Domů     Tvrzení o kulatosti Země je podle některých lidí ohromný podvod!
Tvrzení o kulatosti Země je podle některých lidí ohromný podvod!
16.5.2019

Odvolávání se na zdravý selský rozum je v poslední době vysoce módní záležitost. A tento rozum radí, že když se člověk rozhlédne kolem sebe, stojí na ploše, nikoliv na kouli. Ale občas se věci mají jinak a jsou složitější, než se na první pohled zdají.

Pro prastaré civilizace byla ohromná placatá plocha jediným možným vysvětlením existence okolního světa. Gravitace byla tehdy samozřejmě pojmem neznámým, stejně jako mechanika pohybu nebeských těles.

V některých kulturách, byť jinak relativně vyspělých, hypotéza ploché Země přetrvala až do 17. století.

Podle zastánců ploché Země jsou všechny snímky zeměkoule z vesmíru podvrhy, kterými se vědecká lobby snaží získat financování pro svůj výzkum.
Podle zastánců ploché Země jsou všechny snímky zeměkoule z vesmíru podvrhy, kterými se vědecká lobby snaží získat financování pro svůj výzkum.

Staří Egypťané a Mezopotámci si Zemi představovali jako placku plovoucí na širém oceánu. Židé žijící v Judeji v dobách biblických viděli svět obdobně.

Podle nich klenutá obloha oddělovala zemi od nebes, přičemž podobně jako většina starověkých národů byli Židé přesvědčeni, že obloha je pevnou kopulí, ke které jsou Slunce, Měsíc, planety a hvězdy přikovány.

„Země je plochá, vznáší se na vzduchu a podobně též Slunce, Měsíc i všechna ostatní tělesa nebeská, jež jsou ohnivá, vznášejí se na vzduchu pro svoji plochost.“ Tak si princip světa představoval řecký filozof Anaximénes (585 př.

n. l.–525 př. n. l.). Podobně vnímal svět i Thales z Milétu (624 př. n l.–548 př. n. l.), který vstoupil především do dějin geometrie.

Ve svém díle svět jako desku obklopenou vodami popisuje i básník Homér. Střed světa podle Řeků představoval omfalos nebo pupek světa v Delftách.

Plochá země obklopená oceánem hrála zásadní úlohu rovněž v kosmografii starých germánských kmenů.

Zatímco pro Řeky, ale také pro staré Indy vyznávající hinduismus a buddhismus, byla zemská placka kruhového tvaru, pro staré Číňany měla tvar čtvercový. Uprostřed se nacházela Čína, však také Číňané svou zemi nazývali a dodnes nazývají Říší středu.

Jiný čínský model se trochu podobal vejci. Ten prosazoval astronom, filozof, matematik a básník Čang Cheng: „Nebe je jako slepičí vejce a jako kulatá kulka; Země je jako žloutek a leží v centru.“ Nu, v něčem se dávný astronom nemýlil.

O mnoho staletí později sondy Voyager ukázaly, že sluneční soustava má vskutku tvar gigantického vejce.

Určitou zakřivenost někteří čínští astronomové Zemi přece jen přiznávali. Na jejím základě vypočítali, že Slunce se vznáší 200 000 kilometrů nad zemským povrchem.

Hypotéza ploché či mírně vypouklé Země vládla čínské astronomii až do 17. století, kdy se dosud velmi uzavřený stát konečně seznámil s evropskou vědou.

Podle dávných indických civilizací pak Zemi na svých bedrech nesly tři obrovské velryby.

Z civilizovaných zemí se víra v plochost Země nejdéle dochovala v Číně, kde ji v průběhu 17. století vyvrátila mise Mattea Ricciho.
Z civilizovaných zemí se víra v plochost Země nejdéle dochovala v Číně, kde ji v průběhu 17. století vyvrátila mise Mattea Ricciho.

Nicméně již staří Řekové si uvědomovali, že teorie ploché Země je neudržitelná. Čím to, že se na obzoru vynoří nejprve stěžně a až poté zbytek lodi, ptali se zejména námořníci. Zatím bez jasných důkazů o kulaté Zemi hovořil Pythagoras a Platón.

Klíčovou roli ve vývoji poznání tvaru Země sehráli Aristoteles, Eratosthenés z Kyrény a také Klaudios Ptolemaios, který působil v egyptské Alexandrii. Všímavému Aristetolovi přišlo přinejmenším zvláštní, že při zatmění Měsíce je zemský stín kruhový.

Erastothénes dokonce velmi přesně vypočítal obvod Země. Okolo roku 250 př. n l. v hornoegyptském Asuánu vztyčil jeden sloup a v 800 kilometrů vzdálené Alexandrii u břehů Středozemního moře druhý.

V létě v pravé poledne nevrhal sloup v Asuánu na zemi stín, ale sloup v Alexandrii ho ve stejném čase za sebou zanechával. Paprsky slunce v Alexandrii vytvářely úhel 7 stupňů a 20 minut.

Promítnutím této hodnoty do středu Země a protnutím s linií protaženou od sloupu v Asuánu ve stejném směru znovu vznikl stejný úhel, který tvořil padesátinu z 360 stupňů celého kruhu.

Erastothénes věděl, že se obvod Země musí rovnat hodnotě padesátkrát 800 kilometrů, tedy celkem 40 000 kilometrů. Svými výpočty se spletl o pouhých 75 kilometrů!

Klaudios Ptolemaios, tvůrce mnohých a na svou dobu přesných map, při své práci již vycházel z kulatosti Země. Postupem času antická filozofie a věda převzala poznání Země jako kulatého objektu za svou věc.

Tak si zastánci ploché Země představují svůj vysněný objekt.
Tak si zastánci ploché Země představují svůj vysněný objekt.

Středověké křesťanství mělo s kulatou Zemí zpočátku problém. Panství Arabů bylo této myšlence otevřenější. Kolem roku 827 z příkazu chalífy Al-Mámuna bylo na území dnešního Iráku provedeno měření, které došlo k závěru, že kulatá Země má obvod 40 008 384 metrů.

Nakonec i křesťanská Evropa musela ze své představy o ploché Zemi začít ustupovat. Koneckonců, i jeden z běžných korunovačních královských klenotů – jablko – vlastně znázorňuje Zemi jako globus, nad kterou vládne Kristovo panství. Ostatně, první glóby jako modely Země začaly vznikat již během středověku.

Na křesťanských univerzitách se běžně v rámci sedmi svobodných umění vyučovala astronomie podle Ptolemaiova modelu, každý absolvent tedy o kulatosti země věděl.

Ani Kryštof Kolumbus a jiní objevitelé nových světů se tak nemuseli bát, že na konci svých cest spadnou do bezedných hlubin…

Dnes už víme, že Země zcela kulatá není a její tvar je nepravidelný, připomínající spíše bramboru. A to nejen pokud se jedná o nadmořskou výšku jednotlivých bodů na jejím povrchu, ale i v případě střední klidové vzdálenosti hladiny moře od středu Země (geoid).

Na tvar Země mají vliv dvě síly: přitažlivá a odstředivá. Vzhledem ke složitosti povrchu Země i geoidu je pro potřeby mapování používána tzv. referenční plocha, kterou je referenční elipsoid, referenční rovina a referenční koule.

Fotografie nazvaná
Fotografie nazvaná „Modrá skleněnka“ pořízená z paluby Apolla 17.

Lze položit stovky důkazů, racionálně vyvrátit tisíce argumentů, a přesto existují lidé, kteří si své vnitřní přesvědčení ponechají i nadále.

Dodnes se tak, zejména na internetu, lze setkat s výkřiky, že tvrzení o kulatosti Země je ohromný podvod, a že placatost Země je nanejvýš zřejmá. Pro hlasatele těchto tezí se vžil pojem plochozemci.

Hlavní teorie plochozemců říká, že Země je disk s polárním kruhem uprostřed a s Antarktidou, která je ve skutečnosti 50 metrů vysokou ledovou zdí, a která vše obklopuje.

Americká NASA tuto zeď přísně stráží, aby na ni lidé nelezli, nespadli na jejím konci kamsi do prostoru a hlavně neodhalili pravdu o ploché Zemi.

Cyklus dne a noci plochozemci vysvětlují tak, že Slunce a Měsíc jsou koule o průměru 51 km, které se točí ve výšce 4 828 km nad zemským diskem.

Hvězdy se pohybují ještě o 1 200 kilometrů výše. Slunce a Měsíc jsou jako reflektory, které ve 24hodinových cyklech osvětlují různé části Země. A jak vyznavači této hypotézy vysvětlují zatmění Měsíce? Tím, že existuje ještě jedno tmavé těleso, které Měsíc tu a tam zakryje.

Podle zastánců ploché Země je lež o kulatosti planety součástí mnohem širšího spiknutí. Když totiž tajemní spiklenci mohou lhát tak, že člověk je podle plochozemců nucen popřít i své vlastní smysly, mohou lhát už zcela ve všem.

Foto: Wikipedie, pinterest, flickr
Související články
Zajímavosti
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá, […]
Zajímavosti
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
Zajímavosti
Užitečný lógr: Hnojí, čistí i předpovídá budoucnost
Než umyjete šálek, zkuste si rozmyslet, jestli by se vám kávová sedlina k něčemu nehodila. Můžete ji použít třeba na zahradě, při úklidu domácnosti, k vylepšení složení betonu nebo péči o pleť. V průmyslu ji testují na všechny možné způsoby a získává body v mnoha výrobních odvětvích. Když si milovníci mleté kávy vypijí svůj šálek, […]
Zajímavosti
Proč všechny cesty vedou do Říma?
Řím už dnes není středem světa, ovšem v době mocné starověké říše to tak trochu bylo. Když vzniklo ono známé úsloví, skutečně vedly všechny cesty právě tam? Jak město Řím, jako centrum bohaté Římské říše, postupně roste, rozrůstá se kolem něj i síť menších i větších cest. Jak jinak než pevných a kvalitních, postavených podle […]
reklama
lifestyle
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Praha stověžatá? Spíš kavárenská! Tři vyhlášené podniky, kde si známé osobnosti podávají dveře!
Vzduch je těžký a nasáklý kouřem z fajfek. Do kavárny vchází obrýlený fousáč, v němž všichni poznají Aloise Jiráska. Stůl u okna dnes pro změnu patří architektu Josefu Gočárovi. Zdánlivý klid naruší hluk ze zadní místnosti – nejde o nic vážného, to jen Jaroslav Hašek tropí vylomeniny. Vítejte v Unionce! Svatyně intelektuálů Co: Kavárna Union Zajímavost: Hašek zůstane […]
5 mýtů o sexu: Škodí porno vztahům?
Že jsou mnohé ženy zlatokopky a v posteli svých bohatých partnerů předvádějí úctyhodné teatrální dvouaktovky, jen aby si nenašel jinou? Nepodceňujte podvědomí a sílu peněz. Jak ukazuje jeden z výzkumů, krása a inteligence mnohdy na tučné konto nestačí. Na vině není proradnost, ale prastaré archetypy. Jen z nejlepších lovců s oštěpem jsou dnes top manažeři… […]
Guru designu Philippe Starck se inspiruje fresnelovou čočkou
Nepozorný zákazník by si mohl myslet, že se jedná o alkohol, jenže Perrier je přesný opak. Na druhou stranu jeden ze zakladatelů tekutinu přirovnává k šampaňskému. K 160. výročí si chutná voda nadělí dárek: Novou exkluzivní limitovanou edici své ikonické zelené lahve. Jejím autorem je legenda francouzského designu Philippe Starck!     Evropou zrovna kráčí […]
reklama
lifestyle
Tuberkulóza: Módní guru, zabiják i cestovka
„Má drahá, kořím se vaší alabastrové pleti i útlému pasu. Jste ztělesněním krásy,“ šeptá obdivně mladý muž. „Oh, děkuji,“ zašeptá dívka a vykašle do kapesníčku trochu krve. Má tak rozmanité symptomy, že až do 19. století nikdo netuší, že jde o jednu a tutéž nemoc. To mění svými objevy až francouzský lékař René Laënnec (1781–1826) […]
Becherovka: Likér s chutí tajemství…
Mnoho světových značek si své výrobní postupy přísně střeží. Nejinak je tomu rovněž i v případě slavné, věhlasné Becherovky Original. Říká se, že její výrobní recepturu prý vždy znají pouze dva zaměstnanci. Ti v přesném poměru míchají směs přibližně dvaceti různých bylin a koření. Celkově se její přímou výrobou údajně zabývá jen dvacet lidí, i […]
Fenomén jménem televize: Když se spojily film a rádio…
Televizi zná asi každý z nás. Však v dnešní době sledováním televize tráví svůj volný čas na 40 % Čechů a v průměru u ní stráví kolem čtyř hodin denně! Jaké ale byly její začátky? Kde se vzala a kam směřuje? A jaká jsou televizní nej? Pojďme se společně podívat na jeden z nejrozšířenějších fenoménu dnešní doby. Prvotním nápadem […]
Jak se rychle najíst? Kdy se konzervy a pytlíkové polévky staly levnou náhradou čerstvé stravy?
Vždycky není možné konzumovat čerstvou stravu, Někdy je prostě příliš velký spěch a musíte slupnout něco rychlého, nebo zkrátka není na vaření čas nebo chuť. V takovou chvíli přicházejí na řadu alternativy – instantní jídla nebo konzervy. Kde se vzaly?   Za prvními konzervami s jídlem stál Napoleon I. Bonaparte. Budoucí francouzský císař Napoleon I. Bonaparte (1769–1821) […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vášnivý drink
tisicereceptu.cz
Vášnivý drink
Vyjádřit lásku lze mnoha způsoby. A k těm nejstylovějším patří koktejl plný neodolatelné chuti. Připravte si drink Red Valentine s rumovou lahůdkou Diplomático a prožijte se svým milovaným protějškem
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
enigmaplus.cz
Mrtví s olověnou maskou: Co zabilo dva podivínské elektrikáře?
Na kopci Morro do Vintém v Brazílii byli nalezeni dva mrtví muži. Co je zabilo, nebylo jasné. Jejich obličeje byly zakryty olověnými maskami a u sebe měli jen papír popsaný čísly a lísteček s instrukc
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
historyplus.cz
Udělali Taxisové z císaře dlužníka?
Císař Matyáš je rudý zlostí. Bohatství státní kasy povážlivě klesá a jemu je jasné, kdo v tom má prsty. „Ti proklatí Taxisové,“ praští rukou do stolu. Právě oni se totiž starají o provoz poštovních linek, výdaje na jejich údržbu ale neplatí. Do kapsy jim plynou jen tučné zisky! Počátky výměny informací sahají hluboko do historie. Stálé
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
skutecnepribehy.cz
Straka zlodějka mi přinesla vzácný náramek
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela… Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
21stoleti.cz
V Indii byly objeveny pozůstatky hada, který mohl být nejdelším na světě
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
nasehvezdy.cz
Krize mezi Benešovou a Matonohou snad nekončí?
Už dlouho se povídá, že manželství herečky Lucie Benešové (49) a herce Tomáše Matonohy (53) balancuje na hraně rozchodu. Herečka si nedávno vyrazila na dovolenou do luxusních lázní, kdo si ale mysle
Křehký koláč s mřížkou
panidomu.cz
Křehký koláč s mřížkou
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
epochalnisvet.cz
Superleggera 80: Jachta inspirovaná klasickými sporťáky
Nizozemská loděnice Oceanco stojí za celou řadou oslňujících lodí. Nyní odhalila novou superjachtu ze série Simply Custom, která vznikla ve spolupráci s italským návrhářským studiem HotLab. Novinka pokřtěná Superleggera 80 se vyznačuje exteriérem inspirovaným sportovními vozy z 60. let a opulentním interiérem připomínajícím luxusní penthouse.   Může se zdát trochu nepatřičné pojmenovat ohromující trup osmdesátimetrové
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Kincugi: japonské umění slepovaných talířů v restauraci The Artisan
Moderní česká restaurace The Artisan spojuje gastronomický zážitek s uměleckým dotekem prostřednictvím japonské techniky Kincugi. Výborné pokrmy si teď hosté mohou vychutnat i přímo z originálních tal
Jak se žilo kdysi – Česká republika
nejsemsama.cz
Jak se žilo kdysi – Česká republika
Toužíte se projít po živém muzeu, kde na vás dýchne duch dávné doby? Vyrazte do skanzenu! V Čechách i na Moravě jich najdete několik a mnohé z nich jsou unikátní. Obvykle bývá v místě připraven doprovodný program, který dokreslí atmosféru místa a přinese vám neobyčejné zážitky. Muzeum lidových staveb Kouřim Stavitelské památky z území středních, východních a severních Čech najdete v Kouřimi