Zuby přicházejí jako první do kontaktu s jídlem a pitím. Jejich konzumace může zdraví zubů velmi ovlivnit a přispívat k tvorbě kazů. U jakých potravin si musíme dát pozor?
Zajímavosti:
Podle stomatologické komory zubaři ročně ošetří na 6 milionů kazů.
Studie na více než 20 000 dospělých potvrdila, že občasná konzumace jednoho slazeného nápoje denně zvyšuje riziko ztráty 1–5 zubů o 44 % oproti lidem, kteří slazené nápoje nepijí vůbec.
Pokud budeme pít slazené nápoje více než 2x denně, téměř 3x tím zvýšíme riziko, že přijdeme ve stáří o více než 6 zubů.
Snížení příjmu cukrů pod 10 % celkového denního přijmu kalorií vede ke zmírnění rizika vzniku zubního kazu.
Zdraví zubů ovlivňuje celá řada faktorů – genetické dispozice, celkové zdraví, ústní hygiena, ale také strava. Mezi úhlavní nepřátele patří hlavně cukry a kyseliny. Cukrem se v ústní dutině živí řada bakterií, podílejí se i na vzniku zubního plaku.
Pokud se neodstraní důkladnou hygienou, v zubní sklovině rozpouštějí minerály a ničí ji.
Potraviny, které ničí naše zuby:
Sladkosti – našim zubům nedělají dobře měkké sladké bonbony, jako jsou karamelky nebo gumoví medvídci. Často se lepí na zuby a mezizubní prostory.
Pokud jde o sladkosti obecně, je lepší dát si čokoládu než karamel, který se dostává do mezizubních prostor a způsobuje demineralizaci zubní skloviny.
Ovoce – i když má v sobě plno vitaminů, obsahuje také cukry a nežádoucí kyseliny. Pro zuby jsou nebezpečné zejména citrusy, které kvůli kyselinám odvápňují povrch zubní skloviny. Problémová se jeví také jablka a banány.
Po konzumaci ovoce se ale nedoporučuje bezprostředně čistit zuby, hrozí riziko citlivých zubů a odhalených krčků.
Perlivé a slazené nápoje – sklovině nedělají dobře bublinkové limonády, a to i ty bez cukru. Nebezpečnější jsou slazené nápoje kvůli velkému obsahu cukru, jako je Coca-Cola nebo energetické drinky.
Alkohol – pití alkoholu ve velké míře dehydratuje naše ústa. V ústech netvoří sliny, které jsou velmi důležité v boji proti zubnímu kazu, a navíc se zvyšuje riziko paradontózy (zánětu dásní).
Víno – červené víno obsahuje látky zvané chromogeny, jež zbarvují zuby. Taniny (třísloviny) mají tendenci vysušovat ústa.
Slané pochutiny – i ty v sobě obsahují rafinované sacharidy. Kašovitá hmota, která se kousáním krekrů nebo chipsů vytvoří, se navíc usazuje na stoličkách a v mezizubních prostorech.
Káva a čaj – oblíbené nápoje ničí především barvu zubů. Skvrny od kávy mohou dokonce na zubech držet déle než ty od tabáku. Některé druhy černého čaje mohou dokonce zbarvit zuby více než káva.
Popcorn – ostré slupky popcornu mají tendenci uvíznout pod zuby. Zaseknou se do dásní, naruší je a dají volný průchod bakteriím, které se tam pak usazují a množí.
Potraviny, které zubům prospívají:
Žvýkačky bez cukru – žvýkačky stimulují produkci slin, které odplavuj nežádoucí kyseliny a dodávají zubům potřebný vápník a fosfor.
Mléčné výrobky – mléko a mléčné výrobky patří mezi důležité zdroje vápníku, který je pro zuby nezbytný. Zvláště pak sýr obsahuje bílkovinu zvanou kasein, který upevňuje a opravuje zubní sklovinu.
Potraviny s vysokým obsahem vlákniny – potřebnou vlákninu obsahuje hlavně listová zelenina, brokolice nebo avokádo.