Země se třese, lidé vyděšeně pobíhají a do toho se náhle zvedne oceán a jako gigantická pěst rozdrtí celé město a stáhne ho do hlubin.
V létě roku 1967 Nicolas Flemming při potápění u jižního pobřeží řecké Lakónie zahlédl v hloubce čtyř metrů linie příliš pravidelné než, aby byly dílem přírody.
V tu chvíli ještě netuší, že má pod sebou jeden z největších objevů podmořské archeologie.
Tři tisíce let nedotčený poklad
O rok později se vrací s výpravou cambridžské univerzity. Jen s pomocí běžné potápěčské výbavy a té nejednodušší měřící techniky mapují část ruin a vynášejí na hladinu drobné předměty. Ty potvrdí, že pod sebou mají unikátní nález.
Dokonale zachovalé město z doby bronzové. „Nikdy nebylo přestavěno, ani rozkradeno na stavební materiál,“ říká Flemming a dodává „Je to jako otevřít konzervu, která zůstala zavřená celá tři tisíciletí.“
Objev vyrazí odborníkům dech
Na důkladný průzkum si však archeologové musí počkat až do roku 2009. „Je nejvyšší čas. Místo ohrožuje eroze, kotvy lodí, ale také lovci upomínkových předmětů,“ vysvětluje Jon Henderson.
Akustický skener, vyvinutý Američany k průzkumu ložisek nerostných surovin, pomáhá vytvořit trojrozměrnou mapu mořského dna. Experti australského Centra pro polní robotiku vyvíjí unikátní průzkumné roboty. Už první objevy vyráží odborníkům dech.
Město je mnohem starší! Vzniklo už 3000 let př. n. l. a ke dnu kleslo přibližně před třemi tisíci lety. „Se stářím pět tisíc let je zatím nejstarším známým zatopeným městem na světě!“ raduje se Henderson.
Jak se žilo v době bronzové?
S pomocí expertů na počítačovou animaci vytváří archeologové dokonalou 3D rekonstrukci města, tak jak vypadalo v okamžiku, kdy se potopilo. Zřejmě při jednom z mnoha zemětřesení, která tehdy pustošila pobřeží Středozemního moře.
„Nebyla to žádná rolnická vesnička, ani chaotický shluk budov kolem chrámu,“ vysvětluje Henderson. Bylo to dokonale strukturované přístavní město a archeologové mají jedinečnou šanci zjistit, jak fungovalo.
„Například zjistit odkud sem připlouvaly lodě, jak ho ovlivňovaly módní trendy, které sebou přivážely.“ dodává Henderson.