Domů     Antibiotika přestávají účinkovat! Superodolné bakterie – smrtelná hrozba pro lidstvo
Antibiotika přestávají účinkovat! Superodolné bakterie – smrtelná hrozba pro lidstvo
30.1.2019

Angína, kapavka či spála dříve představovaly smrtelné nebezpečí. Než přišla antibiotika a učinila z nich běžně zvládnutelné nemoci, u jejichž léčby dnes téměř není nutné ležet v posteli. To se ale brzy může změnit.

Pomalu, ale jistě se totiž objevují případy, kdy antibiotika přestávají působit a životy lidí ohrožují superodolné bakterie. Máme šanci na záchranu?

Když si skotský lékař Alexander Fleming (1881–1955) v roce 1928 všiml, že v Petriho misce roste plíseň, která zabíjí okolní bakterie, jistě netušil, kolik jeho objev zachrání životů.

Na základě Flemingových pozorování totiž vědci Howard Walter Florey (1898–1968) a Ernst Boris Chain (1906–1979) izolovali v roce 1939 penicilin – první antibiotikum na světě, které zachránilo 82 milionů životů.

V roce 1945 za to všichni tři získali Nobelovu cenu. Díky těmto vědcům se mohly začít vyvíjet další léky schopné usmrcovat nebo bránit růstu mikroorganismů, odpovědných za vznik nejrůznějších onemocnění u lidí.

Dnes je známo asi 6000 látek s antibiotickým účinkem. V medicíně je jich ovšem využíváno jen asi 70. Ostatní jsou pro člověka toxické, nebo mají příliš nežádoucí účinky. Ostatně právě kvůli nim jsou u nás veškerá antibiotika dostupná jen na předpis.

Bakterie vracejí úder

Řadu let upozorňovali experti na to, že se postupem času mohou bakterie stát odolnými vůči antibiotikům, ale marně. Jejich volání po vývoji nových účinných léčiv nebylo politiky vyslyšeno. A na jejich slova došlo.

Už v roce 2016 se ve Spojených státech potvrdila existence první superodolné bakterie.

Tehdy 49letá žena měla v moči vzácný druh bakterie Escherichia coli (E.coli), který odolával jakékoliv antibiotické léčbě. Další případ, který vyburcoval veřejnost, se objevil letos v březnu, a to na místě, které leží blíž, než bychom si přáli.

Ve Velké Británii se objevil muž, který se v Asii nakazil zmutovanou kapavkou, odolnou vůči antibiotikům běžně používaným k léčbě této nemoci. Kapavkou se přitom ročně nakazí asi 78 milionů lidí.

Pokud na ni léky nebudou zabírat, může lidstvo brzy čelit katastrofě. Podobná situace je totiž i u dalších chorob, například u tuberkulózy, kterou se ročně nakazí asi půl milionu lidí.

I v dnešní době bakterie mutují a jsou odolné vůči antibiotikům.
I v dnešní době bakterie mutují a jsou odolné vůči antibiotikům.

Odolnost jako klíč k přežití

Proč jsou bakterie najednou tak odolné vůči antibiotikům? Mohou za to lidé. Hlavním důvodem je nadužívání těchto léků.

Český vědec Jaroslav Hrabák, který vymyslel metodu, pomocí které lze odolné bakterie velmi rychle odhalit a prokázat, jaký je mechanizmus jejich rezistence, k tomu říká:

„Problém je hlavně ve státech, kde jsou antibiotika běžně dostupná třeba i bez lékařského předpisu a kde se používají téměř na všechna, i banální, virová onemocnění.

Jedná se například o Indii, ale také evropské státy, třeba Řecko nebo Itálii.“ Další příčinou je preventivní podávání antibiotik chovným zvířatům, aby se zvýšily jejich přírůstky.

Ač je to od roku 2006 ve všech zemích EU zakázáno, stále se jedná o běžnou praxi, stejně jako například v Severní a Jižní Americe nebo Číně. Lidmi a zvířaty nadužívaná antibiotika se pak dostávají do vodních toků a do půdy.

Australští vědci přitom zjistili, že i hodně nízké koncentrace léčiv ve vodě mají vliv na budování odolnosti bakterií vůči nim. Nepřidává tomu ani časté používání antibakteriálních mycích gelů, jejichž složky končí v odpadních vodách.

Odolnost bakterií se úměrně zvyšuje s množstvím užívání léků.
Odolnost bakterií se úměrně zvyšuje s množstvím užívání léků.

Kolik obětí podlehne superbakteriím?

Problémem je i přesunutí výroben léčiv do zemí s ne úplně vysokými hygienickými standardy. Čínské nebo indické továrny si s odpadními vodami po výrobě antibiotik příliš hlavu nelámou a vypouštějí je do nejbližších vodních toků. Situace je vážná.

Každoročně kvůli bakteriím, odolným vůči antibiotikům, umírá asi 700 000 lidí, jak uvádí studie Světové zdravotnické organizace (WHO) z roku 2017.

Pokud se nic nezmění, může to být v roce 2050 až 10 milionů lidí ročně. Geny kódující antibiotickou odolnost si bakterie mezi sebou předávají prostřednictvím tzv. konjugace, která je pro bakterie typická.

Jde o výměnu genetické informace mezi dvěma buňkami, jež jsou za tímto účelem dočasně spojené. Konjugující bakterie, které vůbec nebyly vystaveny působení antibiotik, tak získávají odolnost od těch, co ji mají. Výměna přitom nemusí být vždy vzájemná.

Nejhorší z nejhorších

Na černé listině nejnebezpečnějších bakterií, zveřejněné WHO, se jich ocitlo 12 druhů, rozdělených do 3 kategorií podle jejich aktuální nebezpečnosti a schopnosti lékařů s nimi účinně bojovat.

Do skupiny těch nejhorších patří acinetobakterie, pseudomonas a enterobakterie (včetně kmenů E.coli), které jsou příčinou většiny závažných infekcí vzniklých v nemocničním  prostředí.

Další tři druhy se potom řadí do kategorie s vyšší prioritou, protože je proti nim třeba vyvinout nové léky, neboť vůči těm stávajícím jsou již úplně rezistentní.

Patří sem zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus), který způsobuje záněty kůže, až život ohrožující sepse, dále bakterie Salmonella enteritidis a jí podobné, jež zapříčiňují salmonelózu, a Helicobacter pylori ,zodpovědný za žaludeční vředy, gastroenteritidy či karcinom žaludku.

na zlatého stafylokoka jsou antibiotika zatím rezistentní.
na zlatého stafylokoka jsou antibiotika zatím rezistentní.

Další nebezpečné superbakterie

Průměrnou prioritu pak mají například pneumokoky, které vedou k zápalu plic či meningitidě, dále haemophilus influenzae, odpovědný za meningitidy (hlavně u dětí), záněty středního ucha a plic (aktuálně je součástí hexavakcíny, povinného dětského očkování), a bakterie Shigella, jež způsobuje úplavici.

„Rostoucí rezistence vůči antibiotikům je globální zdravotnickou krizí,“ prohlásila generální ředitelka WHO Margaret Chanová.

Klíč k úspěšnému boji proti superodolným bakteriím podle ní spočívá ve zvyšování povědomí lidí o tom, kdy antibiotika používat, a kdy ne.

Jen Češi ročně spotřebuji 15 milionů balení antibiotik, přičemž řada lidí je přestane brát v okamžiku, jakmile se jim trochu uleví. Asi 7 % si pak zbylé léky ponechá a sami si je později naordinují, což je úplně špatně.

Prodělečný byznys

Nezbytný je také vývoj nových léčiv. Ten je ovšem drahý. Od roku 1987 farmaceutický průmysl nepřišel se žádným novým druhem antibiotik a má jen malou motivaci investovat stovky milionů dolarů do jejich výzkumu.

U většiny chorob léčitelných antibiotiky totiž léčba trvá maximálně 10 dní, zisky pro farmaceutické giganty jsou tak malé a návratnost investic nízká.

Zejména když si i vůči novému léku bakterie opět rychle vybudují rezistenci. Čeká lidstvo boj o přežití? Možná, ale naděje umírá poslední. Vědci se úplně nevzdávají. Ti z univerzity ve Virginii například zkoumají krev komodského draka neboli varana komodského.

Jeho sliny jsou totiž prudce jedovaté a obsahují asi 50 druhů škodlivých mikroorganismů, vůči kterým jsou ale varani odolní.

V krvi těchto zvířat vědci odhalili asi 48 dosud neznámých látek, které by mohly působit proti bakteriím, jež lidem způsobují třeba zánět močových cest či středního ucha.

V krvi varana komodského vědci našli asi 48 dosud neznámých látek.
V krvi varana komodského vědci našli asi 48 dosud neznámých látek.

Mateřské mléko jako lék

Jiný tým v Americe zase odhalil, že mateřské mléko obsahuje komplex bílkovin, označovaný jako HAMLET (Human Alpha-lactalbumin Made LEthal to Tumour cells), který zabíjí nádorové buňky, ale těch zdravých si nevšímá.

Výzkumy ukázaly, že zabírá i na bakterie.

Některé zabije, jiné učiní zranitelnějšími vůči antibiotikům. Bohužel na řadu těch nejhorších neúčinkuje vůbec. Britští vědci ze Salfordské univerzity pak na účinný lék proti bakteriím narazili náhodou, při výzkumu rakoviny.

Podařilo se jim vytvořit sloučeniny, které potlačují činnosti mitochondrií (zdroj energie) uvnitř nádorových buněk.

Když tyto látky použili na bakterie, zjistili, že je dokážou úspěšně likvidovat, a to včetně pěti, obsažených v seznamu WHO. Objevili nový penicilin? Na odpověď je ještě příliš brzy, ale doufat můžeme.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Věda a technika
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale […]
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz