První záznamy o výjimečných dřevinách se objevují ve 14.století. Jejich jméno pochází pravděpodobně z arabštiny. Teprve v 19. a 20. století si jich začínají více všímat evropští botanici.
A stromy, které vypadají, jakoby rostly kořeny nahoru si získávají zaslouženou pozornost.
K jejich zajímavému vzhledu se váže půvabná africká legenda. Podle ní byly jednou z prvních rostlin, které se na Zemi objevily.
Protože však baobab záviděl palmám štíhlý kmen, stromu jménem brachychiton květy a fíkovníku plody, začal lézt bohům svými neustálými nářky na nervy. Aby ho umlčeli, vytrhli ho ze země a zasadili znovu, tentokrát kořeny nahoru.
Baobaby rostou na území Afriky, Madagaskaru a v Austrálii. Baobab prstnatý (Adansonia digitata) se však pěstuje v klimaticky příhodných oblastech na celém světě, například na Floridě.
Pamětník s nevšedními květy
Baobaby se dožívají velmi vysokého věku, odhaduje se, že nejstarší exempláře by mohly být staré přes 2000 let. K určení jejich stáří však nelze využít klasickou cestu, tedy počítání letokruhů. Ty totiž baobaby kvůli poréznosti dřeva nemají.
Používá se radiokarbonová metoda datování. Květy baobabů se otevírají vždy teprve se soumrakem nebo záhy po setmění. U některých druhů se květ otevírá velmi rychle, zhruba v průběhu půl minuty a proces je pozorovatelný pouhým okem.
Nápadné květy
I když velké, nápadné květy zůstávají na stromě několik dní, proces opylení může proběhnout jen v průběhu první noci. Různé druhy baobabů opylují různí živočichové, jsou to například kaloni, poloopice, hmyz či ptactvo.
Plody baobabů jsou velké, suché a mají vejčitý tvar. Jejich oplodí je tvrdé, červené až červenohnědé barvy. Semena měří od 10 do 15 milimetrů a jejich využití je všestranné.
Domorodci z nich připravují například osvěžující nápoj, ze semen je pak získáván jedlý olej.
Chutná i pomáhá
Jádra jsou bohatá na bílkoviny a olej, rozemleté slupky plodů se používají jako lulkový tabák a z popela se vyrábí mýdlo. Z oplodí i z kůry kmene se získávají pevná vlákna, používaná k výrobě plachet, košů a textilií či provazů.
Pražená semena slouží jako náhražka kávy. Takto by se dalo pokračovat dále, baobaby jsou skutečně neobyčejné. Využívají se dokonce v lidovém léčitelství, odvar z kůry slouží jako prostředek proti horečkám i kurdějím anebo při léčbě cukrovky. Dužina plodů pomáhá proti úplavici.
Jak si udržet štíhlou linii
Všech 8 druhů baobabů roste v sezónně suchých oblastech, kde se střídá období srážek s obdobím sucha. Baobaby jsou schopné do svého pórovitého dřeva nasát obrovské množství vody, podle některých zdrojů mohou nejmohutnější kmeny absorbovat až 2000 litrů.
Takto si stromy vytvoří zásoby, které v suchém období spotřebovávají a postupně „hubnou“, často až o několik desítek centimetrů. Kmeny baobabů jsou obvykle velmi mohutné, například africký baobab prstnatý patří k těm nejrozložitějším. Průměr jeho kmene může být až 10 metrů a do výšky dorůstá až 30 metrů.
Umírající velikáni
Právě jejich mohutnost přispívá k tomu, že domorodí obyvatelé chodí prosit k nejstarším baobabům za splnění svých přání a přinášejí stromům dárky. Badatelé přitom nedávno přišli se smutnou novinkou.
Tvrdí, že některé z nejstarších a největších afrických baobabů začaly umírat. Podle nich 9 ze 13 nejstarších jedinců během posledních let zemřelo nebo se z velké části zhroutily.
Důvod je nejasný, vědci však spekulují o tom, že za jejich zánikem mohou stát klimatické změny.