Domů     Proč se máme bát rakoviny tlustého střeva?
Proč se máme bát rakoviny tlustého střeva?
27.3.2019

Celosvětově jde o 3. nejčastěji se vyskytující typ zhoubného nádoru, hned po karcinomu plic a po rakovině prsu u žen, a zároveň 2. nejčastější příčinu úmrtí na rakovinu. Přitom při včasném odhalení je až 90 % nádorů tlustého střeva léčitelných. Kdy byste měli zpozornět?

Zatímco ještě před několika lety patřila Česká republika k zemím s největším výskytem rakoviny konečníku a tlustého střeva, loni klesla mezi evropskými zeměmi na 6. příčku ve výskytu a na 11. v počtu úmrtí na tyto karcinomy.

Lékaři si tento úspěch zdůvodňují zavedením bezplatného screeningu pro všechny občany nad 50 let. Včasné odhalení totiž hraje při léčbě klíčovou roli.

Zatímco při brzkém odhalení je šance na přežití (dalších 5 let života) 90 %, u pokročilých nálezů je to jen 13 %. Přesto není důvod jásat, ročně postihne kolorektální karcinom (rakovina tlustého střeva a konečníku) přes 8000 Čechů.

Zdravé střevo je základ

Střevo je největším orgánem v těle a zároveň nejdelším úsekem trávicí trubice. Kdyby se rozložilo do plochy, mělo by rozlohu fotbalového hřiště. Dělí se na tenké a tlusté střevo.

Zatímco hlavním úkolem tenkého střeva je vstřebávání živin z potravy, u tlustého střeva je to vylučování nepotřebných zplodin z těla. Tlusté střevo měří asi 1,5 metru a v průměru má 5–7 cm. Jeho nejdelší částí je tračník.

V něm dochází ke vstřebávání zbylých vitaminů, minerálů a vody z potravy. Slepé střevo je zase důležitým orgánem imunity.

Rakovina tlustého střeva vzniká kvůli mutacím v genech.
Rakovina tlustého střeva vzniká kvůli mutacím v genech.

Proč rakovina vzniká?

Důvody vzniku rakoviny tlustého střeva a konečníku jsou dnes už velmi dobře prozkoumány. Kvůli mutacím v genech, které jsou zodpovědné za růst a dělení buněk ve střevě, dojde k tomu, že se buňky začnou dělit zcela nekoordinovaně.

Pokud jim v tom není včas zabráněno, vznikne kolorektální karcinom. K rozvinutí onemocnění mohou přispět zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida) i polypy (nezhoubné výrůstky), které se s věkem na stěnách střev objevují. Na počátku vzniku nádoru stojí v 80 % případů právě polyp.

Pivo jako rizikový faktor

Svoji roli při vzniku nádoru ovšem sehrává také dědičnost. Pokud se u rodičů vyskytl zhoubný nádor tlustého střeva, má k němu jejich potomek až 20% předpoklad. Významným faktorem je rovněž věk.

Karcinom se většinou objevuje po 50. roce života, v poslední době však postihuje i mladší jedince. Bez zajímavosti není ani fakt, že zatímco ve světě častěji postihuje ženy, u nás jím více trpí muži. Na vině je dle lékařů zřejmě zvýšená konzumace piva.

I strava může k rozvoji onemocnění přispět, zvlášť když obsahuje hodně masa a málo ovoce a zeleniny. Nepříznivě se projevuje i kouření a konzumace alkoholu.

Jak nemoc varuje

Zdravý člověk vyměšuje jednou denně a jeho stolice má žlutohnědou až hnědočernou barvu, měkkou konzistenci a tvar válečku. V záchodové míse plave a neulpívá na jejích stěnách.

Jakékoliv delší vychýlení z této pravidelnosti by mělo být varovným signálem a důvodem k návštěvě lékaře. Zejména průjmy, zácpy či tenká (tzv. stužkovitá) stolice, ale také časté bolesti a křeče v břiše, pocity plnosti a nadmutí.

Významným důvodem ke zpozornění je krev ve stolici, byť může být rovněž příznakem hemoroidů či trhlin v oblasti konečníku, a nucení ke stolici s pocitem neúplného vyprázdnění.

Dalšími příznaky jsou pak pocity na zvracení (či zvracení), extrémní únava a bezdůvodný úbytek váhy.

Nemoc varuje především bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem.
Nemoc varuje především bolestmi břicha, zácpou nebo průjmem.

Nebezpečné okultní krvácení

Velké nebezpečí představuje zejména okultní (skryté) krvácení do stolice, jež není okem zjistitelné. Může být totiž příznakem kolorektálního karcinomu.

Vzhledem k tomu, že je tento 2. nejčastějším nádorem, na který umírají čeští muži, a 3. nejčastějším u žen, mají všichni občané České republiky nad 50 let věku nárok na screening okultního krvácení jednou za rok zdarma.

Pacient obdrží tři psaníčka z tuhého papíru se dvěma okénky. Na ně po 3 dny umisťuje vzorky své stolice. Pokud je v ní zjištěna přítomnost krve, je postižený odeslán na specializované pracoviště.

Pravdu odhalí kolonoskopie

Vyšetření tlustého střeva se v dnešní době nejčastěji provádí tak zvanou kolonoskopii.  Při ní je do konečníku pacienta vsunuta ohebná trubice, která přesně a úplně zobrazuje vnitřek střeva.

Díky tomu je možné odhalit změny na jeho sliznici, signalizující zánět nebo nádor. Přístroj rovněž umožňuje odběr vzorků tkáně či přímé odstranění drobných nezhoubných nádorů (polypů), které by mohly časem vést k rakovinnému bujení.

Provedena mohou být i další vyšetření, třeba částečná kolonoskopie či manuální vyšetření konečníku.

Léčba je chirurgická

Pokud se prokáže přítomnost karcinomu, přistupuje se k jeho odstranění. Menší polypy a nádory je možné odstranit při kolonoskopii, případně laparoskopicky. Při laparoskopii se provedou pouze 2–3 menší řezy, kterými se do břicha zavedou nástroje a kamera.

Po tomto málo invazivním zákroku se pacient rychle zotaví. Při větším rozsahu onemocnění však musí být provedena klasická operace, při které dojde k odstranění postiženého úseku střeva.

Karcinom se většinou odstraňuje chirurgicky.
Karcinom se většinou odstraňuje chirurgicky.

Život „bez“ střeva

Většina karcinomů vzniká spíše v levé části tlustého střeva (postihuje sestupný tračník, esovitou kličku či konečník), může se však rozvinout i v jeho pravé části (slepé střevo, vzestupný a přímý tračník).

Pak se provádí levo- či pravostranná hemikolektomie. Při ní je odstraněna postižená polovina střeva. Lékaři poté na sebe napojí jeho zdravé úseky. Někdy je nutné dočasně udělat tzv.

boční vývod, kdy stolice pacienta odchází ven z těla novým otvorem do plastikového sáčku. Chirurgická léčba bývá doprovázena chemoterapií a ozařováním pro zamezení návratu nádoru.

Preventivní opatření

Je možné snížit riziko propuknutí rakoviny tlustého střeva? Ano, velmi významnou roli totiž při jejím rozvoji hraje životní styl.

Zdravá strava s dostatkem vlákniny (ovoce, zeleniny, celozrnné výrobky), omezení konzumace živočišných tuků (červené maso, uzeniny) a dostatek pohybu mohou vznik rakoviny ovlivnit z 60 až 80 %. Důležité je také omezit kouření a konzumaci alkoholu.

Vzhledem k tomu, že včasné odhalení nádoru je klíčové pro jeho úspěšnou léčbu, měl by si každý provádět samovyšetření (test, hledání příznaků) a v případě pochybností vyrazit k lékaři.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
svět zločinu
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Únosy dětí v Argentině: Děsivý přelom 70. a 80. let
Rodí nahé, ve špíně, spoutané a se zavázanýma očima. Ne, to není nějaký perverzní horor. To je Argentina na přelomu 70. a 80. let. Takhle tu zacházejí se svými oponenty. Junta nemá ani slitování s jejich dětmi. Prohlásí je za sirotky a odložené caparty, aby je přenechali svým důstojníkům a loajálním podporovatelům. Po smrti kontroverzního […]
Matej Čurko: Slovenského kanibala vzrušovala chuť lidského masa
Mladá dívka dorazí na smluvené místo. Asi má radost. Konečně se jí splní její dlouhodobé přání a odejde z tohoto světa. Už se nemusí marně pokoušet o sebevraždu. Internetový kat a kanibal to udělá za ni. Jméno Matej Čurko (*1968) možná některým lidem nic moc neřekne. Jiným třeba vytane na mysli slovenský hudebník z televizního […]
reklama
svět zločinu
Vražda jedenáctiletého chlapce: Výkupné ze záhrobí
Když onoho krásného pátečního poledne 27. září roku 2002 pospíchá jedenáctiletý Jakob Meltzer ze školy, má už plnou hlavu víkendu. Táta mu slíbil, že pojedou na ryby. Jenže žádného výletu už se Jakob nedočká.  Cestou do školy na Jakoba čeká osudové setkání. Zavolá na něj Magnus Gäfgen (*1975), student, který před časem docházel k Meltzerům […]
Hubert Emil Pilčík: Vychytralá bestie převáděla lidi na onen svět
Mezi lidmi má ten chlap vcelku dobrou pověst. Svůj důchod tráví většinou toulkami po krajině. Děti umí pobavit vybájenými historkami. Kriminalisté si ale o něm udělali trochu jiný obrázek. V převleku za elektrikáře se chystají proniknout do jeho domu, aby si své podezření ověřili. Hodný strýček – tak vnímá okolí muže s dunivým hlasem, který miluje […]
Krvežíznivé a pomatené: Když bolest způsobují ženy
Jediné, co chce, je v klidu si nakoupit a pak už běžet domů za rodinou. To ale netuší, že ve chvíli, kdy si bude vybírat zboží z regálu, k ní přistoupí žena, kterou před pár hodinami propustili z psychiatrické léčebny. V plánu má jediné. Vraždit!  I něžné pohlaví v sobě dokáže občas najít nezměrnou krutost. […]
Životní pohroma Charlese Lindbergha: Únos a vražda syna
Charles Lindbergh proslul jako první člověk, kterému se v sólovém non-stop letu podařilo překonat Atlantský oceán. Se svým jednomotorovým strojem Spirit of St. Louis vzlétl 20. května 1927 z Rooseveltova letiště na Long Islandu, aby za 33,5 hodiny přistál v Paříži. Jeho jméno následně plnilo titulní stránky novin po celém světě. O necelých pět let […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn