Většina lidí se něčeho bojí, ať už pavouků, některých zvuků či stísněných prostor. Výjimkou není ani panický strach z výšek. Výzkumníci z Oxfordu se pokusili do léčby zapojit virtuální realitu.
Jednoznačně mezi nejrozšířenější fobie patří strach z výšek, neboli akrofobie. V průběhu života se objeví zhruba u jednoho z pěti lidí a vyskytuje se dvakrát častěji u žen než u mužů.
Nový projekt Oxford VR, který vede profesor klinické psychologie Daniel Freeman, má velkou naději na úspěch. Freeman spolu se svým týmem zkoumá, jak je léčba psychických poruch ovlivněna pobytem ve virtuální realitě.
Experimentu se zúčastnilo celkem sto dobrovolníků, kteří měli strach z výšek, a bylo jim v průměru 30 let. Následně byli rozděleni do dvou skupin.
První skupina vyplňovala pouze dotazníky o své fobii, zatímco druhá část účastníků projektu podstoupila terapii virtuální realitou. A jak experiment probíhal?
Během dvou týdnů se účastníci pětkrát v doprovodu virtuálního průvodce podívali do desetipatrové budovy s atriem. Zde strávili pokaždé asi půl hodiny a dostávali navíc různě obtížné úkoly.
Cílem tak bylo například přejít po vratké lávce, projít se po okraji vysoké plošiny, zachránit kočku na stromě, zahrát u okraje patra na xylofon nebo házet míčky přes římsu směrem dolů.
Nejtěžším úkolem byla jízda na velrybě, která plula vzduchem v atriu. Cílem bylo zjistit, jak se s virtuálními podmínkami účastníci projektu vypořádají, a zda jim to pomůže v budoucnu v reálných podmínkách, respektive zda přestanou mít z výšek strach.
Kompletní terapii virtuální realitou nakonec dokončilo 44 osob z celkového počtu 47. Pouze dva lidé vnímali digitální simulaci jako vysoce stresující záležitost a jeden účastník odstoupil z jiných důvodů.
Projekty postavené na podobném principu s využitím virtuální reality proběhly již v minulosti, zde však byl součástí výzkumu psychoterapeut, který na účastníky dohlížel.
Výhodou experimentu na Oxfordské univerzitě bylo, že dobrovolníky provázela jednotlivými úkoly virtuální asistentka. Léčba fobií by tak mohla být díky tomu pro zájemce v budoucnu daleko levnější.
Proti námitkám skeptiků, kteří tvrdí, že zmíněná virtuální terapie nemůže pomoct, stojí výsledky oxfordského experimentu. Dobrovolníci v závěrečné anketě uvedli, zda došlo ke změně jejich strachu z výšek.
Ti, kteří úspěšně absolvovali terapii ve virtuální realitě, zaznamenali v průměru o 68 % nižší úzkostné pocity.