Domů     Vladimír Vand: Tak trochu zapomenutý český vědec, jehož život byl velkým dobrodružstvím
Vladimír Vand: Tak trochu zapomenutý český vědec, jehož život byl velkým dobrodružstvím
16.5.2019

Ne všichni naši významní vědci se dočkali pozornosti, jaké by zasluhovali. Příkladem může být významný český fyzik Vladimír Vand, který je doma kvůli své emigraci poněkud opomíjen.

Zabýval se například proměnnými hvězdami, ale i celou řadou dalších matematických a fyzikálních otázek. Jeho život i kariéra byly jedno velké dobrodružství.

Vladimír Vand přišel na svět dne 6. února 1911 v ukrajinském městě Sumy poblíž ruské hranice. Jeho otec sem byl vyslán pracovně jako inženýr strojírenské firmy Škoda. Vycestovala s ním celá rodina.

Ke konci první světové války bydleli Vandovi v Berdičevě. Město se dostalo do bolševického obležení a půda zde byla velmi horká. Dům, ve kterém Vandovi bydleli, byl dokonce zasažen granátem a malý Vladimír málem přišel o život. Vandovi se rozhodli pro návrat do Čech.

Vladimír Vand se svými rodiči Rudolfem a Jindřiškou těsně před odchodem do emigrace (1938).
Vladimír Vand se svými rodiči Rudolfem a Jindřiškou těsně před odchodem do emigrace (1938).

Život Vladimíra Vanda byl plný velkých přesunů. Další následoval v roce 1922, kdy jeho otec získal práci v Belgii. Jako v předchozím případě i tentokrát tam s ním zamířila celá rodina. Po třech letech se opět vrátili do Prahy.

Vladimír Vand začal navštěvovat smíchovskou reálku. Uměl v té době lépe francouzsky než česky, přesto nebyl od hodin francouzštiny osvobozen.

V roce 1930 se mu podařilo úspěšně odmaturovat a poté se věnoval studiu fyziky na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, o sedm let později dosáhl doktorátu.

Již během studií na UK vstoupil do České astronomické společnosti (ČAS). Ve svých dvaceti letech vydal svůj první článek v časopise Říše hvězd. Své úsilí věnoval zvláště pozorování a studiu proměnných hvězd.

V roce 1934 dokonce vydal Malý atlas proměnných hvězd, který byl ve své době hojně využíván. Sám atlas popsal takto: „Na 16 mapkách je asi 22 proměnných hvězd. Mapky jsou užitečné při pozorování pouhým okem nebo divadelním kukátkem.”

Přednášel na setkání astronomů a dále přispíval do již zmiňovaného časopisu. Namátkou výběr názvů jeho článků: Minulost prvků ve vesmíru, Teorie vývoje povrchových jevů na Měsíci či Světlo nočního nebe.

Vladimír Vand se svým strýcem Jaroslavem Křížkem v prosinci 1945.
Vladimír Vand se svým strýcem Jaroslavem Křížkem v prosinci 1945.

Nastoupil také do Spektroskopického ústavu, kde se seznámil s pozdějším tvůrcem prvního československého počítače SaPo Antonínem Svobodou (1907–1980), se kterým se věnovali akustickému zaměřování letadel při jejich tehdejších nízkých rychlostech a prognóze jejich budoucí polohy.

Jejich spolupráce pokračovala i poté, co Vand dokončil studia a musel nastoupit základní vojenskou službu v Litoměřicích. Spolu se Svobodou pracovali na návrhu originálního zaměřovače pro protiletadlové dělostřelectvo.

Krátce po zahájení německé okupace se ministerstvo obrany snažilo zachránit největší odborníky. Byli mezi nimi i Svoboda a Vand – tvůrci zaměřovače. Odjeli do Francie, kde se stali ministerskými poradci tamější vlády.

I zde pokračovali ve vývinu vojenské techniky, zanedlouho je však dostihla válka a byli nuceni prchnout do Anglie. Sem se Vand už dostal sám. Cestou přišel o všechny doklady i výkresovou dokumentaci zaměřovače a musel začít zase od píky. Stal se členem Královské astronomické společnosti v Londýně.

Vandova práce inspirovala i Francise Cricka.
Vandova práce inspirovala i Francise Cricka.

Po skončení války se nakrátko vrátil do Československa. Měl však pochybnosti o politickém vývoji země, a tak se rozhodl setrvat v Anglii, kde se v roce 1947 oženil s Angličankou Eileen Molly Laveryovou. Ani v Anglii mu však nebylo souzeno zapustit kořeny.

V roce 1953 odešel za oceán do fyzikálního oddělení Pensylvánské státní univerzity ve State College. O rok později se stal docentem a v roce 1961 profesorem krystalografie.

Kromě již zmíněných proměnných hvězd a zaměřovačů se Vand zabýval také počítači. Patří mezi průkopníky počítačových technik a výpočetních metod.

V roce 1947 sestavil šest metrů dlouhý mechanický počítač obsahující kolem milionu ocelových kuliček určených k přenosu dat. Jednalo se o jednoúčelový stroj sloužící k počítání struktury krystalů, jež je samo o sobě značně pracné a vyžaduje spoustu času.

Podle jeho tvrzení zvládl stroj výpočet, který by člověku zabral rok, za několik dní. Ač tyto mechanické počítače představovaly ve vývoji výpočetní techniky slepou větev, své objevy přinesly. Například pomohly odhalit strukturu několika organických molekul.

Pensylvánie se stala novým Vandovým domovem, možná i proto, že v mnohém je podobná české krajině.
Pensylvánie se stala novým Vandovým domovem, možná i proto, že v mnohém je podobná české krajině.

Postupy, se kterými Vand pracoval a výsledky jeho práce, inspirovali mnohé další vědce. Jedním z nich byl bezesporu Francis Crick (1916–2004), kterého zaujalo, že Vand k analýze molekul využívá difrakce rentgenového záření.

Crick získal spoluprací s Vandem cenné zkušenosti v oblasti šroubovicových molekul.

Společně s Jamesem Watsonem (*1928) se jim následně podařilo objevit strukturu DNA. Správně odhadli, že molekula DNA má tvar dvoušroubovice, za což v roce 1962 dostali Nobelovu cenu za medicínu.

Foto: pv magazine USA, Matematický ústav Akademie věd, SALK Institute
Související články
Věda a technika
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Věda a technika
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
Věda a technika
Co signalizuje brnění nohou?
Jedná se o poměrně časté obtíže, které v mnoha případech mívají banální příčinu. Zároveň ale mohou signalizovat chorobné stavy, které by člověk rozhodně neměl podceňovat. Brnění či mravenčení končetin čas od času potká každého. Dlouhé sezení způsobuje velký útlak nervů a obvykle odezní, jakmile změníte polohu a začnete se hýbat. Tento pocit lze popsat jako […]
Věda a technika
Co diktuje móda pro procházky měsíčním prachem?
Módní kritici by z nich asi u vytržení nebyli. Ani modelky na předváděcích molech by v nich asi neudělaly bůhvíjaký dojem. Přesto se jedná o jedny z nejúžasnějších druhů oblečení, které pod rukama krejčích vznikly. I když ani ne tak krejčích – hlavní slovo v tomto ohledu mají technologové. Vesmír pro člověka není přívětivým místem. […]
reklama
zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
věda a technika
Který pták létá nejrychleji?
Když někdy někam hodně spěcháme, přáli bychom si umět létat jako ptáci! Pomohlo by nám to? Dostali bychom se na určené místo rychleji než třeba autem? Za nejrychlejšího ptáka a zároveň vůbec nejrychlejšího živočicha na Zemi je považován sokol stěhovaný. Ten při střemhlavém letu dokáže vyvinout rychlost až 389 km/h (podle naměřeného rekordu)! Na paty […]
Ztráta paměti může potkat každého. Lze jí předcházet?
Paměť je schopnost mozku uchovávat a znovu používat uložené informace a zkušenosti. S věkem tato schopnost pomalu slábne. Existuji ovšem poruchy, které negativně ovlivňují paměť a vedou k zapomínání, klidně už v mladém věku. Jste v ohrožení? Paměť představuje jednu z důležitých funkcí našeho mozku. Umožňuje nám uchovávat si vzpomínky na již prožité. Rozlišujeme krátkodobou, střednědobou a dlouhodobou paměť, a […]
Kvantová mechanika přináší nový pohled na vnímání magnetického pole u ptáků
Naše vědomosti o migraci ptáků se posunuly od Aristotelových představ o tom, že se v zimním období rehci mění na červenky, nebo že hibernují, k poznání o migraci ptáků a jejím principu. K behaviorální vědě o migracích se tak postupně přidala molekulární biologie i kvantová fyzika. V posledních letech dokážeme mnohem přesněji určit délky tras a dob trvání cest […]
Pozor, na nebe míří umělá hvězda!
Už za pár let se nejspíš na nebi objeví nová hvězda! Nezrodí se běžnou cestou z molekulárního mraku, ani nepřiletí z dalekých končin vesmíru, bude to hvězda falešná! Kdo ji na oblohu pověsí? A k čemu vlastně? Ve vesmíru existují možná triliardy hvězd a o většině z nich máme jen minimum informací. Jak také zjistit […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz