Domů     Bankéř Jaroslav Preiss koketoval s kandidaturou na československého prezidenta
Bankéř Jaroslav Preiss koketoval s kandidaturou na československého prezidenta

„V novém státě musí být čeští podnikatelé pány. Cizí kapitál chceme jenom v omezené míře.

Zisku z výroby na našem území musí být využíváno k podnikání v českých zemích,“ horlí plamenně ředitel Živnostenské banky Jaroslav Preiss krátce po vzniku Československa v roce 1918.

Z radikála Jaroslava Preisse (1870–1946), který sní o samostatném českém státě a v roce 1893 se vyhne zatčení při procesu s Omladináři jenom díky tomu, že zrovna není v Praze, se vyklube uznávaný bankéř.

Vystudovaného právníka advokátní praxe moc nebaví, víc ho zajímá národohospodářská osvěta. Přednáší proto českým podnikatelům:

„Nemáme svého státu, nejsme samostatní politicky, ale naše snažení nese za cíl samostatnosti.

Bojujeme za nezávislost hospodářskou v užším rámci, nemáme a nemůžeme mít velkých cílů světových…“ V roce 1904 si šikovného řečníka všimne vedení Živnostenské banky a jeho kariéra je nastartovaná. Za šest let se Preiss uvelebí v křesle prvního náměstka ředitele.

„Chci z živnostenské banky vytvořit silný ústav, který dokáže omezit vliv vídeňských bankovních domů u nás,“ plánuje.

Zatčení se nevyhne maffián Alois Rašín a z machinací je podezřelý i Preiss.
Zatčení se nevyhne maffián Alois Rašín a z machinací je podezřelý i Preiss.

Pomoc maffiánům

Během první světové války pomáhá Živnostenská banka shánět finanční prostředky domácí odbojové organizaci Maffie.

„Budeme na svoji činnost ročně potřebovat asi 200 tisíc švýcarských franků (plat úředníka patentového úřadu v Bernu v roce 1910 činí 4500 ročně – pozn. red.),“ míní jeden z maffiánů T. G. Masaryk (1850–1937).

Peníze se daří sehnat hlavně díky Preissovi, který zajišťuje operace s cennými papíry a finanční spekulace přes neutrální země jako Švýcarsko nebo Holandsko.

Jenže mezi maffiány už v roce 1915 probleskují zprávy, že jde o příliš nebezpečnou hru a chystá se policejní zátah.

Zatčeni jsou maffiáni Alois Rašín (1867–1923) a Karel Kramář (1860–1937). I bankéř Preiss se dozví, že se o něj zajímá policie.

Pro Tomáše Garrigue Masaryka šikovný bankéř vždycky nějaké peníze sežene.
Pro Tomáše Garrigue Masaryka šikovný bankéř vždycky nějaké peníze sežene.

Dozorcům kupuje boty

Hlavním důvodem policejního zájmu jsou rakouské válečné půjčky. „Vídeň postupně vypsala celkem devět válečných půjček, které však nebyla schopna splácet a fakticky jimi peněžní ústavy ožebračovala. Živnostenská banka se válečným půjčkám v osobě dr.

Jaroslava Preisse postavila,“ vysvětluje český spisovatel Pavel Kosatík (*1962).

Preisse čeká zatčení v roce 1916. Ve vězení se ale nemá špatně. Místo vězeňské stravy v podobě plesnivého kukuřičného chleba si vymůže, aby mu posílali teplé jídlo z nedaleké restaurace. Na patře věznice se také potkává s Rašínem a Kramářem. Když je ruší kroky vězeňských stráží, koupí jim slaměné přezůvky.

„Byly velmi spokojeny ony i my. Jim bylo na nohy teplo, my jsme měli klid,“ líčí svůj nápad zatčený. Nerušeně tak mohou s Rašínem a Kramářem plánovat poválečné osamostatnění státu.

Prezidentovi Edvardu benešovi radí Preiss ve finančních otázkách také.
Prezidentovi Edvardu benešovi radí Preiss ve finančních otázkách také.

Šedá eminence dvou prezidentů

Už v září 1918 má Preiss v šuplíku zpracované zásady hospodářské politiky budoucího státu.

Rašínovi tak připraví půdu pro odloučení od rakouské měny, které proběhne v roce 1919. Ačkoli bankéř nevystupuje v politických funkcích, stává se šedou ekonomickou eminencí státu. Pracuje jako předseda Ústředního svazu čs. průmyslníků nebo ve správních radách mnoha podniků.

Když prezident Masaryk uvažuje v roce 1932 o případném jmenování úřednické vlády, v otázce, kdo by mohl být ministrem financí, má jasno: „Musí to být Preiss. Není sice politik, ale lepšího odborníka, než je on nemáme.“ Ke jmenování ale nakonec nedojde.

Přestože nepatří mezi blízké přátele, s prezidentem čile spolupracuje a radí i Masarykovu nástupci Edvardu Benešovi (1884–1948).

Ministr spravedlnosti prokop Drtina nechává Preisse propustit na vlastní zodpovědnost.
Ministr spravedlnosti prokop Drtina nechává Preisse propustit na vlastní zodpovědnost.

Obvinění ze spolupráce s okupanty

„Na podzim roku 1938 koketoval s představou kandidatury na funkci prezidenta Druhé republiky. Jeho přátelům se však osmašedesátiletého Preisse podařilo přesvědčit, aby na takové návrhy nereagoval,“ líčí jeho plány současný český autor Miroslav M. Hlaváč.

Bankéř se v září 1939 se zapojuje do odboje a několikrát si ho povolá do svých vyšetřoven Gestapo.

Němcům ovšem nejde o Preisse samotného, ale o zlikvidování českého finančnictví a návrat k poměrům v 70. letech 19. století, kdy naše hospodářství ovládal vídeňský kapitál. Proti vedení Živnostenské banky proběhne proces.

Preisse zatknou, ale všechno skončí „jenom“ mnohamiliónovými pokutami. Ironií osudu proto je, že v květnu 1945 dostává obvinění ze spolupráce s okupanty a znovu se stěhuje do vězeňské cely.

Nemocného Preisse 26. dubna 1946 na vlastní zodpovědnost nechává propustit ministr spravedlnosti Prokop Drtina (1900–1980). Tři dny poté Jaroslav umírá.

Foto: wikipedia.org
Související články
Historie
Trocha historie: Vonné tyčinky – S námi už odedávna, od rituálů k léčbě
Historie vykuřovadel je stejně stará jako civilizace sama. Už před 6000 lety se používaly v Mezopotámii nebo ve starověkém Egyptě, kde sloužily kněžím k vykuřování hrobek a obětních míst. Jejich použití nebylo jen praktické, ale především hluboce symbolické, spojovalo se s rituály, léčebnými postupy a zaháněním zla. Od pyramid po chrámy a kláštery, vonné látky […]
Historie
4 čeští rodáci, kteří promluvili do dějin tisku: Posloužil jim kámen i světlo
Od přelomu 18. a 19. století se čile rozvíjí tiskové techniky. Až dosud vládne knihtisk, ilustrace vznikají pomocí dřevořezů, dřevorytů nebo leptaných štočků. Jenže doba si postupně žádá víc – přesnější obraz, rychlejší práci, nové možnosti. A tak se objevují nové techniky, které všechno mění. A prim v nich hrají Češi. V roce 1796 přichází […]
Historie
Smrt Viléma I. Oranžského: První vražda hlavy státu malou ruční zbraní
Atentát je naplánován. Do princova domu pronikne Gérard 10. července 1584. Právě se tu chystá hostina. Guyon, což je Gérardovo falešné jméno, čeká přede dveřmi v chodbě. Vilémova choť Louisa de Coligny ale něco tuší. „Nelíbí se mi,“ poznamená Louisa de Coligny (1555‒1620) na adresu údajného kalvinisty Balthasara Gérarda (asi 1557‒1584) alias Francise Guyona údajně po […]
Historie
Magdaleniny prádelny: Temná kapitola irské historie, kde „padlé ženy“ žily peklo na Zemi
Moderní historie Irska skrývá děsivou pravdu o takzvaných Magdaleniných prádelnách. Téměř po celé 20. století byly tyto instituce, provozované katolickými řeholními řády, domovem pro desetitisíce žen a dívek, které byly irskou společností označeny za „problémové“ nebo „padlé“. Tyto ženy byly nuceny žít v otřesných podmínkách, podrobeny nucené práci bez nároku na mzdu, zbaveny identity a […]
reklama
zajímavosti
Mayovo muzeum v Radebeulu: Za Vinnetouem a indiány do Drážďan
Pokud vás život a dílo Karla Maye zajímá více, rozhodně zvažte výlet do německých Drážďan. Přesněji řečeno, muzeum najdete v blízkosti nádraží v Radebeulu – okresním městě asi devět kilometrů od Drážďan. Tato lokalita byla vybrána symbolicky, neboť zde Karel May strávil velkou část svého života a zde se také zrodila řada jeho nejslavnějších děl. […]
Moravský kras: Česká podzemní krása s Punkevními jeskyněmi a propastí Macocha
I Česká republika se může pochlubit dechberoucími podzemními krásami. Moravský kras, rozsáhlá krasová oblast s více než tisíci jeskyněmi, je domovem nejnavštěvovanějších Punkevních jeskyní a impozantní propasti Macocha. Je to místo, kde se snoubí krápníková nádhera s hlubokými propastmi a podzemními řekami, a nabízí jedinečný zážitek pro každého návštěvníka. V Česku nejvíce lákají Punkevní jeskyně […]
Méně stresu, více koncentrace: K čemu je dobré žvýkat žvýkačku?
Jak rychle osvěžit dech? Většina lidí sáhne po žvýkačce. A zafunguje to během okamžiku. Možná si ani nestihnete všimnout, že tato nevšední cukrovinka umí kouzel mnohem víc! Proč má ten kus pryskyřice na sobě otisky zubů? Podobným nálezům už se archeologové dávno nediví. Je to žvýkačka! Tu vůbec nejstarší, objevenou v lokalitě Huseby Klev v […]
Dva roky prázdnin po tongijsku: Jak šestice chlapců přežila na pustém ostrově
Dobrodružné romány často inspirují, ale jen málokdy se jejich příběhy stávají skutečností. Představte si ale, že by skupina chlapců skutečně ztroskotala na opuštěném ostrově, daleko od civilizace. Přesně to se stalo před šedesáti lety šesti mladíkům z Tongy. Jejich neuvěřitelný příběh o přežití, odvaze a kamarádství, plný útrap i triumfů, vám ukáže, že lidská vůle […]
svět zločinu
Cena za vědecký pokrok: Nevýslovná zvěrstva nacistických lékařů převezených do USA
Operace Paperclip nebyla jen o raketových vědcích. Mezi tisícovkami převezených nacistických expertů se skrývali i muži, jejichž jména jsou spojena s těmi nejhoršími zvěrstvy, jaké si lidstvo dokáže představit. Lékaři, kteří prováděli brutální experimenty na nevinných vězních, se dočkali nového života v Americe, zatímco jejich oběti zůstaly zapomenuty. Jaká byla skutečná cena za vědecký pokrok […]
Zlikvidoval chicagského starostu Antonína Čermáka střelec najatý mafií?
Muži z ochranky amerického prezidenta mají napilno. Franklina D. Roosevelta odvádějí do bezpečí. On jim ale zkomplikuje práci. Otočí se a vidí, jak se tělo jeho přítele řítí k zemi. Okamžitě zastavují auto a jedou do nemocnice. V roli soudního vykonavatele českého přistěhovalce v americkém Chicagu Antonína Čermáka (1873–1933) rozčilují mafiánské korupční praktiky, které prorůstají městem. „Zbavíme úřady […]
Nejslavnější útěky z vězení: Od irské vzpoury po vrtulníkové lety
Útěk z Alcatrazu sice patří k nejznámějším, ale svět historie vězeňských útěků je plný ještě mnoha dalších, stejně neuvěřitelných příběhů. Od hromadných vzpour teroristů v Irsku, přes nepolapitelného britského krále útěků, až po dramatické úniky vrtulníkem. Projděte si s námi ty nejslavnější případy, které dokazují, že lidská touha po svobodě nezná hranic a lidská vynalézavost […]
Geniální plán útěku z Alcatrazu: Jak se z vysavače stala vrtačka a z pláštěnek člun
Útěk z Alcatrazu nebyl jen o odvaze, ale především o neuvěřitelné vynalézavosti a precizním plánování. Představte si, jak se z příborů a vysavače stala vrtačka, a z obyčejných pláštěnek plnohodnotný člun. Tento článek vás provede zákulisím příprav na legendární únik, ukáže, jak vězni překonávali zdánlivě nepřekonatelné překážky a jak jim k tomu pomohl dokonce i […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz