Domů     Znáte nejlepší rodiče zvířecí říše?
Znáte nejlepší rodiče zvířecí říše?

Lidé nejsou jediní živočichové, kteří se starají o své děti. Existují zvířata, jež svá mláďata hýčkají a milují a jsou ochotná kvůli nim riskovat vlastní i vlastní životy.  

Chobotnice velká (Enteroctopus dofleini)

Třída: hlavonožci

Výskyt: severní okraj Tichého oceánu

Kuriozita: Pro svá mláďata obětuje vlastní chapadla i život.

Zajímavost: Vědci zjistili, že samice druhu Graneledone boreopacifica pečuje o svá vajíčka 4,5 roku.

Chobotnice velká patří spolu s krakaticemi k největším měkkýšům a také k nejinteligentnějším bezobratlovcům. Tito živočichové dorůstají až do délky 5 metrů, největší dosud zaznamenaný jedinec měl rozpětí chapadel 9,8 metru. Chobotnice žijí většinou samotářsky, s výjimkou období rozmnožování.

To probíhá tak, že samec dopravuje svoje spermie pomocí speciálně modifikovaného chapadla. Na samičkách je potom naklást vajíčka do děr na dně.

Chobotnice svá mláďata střeží i za cenu vlastního života.
Chobotnice svá mláďata střeží i za cenu vlastního života.

Obětuje vlastní život

Chobotnice se dá považovat za nejobětavější matku, jakou můžeme v moři najít. Svoje vajíčka, kterých bývá kolem 50 000–200 000, po nakladení neustále hlídá a stará se o ně po dobu 5 až 8 měsíců.

Chrání je nejen před predátory, ale také k nim přihání vodní proudy, aby měly dostatek kyslíku.

Nevzdaluje se od nich ani v případě, že by si sama ulovila něco k snědku. Proto není ničím výjimečným, že stráví svá vlastní chapadla.

Po vylíhnutí vajíček, většinou za 40 dní od oplodnění, se silně zesláblá matka sama mnohdy neubrání predátorům a vysílením umírá.

Slon africký (Loxodonta africana)

Třída: savci

Výskyt: Afrika

Kuriozita: Výchově mláďat se věnují všechny slonice ve stádě.

Zajímavost: Svá mláďata kojí slonice 4–6 let. Raritou je také to, že rodí největší mládě na světě, které váží kolem 110 kg.

Tento obr z řádu chobotnatců je největší suchozemský savec, dorůstající do výšky až 4 metrů. Dnes se vyskytuje hlavně jižně od afrického Sahelu, v dřívějších dobách ale obýval i oblasti v severní Africe.

Tito savci jsou poměrně přizpůsobiví, je pro ně důležitý hlavně dostatek potravy a vody v teritoriu.

Samci dosahují hmotnosti kolem 6000 kilogramů, rekordní jedinec ale vážil 10 400 kg. Mezi charakteristické znaky patří dva citlivé „prstíky“ na konci chobotu, který slouží k dýchání, čichání, pití, sprchování a podávání potravy.

Slonice ze stáda nové mládě pečlivě hlídají.
Slonice ze stáda nové mládě pečlivě hlídají.

Matriarchální společnost

Sloni patří mezi společenská zvířata a drží se pohromadě ve vysoce organizovaných skupinách, tvořených deseti až dvanácti samicemi a jejich mláďaty. To platí i v případě březosti samic.

Ty rodí zpravidla jednou za čtyři roky, přičemž samotné těhotenství trvá dlouhých 22 měsíců.

Těžký porod je pak pro všechny zbývající samice velkou událostí. Rodící slonici ostatní společnice hlídají a chrání ji i její mladé. Pomáhají pak slůněti i nohy. Starší sloni také upravují tempo stáda, aby s nimi slůňata držela krok.

Ta se od dospělých sledováním učí, které rostliny jsou vhodné k jídlu a jak se k nim dostat.

Koala medvídkovitý (Phascolarctos cinereus)

Třída: savci

Výskyt: Austrálie

Kuriozita: Matka své mládě neopustí celý rok.

Zajímavost: Koalové se živí zásadně jen listy blahovičníků.

Nesprávně se tento živočich nazývá medvídek koala, i když je to ve skutečnosti vačnatec, podobně jako klokan, a patří k nejznámějším australským zvířatům.

Na začátku 20. století byli koalové v jižní Austrálii prakticky vyhubeny, nicméně dnes jsou vymizelé populace nahrazeny jedinci pocházejícími z Victorie.

Zajímavé jsou jejich pohlavní orgány. Samci mají rozeklaný penis, zatímco samice mají dvě oddělené dělohy, každou s vlastní boční pochvou.

A i když se jedná o tichá zvířata, v době páření vydávají velmi hlasité volání, které je slyšet až do kilometrové vzdálenosti.

Mláďata tráví prvního půl roku v matčině vaku.
Mláďata tráví prvního půl roku v matčině vaku.

Miniaturní mládě

Zdravá samice může mít jedno mládě ročně. Samotná březost trvá ale pouhých 35 dní. Když se mládě narodí, je holé, slepé, bez uší a velké pouze 2 cm. I tak dokáže najít vak na matčině břiše, kde se přisaje na jednu ze dvou bradavek. Prvních šest měsíců setrvává mládě ve vaku, kde se živí pouze mateřským mlékem.

Později začíná prozkoumávat svět mimo vak a konzumovat malá množství matčiny „kašičky“, díky které se do střev mláděte dostanou mikroby, nezbytné k trávení listů blahovičníku. K úplnému odstavení pak dochází kolem dvanáctého měsíce života.

Zatímco samičky se vydávají vést vlastní život, samečci často zůstávají v teritoriu matky až do věku tří až čtyř let.

Aligátor severoamerický (Alligator mississippiensis)

Třída: plazi

Výskyt: Spojené státy americké

Kuriozita: Matka nosí mláďata ve své tlamě, aniž by je poranila.

Zajímavost: Vědci zjistili, že pokud teplota vejce nepřesáhne 31 °C, vyklube se z něj samička. Když je teplota vyšší (lehce pod 33 stupňů), narodí se sameček.

Tento aligátor žije pouze na jihovýchodě Spojených států amerických, hlavně v močálech, řekách nebo bažinách. Má velké, tmavé tělo s mohutnými končetinami a silným ocasem, který funguje jako kormidlo při plavání. Samci dosahují většinou délky do 5,5 metru.

Aligátoři si troufnou i na velké šelmy, například pumy nebo dokonce medvědy, což činí z aligátora jednoho z nejnebezpečnějších severoamerických lovců z říše živočichů.

Aligátoři matky chrání svá mláďata ve své tlamě.
Aligátoři matky chrání svá mláďata ve své tlamě.

Aligátoří něžnosti

Aligátoři se páří obvykle v dubnu. Před aktem probíhají pomalé námluvy, při kterých samci vydávají výrazné zvuky, i když nemají hlasivky. Samec trpělivě čeká několik dní na samičku a občas ji „pohladí“ přední nohou, dokud se samička nerozhodne k páření.

Když dojde k oplodnění, najde aligátoří matka poblíž vody místo na postavení hnízda a naklade tam 28 až 52 vajec, které 65 dní chrání. Po vylíhnutí mláďata silně skřehotají a matka je musí rychle vyhrabat z hnízda, aby se nezadusila.

Ochrana vlastním tělem

Nejdojemnější je ale způsob, jakým se samice o mláďata stará. Několik maličkých vždy vezme do tlamy a jemně stiskne čelist, aby je nepoškodila. Přitom se mladí mrskají, ale matka je nikdy ostrými zuby neporaní.

Takto je chrání před predátory na cestě k vodě, kde se napijí a učí se chytat rybky, hmyz, hady a další havěť. Matka je zároveň bedlivě hlídá a stará se o ně do jejich tří let.

Medvěd lední (Ursus maritimus)

Třída: savci

Výskyt: Arktida, Kanada, Rusko, Spojené státy americké

Kuriozita: Kvůli kojení musí během březosti přibrat 180 kilogramů.

Zajímavost: Medvědi jsou schopni vyšplhat na téměř kolmé kry a dovedou přeskočit až čtyřmetrové díry v ledu.

Tento druh medvěda obývá hlavně severní polární oblasti. Oproti ostatním druhů se výborně adaptoval na nízké teploty, pohyb na sněhu, po ledu a v neposlední řadě na plavání v chladné vodě. Jeho hlavní kořistí jsou tuleni, zdržující se při okrajích mořského ledu.

Svou tělesnou teplotu si udržují díky tukové tkáni, která dosahuje tloušťky 10 centimetrů a dobře jej chrání proti mrazivým teplotám. Není-li potravy dostatek, žije ze své tukové rezervy a je schopen hladovět po dobu několika měsíců.

Matka musí před těhotenstvím téměř zdvojnásobit svou hmotnost.
Matka musí před těhotenstvím téměř zdvojnásobit svou hmotnost.

Hladovějící matka

Toho je schopna hlavně medvědí matka, která se v mrazivém prostředí musí na těhotenství patřičně připravit. Samotná gravidita trvá 8–9 měsíců, ale zároveň medvědice prodělává tzv.

utajenou březost, kdy se vývoj oplozeného vajíčka pozastaví a obnoví až ve vhodnou chvíli.

Během této doby se proto musí pořádně nasytit, aby přibrala více než dvojnásobek své váhy. Pokud by se jí to nepovedlo, mohlo by se stát, že by její tělo plod samo absorbovalo.

Medvědice si pak vyhrabou ve sněhu doupě, kde porodí, často v polospánku, dvě mláďata.

Ty pak přidržuje tlapami ve svém kožichu, jelikož se rodí holá, slepá a hluchá a velikostí se podobají kryse. S matkou zůstávají až tři roky.

Orangutan bornejský (Pongo pygmaeus)

Třída: savci

Výskyt: Borneo a Sumatra

Kuriozita: Každý den postaví na stromě pro své mládě nový domov z větví a listí.

Zajímavost: Samci se do výchovy mláděte téměř vůbec nezapojují.

Orangutani patří mezi největší savce, žijící na stromech. Většinu dne tráví získáváním potravy, odpočinkem a hledáním nového území. Během večera si každý den staví hnízda na noc, která se liší od hnízd sloužících k dennímu odpočinku.

Patří ale také mezi nejinteligentnější živočichy vůbec a dokáží velmi dobře zacházet s nástroji, dokonce je i sami vyrábějí. S lidmi sdílejí přibližně 97 % DNA.

Vřelé vztahy mezi orangutany má jen matka s mládětem.
Vřelé vztahy mezi orangutany má jen matka s mládětem.

Hlavní úkol: stavba hnízda

I když žijí orangutani samotářsky, neplatí to pro vztahy mezi matkou a mládětem. Ti mají mezi sebou velmi úzký vztah. Je to zřejmě způsoben tím, že samice orangutana může mít jedno až dvě mláďata jednou za osm let. Za život je tak odchová maximálně čtyři. První dva roky jsou mláďata na matce plně závislá.

Nosí je všude sebou, krmí je a spí s nimi v jednom hnízdě, přičemž první čtyři měsíce se mládě drží pouze matčina břicha. Už od šestého měsíce je matky učí, jak postavit hnízdo. Trvá jim ale tři až čtyři roky, než se jim to podaří.

Tučňák císařský (Aptenodytes forsteri)

Třída: ptáci

Výskyt: Antarktida

Kuriozita: O mláďata se starají hlavně samci.

Zajímavost: Tučňák je sériově monogamní – jeden rok je věrný jednomu partnerovi, jen asi 15 % jedinců zůstane věrných jednomu partnerovi více let.

Tučňák císařský je nejvyšší a nejtěžší ze všech tučňáků vůbec. Jedná se o nelétavého ptáka, který se adaptoval na drsné antarktické prostředí. Jejich hydrodynamický tvar těla minimalizuje odpor vody při plavání a křídla se přeměnila na tuhé ploché ploutve.

Má také neobvykle strukturovaný hemoglobin, který mu umožňuje fungovat i při malých hodnotách kyslíku.

Tvrdé kosti zase zabraňují tzv. barotraumatu (fyzické poškození tkání, způsobené rozdílem tlaků mezi tělesnými dutinami a okolním prostředím) při potápění.

O vajíčka se stará hlavně otec, když matka sbírá síly po těhotenství.
O vajíčka se stará hlavně otec, když matka sbírá síly po těhotenství.

Dlouhá cesta za potravou

Tučňák sexuálně dospívá ve věku asi tří let. Rozmnožování probíhá na začátku antarktické zimy, kdy se jedinci v koloniích přesouvají z moří do hnízdišť. Samice po oplodnění vyvrhne jedno vejce vážící 460–470 g.

Jelikož je velmi vyhladovělá a trpí nedostatkem živin, předá vejce samci a na dva měsíce odchází lovit do moře potravu.

Samec pak drží vejce 64 dní na svých nohách, dokud se mládě nevylíhne. Sám během tohoto procesu ztratí až 20 kg své váhy. Čerstvé mládě se pak stává zcela závislé na rodičích kvůli teplu a potravě.

Než se vrátí jeho matka, krmí ho otec tvarohovitou hmotou, která se mu tvoří ve žláze v jícnu. Když se samice vrací, prohodí si role a za potravou se vydává tučňák.

Mořský koník (Hippocampus guttulatus)

Třída: paprskoploutví

Výskyt: severovýchodní Atlantský oceán

Kuriozita: Mláďata rodí sameček, který zažívá kontrakce jako u porodu.

Zajímavost: Koníci uzavírají trvalé svazky, které upevňují zvláštními rituálními tanečky.

Koník mořský se kvůli svému netypickému tvaru těla a hlavy, která částečně připomíná hlavu koně, nedá zaměnit s jinou rybou. Tato rybka o velikosti 15 cm se vyskytuje hlavně u mořského dna, kde se pomocí chápavého ocasu přichycuje k řasám či rostlinám.

Svým rypcem nasává vodu, ze které filtruje potravu v podobě drobných korýšů a planktonu. Většinu času stojí nehybně ve vodě, když už se pohybuje, tak pomocí kmitání hřbetní ploutve. Zvláštní je i pohlavní dimorfismus, kdy je sameček menší než samice.

Samci koníků nosí jikry do zvláštního vaku.
Samci koníků nosí jikry do zvláštního vaku.

Sameček rodí!

To není ale jediná kuriozita. Koníci mají vyměněné role i v rodičovství. Když samečci oplodní vajíčka, samice vloží samci jikry do zvláštního vaku na břiše. Tam se vyvíjejí do té doby, než se z nich nezačne kulit potěr.

Samečka tak po značnou část jeho života zdobí „těhotenské“ břicho a následně rodí mláďata, o která se stará a v případě nebezpečí i ukrývá ve vaku na břiše. S každou kontrakcí uvolní samec několik desítek až stovek vajíček. Poté, co porodí, padá vyčerpaný ke dnu.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
Proč je tak těžké zlechtat sám sebe?
Když se někdo dotkne naší kůže, dotkne se zároveň našeho mozku. Oba dva orgány jsou v neustálém dialogu. Mozek, který veškeré informace poskytované kůží přijímá a zpracovává, nevnímá jenom to, co cítí, ale také, jaké by to mělo být. Důvěrný dotek od milence proto vyhodnotí jinak než stejný kontakt od cizího člověka v městské hromadné […]
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
reklama
zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Skutečně existuje jarní únava?
Dny jsou konečně delší, slunce začíná pěkně hřát, tráva se zelená, ptáci zpívají… a vy byste nejraději ani nevylézali z postele! Přepadla vás hrozná lenost! Anebo je to trochu jinak? Jarní únava může někdy působit jako hloupá výmluva. Zkrátka se vám nechce nic dělat. Pokud ale z pocitu vyčerpání máte závratě, nejste schopni se na […]
Předchůdce katedrály sv. Víta: Stavěl rotundu svatý Václav vlastníma rukama?
Dominantu Prahy, katedrálu svatého Víta, znají všichni velmi dobře. Máte ale tušení, co na jejím místě stálo před tím? Že ne? Tak se na to zkusme podívat trochu podrobněji. Už kolem roku 925 zahajuje český kníže Václav (907–935) stavbu rotundy v místech dnešní katedrály sv. Víta. Svatostánek má sloužit jako schránka pro uložení ostatku v podobě části paže […]
reklama
záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml