Dovolená v Egyptě patří mezi českými turisty k oblíbeným destinacím. Slunečné počasí, čisté moře s příjemnou teplotou vody a výhodné ceny. Ideální kombinace jako stvořená pro letní dovolenou.
Kromě opalování na plážích by ale byla škoda minout staroegyptskou historii a nejznámější památky Egypta.
Chrámové komplexy a pyramidy v Gíze
Egypt je kolébkou jedné z nejstarších civilizací, zemí pyramid a mocných faraonů. Poznejte, co dovolená v Egyptě nabízí.
K historicky ceněným místům se bez váhání řadí pozůstatky chrámových komplexů Karnak, Luxor, Kom Ombo a Edfu. V chrámech turisty překvapí mohutné zdobené sloupy, impozantní obelisky a precizně ztvárněné sochy.
Například přístupovou cestu k chrámovému komplexu v Karnaku střeží sochy beranů, kteří byli posvátným zvířetem egyptského boha Amona, jemuž je chrám zasvěcen.
Mezi nejvyhlášenější turistické cíle patří jeden ze Sedmi divů světa, pyramidy v Gíze. Ty tvoří tři pyramidové komplexy, které doplňuje impozantní Velká sfinga.
Ostatně město Gíza je jedním z center kulturního a obchodního života. Společně s Káhirou a městy Šubrá al-Chejma a Helwán spoluutváří metropolitní oblast Velká Káhira.
Matka měst Káhira
Pokud rádi poznáváte hlavní metropole a historická centra, doporučujeme navštívit Káhiru, které se přezdívá Matka měst, neboť propojuje africkou, asijskou i evropskou kulturu. Káhira je zároveň nejlidnatějším městem Afriky.
Zajímá vás, co vidět v Káhiře?
Napovíme, že Káhira nezapře odkaz na historický původ, který reprezentuje univerzita Al-Azhar založená při stejnojmenné mešitě v roce 975. Další zajímavostí s historickými kořeny je bazar Chán al-Chalílí, který je vůbec největším tržištěm v Africe.
Mezi turisty je vyhlášené také Egyptské muzeum, které nabízí rozsáhlou sbírku staroegyptských artefaktů včetně pokladů z Tutanchamonovy hrobky.
Dále Káhira nabízí archeologickou lokalitu Heliopolis, 186 metrů vysokou vyhlídkovou Káhirskou věž, citadelu s Alabastrovou mešitou či křesťanskou čtvrt Koptské město a mnoho dalších zajímavostí.
Údolí králů, nejcennější archeologické naleziště
Zapomínat nesmíme ani na archeologicky nejcennější naleziště Údolí králů. To se rozprostírá nedaleko města Luxor. Údolí králů představuje jedno z největších pohřebišť faraonů a egyptských šlechticů.
Pohřební rituály probíhaly v lokalitě přibližně od 16. do 11. století před naším letopočtem.
Cílem archeologických výzkumů je Údolí králů od 18. století až do dnešních dnů.
V lokalitě, která je zapsaná na seznamu UNESCO, je turistům zpřístupněno 18 hrobek. Pro ochranu památek a probíhající výzkum ale nejsou některé hrobky přístupné celoročně.
I přes omezený vstup je Údolí králů dechberoucím mementem bohatství a moci tehdejších panovníků.