Domů     8 nejtěžších předmětů, které kdy lidstvo přesunulo
8 nejtěžších předmětů, které kdy lidstvo přesunulo
20.2.2019

Lidstvo přesouvalo v průběhu věků opravdu velké a těžké předměty. Stále se divíme, jak například staří Egypťané mohli zvládnout přepravit 2,5tunové žulové bloky kilometry daleko, a to vše bez použití moderních strojů. Jaké objekty se podařilo přesunout v dnešní době? 

1. Vrtná plošina Troll

Kde: Severní moře, Norsko

Kdy: 1996

Hmotnost nákladu: 1 100 000 tun

Vrtná plošina na zemní plyn se nachází asi 65 km od norského Kollsnes a 80 km od Bergenu. Dlouhou dobu držela prvenství v Guinnessově knize rekordů jako největší těžební plošina světa. Poté ji překonala plošina Petronius v Mexickém zálivu.

Stavba stojí na čtyřech betonových sloupech, které jsou ukotvené v hloubce 303 metrů pod hladinou moře. Betonové nohy mají praktickou funkci, musejí unést plošinu až do roku 2066 a zároveň být natolik pružné, aby se přizpůsobily náporům vlnobití. V roce 1996 bylo potřeba plošinu přesunout do Severního moře.

Jméno dostala po trollovi

Název Troll A získala po bytosti ze severské mytologie, která je charakterizována hlavně svým odporem vůči lidem a bohům.

Platforma váží neuvěřitelných 1,2 milionu tun a s výškou 472 metrů je nejtěžší a zároveň nejvyšší věc, kterou kdy lidé přesunuli z jednoho místa na druhé.

Transport na vzdálenost 280 kilometrů vyžadoval práci celkem 10 remorkérů, přičemž osm z nich táhlo plošinu vpředu a další dva ji jistily zezadu. Celá kolona plula rychlostí 2 km/h, takže trvalo celkem 7 dní a 6 hodin, než se dostala do cíle.

Na nosníky plošiny padlo tolik oceli, že by vystačila na stavbu 15 Eiffelových věží. Každou sekundu přepraví víc než tunu plynu. Celou cestu plyn urazí za 84 sekund, což je rychlost téměř 3000 km/h.
Na nosníky plošiny padlo tolik oceli, že by vystačila na stavbu 15 Eiffelových věží. Každou sekundu přepraví víc než tunu plynu. Celou cestu plyn urazí za 84 sekund, což je rychlost téměř 3000 km/h.

2. Přesun Titanicu na vodu

Kde: Belfast, Irsko

Kdy: 1911

Hmotnost nákladu: 23 587 tun

Titanic patřil k technologickým skvostům počátku 20. století, ve své době šlo o největší osobní parník světa. Byl jedním ze tří zaoceánských lodí společnosti White Star Line.

Na výsluní se ale udržel jen krátkou dobu, než ho 14. dubna 1912 postihla katastrofa, při které se srazil s ledovcem. Během této tragické události zahynulo 1500 cestujících a členů posádky.

Stále se také spekuluje, jestli měl Titanic nějaké technické problémy, nebo selhal lidský faktor.

Slavnostní spuštění na vodu

Na vodu se Titanic dostal staromódním způsobem, kdy byl spuštěn po šikmé plošině na pokyn předsedy správní rady loděnice, Williama Jamese Pirrieho. Stalo se tak 31. května 1911 v loděnici v Belfastu.

Postavená loď vážila zhruba 26 000 tun a pracovníci na její přesun použili 22 tun loje a mýdla, které vytvořili vrstvu o tloušťce 2,5 cm. Po ní se pak mohl kolos sesunout do moře. Této události přihlíželo velké množství pozvaných lidí a zvědavých občanů.

Spuštění proběhlo dle obvyklých ceremonií, ale bez křtu, který společnost White Star Line nikdy nedělala. Později to mnozí pokládali za jednu z příčin katastrofy lodi.

Při spuštění lodi na moře zemřel pracovník James Dobbins, který byl zasažen jedním z trámů.
Při spuštění lodi na moře zemřel pracovník James Dobbins, který byl zasažen jedním z trámů.

3. Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Kde: Most, Česká republika

Kdy: 1975

Hmotnost nákladu: 10 000 tun

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je pozdně gotický chrám, který byl vystavěn po požáru města v roce 1515. Stavební práce proběhly mezi lety 1517 až 1550.

Svou proslulost ale získal až v roce 1975, kdy se přesouval o 841 metrů po kolejích a zapsal se tím do Guinnessovy knihy rekordů jako nejtěžší předmět přepravený po kolejích. K transportu došlo kvůli plánované výstavbě uhelného dolu.

Záchrana památky

Vše začalo už v roce 1964, kdy byla schválena postupná demolice staré zástavby v Mostě a současně výstavba nových sídlišť. Společně s tím se začala řešit i otázka, jak naložit s kostelem.

Do jeho záchrany se vložil Státní ústav památkové péče a ochrany přírody v Praze, který vypracoval umělecko-historický průzkum budovy. V roce 1971 se pak provedlo i archeologické zkoumání kostela a celého okolí.

Současně s tím probíhala i laboratorní šetření a speciální testování jízdních vlastností kol při extrémní zatížení či zkoušky ztužování chrámové klenby.

Jištění kostela ze všech stran

Ještě před přesunem bylo nutné zabezpečit interiér kostela.

To zajišťoval speciální nástřik, který zpevňoval klenbu a také ocelová konstrukce, jež sevřela kostel zevnitř i zvenčí a umožnila rozložit celou váhu historického zdiva na jednotlivé transportní vozíky. Celý obvod kostela ještě jistil betonový věnec.

Kolejiště se stále montovalo

K samotnému transportu došlo 15. září 1975. I když se jednalo o více než 800 metrů dalekou cestu, kolejiště bylo dlouhé pouze 160 metrů, přičemž za kostelem se vždy demontovalo. Celkově se muselo během přesunu 5x znovu namontovat.

Na kolejiště se pak zasunulo 53 transportních vozíků pracujících na hydraulickém principu, aby se kostel mohl po této dráze posouvat nepřetržitou rychlostí 1,2 až 3,2 cm za minutu.

Na místo určení se pak stavba dostala 27. října 1975.

Pro veřejnost byl kostel otevřen v roce 1988 a o pět let znovu vysvěcen.
Pro veřejnost byl kostel otevřen v roce 1988 a o pět let znovu vysvěcen.

4. Obří výparník

Kde: Ras Al-Khair, Saúdská Arábie

Kdy: 2012

Hmotnost nákladu: 4437 tun

Saúdská Arábie patří mezi největší světové výrobce odsolené vody. Zřejmě i proto přesunula v lednu 2012 logistická společnost Almajdouie obří výparník do továrny na odsolování vody.

Jednalo se o největší výparník na světě a nejtěžší zařízení, jaké se na Středním východě objevilo. Stroj byl dlouhý přibližně jako fotbalové hřiště (124 metrů), široký 34 metrů a vysoký 12 metrů. Vážil 4891 tun.

Podařilo se ho přemístit pomocí tahače s přívěsem se 172 nápravami a 688 pneumatikami s dvojitou šířkou. Tento počin zahrnoval měsíce příprav, průzkumu místa a plánování trasy.

Přesun zahrnoval mnoho příprav a plánování.
Přesun zahrnoval mnoho příprav a plánování.

5. Hotel Montgomery

Kde: San José, Spojené státy americké

Kdy: 2000

Hmotnost nákladu: 4354 tun

Hotel Montgomery byl postaven jako klasický a luxusní hotel v roce 1911 známým architektem a designérem Williamem Binderem a brzy se stal jednou z ikonických budov města. Až do roku 1926 byl považován za jediný prvotřídní hotel v centru San José.

Nacházelo se v něm 142 pokojů, restaurace, taneční sál a dvě jídelny. Jedna noc v hotelu stála ve 30. letech 1,5 dolaru, za soukromou koupelnu si hosté připlatili další dolar. Byl to první hotel ve městě, který měl elektrické osvětlení.

Přesun místo demolice

V roce 1989 po plánech na vybudování nového hotelu, se úředníci města San José rozhodli místo demolice přemístit historickou budovu na jiné místo.

K tomu ale došlo až v roce 2000, kdy byl hotel nadzvednut pomocí speciálně zkonstruovaného zařízení na gumových kolečkách s dálkovým ovládáním, které bylo umístěno pod konstrukci.

Jednalo se o 57metrový posun hotel na jih od původního místa a trval déle než tři hodiny.

Ke znovuotevření a rekonstrukci místa došlo 9. července 2004. Náklady na přemístění byly vyčísleny na 8,5 milionu dolarů (190 milionů korun), ale celkové náklady na obnovu místa činily 25,5 milionu dolarů (570 milionů korun).

Nyní na původním místě stojí hotel Four Points by Sheraton.
Nyní na původním místě stojí hotel Four Points by Sheraton.

6. Raketa Saturn

Kde: Houston, Spojené státy americké

Kdy: 2016

Hmotnost nákladu: 2812 tun

Saturn V se proslavil jako vícestupňová nosná raketa, která se používala v programu Apollo a Skylab.

Byl navržený a vyvinutý v Marshall Space Flight Center pod vedením Wernhera von Brauna, který pracoval v průběhu druhé světové války na německém programu raketových střel V-2. Během vesmírných misí mezi lety 1967 a 1973 vypustila NASA celkem 13 raket Saturn V. Hlavním úkolem těchto raket bylo vynést vesmírné lodě Apollo, aby dopravily astronauty NASA na Měsíc.

Raketa pluje po vodě

Saturn V byl schopen vynést na oběžnou dráhu Země až 118 000 kg nákladu. Skládal se ze tří stupňů a dalších přístrojových částí. Po dokončení se pak jednotlivé stupně přesunuly do Kennedyho vesmírného střediska na Floridu.

První dva stupně ale byly tak velké, že se mohly přesunout jen nákladními čluny po vodě.

Stupeň S-IC, vyrobený v New Orleans, se transportoval po řece Mississippi do Mexického zálivu a po obeplutí Floridy se dopravil po řece až do hangáru Vertical Assembly Building. Druhý stupeň S-II, zkonstruovaný v Kalifornii se přesouval přes Panamský průplav a třetí byl dopraven letecky.

Pro převoz rakety na odpalovací rampu NASA zvolila pojízdnou odpalovací plošinu, která se přepravila pásovým vozidlem Crawler Transporter.  Transportér sám o sobě vážil 2721 tun a náklad přesouval pomocí osmi pásů složených z 87 částí.
Pro převoz rakety na odpalovací rampu NASA zvolila pojízdnou odpalovací plošinu, která se přepravila pásovým vozidlem Crawler Transporter.  Transportér sám o sobě vážil 2721 tun a náklad přesouval pomocí osmi pásů složených z 87 částí.

7. Parní turbína, Texas

Kde: Houston, Spojené státy americké

Kdy: 2010

Hmotnost nákladu: 840 tun

V roce 2010 přesunulo Texaské ministerstvo dopravy 850 tunový parní turbínový motor Toshiba. Kolona startovala z přístavu v Houstonu do elektrárny Riesel východně od města Waco.

Aby mohli pracovníci stroj přesunout, museli sestavit speciální nákladní automobily, které na sobě měly celkem 520 pneumatik. Těžké vozidlo táhlo náklad dlouhý jako fotbalové hřiště s šířkou 11 metrů.

Obrovský motor táhli asi 402 kilometrů po státních silnicích přes 82 mostů rychlostí asi 16 km za den.

Těžké vozidlo táhlo náklad dlouhý jako fotbalové hřiště s šířkou 11 metrů.
Těžké vozidlo táhlo náklad dlouhý jako fotbalové hřiště s šířkou 11 metrů.

8. Obrovský balvan

Kde: Los Angeles, Spojené státy americké

Kdy: 2012

Hmotnost nákladu: 340 tun

Ve starověkém Řecku existoval jistý Sisyfos, kterého Bohové potrestali nekonečným tlačením obrovského kamene na kopec. Sisyfovi totiž kámen těsně před vrcholem vyklouzl a svalil se zpátky dolů a on tak musel začínat stále znovu.

Podobně těžkou prací bylo přemístění obrovského, 6,5 metru vysokého a 340 tun těžkého kamene, který musel být převezen z okresu Riverside do losangeleského Muzea umění.

Tato dopravní operace vyšla celkem na 10 milionů dolarů (224 milionů korun) a stala se tak největším přesunem monolitu od dob stavby egyptských pyramid.

Umělecké dílo

Obrovský balvan převážel přepravní automobil na 196 kolech. Silnice musely být dočasně uzavřeny, aby nebyl převoz nebezpečný pro ostatní motoristy. Vozidlo se pohybovalo rychlostí 16 km/h, přičemž cesta trvala 11 dní.

Deset metrů široký tahač se 44 nápravami provázelo 20 podpůrných vozů a 60 pěšáků. Důvod tohoto přesunu bylo poskytnout umělci Michaelovi Heizerovi surovinu pro jeho obrovskou venkovní sochu „Levitated Mass“.

Heizer plánoval projekt už od roku 1968, trvalo však několik desítek let, než našel ten správný kus kamene. Ten se nacházel v kamenolomu v údolí Jurupa zhruba 80 kilometrů východně od Los Angeles.

Balvan se dnes nachází před muzeem a návštěvníci si ho mohou prohlédnout hlavně ze 139 dlouhého a 4,5 metru hlubokého betonového žlabu, který vede pod balvanem.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
lifestyle
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby. […]
Amy Winehouse: Z hvězdy se stává mrtvá členka Klubu 27
Amy Winehouse, britská pěvecká ikona s uhrančivým hlasem a tragickým osudem. Její životní cesta, poznamenaná závislostmi a bouřlivým manželstvím, ji ve věku 27 let navždy zařadila do nechvalně proslulého Klubu 27. Klub 27 patří k nejexkluzivnějším spolkům světa. Aby se do něj jeho členové, kterých už je přes 80, dostali, musí učinit jen dvě věci […]
Všechno musí dolů: Striptýz jako rituál, neřest i umění
Lascivní, pružné pohyby těla. Svůdný pohled, mnohoslibný úsměv. Napětí v sále by se dalo krájet, obecenstvo nedočkavě čeká na to, až půvabná tanečnice odloží všechny své svršky. Všechno trvá nekonečně dlouho! Když nakonec dopadne na zem i poslední kousek látky, mezi diváky vypukne bouře nadšení. Tak jako mezi zápasem okresního přeboru a utkáním špičkových týmů […]
Přežijí extrémy! Globální kolaps? Preppeři jsou připraveni!
Jsou šílení, nebo stojí nohama na zemi o něco pevněji než my ostatní? V kanystrech mají připravenou vodu, v komoře trvanlivé jídlo a cukr, v garáži batoh sbalený na cestu neznámo kam. Někteří mají i podzemní kryt. Tohle jsou preppeři (z anglického prepare – být připraven). Zabývají se přežitím v extrémních podmínkách. Jsou připraveni na […]
reklama
svět zločinu
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí […]
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud.  Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách […]
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se […]
Zabila své dva životní partnery. Tomu druhému uřízla hlavu!
Na usedlosti je rušno. Kolem domu i v něm se pohybují technici a vyšetřovatelé. Přijede i soudní lékař. Málem uklouzne na náledí. Pohlédne na popel, kterým je posypaná cesta. Vtom ho zamrazí. Všimne si, že v popelu jsou úlomky kostí. Na ten hrůzný zážitek nikdy nezapomenou. Kdo? Cestující, kteří jedou 9. prosince 1964 ranním vlakem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.