Domů     Roland Freisler: Dostihl Hitlerova krvavého soudce Boží trest?
Roland Freisler: Dostihl Hitlerova krvavého soudce Boží trest?
19.5.2019

Říšský ministr spravedlnosti Franz Gürtner umírá v lednu 1941 a nacistické špičky se poohlížejí po jeho nástupci. Na lukrativní pozici si brousí zuby hlavně státní tajemník Roland Freisler.

Když však jeho jméno při jednom obědě před Hitlerem zmíní Josef Goebbels, vůdce vzteky nadskočí: „Ten starej bolševik? Ne!“ Ambiciózní Freisler bude muset spolknout hodně hořkou pilulku.

Stále ještě doplácí na hříchy mládí, kdy se jako zajatec za první světové války dostal do ruského zajetí. Naučil se zde obstojně rusky, seznámil se s marxismem a podle svědků si náramně porozuměl s novými vládci Východu – s bolševiky.

Pravdou ale také je, že kromě Goebbelse nemá Roland Freisler (1893–1945) mezi Hitlerovými nejbližšími spolupracovníky žádné přímluvce.

Straníci ho sice obdivují jako skvělého řečníka, ale jinak v nich náladový fanatik vzbuzuje spíše strach a nenávist. Reinhard Heydrich (1904–1942) o něm mluví jako o „děsné šmíře“.

Martin Bormann (1900–1945) má pro něj označení „ten cvok“. Mocichtivý Freisler se ale nakonec přece jen dočká…

Heydrich se Freislera vysloveně štítil.
Heydrich se Freislera vysloveně štítil.

Vůdcova nemoc je tabu

V létě 1942 se stává prezidentem lidového soudního dvora. Tuto instituci si prosadil Hitler krátce po svém nástupu k moci jako nástroj k potírání veškeré opozice a k organizaci vykonstruovaných procesů.

„Lidový soudní dvůr bude vždy usilovat o to, aby soudil tak, jak byste podle jeho úsudku případ rozsoudil Vy sám, můj Vůdce,“ už brzy píše Hitlerovi vděčný Freisler. V nové funkci se chce za každou cenu blýsknout. Jen za první polovinu roku 1943 vynáší rozsudky smrti nad 804 lidmi.

Nejvyšší trest přitom ve válečném Německu hrozí téměř za cokoli – podle jakéhosi manuálu, sestaveného na ministerstvu spravedlnosti, třeba i za větu: „Vůdce je nemocen.“

Roland Freisler (první zleva) se na postu prezidenta lidového soudu příliš nezamlouval Otto Thierackovi, ministru spravedlnosti (druhý zprava).
Roland Freisler (první zleva) se na postu prezidenta lidového soudu příliš nezamlouval Otto Thierackovi, ministru spravedlnosti (druhý zprava).

Zatočí s atentátníky i růží

„Otřesen stojí náš národ tváří v tvář záhubě mužů u Stalingradu. Geniální strategie frajtra ze světové války vehnala nesmyslně a nezodpovědně do zkázy 330 000 německých mužů. Vůdce, děkujeme Ti. Ponecháme i nadále osud naší armády v rukou diletanta?“

Na počátku roku 1943 může Freisler rozjet velký proces proti autorům kritického letáku – proti odbojové organizaci Bílá růže. Vesměs studenty z mnichovské univerzity hromadně posílá na smrt.

Vrchol v kariéře však pro krvelačného prezidenta lidového soudu přichází až po neúspěšném atentátu na Hitlera v červenci 1944.

Carl Goerdeler, který se měl v důsledku operace Valkýra stát novým německým kancléřem, se po neúspěšném atentátu na Hitlera hájí před lidovým soudem. Aby ho Freisler ponížil, nechává ho navléct do velkých kalhot bez šlí a opasku…
Carl Goerdeler, který se měl v důsledku operace Valkýra stát novým německým kancléřem, se po neúspěšném atentátu na Hitlera hájí před lidovým soudem. Aby ho Freisler ponížil, nechává ho navléct do velkých kalhot bez šlí a opasku…

Freisler rozehrává monstrózní divadlo, při němž se snaží dát obviněným jasně najevo, že jejich obhajobu nebude brát nikdo na vědomí. S gustem je ponižuje. Naváží se do bývalých generálů i německých aristokratů.

Zatímco on ve svých vystoupeních naprosto ztrácí soudnost, jeho oběti si zachovávají důstojnost.

„Tenhle šmírácký komediant i z revolučních neumětelů a z neúspěšných atentátníků ještě nadělá mučedníky,“ soptí tehdy šéf Hlavního říšského bezpečnostního úřadu Ernst Kaltenbrunner (1903–1946).

Hitler je však spokojen. V soudní síni se dokonce pořizuje filmový záznam…

U Freislerova soudu nehraje spravedlnost žádnou roli.
U Freislerova soudu nehraje spravedlnost žádnou roli.

Rozsudek smrti už nestihl

Další z vykonstruovaných procesů vede Freisler 3. února 1945. Znovu se chystá vynést rozsudek smrti, když se Berlínem rozezní poplašné sirény. Soudce narychlo přerušuje líčení a nařizuje obviněné odvést do krytu.

Sám ještě sahá po otevřeném fasciklu, když vtom budovu lidového soudu zasáhne letecká bomba.

Freisler umírá v troskách. Luise Jodlová (1905–1998), manželka generála Alfreda Jodla (1890–1946), s odstupem let vzpomíná, jak zrovna pracovala v nemocnici, když přivezli Freislerovo tělo.

„Je to Boží trest,“ okomentuje to jeden z přítomných. „Nikdo na to nic neodpověděl,“ uvádí Jodlová.

Foto: wikipedia.org, bundesarchiv
Související články
Historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
Historie
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Historie
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
Boříme mýty: Slunečnice se neotáčí za sluncem!
Pořád se to říká, všichni to známe…, ale pravda to rozhodně není! Jak tyto mylné představy vznikly a proč jim pořád tolik lidí věří? Bez čepice zaručeně prochladneme, moč dezinfikuje rány a po kávě hned poběžíme na záchod. Dětem nedávejte moc sladkostí, nebo se promění v divokou zvěř. Co z toho platí? Nic! Mýtus č. […]
Jak by měla vypadat kancelář budoucnosti?
Poslední globální kancelářská revoluce proběhla v sedmdesátých letech a zdá se, že nastává další. Je čas podívat se na nejnovější trendy, které se týkají práce mnoha kancelářských profesí. Těmi, které se věnují informačním technologiím počínaje, právníky, projektanty a redakcemi konče. Poslední globální kancelářská revoluce se sice rodí v Německu, ale do světa se jako novátorský koncept rozšíří […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
záhady a tajemství
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velká postel, velké pohodlí
panidomu.cz
Velká postel, velké pohodlí
K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli. Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
21stoleti.cz
Zvláštní populace hadů, která zvládá herecké výkony
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou he
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
skutecnepribehy.cz
V zrcátku jsem spatřila cizí tvář
Před lety jsem našla kapesní zrcátko. Líbilo se mi, tak jsem si ho nechala. V odrazu jsem ale vídala tvář cizí vyděšené dívky. Celý život moc ráda chodím do kina. Jednou na sedadle v kinosále zůstalo ležet zdobené kapesní zrcátko. Moc se mi líbilo, tak jsem si ho nechala. Ale to jsem ještě netušila, co mě čeká.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
enigmaplus.cz
Duchové na kolejích: Lidé zkouší získat otisky jejich rukou!
V americkém státě Texas je od čtyřicátých let minulého století tradován temný duchařský příběh, který začal tragickou srážkou školního autobusu s vlakem. Místem nehody měl být jeden železniční přejezd
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
epochalnisvet.cz
Obraz plačící chlapec: Proč nikdy neshoří?
Jako nejprokletější obraz na světě bývá označován Plačící chlapec. Údajně je na něm dítě, jehož rodiče zemřeli při požáru a ono pak proklelo každé místo, kde se nacházelo. Jakékoliv jeho zpodobnění má nosit smůlu a domy, v nichž se obraz objeví údajně často shoří na popel. Podle zpráv hasičů ale samotný obraz neshoří nikdy. Má
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
iluxus.cz
Mühle Glashütte se prezentuje novou linií hodinek Sportivo
Jak hodinářský web Chronoblog uvedl, tak je veřejně známo, že Thilo Mühle, generální ředitel saské společnosti Mühle Glashütte, a jeho syn Dustin jsou zapálení sportovci. Thilo je nadšeným cyklistou a
Snaží se Prachař utajit,  že od něj Sandeva utekla?
nasehvezdy.cz
Snaží se Prachař utajit, že od něj Sandeva utekla?
Půvabná herečka ze seriálu Jedna rodina Sara Sandeva (26) podle mnohých spekulací nedávno opustila herce Jakuba Prachaře (40). Sice ho milovala, ale údajně neunesla nátlak na založení rodiny. Každý
Banánový koláč
tisicereceptu.cz
Banánový koláč
Tento lahůdkový koláč můžete připravit i do chlebíčkové formy. Na vysypání formy se dá použít mletý kokos, mleté ořechy i strouhanka. Ingredience 4 vejce 200 g moučkového cukru 1 banán 2 lžíc
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
historyplus.cz
7 nejtajemnějších rituálů starověkého světa: Zbití králové, tance s býky a faraoni na zabití
Velekněz mu vlepil do tváře políček a vytahal ho za uši! Následně babylonský král poklekne před bohem Mardukem, aby se vyznal ze své bezúhonnosti. Když odříká naučený text, velekněz ho potvrdí v královském úřadu. Vrátí mu odznaky jeho moci a ještě jednou ho prudce udeří do obličeje! Rituály doprovázejí lidstvo odnepaměti. Již ve starověku poskytovaly
Vyzkoušejte astrodietu!
nejsemsama.cz
Vyzkoušejte astrodietu!
Trápí vás kila navíc a nemůžete se jich zbavit? Vyzkoušejte speciální dietu podle slunečního znamení vašeho horoskopu. Sama poznáte, že výsledky se brzy dostaví! Hvězdy vám poradí, jak na to. Zkuste to spolu s námi. Beran 21. 3. – 20. 4. Jste netrpělivá, a když něco nevychází podle vašich představ, rychle ztrácíte zájem. To platí i pro diety. Proto jezte