Domů     Způsobily úpadek Khmerské říše výstřelky megalomanského krále, nebo záludné počasí?
Způsobily úpadek Khmerské říše výstřelky megalomanského krále, nebo záludné počasí?

Všeobjímající zeleň pohlcuje svými chapadly mohutné stavby chrámu. Za pár let tu možná nezbude vůbec nic, všechno skryje příkrov džungle.

Kdyby teď, na konci 15. století, kdysi mocný khmerský král Džajavarman VII. viděl, co se s jeho bohatou říší stane, nejspíš by mu zbyly jen oči pro pláč.

Angkor Wat, chrámový komplex a centrum Khmerské říše postavené v dnešní Kambodži v letech 1113–1150, se už brzy po svém vzniku stává terčem útoků národa Čamů žijícího na území dnešního středního a jižního Vietnamu.

Mezi Khmérskou říší, založenou na počátku 9. století, a sousedním národem Čamů probíhají neustálé boje.

V roce 1177 se čamská lodní flotila blíží po řece Tonlesap a po Velkém jezeře. Než se Khmerové stihnou postavit na jakýkoli odpor, dobudou Čamové jejich město. Jenže ze svého vítězství se neradují příliš dlouho.

Armádu dobyvatelů totiž není jednoduché zásobovat a khmerský panovník Džajavarman VII. (1125–1215) se jim staví na odpor.

„Dobudeme zpět říši, která nám právem náleží,“ pobízí svoje bojovníky. „Džajavarman zůstal v Kambodži, čekaje na příznivý okamžik, aby mohl zachránit svoji zemi zmítanou zločiny,“ zmiňuje se o jeho hrdinstvích oslavný hrobový nápis jeho manželky Indradéví.

Angkor Wat, khmerský chrámový komplex se stává už krátce po vzniku terčem útoku nepřátel.
Angkor Wat, khmerský chrámový komplex se stává už krátce po vzniku terčem útoku nepřátel.

Dobyvatelům dá za vyučenou

Ovšem není jednoduché dobýt zpět, co Khmerové ztratili a udržet říši pohromadě. O její sjednocení přitom usilovali už Džajavarmanovi předchůdci, ale bezúspěšně. Teprve jemu se v roce 1183 podaří docílit toho, aby se karta obrátila.

Džajavarman má velké ambice, které si chce splnit, a to nejen ve vojenství, ale i v budování staveb.

„Ryzí mohutnost jeho monumentálních staveb pokořovala vše, co bylo vybudováno předtím, takže historikové nemohli dlouho uznat, že tak složité stavby byly zahájeny i dokončeny během jediného panovnického období,“ vysvětluje australský dějepisec Ian Mabbett pochybnosti, které kolem Khmerské říše a Džajavarmana jeho kolegové měli.

Král se ovšem nespokojí jenom se sjednocením své říše, Čamům chce dát pěkně za vyučenou. V letech 1203–1220 si konečně podrobí jejich území a dá jim najevo, kdo je tady pánem. Podle dochovaných nápisů jeho vláda tehdy zasahuje i na území dnešního Laosu.

Dobové záznamy z Číny potvrzují, že mezi území a osoby podléhající Angkoru patří král Jávy (pravděpodobně panovník Malajska), král Javanů (dnešní Vietnamci) a ještě dva čamští králové.

Khmerský panovník Džajavarman VII. patří mezi pyšné nafoukance.
Khmerský panovník Džajavarman VII. patří mezi pyšné nafoukance.

Moderní dálnice, nemocnice i unvierzita

Začíná období rozkvětu říše. Khmerské území je protkané silnicemi postavenými na 5–6 metrů vysokých náspech, které převyšují hladiny vody při opakujících se záplavách.

Jedna dálnice dlouhá 225 kilometrů vede na sever k Phi Mai, druhá křižuje zemi na západ k Sisophonu, další míří východně do Čampy a čtvrtá na jihovýchod.

Poblíž hlavních silnic se nachází 121 ohňových domů, snad nocleháren nebo svatyní k obřadům. Dobové nápisy upozorňují i na stavby 102 „síní zdraví“, nemocnic, dělících se do čtyř kategorií.

Nejvyšší kategorie zahrnuje sice pouhé čtyři instituce, ty ale disponují personálem 200 lidí a dotuje je přímo král. „Věnuji vám pravidelnou dodávku léků,“ posílá jim panovník jako gesto milodaru třikrát ročně sadu medikamentů zahrnující 36 položek.

Náboženské centrum Preah Khan ve střední části země ukrývá sochy 20 400 bohů. Nejde ale o pouhý klášter, všichni toto místo popisují jako univerzitu.„Naše říše nikdy nepozná soumrak své slávy,“ myslí si khmerský král.

„Někteří obviňují Džajavarmana, že si prohlašováním odpovědnosti za životy všech svých poddaných dovoloval příliš mnoho. Dalo by se říci, že jeho vítězství ho vedla k tomu, aby se považoval za nezranitelného,“ míní Mabbett.

Co způsobilo zkázu Khmerského království? Spekuluje se, že jednou z příčin bylo i počasí.
Co způsobilo zkázu Khmerského království? Spekuluje se, že jednou z příčin bylo i počasí.

Pýcha předchází pád

Král díky svému bohatství a přepychu uvěří ve svůj božský původ. Památky, které se mu podaří vybudovat, vítězství, jež se mu podaří dosáhnout, to vše splácí obrovskou dřinou obyčejných Khmerů.

„Všechny velké starobylé stavby byly postaveny díky nuceným pracem a téměř nevyhnutelným důsledkem dlouhého období architektonické velikosti byl vyčerpaný, bezduchý národ.

Lidé byli nespokojeni s chamtivými bohy, pro něž museli neustále pracovat a bojovat a dávat…,“ popisuje americký autor Lawrence Palmer Briggs (†1880 –?) nelehkou situaci prostých obyvatel. Úpadek se blíží.

Někteří badatelé si myslí, že právě královy výstřelky přivedly říši na pokraj zkázy.

„Není jasné, zda vykořisťování lidských zdrojů kolem roku 1200 mohlo způsobit opuštění Angkoru o dvě století později,“ uvádí ale Mabbett. Ještě celé 13. století se v Angkoru nese ve znamení prosperity, i když ho stále častěji napadají nepřátelé.

Khmerové se brání útokům ze Siamu (dnešní Thajsko). K definitivní zkáze dochází po thajském obléhání města v letech 1400–1431, kdy Angkor obsazuje král Paramadhirádž.

Z kdysi slavné říše dnes zbylo už jenom množství uměleckých děl včetně chrámů a soch.
Z kdysi slavné říše dnes zbylo už jenom množství uměleckých děl včetně chrámů a soch.

Lijáky se střídají se suchem

Odborníci soudí, že příčinou zániku říše nemusely být jenom boje. Podle nedávných výzkumů vedených Britkou Mary Bethovou z Univerzity v Cambridgi mohly za koncem Khmerské říše stát monzuny, které sužovaly kambodžské území během 14. a 15. století.

Prozkoumané sedimenty z kambodžské vodní nádrže West Baray, vybudované už v 11. století, odhalují, že velké lijáky zde střídala sucha. Mohutné deště smyly a zničily plodiny a ty, které zbyly, pak během sucha obtížně přežívaly. Zároveň ubývalo pitné vody. Změny počasí mohly vést k ekologickému kolapsu.

Foto: pixabay.com, pexels.com, wikipedia.org. Článek vznikl ve spolupráci s časopisem HISTORY REVUE.
Související články
Záhady a tajemství
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Záhady a tajemství
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Záhady a tajemství
Vraždy pražských prostitutek: Zabíjelo záhadné monstrum?
Málokdo zřejmě ví, že Praha se v polovině 19. století děsila vraždícího přízraku pražských prostitutek, jenž původně ani nebyl považován za člověka… K první vraždě došlo na podzim roku 1836 v nevěstinci „U Zlaté Rozálie“ v Konviktské ulici. Když ráno uklízečka vešla do jednoho z pokojů, našla zde bez známek života ležet jednu z mladých prostitutek. […]
Záhady a tajemství
Kurt Cobain: Smrt legendy zahalena tajemstvím
Slavný frontman Nirvany, ikona grungeové hudby, tragická smrt ve 27 letech. Kurt Cobain, další z řady hvězd, které navždy zhasly v nejkrásnějším věku. Kurt Cobain (1967–1994) Kdo to byl: frontman, zpěvák, kytarista a skladatel písní skupiny Nirvana Kdy zemřel: 5. dubna 1994 Příčina smrti: průstřel hlavy brokovnicí, měl v sobě přitom smrtelnou dávku heroinu Frontman, […]
reklama
historie
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
Je snad rod Kennedyů prokletý?
Kennedyové, prominentní americký klan, se vyznačují nejen významnými veřejnými a ekonomickými funkcemi, které zastávali od konce 19. století, ale také sérií tragických událostí, které postihly jejich členy. Proč je rodina Kennedyů stíhána jedním předčasným úmrtím za druhým? Tento kletbu provázející fenomén je třeba zkoumat z několika perspektiv. Nejznámějším z rodiny je bezesporu 35. prezident USA John […]
Překvapivá historie: Proč se chodilo na poutě?
Chtěli byste jít pěšky víc než tisíc kilometrů do slavného kostela? V některých dobách našich dějin bylo dlouhé putování na posvátná místa obvyklé. Proč se na ně lidé vydávali a co si od toho slibovali? V knihách, příbězích i pohádkách odedávna nacházíme zmínky o lidech, kteří v chatrném oděvu, s mošnou přes rameno a holí kamsi kráčejí. Jsou to poutníci. Přestože se v minulosti […]
reklama
záhady a tajemství
Utajované UFO v Polsku?
Polské radarové stanice zachytily 23. ledna 1959 ve 4.32 hodin ráno formaci několika neznámých letících objektů. Záhadná tělesa se pohybovala skutečně neobvykle rychle a navíc ve velké výšce… Výhrůžky očitým svědkům? Jeden z cizích objektů byl velice pravděpodobně sestřelen polskou protivzdušnou obranou. Po zásahu se měl údajně zřítit do moře nedaleko pobřeží v přístavu v […]
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
historyplus.cz
Stal se inkvizitorem klášterní kuchař?
Strachy se před ním třese celé Španělsko. Židé nebo muslimové, kteří konvertovali ke křesťanské víře, si před ním nemůžou být jistí. Jako podezřelí se mu však jeví i někteří katolíci. Tomás de Torquemada v honbě za kacíři nedělá rozdíly… Překvapení v rodině Už jako velmi mladý vstoupil do dominikánského kláštera v kastilském Valladolidu. Složil řeholní
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
epochanacestach.cz
AUTOSALON a RODINA A VOLNÝ ČAS
Vydavatelství RF Hobby vás zve na největší motoristická prodejní a kontraktační výstavu Autosalon na výstavišti v Lounech. Věříme, že sluneční paprsky dají vyniknout nablýskanosti a kráse automobilů. Nebudou chybět motorky, čtyřkolky, skútry a obytné vozy. Ve stejném termínu, tedy od 17. do 19. května 2024 zde také probíhá výstava pro celou rodinu. Výstava Rodina a volný čas
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
iluxus.cz
Kytarista legendárních Slayer nabízí na prodej své království v Las Vegas
Kerry King, ikonický kytarista legendární thrash metalové kapely Slayer, která si během let vybudovala pověst díky své syrové a temné hudbě, uvedl nedávno na trh svůj luxusní dům v Las Vegas. Cena? Př
Mleté maso v pikantní omáčce
tisicereceptu.cz
Mleté maso v pikantní omáčce
Nejlépe chutná s čerstvě opečeným chlebem, rýží nebo mexickou tortillou. Suroviny 250 g hovězího mletého masa 1 velká cibule 150 g konzervovaných červených fazolí 150 g konzervované kukuřice
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
nasehvezdy.cz
Vyhýbá se Vacula svatbě jako čert kříži?
Ačkoli působí na první pohled herec ze seriálu Zlatá labuť Adam Vacula (36) jako suverénní a sebevědomý muž, ne vždy to platí. Říká se, že vítězka soutěže MasterChef Česko Veronika Beskydiarová (30)
Kytičky v uších vás rozzáří
panidomu.cz
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu),
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
enigmaplus.cz
Lidožravý strom z Madagaskaru: Uctívají ho domorodci dodnes?
Zda na světě existují rostliny, které dokáží být nebezpečné pro člověka, to již po staletí zjišťují nejrůznější badatelé. Jednou ze zatím neobjasněných legend je i ta o lidožravém stromě, který má číh
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
21stoleti.cz
Záhada těhotenského mozku: Roste, nebo ubývá?
Nejsou to jen oteklé končetiny a utiskovaný močový měchýř. Na příchod dítěte se adaptují téměř všechny systémy těla matky, a za jeden z nich byl nedávno uznán také mozek. Jak přesně k tomu dochází, se
Citronové bábovičky
nejsemsama.cz
Citronové bábovičky
Vláčné citronové bábovičky z jemného těsta s citronovou polevou jsou prostě ideální a osvěžující dezert. Potřebujete: ✿ 4 vejce ✿ 1 vanilkový cukr ✿ 150 g cukru krupice ✿ 1 citron ✿ 200 g hladké mouky ✿ 1/2 prášku do pečiva ✿ 60 ml oleje Poleva: ✿ 1 lžíci citronové šťávy ✿ 1 lžíci horké vody ✿ 100 g moučkového cukru 1. Oddělte žloutky od bílků.
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
skutecnepribehy.cz
Včelky mě vyléčily, navždy jim za to budu vděčná!
Byla jsem člověk, který sahal hned po lécích a vyhledával lékaře. Léčitelům jsem nevěřila. Proto jsem si nejspíš musela vzít za muže včelaře. O koníčku mého druhého manžela jsem neměla dlouho ani ponětí. Až po tříleté známosti, když jsem začala trpět strašnými bolestmi hlavy, jej prozradil. Měla jsem těch nemocí mnoho už od dětství, byla jsem zhýčkané