Domů     Tajemství slunečních králů: Kam zmizely jejich chrámy?
Tajemství slunečních králů: Kam zmizely jejich chrámy?
28.6.2019

Faraon Veserkaf okem spokojeně přehlédne planinu v Gíze, na níž se tyčí monumentální pyramidy jeho předků. On sám si svoji hrobku zbuduje na dalším posvátném místě, v Sakkáře.

Kromě vlastního zádušního komplexu ale také nechá v Abúsíru postavit sluneční chrám boha Re.

Právě jeho kult se s nástupem Veserkafa na trůn stane středobodem egyptského náboženství a vládci 5. dynastie si vyslouží přezdívku „sluneční králové“.

Mocný Chufu (Cheops; vláda v letech asi 2551–2528 př. n. l.) zvědavě pohlédne na kouzelníka Džediho. Stavitel Velké pyramidy v Gíze čeká, že ho opět pobaví některým ze svých kousků.

Džedi se však vladaři rozhodne tentokrát vyprávět zajímavý příběh, jakési proroctví. Žena jménem Rudžedžet podle něj jednoho dne porodí trojčata – syny, jejichž otcem nebude nikdo jiný než samotný bůh Re.

Všichni tři chlapci božského původu usednou na trůn Horního a Dolního Egypta, z něhož nejdříve svrhnou panovníky 4. dynastie, Chufuovy potomky. Vystrašený faraon hodlá trojčata nalézt a usmrtit. Džediho proroctví se však vyplní…

Faraon Chufu se odmítá smířit se zánikem vlastní dynastie.
Faraon Chufu se odmítá smířit se zánikem vlastní dynastie.

Velekněz míří na trůn

Takto líčí nástup 5. dynastie (asi 2465–2323 př. n. l.) k moci působivá legenda. O původu jejího prvního krále Veserkafa (vláda v letech asi 2465–2458 př. n.

l.) sice egyptologové dodnes spekulují, ale spíše než k jeho božskému původu se přiklánějí k názoru, že byl s vládci 4. dynastie v nějakém příbuzenském vztahu. Ve chvíli, kdy usedal na trůn, byl patrně již v poměrně vysokém věku.

Snad dříve působil jako velekněz boha Re. Proto mu také, jakmile se ujal moci, zasvětil první sluneční chrám, zvláštní stavbu, o jejímž přesném účelu se dodnes stále diskutuje.

Veserkaf snad nastupuje na trůn v pozdějším věku.
Veserkaf snad nastupuje na trůn v pozdějším věku.

Jeho příkladu se nicméně rozhodne následovat minimálně pět dalších králů 5. dynastie. Starobylé papyry znají jména šesti nebo sedmi slunečních chrámů.

Objeveny byly dosud ale pouze dva, ten Veserkafův v Abúsíru a pak faraona Niuserreho (vláda v letech asi 2416–2392 př. n.

l.) v Abú Ghurábu (obě archeologické lokality se nacházejí blízko sebe, nějakých 15 kilometrů jižním směrem od dnešní Káhiry).

Vzhledem k tomu, že si vladaři 5. dynastie vybrali za své pohřebiště především Abúsír, lze předpokládat, že i další, ztracené sluneční chrámy stávaly v jeho okolí.

Vládci 5. dynastie si budují pyramidy v Abúsíru. Ta vlevo patří Niuserremu, staviteli jednoho ze dvou dosud nalezených slunečních chrámů.
Vládci 5. dynastie si budují pyramidy v Abúsíru. Ta vlevo patří Niuserremu, staviteli jednoho ze dvou dosud nalezených slunečních chrámů.

Přesná matematika

Starověký architekt rázuje po staveništi. Jeho znalosti matematiky jsou úchvatné. „Nakreslíme-li spojnici mezi Veserkafovou pyramidou v Sakkáře a jeho slunečním chrámem v Abúsíru, po jejím prodloužení se dostaneme na vrchol Chufuovy pyramidy v Gíze.

To nemůže být náhoda,“ uvádějí současní odborníci Miroslav Verner a Jan Boněk.

Podobnou souvislost lze podle nich nalézt také mezi pyramidou Niuserreho, jeho slunečním chrámem a chrámem boha Ptaha v Mit Rahině (dřívější Mennofer, sídelní město vládců 5. dynastie).

Všechny sluneční chrámy, které faraoni 5. dynastie budují, mají nejspíš stejný půdorys, který kopíruje hlavní chrám ve městě Heliopoli, které je centrem slunečního kultu.

„Obelisky slunečních chrámů faraonů 5. dynastie v Abúsíru musely mít vizuální kontakt s Heliopolí,“ domnívá se navíc Verner.

Půdorys všech těchto zvláštních staveb byl nejspíš stejný.
Půdorys všech těchto zvláštních staveb byl nejspíš stejný.

Místo smrti boha

V údolí, poblíž vodního kanálu a vegetace, se nachází první část Veserkafova slunečního chrámu se sloupovím. Odtud vede vzestupná cesta na západ k pouštní planině. Na ní leží nejdůležitější část chrámu, v jejímž středu stojí kamenný oltář a obelisk.

Zastřešení nejspíš chybí. Právě toto je místo, kde bůh Re pravidelně „umírá a znovu se rodí“. „Chrám měl hrát pro boha Re stejnou roli jako pyramida pro faraona. Byl to pohřební chrám slunečního boha,“ domnívají se totiž někteří archeologové o jeho účelu.

„Každý den bude obětován jeden kus hovězího dobytka a dvě husy,“ nařizuje faraon Veserkaf o způsobu zdejšího uctívání boha Re. Aby chrám nestrádal, pojistí ho příjmy z 24 královských statků.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
Historie
Napoleon I. Bonaparte snídal sám a bitvy zajídal kuřetem
Napoleon I. Bonaparte snídá později dopoledne. Co se bude podávat? Jak vypadá císařské menu? Především se musí akorát teplé. Vzhledem k tomu, že se je ho ranní slyšení někdy protáhnou, kuchaři na to mají fígl. Jídla pro císaře Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821) jsou v zakrytých nádobách ponořených do horké vody. V půl desáté se servíruje polévka, příkrmy, z hlavních […]
reklama
svět zločinu
Watergate: Opravdu velký průšvih
Tajná skupina, zřízená republikánskou stranou, má i tajné kódové označení: Instalatéři. „Utahujeme šrouby,“ zní jednoduché vysvětlení. Skupinu tvoří bývalí agenti CIA a FBI a pár kubánských emigrantů. A mají vysoce důležitý úkol: udržet prezidenta u moci. Ale dopadne to jinak. V recepci hotelu Watergate zazvoní v noci telefon. Rozespalý muž, který se nepředstaví, zní rozmrzele. „Pošlete naproti […]
Maják spravedlnosti uprostřed chaosu. 3 šerifové na Divokém západě
Napětí by se dalo krájet. Jako myška vklouzne do potemnělého stavení, kde by se měl nacházet obávaný zločinec. „Kdo je to?“ protne vzduch otázka položená španělsky. Strážce zákona ho okamžitě pozná a místo odpovědi bez váhání vystřelí. Nasadit klobouk, zářivou hvězdu a samozřejmě kolt za pas. Povolání šerifa je velice nebezpečné, a proto se na […]
Atentát na prezidenta Kennedyho: Šok ve Spojených státech
Je 22. listopad 1963 a jsme v Dallasu v americkém státě Texas. Prezident John Fitzgerald Kennedy se zde chystá na projev u příležitosti zahájení kampaně pro volby v roce 1964. Všeobecně se očekává, že svůj úřad obhájí, je nesmírně populární mezi americkou veřejností, tvrdě odsuzuje komunistické režimy, a protože svět je uprostřed studené války, zajistí mu to velkou […]
Neomylný střelec Wyatt Earp: Vždycky je rychlejší než jeho soupeř
Nástrahy prérie zná Wyatt Earp už od mládí, díky přísné výchově rodičů ale revolver nikdy nepoužívá jinak než v sebeobraně. Jeho rodinu zláká vidina kalifornského ráje. Proto sbalí věci a s koněm a vozem odjíždějí ze státu Iowa do San Bernardina v Kalifornii. Během sedmiměsíční cesty se šestnáctiletý kluk Wyatt Earp (1848–1929) stává znamenitým střelcem, ale se […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz