Skip to content

Hloupým lidem se žije lépe, zjistili psychologové!

Hloubáte až příliš nad tím, co se stalo? Obáváte se budoucnosti? Žijete v neustálém stavu úzkosti? Pak je docela možné, že jste inteligentnější než většina ostatních. Chytří lidé mají podle vědců častěji právě tyto problémy – a má to na ně zničující vliv.

Kanadští vědci z Lakeheadské univerzity ve státě Ontario provedli experiment, ve kterém sledovali skupinu 126 studentů. Ukázalo se, že ti, kteří často hloubají o životě a strachují se, mají v průměru o 10–15 % vyšší inteligenci než ti, kdo kontrolují své emoce.

Podle vědeckého týmu jde především o inteligenci jazykovou a slovní, tedy schopnost snadno mluvit a psát za používání správných pojmů, umění vysvětlovat a přesvědčovat, vyučovat a ovládat skladbu a praktické užití jazyka.

To vše je často provázené schopností humoristického využití slov, zdůrazňují vědci.

Úzkostní chytráci bodují v testech

Badatelé podrobili studenty testu inteligence a zároveň je nechali vyplnit sadu podrobných dotazníků. Na jejich základě pak stanovili úroveň úzkosti, deprese, strachu a toho, do jaké míry mají tendenci neustále hloubat nad minulými a budoucími událostmi.

Výsledky byly poměrně přesvědčivé – čím větší vykazoval student známky úzkosti a čím více se zaobíral přemýšlením nad minulostí, přítomností nebo budoucností, tím lepší měl výsledky v testech verbální (slovní) inteligence.

Psycholog přináší důkaz

Stejná souvislost se ukázala i v případě deprese. Kdo vykazoval známky spojované s touto psychickou chorobou, měl vynikající výsledky v testech jazykové (lingvistické) inteligence. „Ten, kdo příliš přemítá a trpí úzkostmi, má zase výhodu ve vyšší inteligenci, která mu přináší lepší schopnost analýzy ve srovnání s ostatními.

Je možné, že lidé s vyšší lingvistickou a verbální inteligencí jsou schopnější podrobně analyzovat současné a budoucí události a že právě tato jejich vlastnost vede k tomu, že o nich neustále přemítají,“ uvedl Alexander Penney, šéf výzkumného týmu.

Podle testů souvisí inteligence s psychickými nemocemi.

Jak přežít a neonemocnět

Za tímto chováním se podle vědců pravděpodobně skrývá vlastnost zděděná po předcích. Právě takový přístup totiž umožnil v určitém smyslu našim předkům přežít, když dokázali předvídat nebezpečí díky pocitům znepokojení a úzkosti.

Tendence k úzkostem, negativním myšlenkám a depresím je ale lepší mít pod kontrolou. V opačném případě může podle vědců takové chování po delší době vést ke snížení imunity a vystavit tak člověka různým nemocem.

Kdo si je vším jistý?

Méně chytří lidé jsou navíc přesvědčeni, že jejich inteligence je daleko vyšší než skutečná. „Problém současného světa je, že hlupáci jsou si skálopevně jistí, ale lidé inteligentní jsou plní pochybností,“ řekl už před 50 lety britský matematik a nositel Nobelovy ceny Bertrand Russell.

Je to proto, že podléhají tzv. Dunning-Kruger efektu. Důkaz o tom přináší právě vědecký výzkum Davida Dunninga a Justina Krugera z americké Cornell University.

Lidé mají zkreslený pohled o své inteligenci.

Obtíže hloupého člověka

Oba vědce zaujal výrazný rozdíl mezi skutečnými schopnostmi člověka a tím, jak on sám své schopnosti vidí. Člověk, který je hloupý, trpí dvěma druhy obtíží: Vzhledem ke své neschopnosti provádí nesprávná rozhodnutí.

A není schopen si uvědomit fakt, že tato nesprávná rozhodnutí činí. Testovaní vysokoškolští studenti nejprve vyplnili test měřící jejich logické uvažování, gramatiku a dokonce i smysl pro humor. Pak hodnotili svou schopnost rozeznat správné řešení, tedy odhadnout, jak jsou v těchto oblastech dobří.

Schopní versus neschopní

V druhé části experimentu měli studenti možnost prozkoumat výsledky testů ostatních a pak opět provedli sebehodnocení. Po srovnání s ostatními ti schopní poznali, že jsou na tom lépe, než očekávali, a podle toho upravili své hodnocení.

Jejich původně podhodnocené výsledky se dají zdůvodnit tím, že pokud člověku připadá nějaký úkol jednoduchý, má pocit, že pro ostatní bude jednoduchý také. Neschopní po kontaktu s realitou své sebehodnocení nezměnili.

Nebyli schopni rozpoznat, že schopnosti ostatních jsou lepší než ty jejich.

Foto: makeuseof.com, medicalnewstoday.com, shutterstock.com
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jak navrhnout lžičku…
21stoleti.cz

Jak navrhnout lžičku…

S Průmyslem 4.0 vstoupí do našich životů nová...
Experimenty na mezinárodní vesmírné stanici s pomocí Česka
21stoleti.cz

Experimenty na mezinárodní...

Létání do vesmíru i pobyt v něm se už...
Osamělý kus skály v poušti: Přírodní unikát, nebo anténa pro komunikaci s UFO?
enigmaplus.cz

Osamělý kus skály v poušti:...

Vysoký jako sedmipatrový dům stojí uprostřed pouštní...
Zapovězená moc magického kaktusu San Pedro
enigmaplus.cz

Zapovězená moc magického...

Kaktus San Pedro patří mezi přírodní drogy....
Magnetické nanočástice v mozku: možná souvislost s Alzheimerovou chorobou
epochalnisvet.cz

Magnetické nanočástice v...

Stává se málokdy, aby geolog zasahoval svým...
Nadčasovost, dynamika a komfort
rezidenceonline.cz

Nadčasovost, dynamika a...

Černo-bílý interiér s barevnými akcenty a...
Rozpoutala Adamovská válku hereček?
nasehvezdy.cz

Rozpoutala Adamovská válku...

Přestože jsou herečky Zlata Adamovská (61) a Eva...
Skandál! Kdo natočil „lechtivé“ video?
nasehvezdy.cz

Skandál! Kdo natočil...

Opravdu drsný konec roku má za sebou modelka a...
Lipno plnými doušky: Novinky pro letošní rok
epochanacestach.cz

Lipno plnými doušky: Novinky...

Rodinný skiareál Lipno pro...
Důstojný domov Slovanské epopeje je nadohled
iluxus.cz

Důstojný domov Slovanské...

Velkolepé dílo Alfonse Muchy může nalézt...
Dvojice lovců se prý setkala s podivným tvorem. Místní mu přezdívají indiánský démon
enigmaplus.cz

Dvojice lovců se prý setkala s...

Na děsivé setkání s podivným tvorem do konce...
Pohnutá historie sídla Overlook v Severní Krolíně
epochanacestach.cz

Pohnutá historie sídla...

Některá místa mají...