Skip to content

Saturnovy prstence: Jejich stáří vás překvapí!

Charakteristické prstence jedné z nejkrásnějších planet sluneční soustavy Saturnu leccos pamatují. Dokonce možná i první okamžiky sluneční soustavy.

Nové poznatky naznačují, že prstence a měsíce Saturnu vznikly ve stejné době jako ostatní tělesa sluneční soustavy, tedy brzy poté, co se Slunce rozzářilo k životu. Protože se zformovaly jako jiné planety našeho systému z planetární mlhoviny – složené z plynu a prachu – obklopující mladé Slunce, jsou pro astronomy jakousi časovou schránkou.

02
Hra stínů, prstenců a měsíce Titanu.

Vědci analyzovali data získaná spektrometrem pro vizuální a infračervené mapování (VIMS), který je umístněn na sondě Cassini, s cílem pochopit rozložení vodního ledu a barev napříč Saturnovými prstenci a měsíci.

Různé barvy prstenců a měsíců podle vědců dokazují přítomnost organických materiálů neobsahujících vodu, zatímco vodní led je důležitým vodítkem časové osy formování Saturnova systému.

03
Sonda Cassini zkoumá Saturn od roku 2004.

Pozorování pomocí VIMS ukázalo, že v tomto systému je příliš mnoho vodního ledu na to, aby se tam dostal z komet nebo jiným způsobem v relativně nedávné době. To vede odborníky k závěru, že se vodní led musel vytvořit přibližně v době, kdy se formovala sluneční soustava.

04
Saturnovy prstence z trochu jiné perspektivy.

Foto: NASA, Wikipedia
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Záhady a tajemství
Zobrazit více …