeno cynické odpovědi: „Potopil se.“

Vrak lodi vyzvedli až za rok 

Ještě víc než rok trvala tragédie slavné jaderné ponorky Kursk.

Většinu jejího trupu, ovšem bez totálně poničené přídě, vyzvedly ze dna oceánu nizozemské záchranné společnosti až na podzim roku 2001. Trosky ponorky, která neměla být nikdy zničena, byly dovlečeny do ruské loděnice v Rosljakovu u Murmansku.

Z vraku Kursku bylo vyzvednuto 115 ze 118 mrtvých námořníků. Ti byli následně pochováni v Rusku.

Ponorka byla vyzvednuta až rok po havárii.
Ponorka byla vyzvednuta až rok po havárii.

Dozvíme se v roce 2030 pravdu?

Podaří se někdy záhadu zániku Kursku zcela rozluštit?

Pokud ano, nastane tak nejdříve v roce 2030. Teprve po 30 letech od této obrovské tragédie totiž může být vytvořena komise, která rozhodne, zda bude možné vyšetřovací spisy týkající se zkázy ponorky odtajnit. Málokdo však věří tomu, že se tak stane. Proč muselo zemřít 118 námořníků, se patrně nedozvíme nikdy.

A co když to bylo úplně jinak?

Jedna z divokých variant, jak také mohlo dojít ke zkáze Kursku, hovoří o sebevražedném útoku muslimského Dagestánce, člena posádky. Chtěl tak údajně podpořit čečenské bojovníky.

Někteří ruští důstojníci zastávají názor, že se Kursk srazil s nepřátelskou ponorkou, která sledovala ruské manévry až příliš zblízka.

Ruský nezávislý odborník, který byl ve styku s norskými záchranáři, se domnívá, že Kursk „sestřelil sám sebe“. Podle něj se torpédová střela Škval odrazila od cíle směrem ke Kursku.

Kapitán ponorky patrně vydal příkaz k rychlému ponoru, aby se torpédu vyhnul, ale už nestačil manévr dokončit.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
reklama
zajímavosti
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Sůl nad zlato? Kde se bere jedna z nejdůležitějších surovin?
Všichni tu scénu z legendární pohádky známe. Když moudrá princezna Maruška řekne svému otci-králi, že má pro ni cenu jako sůl, rozpoutá to nevídané události, během kterých se ukáže, jak moc je tato komodita důležitá. Je tomu tak ale doopravdy? A jak to vlastně s výrobou soli vypadalo dřív a jak je to dnes? Sůl je tady […]
Protržení přehrady Bílá Desná: Mocný živel proměnil okolí v sutiny
Největší přehradní katastrofa v českých dějinách se odehrála před 107 lety a vyžádala si 65 lidských životů. Ani ne rok po kolaudaci přehrady na řece Bílá Desná v Jizerských horách došlo k jejímu protržení a voda, která se z ní vyvalila do údolí, za sebou zanechala zničené domy a mrtvé. Co se tehdy v okolí […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno