Datel, který si velmi zajímavým způsobem schovává zásoby na nastávající zimu. Tato zdánlivě neškodná fotka dokázala za krátkou chvíli vyvolat ve světě internetu velký rozruch.
Lidé však nereagovali na datla, nebo na žaludy, které ukrývá do kůry stromu, ale na sestavu děr, které datel vytvořil. Tento nahodilý vzorec otvorů způsobil totiž mnoha lidem stav známý jako trypofobie.
Lidé s touto fóbií nikdy neví, kdy na ně jejich strach zaútočí. Není to ale tak, že by trypofobie znamenala prostý strach z děr. Nechuť v těch, kdo ji mají, vyvolávají určité vzorce a formace děr nebo důlků.
Trypofobie se poprvé objevila v roce 2005 na jednom internetovém fóru, přesto ale podle odborníků tato fóbie existuje mnohem déle.
„Víme, že trypofobie se neobjevila až s příchodem internetu, přesto ale internet velmi pomohl jejímu rozmachu,” uvedl psycholog Arnold Wilkins.
Trypofobie zatím ještě nebyla uznána jako oficiální fóbie, přestože podle některých výzkumů pociťuje její symptomy až deset procent lidí. Příznakem trypofobie jsou stupňující se úzkosti, nevolnost nebo svrbění kůže.
Proč se tedy trypofobie tak moc rozšířila a co přesně znamená? Na to vědci stále ještě hledají odpovědi. Pravděpodobně je to ale strach, který máme zakódovaný v našich genech.
V jednom z výzkumů totiž lidé trpící trypofobií reagovali podobně na obrázky s formacemi děr a na obrázky jedovatých zvířat.
Vědci zjistili, že mezi barevnými, jedovatými živočichy, a obrázky spouštějícími trypofobii, je podobnost v kontrastu i rozložení bodů na obrázků.
Podle jiných výzkumů lidem z trypofobií připomínají otvory choroby, vyrážky, nebo neštovice, jejichž příznaky se těmto otvorům vzdáleně podobají. Je proto možné, že lidé mají k těmto formacím vrozený odpor.
Co ale skutečně spouští tripofobii a vyvolává v nás strach ze zdánlivě neškodných děr v různých objektech, to zůstává nadále záhadou…