Domů     Vynálezy Nikola Tesly: Jak změnily svět?
Vynálezy Nikola Tesly: Jak změnily svět?

Nikola Tesla byl po většinu svého života zatracovaným a nepochopeným vědcem. Mnoho z dlouhé řady jeho objevů bylo připsáno jiným vynálezcům. Co vše přinesl světu muž, přezdívaný „Pán blesku“?

Zajímavosti:

Tesla měl fobii z kulatých předmětů, především z perel. Odmítal mluvit se ženami, které nosily perlové náhrdelníky.

Trpěl obsedantně kompulzivní poruchou, spojenou s čísly. Například trval na tom, aby bylo v hotelových pokojích přesně 18 ručníků a u večeře 18 ubrousků.

Byl zamilovaný do holubice, ke které dle jeho slov choval stejné city jako k ženě.

V roce 1895 náhodně vytvořil první rentgenovou fotografii při fotografování Marka Twaina.

Spánku věnoval pouze dvě hodiny denně, zbytek času trávil experimenty a bádáním.

Svým výzkumem položil základy k objevu radaru.

Pil každý den whisky. Byl totiž přesvědčený, že díky ní zůstane naživu do 150 let.

Symbolický blesk při narození

Už jako novorozeně provázely Nikola Teslu hromy a blesky. Chvíli po půlnoci se dne 10. července 1856 nad vesnicí Smiljan v Chorvatsku rozzářila nebesa a rozpoutala se silná bouřka.

A i když měla porodní bába za to, že se jedná o špatné znamení, narodil se geniální člověk, pro kterého se elektřina stala smyslem života. Svůj zájem o vědu získal zřejmě po své srbské matce, která si velmi často sama vylepšovala kuchyňské nástroje.

Od kněze na vědeckou dráhu

Původně se měl stát Tesla, stejně jako jeho otec, pravoslavným knězem. Zasáhl ale osud a malý Nikola onemocněl. Během devíti měsíců strávených na lůžku se rozhodl pro vědu na úkor kněžství.

Po absolvování gymnázia v Karlovci odjel studovat fyziku a matematiku na polytechniku do Štýrského Hradce, kde se poprvé setkal s Gramovým dynamem. Jeho otec ho poté přesvědčil, ke studiu na Karlově univerzitě v Praze.

Otec ale velmi záhy zemřel a Nikola školy zanechal. Přesto později získal 15 čestných doktorátů.

Kvůli otci zanechal školy.
Kvůli otci zanechal školy.

Spolupráce s Edisonem

V roce 1880 se přestěhoval do Budapešti, kde nastoupil do telegrafní společnosti. Zde se začal intenzivně zabývat výzkumem elektřiny, přičemž objevil princip střídavého proudu.

O čtyři roky později odcestoval do Spojených států amerických a nastoupil k Thomasi Alvovi Edisonovi (1847–1931), v té době již uznávanému vynálezci. Ten Teslu najal, aby zefektivnil jeho nevýkonné motory, za což mu sliboval velmi tučnou odměnu.

Edison ale i po dokončení úkolu odmítl svoji část dohody splnit. Tesla proto podal výpověď a odešel k jeho konkurentovi Georgi Westinghouseovi (1846–1914).

Nedokončený výzkum rentgenového záření

Je všeobecně známo, že rentgenové paprsky jako takové pojmenoval v roce 1895 Wilhelm Conrad Röntgen (1845–1923). Zásluhu na tomto objevu měl ale také Tesla.

Již v roce 1887 zkoumal rentgenové záření pomocí vysokého napětí, vakuových trubic vlastní konstrukce a Crookesových trubic. Z jeho zápisků vyplývá, že vymyslel a vyrobil trubici s jedinou elektrodou, zatímco ostatní trubice měly dvě elektrody.

V roce 1892 pak provedl několik podobných experimentů a označil celý jev jako zářivou energii. Než ale mohl svůj objev dokončit a využít, vyhořela celá jeho laboratoř i s výsledky výzkumů.

Tesla nestačil svůj výzkum s radioaktivitou dokončit.
Tesla nestačil svůj výzkum s radioaktivitou dokončit.

Vylepšení motoru

Už v roce 1888 učinil pokus o vytvoření točivé magnetické pole, jestliže jsou dvě cívky postavené do pravého úhlu a jsou napájeny střídavým proudem. Toto zkoumání mu umožnilo vynaleznout střídavý indukční motor, nazývaný také jako asynchronní.

Na rozdíl od předchozích motorů nepotřeboval ke své činnosti komutátor a stal se tak levnější, účinnější variantou motoru, zaručující vyšší životnost.

Podle některých výpovědí sestrojil asynchronní motor na základě vizí, ve kterých viděl přesné technické nákresy.

Rádiové prvenství

Málo se ví, že Tesla stál za objevy mnoha vynálezů, které byly přiřknuty jiným badatelům. Mezi nimi byla i technologie rádiového přenosu, kterému se začal věnovat už v roce 1891, přičemž už o dva roky později veřejně předvedl první radiokomunikační přístroj.

Na vině bylo zřejmě to, že Tesla naprosto postrádal obchodní talent a některé objevy si nenechal patentovat. Za vynález rádia tak dostal Nobelovu cenu Guglielmo Marconi (1874–1937).

Spor o prvenství mezi těmito vynálezci vyřešil soud až v roce 1943, pár měsíců po Teslově smrti, přičemž prvenství bylo uznáno Teslovi.

Marconi vynalezl rádio až dva roky po Teslovi.
Marconi vynalezl rádio až dva roky po Teslovi.

Boje o proud

V této době čelil Tesla také naschválům ze strany Edisona. V tzv. válce proudů se divoce diskutovalo o vhodnosti stejnosměrného nebo střídavého elektrického proud v rozvodné síti.

Edison chtěl pro své vítězství udělat cokoli, a proto vynaložil mnoho prostředku proto, aby Teslův koncept shodil. Za účasti médií Edison zabíjel toulavé kočky a psy pomocí střídavého proudu.

Ani to nepomohlo, jelikož Tesla spolu s Westinghousem vyhrál zakázku na Světovou výstavu v Chicagu v roce 1893, kterou osvítil střídavým proudem.

Ideální svět nekonečné energie

Po výstavě začalo Teslovo šťastné období. Trvalo několik let. V roce 1899 se přestěhoval do městečka Colorado Springs, kde si vybudoval laboratoř, v níž se zabýval bezdrátovým přenosem elektrické energie.

Při experimentech dokonce vytvořil umělý blesk, při kterém létaly jiskry až do vzdálenosti několika mil. Podle dobových svědectví slyšeli lidé hromy až do vzdálenosti 25 km.

Umělé blesky létaly do velké vzdálenosti.
Umělé blesky létaly do velké vzdálenosti.

Elektřina zdarma? Nikdy!

O rok později získal od mecenáše J. P. Morgana (1837–1913) potřebné finance a pustil se do výstavby Wardenclyffské věže, která by umožňovala bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti.

Po několika letech ale Morgan stále neviděl návratnost svých investic a přestal Teslu podporovat. Navíc nikdo nestál o to, aby byla elektřina dostupná všem lidem zdarma, tak jak Tesla zamýšlel. Věž byla v roce 1917 zbořena a projekt zrušen.

Měl prsty v Tunguzské katastrofě?

Mnoho lidí se domnívá, že měl prsty v explozi, která roku 1908 zpustošila velký kus Sibiře. S touto teorií přišel poprvé v roce 1994 historik Oliver Nichelson.

Nichelson vychází z Teslových pokusů o přenos energie na dálku a také z dobové výpovědi Tesly, že disponuje technologií, která dokáže na dálku zničit jakékoliv místo na Zemi. Existuje ale ještě jedna teorie spojená s Tunguzskou katastrofou.

Podle ní dopadl na Sibiř meteorit. O tom, zda měl Tesla cokoli společného s Tunguzskou katastrofou, se proto můžeme pouze dohadovat.

Výbuch poškodil celou krajinu.
Výbuch poškodil celou krajinu.

Mohl změnit válku?

Po první světové válce se stáhl do ústraní a začal se věnovat futuristickým projektům, například tzv. paprskům smrti, které později během druhé světové války nabídl Velké Británii, Rusku nebo Spojeným státům americkým.

Tyto paprsky měly být schopny sestřelovat nepřátelská letadla na obrovské vzdálenosti. Zápisky a poznámky ale po Teslově smrti zabavila FBI a k veřejnosti se nikdy nedostaly.

Vizionář Tesla

Tesla, snad i díky svým vizím, dokázal velmi přesně popsat technologii, kterou používáme dnes. Řeč je o mobilních telefonech, bezdrátovém datovém přenosu nebo nástupu umělé inteligence.

„Každý z vysílačů bude ideálně umístěn blízko nějakého důležitého centra civilizace a všechny novinky budou bleskově odeslány na všechna místa glóbu.

Levné a jednoduché zařízení bude možné nosit v kapse.“ Dá se říci, že Tesla popsal velmi detailně dnešní „chytrý telefon“.

Tesla dokázal už ve své době předpovědět vynález mobilního telefonu.
Tesla dokázal už ve své době předpovědět vynález mobilního telefonu.

Jeho lodičku považovali za magii

Tesla také věřil, že jednoho dne budou stroje obdařeny svou vlastní myslí. O robotech řekl: „Ve dvacátém prvním století převezme robot místo, které ve starověkých civilizacích zastávala otrocká práce.

Není důvod, proč by se většina z toho nemohla stát za méně než století, osvobodíc lidstvo, aby se mohlo věnovat vyšším cílům.“

Sám v roce 1898 vyrobil dálkově ovládanou lodičku, kterou nazval teleautomaton. Šokovaní diváci na Madison Square Garden považovali pohybující se loďku za šarlatánství či magii.  Tesla přitom pouze využíval rádiové vlny pomocí vysílačky.

Létající stroj bez křídel?

Tento génius se zajímal také letectví a antigravitaci. Ještě před 2. světovou válkou si v roce 1928 nechal patentovat létající stroj, který měl fungovat bez křídel a vrtulí, pouze s pomocí elektrického pohonu. Na základě těchto výzkumů pak přišel z tzv.

dynamickou teorií gravitace, která byla v přímém rozporu s teoriemi Alberta Einsteina (1879–1955). Předpověděl také to, že jednoho dne bude cesta z Evropy do Spojených států trvat jen pár hodin.

Tesla si nechal patentovat i stroj bez křídel a vrtulí.
Tesla si nechal patentovat i stroj bez křídel a vrtulí.

Smutný konec génia

I když byl Tesla skutečný génius a vymyslel vynálezy, bez kterých bychom se dnes neobešli, za svého života se mu uznání nedostalo. Bydlel pouze po hotelích a přestal být považován za seriózního inženýra. V očích veřejnosti se stal stárnoucím podivínem.

Tento velikán tak zemřel v roce 1943 zcela osamocený a chudý v hotelovém pokoji v New Yorku.

Foto: Shutterstock.com, wikiemdia.org
Související články
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
Zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
reklama
lifestyle
Burning Man: Festival plný divočiny odstartuje rozchod!
Kdyby někdo šel náhodou kolem, usmyslí si, že se nejspíš stal terčem fata morgany. V dálce totiž vidí vzducholoď na kolečkách, vůz připomínající létající talíř a v dálce dokonce automobil ve tvaru ryby! Všemu přihlíží několikametrová dřevěná socha! Za vším hledej ženu, podobně je na tom i týdenní americký festival Burning Man (Hořící muž). Hosté se sjíždějí […]
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
reklama
historie
Atentát na Heydricha: Hrdinský čin, který změnil dějiny
27. května 1942 se v Praze odehrál jeden z nejvýznamnějších atentátů druhé světové války. Parašutisté Jozef Gabčík a Jan Kubiš zaútočili na Reinharda Heydricha, obávaného zastupujícího říšského protektora. Tento čin nejenže vedl k Heydrichově smrti, ale také k brutálnímu nacistickému teroru, který následoval. Přesto se stal symbolem odvahy a naděje pro celý československý národ. Druhá […]
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou […]
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se […]
Spisovatel Rudolf Těsnohlídek a jeho žena Jindra aneb příliš mnoho sebevražd
Ačkoliv se proslaví jako autor něžného příběhu o Lišce Bystroužce, v reálném životě má dekadentní zálibu ve smrti. Například Boženu Hodačovou, manželku svého přítele Stanislava Kostky Neumanna, přemlouvá k sebevraždě. Žena naštěstí odmítne. Zaměstnání jeho otce mu v dětství vypálí cejch vyděděnce. „„Rudla rasů hrál na basu,“ pokřikují na Rudolfa Těsnohlídka (1882–1928) spolužáci. Plivou po něm, někteří […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz