Bolest v zanícených dutinách dokáže být tak nepříjemná, že bychom se nejradši proměnili v bezhlavého rytíře.
Přitom to všechno začalo jen lehkým nachlazením či rýmou. Co se to s dutinami v hlavě děje?
Továrna na hleny
V horních cestách dýchacích je poměrně rušno. Průměrně tudy projde 20 tisíc litrů vzduchu každý den. A k tomu také necelý litr hlenu. Vyrábějí jej dutiny, aby se s ním odplavily nečistoty. Kam byste si ovšem tipli, že hlen z dutin putuje?
Naprostou většinu ho spolykáme! To je také jeden z důvodů, proč při rýmě mnohdy nemáme hlad. Dutiny při rýmě vyrobí až dva litry hlenu a spousta tohoto slizu skončí v žaludku.
Bolest na čele a tvářích
Možných příčin zánětu dutin je celá řada. Nejčastěji se tato nepříjemnost přihodí při nachlazení, kdy je tělo méně odolné a snadno jej napadnou viry. Hrozbou mohou být i nečistoty, alergie, nosní polypy, ale i kouření nebo příliš suchá nosní sliznice.
Úzký vchod do některé z dutin, nejčastěji čelistní nebo čelní, se ucpe a uvnitř se vytvoří zánět. Nemocný je rázem ponechán napospas pocitu, že mu snad každou chvíli musí vybuchnout hlava.
Bakterie mají pré
Každý člověk, zdravý i nemocný, v sobě má všemožné bakterie. Tyto malé jednobuněčné potvůrky v těle mnohdy tiše vyčkávají, než se naskytnou příhodné podmínky. A když dobré podmínky konečně nastanou, začnou se množit jako o závod.
Máme-li tu smůlu, že se už 10 nebo více dní marně snažíme uzdravit z nachlazení a ještě k tomu v našem těle číhá například bakterie pneumokok, máme zánět dutin téměř jistý.
Nebezpečné sousedství
Trápila vás někdy bolest zubů, vydali jste se k zubaři, ale ten na žádný problém nepřišel? I tuto bolest mohou způsobit zanícené nosní dutiny. Kořeny horních stoliček totiž často rostou až k hranicím čelistní dutiny.
Zánět pak může na kořeny zubů tlačit a potrápit nás tak pořádnou bolestí. Kvůli těsnému sousedství zubů a dutin ovšem mohou nastat i jiné komplikace. Pokud je některá ze stoliček zkažená, snadno vznikne infekce, která se přes kořeny zubu dostane až do dutiny.