Domů     Rýma ve vesmíru? Varování pro celou planetu
Rýma ve vesmíru? Varování pro celou planetu
29.3.2019

Člověk o sobě rád tvrdí, že je pánem tvorstva. Pravda, jeho filozofie, umění či technologie jsou něčím, co si vskutku zaslouží úctu. Jenže stačí malinkatý tvoreček, neviditelný pouhým okem, a lidstvo se může poroučet.

Zmutovaná bakterie či zlovolný virus by dokázali civilizaci zcela rozvrátit. I na to musejí myslet ti, kteří plánují pilotované lety do vesmíru.

Je to námětem mnoha béčkových sci-fi filmů. Astronauti vyslaní ze Země úspěšně dobudou Mars či jiné těleso. Na cestu zpět si však s sebou přibalí černého pasažéra v podobě nějakého mimozemského organismu.

Ten postupně zlikviduje členy posádky a chystá se vyhladit i lidstvo na Zemi. Naštěstí se vždy objeví nějaký superhrdina, který ve spolupráci se sličnou vědkyní celou civilizaci zachrání a zlotřilého vetřelce zničí.

Astronauti na stanici ISS.
Astronauti na stanici ISS.

Venuši, Mars, Titan, Europu, Ceredu a spoustu dalších těles už zkoumaly sondy vyslané ze Země. Přinesly o nich spoustu informací, avšak zároveň otevřely mnoho dosud netušených otázek.

I když badatelé zatím mimozemský život nenašli, prostě nemohou říct, že neexistuje. Zvláště ve chvíli, kdy i takový vesmírný zapadákov, jakým je sluneční soustava, je plný kapalné vody a organických sloučenin.

Zavlečení patogenního organismu na Zemi možná zní jako sci-fi, ale jen na první pohled. Podcenění tohoto problému by mohlo zdecimovat celou naši planetu.

„Je bezpodmínečně nutné pečlivé sledovat zdravotní stav u astronautů během všech fází marsovských výprav či jakékoli jiné aktivity v hlubokém vesmíru,“ varuje Cassie Conleyová z programu planetární ochrany amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).

Až se jednou uskuteční pilotovaný let k Marsu či k jiným tělesům, bude nutné dodržet řadu preventivních opatření. Místo, na kterém posádka přistane, nejprve prozkoumají robotičtí pomocníci.

Mars je sice plný ledu, na povrchu byla dokonce detekována i tekoucí kapalina, ale k lidskému průzkumu bude vybráno nejspíše sušší místo. Tam bude riziko případné kontaminace nižší.

Již v roce 2008 byl připraven mezinárodním Výborem pro kosmický výzkum (COSPAR) protokol planetární ochrany. Jeho hlavní tezí je obrana před zavlečením mimozemských organismů na Zemi.

Dvě agentury, které jsou v současnosti lídry meziplanetárního výzkumu, tedy americká NASA a evropská ESA, se jej zavázaly plně respektovat. Ostatně těchto rizik si je NASA vědoma už dlouho.

Například muži, kteří se vrátili z Měsíce, byli posláni rovnou do karantény. Měsíc je přitom považován za mrtvé místo, což se o Marsu nebo Europě říci stoprocentně nedá.

Co udělá s organismem pobyt na cizí planetě, zatím není zcela jasné.
Co udělá s organismem pobyt na cizí planetě, zatím není zcela jasné.

Tak jako tak, lidé na cizím tělese nutně musejí přijít do kontaktu s místními podmínkami. Ve chvíli, kdy se poté někomu z astronautů objeví třeba nudle u nosu, řídící středisko musí zbystřit.

„Lidem, kteří jsou stovky dní v malém uzavřeném prostoru, se to stává,“ podotýká Conleyová. Pravděpodobně by v takovém případě šlo o obyčejné nachlazení, avšak co když onu nudli má na svědomí mimozemský patogen?

Důkladná pozorování jsou proto na místě a zároveň by jeden člen posádky měl být odpovědný za dodržování protokolu planetární ochrany.

Karanténa bude nezbytností i v případě, že nikdo z posádky rýmu nechytí. Jestliže se cokoliv přihodí šesti lidem vyslaným na Mars, bude to skutečně velká tragédie a vědci tomu hodlají zabránit, jak jen to bude možné.

„Ale šest lidí, kteří přinesou z Marsu na Zem nebezpečnou infekci, nějaký velmi škodlivý organismus, může znamenat celosvětovou katastrofu. A v tom je obrovský rozdíl, který musíme mít na paměti,“ varuje Conleyová.

Mohlo by se tedy stát i to, že astronauti, kteří by se vrátili z meziplanetární cesty, by mohli zbytek života prožít v karanténě.

Že tato nebezpečí je třeba brát vážně dokazuje i fakt, že Světová zdravotnická organizace WHO má pro podobné situace připraveno hned několik scénářů.

Jeden z možných hostitelů života ve sluneční soustavě: Jupiterův měsíc Europa.
Jeden z možných hostitelů života ve sluneční soustavě: Jupiterův měsíc Europa.

Hledání mimozemského života je jednou z priorit kosmického výzkumu. Zanedlouho se na cestu vydá další americký rover Mars 2020, jehož úkolem bude pátrat po biologických stopách na rudé planetě.

Představme si situaci, že je skutečně najde. Bude se hovořit o největším objevu v dějinách lidstva, pohled na vesmír se změní. Jenže pak přijde šok.

Ukáže se, že nalezení mikrobi vlastně pocházejí ze Země a přivezly je tam třeba ne zcela dokonale sterilizované sondy Viking v 70. letech 20. století.

Tato představa není nijak scestná. Některé pozemské organismy, jako například želvušky, jsou extrémně odolné a zvládnou i pobyt v otevřeném kosmickém prostoru. Posádka Apolla 12 na Měsíci odmontovala kameru ze sondy Surveyor.

Bližší ohledání posléze ukázalo, že v přístroji přežilo několik mikroorganismů. Surveyor přitom na Měsíci přistál více než dva roky před Apollem 12.

Výcvik kosmonautů zahrnuje přípravu fyzickou, leteckou, parašutistickou a lékařsko-biologickou, výcvik k přežití v případě havárie nebo přistání v neobydlených oblastech. Dále technickou přípravu, zejména výcvik na trenažérech kosmických lodí k využití palubních systémů a vybavení, trénink ve stavu beztíže a za přetížení, seznámení se systémy zabezpečení životních podmínek a skafandry. Navíc se kosmonauti učí provádět vědecké experimenty a ekologické výzkumy, zkušební výrobu materiálů.
Výcvik kosmonautů zahrnuje přípravu fyzickou, leteckou, parašutistickou a lékařsko-biologickou, výcvik k přežití v případě havárie nebo přistání v neobydlených oblastech. Dále technickou přípravu, zejména výcvik na trenažérech kosmických lodí k využití palubních systémů a vybavení, trénink ve stavu beztíže a za přetížení, seznámení se systémy zabezpečení životních podmínek a skafandry. Navíc se kosmonauti učí provádět vědecké experimenty a ekologické výzkumy, zkušební výrobu materiálů.

V loňském roce se uskutečnil experiment, při kterém byly v baloně vyslány do výšky 31 kilometrů vyslány bakterie Bacillus Pumilus. 99,99 % z nich nepřežilo, některé však ano. Velké závěry však z tohoto experimentu dělat nelze.

Bude nutné pokračovat ve výzkumu různých druhů při dalších testech. „Pouze tak můžeme zjistit, jestli každý druh zahyne stejně rychle. Nevíme třeba, jak by dopadli mikrobi pod hromadou mrtvých endospor nebo endospory pokryté prachem.

To bude námět pro budoucí lety balonu k vědeckým účelům,“ nepřeceňuje závěry letu David J. Smith z NASA’s Ames Research Center.

Další neznámou je pak případná přizpůsobivost pozemských organismů. Biologové nevylučují, že by v jiných podmínkách mohly zmutovat. A zmutované bakterie by poté mohly pro lidstvo představovat stejné biologické riziko, jako mimozemský život.

Ray Bradbury ve své knize Marťanská kronika popisuje, kterak vyspělou marsovskou civilizaci vyhubily výpravy ze Země. Nikoliv ovšem zbraněmi, nýbrž obyčejnými spalničkami.

V díle Herebrta Wellse Válka světů pak marťanskou invazi zastavily pozemské mikroorganismy. Koneckonců i lidská historie zná podobné případy.

Staré americké kultury, které zdecimovaly nemoci zavlečené Evropany, na které původní obyvatelé neměli v organismu protilátky, o tom vědí své.

Zkrátka, tak jako je třeba ochránit Zemi před mimozemskými patogeny, není od věci bránit tomu, aby se na jiná tělesa zanesl pozemský biologický materiál. Z tohoto důvodu byly sondy Cassini nebo Galileo na konci svých misí navedeny do atmosféry Saturnu, resp.

Jupiteru, aby se zabránilo případné kontaminaci některého ze zdejších měsíců. Nové sondy pak bývají velmi pečlivě sterilizovány. Odstraňování potenciální biologické hrozby pro jiné planety trvá 48 hodin při teplotě 125 °C.

Dbání na bezpečnostní rizika má i druhou stránku. Někteří vědci upozornili, že lpění na protokolu planetární ochrany výrazně brzdí kosmický výzkum.

Podle Alberta Fairéna z Cornellovy univerzity a Dirka Schulze-Makucha z Washingtonské státní univerzity se planetární výzkum z obav před mikroby vyhýbá nejzajímavějším místům na Marsu.

I rover Curiosity se pohybuje v suché oblasti Galeova kráteru. Oba badatelé se však budou muset smířit s tím, že na některé otázky nedostanou odpovědi hned, protože principy planetární ochrany mají přednost.

Foto: Medical News Today, Flickr, NASA
Související články
Věda a technika
Voda ve vesmíru: Jak si astronauti myjí vlasy?
Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se voda chová zcela jinak než na Zemi. Místo toho, aby tekla, vytváří dokonalé koule, které volně poletují prostorem. Jaké další fascinující vlastnosti má voda v mikrogravitaci a jak se s ní astronauti každodenně potýkají? Vodní koule ve vesmíru Voda se ve vesmíru, respektive v prostředí mikrogravitace, které panuje na […]
Věda a technika
Nos jako osobní identifikátor
Lidský nos dokáže rozlišit bilion různých vůní a každý z nás má svůj unikátní pachový otisk. Proč je naše osobní vůně stejně jedinečná jako otisk prstu a jak tento dokonalý biologický systém funguje? Vůně každého člověka je jedinečná. Stejně jako otisk prstu. Tento fakt využívají nejen psi při rozpoznávání lidí, ale podle nejnovějších výzkumů ho […]
Věda a technika
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed? […]
Věda a technika
Proč předpovědi počasí tak často selhávají?
Máme družice, superpočítače a týmy meteorologů, ale přesto se nám déšť často spustí tam, kde mělo být jasno. Jak je možné, že moderní předpovědi počasí stále nejsou stoprocentně spolehlivé? Bude jasno až polojasno, přechodně až oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Tahle předpověď dovede pobavit. Jak ji někdo může vyslovit v době, kdy máme k […]
reklama
lifestyle
Stolování v minulosti: Mohamed miloval maso
Někdo miluje maso, jiní dává přednost dokonale vyvážené nebo sladké chuti, další polévkám a plnému břichu a někdo nemůže existovat bez kuřecího. Pojďte s námi ochutnat ke stolu slavných osobností v dějinách. Tentokrát navštívíme proroka Mohameda. Máte v oblibě maso? V tom případě si u stolu islámského proroka Mohameda (570–632) pochutnáte. „Obětujte v průběhu svátku Eid al-Adha (ukončení poutě do […]
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si […]
Kim Čong-il a Mao Ce-tung: Extrémní chutě a nechutné návyky
Zatímco severokorejský vůdce Kim Čong-il utrácel miliony za gurmánské pochoutky, čínský předseda Mao Ce-tung se odmítal mýt. Jaké byly jejich nejbizarnější stravovací návyky? Kim Čong-il: Gurmánský vůdce vyhladovělé země Severokorejský despota Kim Čong-il (1941–2011) se naopak příliš zpátky nedržel. Zatímco země se kvůli jeho programu militarizace potýkala s obrovskými ekonomickými problémy a probíhal tam hladomor, […]
3 labužnické hostiny v historii: Vegetariánská, šlehačková a císařská
Každý má rád něco jiného. Na čem si pochutnávaly oblíbené historické osobnosti? Někdo se obešel bez masa, jiný nedal dopustit na sladké lahůdky a při významných událostech se konaly opravdové hody s vysokým rozpočtem. Zatímco třeba prorok Mohamed propaguje kvalitní maso v jídelníčku a užije si ho na hostinách naplno, jiní slavní strávníci ho odmítají. Zřejmě prvním […]
reklama
zajímavosti
Od dřeva k mistrovskému nástroji: Jak se vyrábějí housle krok za krokem?
Výroba houslí je umění, které se předává po generace. Jak probíhá proces tvorby tohoto ikonického nástroje a jaké dřevo se používá? 1. Výběr dřeva Kvalita a tloušťka dřeva zásadně ovlivňují zvuk houslí. Horní deska se nejčastěji vyrábí ze smrkového dřeva, luby a spodní deska jsou z javoru. Pro krk se používá dřevo stromu sapan (pernambuco) […]
Mravenci provádějí amputace a zachraňují životy!
Mravenci nejsou jen pilní dělníci přírody – podle nejnovějších výzkumů jsou také zruční „chirurgové“. Když se některý z nich zraní, jeho druhové dokážou posoudit zranění a v případě potřeby mu amputovat končetinu, čímž mu zachrání život. Tento unikátní způsob péče o zraněné nemá v živočišné říši obdoby a ukazuje, jak fascinující může být mravenčí inteligence. […]
Stoos: Alpská vesnička, kterou zachránila nejstrmější lanovka světa
Malá švýcarská vesnička Stoos, ukrytá vysoko v Alpách, by možná upadla v zapomnění, kdyby nebylo revoluční lanovky Stoosbahn. Tento technický zázrak nejenže spojil odlehlou obec s civilizací, ale stal se i jejím hlavním lákadlem. Pojďte objevit kouzlo místa, kde tradiční švýcarský životní styl potkává nejmodernější technologie. Alenka v říši velehor Pokud se podíváte z úrovně […]
Od korálků k supům: Neobvyklé způsoby rozloučení
Z popela drahokamy, těla ptákům – jak Jižní Korea a Tibet nacházejí krásu i praktická řešení v tradičních pohřebních praktikách. Tyto dvě odlišné kultury, vzdálené tisíce kilometrů a s hluboce zakořeněnými vlastními filozofiemi, nabízejí fascinující pohled na to, jak lidská společnost přistupuje k nevyhnutelné realitě smrti. Jejich tradiční pohřební praktiky nejsou pouhými rituály, ale komplexními […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz