Domů     Zrádné uštknutí aneb Když dojde hadí sérum!
Zrádné uštknutí aneb Když dojde hadí sérum!
13.4.2019

Hadi mají na svědomí více úmrtí, než kterékoliv jiné jedovaté zvíře. Na následky uštknutí ročně zemře až 100 000 lidí. Je to zvlášť velký problém na venkově v zemích Afriky, Asie, Oceánie či Latinské Ameriky.

Podle odhadů uštknou hadi každý rok 5 milionů lidí. Nejvíce však právě v Africe a Asii, kde je špatná dostupnost lékařské péče.

Každý rok zemřou zbytečně desetitisíce lidí, odhadem 400 000 postižených má trvalé následky, jsou ochrnutí nebo museli podstoupit amputaci.

Lékaři bez hranic upozorňují, že situace může být ještě horší. V červnu tohoto roku vyprší trvanlivost hadího séra zvaného Fav-Afrique, které vyráběla francouzská farmaceutická společnost Sanofi Pasteur. Vyráběla, leč v roce 2014 přestala.

Podle mluvčího společnosti ji k zastavení výroby dotlačila konkurence, která nabízela podobný přípravek za méně peněz. Levné sérum však není zdaleka tak kvalitní, jako to, jehož zásoby se tenčí.

Sérum Fav-Afrique je zvláště účinné proti účinkům jedů hadů vyskytujících se v subsaharské Africe.

Bungar modravý.
Bungar modravý.

Ne všude je však stejně nebezpečno. Jedovatí hadi jsou rozšířeni po celém světě, na všech kontinentech vyjma Antarktidy. Jsou však oblasti, hlavně ostrovy, kde se setkání s nimi obávat nemusíme. Nenarazíme na ně například v Irsku, na Madagaskaru nebo Novém Zélandu.

A pak jsou oblasti, kde se jedovatí hadi sice vyskytují, ale bezprostřední nebezpečí od nich lidem nehrozí. Příkladem může být i Česká republika.

Uštknutí zmije obecné (Vipera berus) ohrozí život pouze v případě alergické reakce, pokud není postiženému včas poskytnuta lékařská pomoc.

Zmije paví.
Zmije paví.

Nejvíce obětí bývá připisováno zmiji paví (Echis carinatus). Jde o drobného hada, který dorůstá délky kolem 60 cm. O to více hrozí, že jej člověk přehlédne.

Vysoký počet obětí není ani tak zapříčiněn toxicitou jedu, jako spíše skutečnosti, že se zmije paví vyskytuje v zemích jižní Asie a Afriky, kde je problém se sháněním lékařské péče a včasným podáním protijedu.

Podobně je na tom další ze zástupců velké čtyřky, zmije řetízková (Daboia russelii). Budí obavy převážně mezi obyvateli Indie. Její jed sice není tak silný jako například jed kobry indické, zato ho však má tento průměrně 120 cm dlouhý had mnohem více.

Do velké čtyřky spadá také bungar modravý (Bungarus caeruleus). Po právu. Jeho jed patří k těm vůbec nejsilnějším, působí smrt v 75 % neléčených případů. Oběti umírají zhruba po 7 hodinách. Uštknutí bývá obvykle bezbolestné. Je postrachem pro obyvatele Indii, Srí Lanky a Pákistánu.

Velkou čtyřku uzavírá kobra indická (Naja naja), které se kvůli kresbě na krku přezdívá brejlovec. Žije také na indickém subkontinentu. Indie je jedovatými hady doslova prošpikována. Kobry indické dorůstají až dvoumetrové délky.

Setkání s nimi hrozí nejvíce na travnatých plochách. Jejich jedové váčky obsahují až 20 smrtelných dávek. Naštěstí se většinou nechtějí vydat ze všeho jedu naráz. Čím dříve je podán protijed, tím větší je šance na záchranu. Záleží však na množství jedu, a na místě, kam had svou oběť uštkl.

Taipan menší.
Taipan menší.

Spousty životů si vyžádal jed zmijí útočných (Bitis arietans), jež jsou považovány za nejjedovatější hady Afriky a křovinářů sametových (Bothrops atrox), před kterými se musejí mít na pozoru obyvatelé Jižní Ameriky.

Vůbec nejúčinnější jed mají taipani. Konkrétně taipan menší (Oxyuranus microlepidotus) vyskytující se v odlehlých končinách Austrálie. Do kontaktu s člověkem se dostane velmi zřídka, navíc není útočný, ostatně jako drtivá většina hadů. Naštěstí.

Jed tohoto taipana by totiž teoreticky dokázal usmrtit člověka za méně než jednu minutu.

Hadí jed je složen z několika stovek bílkovin (proteinů). Každá z nich má na lidský organismus mírně odlišný toxický účinek. Nejzrádnější složkou jedu jsou neurotoxiny, které působí na nervový systém.

Jejich účinek je zpravidla velmi rychlý, projeví se v řádech minut. Nutno podotknout, že tyto toxiny nemají vliv na vědomí postiženého. Vedou však k paralýze svalstva – obličejového, motorického. Fatální je, pokud dojde k obrně svalstva dýchacího.

Uštknutý se pak za plného vědomí udusí. Neurotoxiny obsahuje jed mamb, korálovců, taipanů a kober.

Na srdeční sval působí přímo složky jedu zvané kardiotoxiny. Setkáváme se s nimi především u kober. Hemotoxiny obsahuje zejména jed hadů z čeledi zmijovitých, naší zmije obecné se to naštěstí netýká.

Tyto složky jedu ovlivňují srážlivost krve, stojí také za rozpadem červených krvinek. Projevy intoxikace se dostaví v delším časovém horizontu od uštknutí než u předchozích toxinů.

Získávání hadího jedu.
Získávání hadího jedu.

Jak patrno, skladba jedu se u různých čeledí i druhů hadů značně liší. Jedna ze složek bývá obvykle dominantní, ohrožuje život postiženého nejvíce. Při léčbě je však třeba počítat i s dalšími složkami jedu. Jejich opomenutí může mít rovněž fatální důsledky.

Rozdíly však najdeme nejen mezi jednotlivými čeleďmi, vyskytují se i v rámci jednoho druhu. Na složení jedu má totiž vliv oblast, kde se had vyvíjí a kde žije.

Je třeba důrazně vyvrátit mýtus, že uštknutí mladým nedospělým hadem je méně nebezpečné. Jedové váčky háďat sice mohou obsahovat jedu méně, ale toxicita může být tak vysoká, že by jedna dávka stačila k usmrcení několika lidí.

Foto: Pinterest, CalPhotos, Youtube
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
historie
Kde najdeme nejstarší město Evropy? Možná v Bulharsku…
Kolosální Athény, které by nás uhranuly již ve 3. tisíciletí před Kristem? Malebný portugalský Lisabon nebo snad krétská Chania? Hledání nejstaršího města Evropy přesunují archeologové úplně jinam – do Bulharska. A i tady má dva favority…     Kdo také louskal s baterkou pod peřinou Eduarda Štorcha (1878–1956), vzpomene si na Osadu Havranů s nádhernými […]
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo, […]
Dýmějový mor: Nelítostný revolucionář
Dýmějový mor, který ve 14. století zdevastuje Evropu, lze pojmenovat různě. Ovšem nazvali byste ho revolucionářem? Asi těžko. A přece jím, svým způsobem, je. Epidemie moru, která v polovině 14. Století pustoší Evropu a Asii, vyhubí podle 75 až 200 milionů lidí, což je přibližně třetina nebo v případě druhého údaje více než polovina obyvatel. Vylidní […]
Marie Terezie: Odhalujeme tajemství slavné panovnice
Marie Terezie byla vládkyní, jež po sobě zanechala odkaz, který výrazně ovlivnil budoucnost nejen naší země. To, že zavedla například povinnou školní docházku, je všeobecně známo. Jaký byl ale osobní život této slavné panovnice? V éře, kdy svět ovládali muži, byly ženy často odsouvány na okraj dějin. Ale jedna žena se odmítla podvolit osudu, odhodlaná […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn