„Šťourejte se v nose a občas si pochutnejte na špinavých věcech,“ tvrdí mnozí lékaři. Podle nich je to jedna z možností, jako zastavit stále rostoucí počet alergií a dalších zdravotních problémů.
Tvrdí, že lidský imunitní systém nebyl nikdy tak zoufale netrénovaný, jako je dnes.
Žijeme ve věku čistoty. V reklamách se to hemží prostředky, které slibují, že zabijí 99,9 procenta bakterií, virů a dalších patogenů.
Domácnost se podle nich neobejde bez všemožných čistících prostředků, od podlah přes toalety, ledničky, kuchyňské linky až k prádlu. Mikrobi jsou zkrátka zlí, špatní a nežádoucí.
Odborníci s tím však nesouhlasí. Tvrdí, že až hysterická posedlost hygienou neprospívá lidskému zdraví, protože přílišná čistota způsobuje, že organismus se nedokáže vyrovnat s běžnými mikroorganismy z okolního prostředí.
Hledání zdravé rovnováhy
Samozřejmě existují bakterie, které jsou škodlivé a způsobují závažná onemocnění. Ale zdaleka ne všichni mikrobi jsou stejně nebezpeční. Příliš úzkostlivá hygiena může podporovat vznik alergií, astmatu i jiných autoimunitních chorob.
Imunitní systém se totiž nenaučí odlišit běžné a neškodné podněty od těch, vůči kterým je třeba se aktivně bránit.
Podle vědců je přitom důležité začít s jeho tréninkem už od dětství. Tvrdí, že současný trend vychovávat ratolesti jako skleníkové rostliny je medvědí službou jejich budoucímu zdraví.
Už první rok
Imunitní systém zajišťuje, aby naše těla měla dostatek mikroorganismů, které jsou důležité pro naše zdraví a zároveň musí zbavit organismus škodlivých patogenů. Důležitý pro jeho zdravý vývoj bývá přitom už první rok života.
Dítě je nejprve chráněno protilátkami, přenesenými z mateřského mléka a poté si postupně v souvislosti s vlivy z okolí začíná budovat jakýsi svůj vlastní „imunitní registr“, kde jsou uloženy informace o látkách, se kterými se setkává.
Při příštím kontaktu už organismus ví, jaké zbraně má použít.
Důležité vlivy prostředí
Odborníci proto například doporučují nechat děti hrát si v místech, kde mají kontakt s půdou a vegetací, které jsou bohaté na řadu mikroorganismů. Stejně tak je podle zdravotníků dobré, pokud mohou děti odmalička pobývat ve společnosti zvířat.
U těch, které s nimi vyrůstají je podle řady studií menší pravděpodobnost vzniku alergií a dalších onemocnění než u takových, které jsou vychovávány v úzkostlivě čisté domácnosti.
Nejenom kontakt s jejich slinami, ale i s patogeny, které zvířata přinesou zvenčí na svých tlapách a v srsti, pomáhají budovat odolnost.
Nenechte nos zahálet!
Mnozí přední lékaři a imunologové dokonce obhajují jeden zvyk, který rodiče u potomků neradi vidí: prst v nose, putující pak do úst.
Nos je totiž něco jako filtr, ve kterém se sbírá velké množství bakterií a když se dostanou do střev, fungují podobně jako očkování.
„Náš imunitní systém potřebuje práci, kterou mu zajistí pravidelná interakce s okolním prostředím, bez narušování nejrůznějšími antibakteriálními prostředky,“ ozývá se z odborných kruhů.
Stejně, jako děti by se měli podle slov odborníků chovat i dospělí lidé. To znamená dopřát si pravidelný kontakt se „zdravou špínou“ a čas od času sníst i věc, která spadla na zem.
Nic se nemá přehánět
I když se mohou názory na tento druh posilování imunity lišit, jedna věc je neoddiskutovatelná:
nejsme v menším nebezpečí, když se snažíme eliminovat všechna rizika z okolí. „Je třeba zbavit se spíše myšlenky na to, abychom zničili všechny domněle nebezpečné mikroorganismy v našem okolí,“ připomíná americký vědec a někdejší specialista Světové zdravotnické organizace Keiji Fukuda.