Statistiky uvádějí, že až 90 % času tráví současná generace „indoor“, tedy v bytech, v kancelářích, posilovnách, restauracích, kinech či nákupních centrech.
Pobyt doma usnadňuje také home office, jídlo až ke dveřím, internetové televize s exkluzivní nabídkou posledních filmových trháků apod. To vše jsou pojmy, díky kterým můžeme jednoduše zůstat ve své dobře izolované, komfortní a bezpečné zóně.
Proč nás ale tento pohodlný svět spíše ubíjí, energii více vysává, než dává, a dokonce nás z něj přepadají deprese nebo jsme často nemocní?
Odpovědi se přímo nabízí – nedostatek přirozeného slunečního světla, absence pohybu, špatná kvalita ovzduší ve vnitřních prostorách, záření monitorů atd.
Nebojte ale, hromadný úprk z kanceláří do lesa nebude potřeba, stačí si jen vzít k srdci několik vcelku jednoduše realizovatelných rad.
Je třeba dbát na kvalitu vzduchu
Hlavně ve velkých městech se lidé často bojí větrat, aby do bytu nevpustili škodlivé látky.
Průzkumy ale ukazují, že vzduch ve vnitřních prostorách může mít až pětkrát horší kvalitu než ten venkovní s tím, že vůbec nejhorší bývá v dětských pokojích, kde se kromě znečištění bojíme i přílišného chladu.
Samostatnou kapitolou jsou moderní kanceláře, ve kterých okna ani otevřít nelze a cirkulaci vzduchu zajišťuje pouze vzduchotechnika.
Indoor prostory bez čerstvého vzduchu jsou ale rájem pro bakterie, roztoče či plísně a není tak divu, že počty alergiků a astmatiků neustále rostou a každou zimu západní svět zápolí s epidemiemi chřipek a jiných respiračních chorob.
Jak ale takovou situaci řešit?
Ideální je pořídit si kvalitní čističku vzduchu, která se postará o to, abychom nedýchali nečistoty a alergeny. Při jejím výběru je třeba dbát na to, aby měla kvalitní HEPA filtr, který zachytí víc než 99 % škodlivin – ideálně už od velikosti 0,1 mikrometru.
Dobré také je, když čistička dokáže v létě ochlazovat. Kromě toho by měla být nenáročná na údržbu a měla by mít intuitivní ovládání.
Perfektním příkladem je čistička vzduchu, kterou navíc můžete spárovat se svým chytrým telefonem přes aplikaci, a monitorovat tak ovzduší ve své domácnosti odkudkoliv. Navíc vás zbaví nejen mechanických nečistot, ale i plynů a s nimi pachů. Proč plynů?
Divili byste se, kolik jich dokáží do ovzduší uvolnit třeba úklidové přípravky nebo plynový sporák!
Pustit domů světlo
Všichni zaručeně znají přísloví – kam nemůže světlo, tam musí doktor. Přirozené denní světlo synchronizuje naše biorytmy s přírodou, což má značný vliv na bdělost během dne, a naopak schopnost usnout a nerušeně spát v noci.
Charakteristickým onemocněním, které je spojené s nedostatkem denního světla, je sezónní afektivní porucha (SAD) – jde o poruchu nálady, která vzniká v souvislosti se změnou ročních období.
Přímo sluneční světlo dopadající na naši kůži je pak nutné pro optimální tvorbu vitaminu D v našem těle, který je zcela nepostradatelný pro zdraví kostí a pokožky.
I když je náš byt světlý, tak do něj světlo proniká skrze sklo oken propouštějících jen 1-8 % záření potřebného pro syntézu vitaminu D. Proto, aby naše tělo mohlo tvořit optimální množství vitaminu D, je nutné se vystavovat vlivu slunce přímo – tedy venku.
Pohybem proti nadváze
Studie výzkumné agentury YouGov dokazuje, že osm z deseti lidí stráví každý den bezmála 22 hodin v indoor prostředí s tím, že každému šestému člověku dokonce vyhovuje, když může uvnitř zůstat kompletně celý den.
Kromě toho, že u indoor generace prokazatelně ochabuje imunitní systém, často je tento – v zásadě sedavý způsob života – také provázen nadváhou či dokonce obezitou.
„Ano, nedostatečný pohyb je jednou z příčin vzniku nadváhy,“ připouští výživová poradkyně Ing. Renata Štěpánová, ale dodává, že „mnohem větší roli hrají nevhodné stravovací návyky, konkrétně nepravidelná strava, nevyvážený jídelníček a nedostačující pitný režim.“