Domů     Meziplanetární kuchyně se připravuje!
Meziplanetární kuchyně se připravuje!
10.1.2019

Pilotované cesty k jiným vesmírným objektům sice zatím nejsou na pořadu dne, přesto se jimi některé laboratoře již zabývají. Dlouhá cesta vesmírem v sobě skrývá spoustu problémů.

A řešit se musí opravdu vše, včetně toho, co budou lidé na palubě kosmické lodi jíst.

Cesta na Měsíc zabere pár dnů, na takovou dobu astronauti žádné velké zásoby potravy nepotřebují. Kdyby zde vznikla stálá základna, stále je možné zásobovat ji z nedaleké Země. Ovšem výprava na Mars zřejmě zabere téměř tři roky.

Zásoby na takovou dobu by v kosmické lodi, kde je každý metr krychlový vzácností, zabraly spoustu místa. I proto budou první dobyvatelé rudé planety tak trochu i zemědělci.

Bezmasá pizza bude jedním z pokrmů, které astronauty na dlouhých cestách čeká.
Bezmasá pizza bude jedním z pokrmů, které astronauty na dlouhých cestách čeká.

Na výzkum, jak pěstovat čerstvou zeleninu, se nyní zaměřil i čínský vesmírný program. Číňané jsou v něm velmi ambiciózní a již mají naplánovaný jízdní řád k Měsíci i k Marsu.

Právě dokončené předběžné testy z pozemských laboratoří naznačily, za jakých podmínek bude možné pěstovat pozemské plodiny právě na Marsu či na Měsíci.

„Čínští astronauti budou moci díky zahrádkám na mimozemských základnách získávat v budoucnu vlastní zásoby čerstvé stravy, kyslíku a vody,“ hrdě hlásá Čínská národní vesmírná agentura.

Za místo experimentu zvolili čínští experti místnost o objemu 300 metrů krychlových. Z jejich prohlášení vyplývá, že se jim podařilo v simulovaných vesmírných podmínkách vypěstovat čtyři druhy zeleniny.

Jak dalece byla ona simulace věrná není snadné odhadnout, Číňané jsou v mnoha případech při popisování svých experimentů na slovo skoupí. Každopádně, stav beztíže se jim podařilo navodit jen stěží.

Podle Číňanů bude systém stravování na delších kosmických cestách založen na rostlinách a řasách. V tomto ohledu se neliší od postoje svých evropských nebo amerických kolegů.

A zdá se, že čínský vesmírný program má v případě pěstování zeleniny v kosmu naspěch, vždyť první čínský tchajkonaut se měl podle plánů Pekingu Měsíci projít už v roce 2020. Ještě před tím by měla na naší jediné přirozené oběžnici přistát čínská experimentální sonda a následovat by ji měla nepilotovaná mise, která na Zemi přiveze vzorky měsíční horniny. Zda se ovšem onen rok 2020 stihne, nezní příliš reálně.

Vize skleníku na Marsu.
Vize skleníku na Marsu.

Jídelníček pro plánovanou cestu na Mars sestavuje i americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Na rozdíl od letu stavem beztíže existuje možnost, že by si astronauti na Marsu sami vařili, byť k tomu bude nutný tlakový hrnec.

Téměř jistotou je i to, že se první lidé na Marsu, kde by měli strávit kolem 18 měsíců, budou starat i o skleník, kde budou pěstovat různé rostliny.

NASA zatím pro astronauty přichystala asi sto receptů. Milovníci masa budou mít smůlu, protože všechna jídla jsou striktně vegetariánská.

Základem vesmírné kuchyně bude tofu, ořechy nebo pizza, která místo sýra obsahuje mrkev, červené papriky, houby, šalotku, arašídy a domácí ostřejší omáčku. Stále není jasné, kolik času si příprava marsovského jídelníčku vyžádá.

Experti proto chystají i alternativní předpřipravené menu podobné tomu, jaké mají posádky na ISS. Takové pokrmy pro cestu na Mars by ale musely mít nejméně pětiletou trvanlivost.

Špenát na ISS.
Špenát na ISS.

A co se v současnosti servíruje právě na zmiňované stanici ISS? Astronautům není co závidět, stav beztíže způsobuje překrvení hlavy a lidé pak pokrmy cítí jako mdlé, téměř bez chuti a vůně. On vůbec stav beztíže si s člověkem dokáže pohrát.

První den je žaludek jak na vodě a astronautům je zle. Tělní tekutiny se přesouvají do hlavy, takže mají astronauti vyhublé, šlachovitě vypadající nohy a nafouklé tváře.

Dámy, toužící po hladké tváři by si však možná tento stav užily, protože jeho vedlejším účinkem je vyhlazení vrásek.

Potraviny se na ISS skladují v konzervách, ovšem astronauti z nich nadšení nebývají: „Před odletem si každý může jídlo vybrat, ale nakonec nic nechutná stejně jako na Zemi. Všechno svou chutí připomíná papírovou lepenku.

Spotřebováváme litry tabasca,“ naráží na ostrou chuť mexického koření americký astronaut Piers Sellers. Ani polykání pokrmů není podle něj jednoduché. „Je to jako, když člověk jí vleže na boku.“

Astronauti si možná budou moci dát i lehké pivo.
Astronauti si možná budou moci dát i lehké pivo.

Nápoje jsou instantní. Dočasní obyvatelé ISS si mohou dopřát čaj, kávu, kakao nebo ovocné šťávy. Alkohol je přísně zakázán, leč zvláště na ruské části stanice se několikrát objevila propašovaná láhev vodky nebo koňaku.

Při meziplanetárních cestách se však nevylučuje možnost, že by si pro zlepšení nálady astronauti nějaké to pivo nebo víno dát mohli, samozřejmě, že jen v malém množství. Taková dávka alkoholu by mohla přispět i k utužení vztahů mezi členy posádky.

Vždyť při cestě na Mars je čekají desítky měsíců společného soužití bez možnosti kamkoliv zmizet….

Foto: Pinterest, NASA, ESA
Související články
Věda a technika
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky vylučují a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné, […]
Věda a technika
Vynález českého rodáka: Barevnou fotografii považovali nejprve za utopii
Pravděpodobně fotíte chytrým mobilem. Možná ale doma vyhrabete klasický foťák na film. Dotknout se papírové fotografie nebo filmu má svoje kouzlo. Natož ucítit typický zápach chemikálií ve fotokomoře. Třeba i vám fotografie zavoní, když prozradíme, že vynález té barevné má na svědomí Čech. Vydejte se s námi proti proudu času za jeho osudem. Karel Schinzel (1886–1951) […]
Věda a technika
Český otec barevné fotografie na svých patentech nezbohatne
V roce 1922 Karlu Schinzelovi odmítnou patent na barevnou fotografii jako nerealistickou vizi. Po letech rezignace konečně v roce 1935 začíná publikovat výsledky své práce v odborných časopisech. Tentokrát má větší štěstí. Série článků v časopise Das Lichtbild upoutá pozornost šéfů společnosti Kodak v Americe a společnosti Agfa v Německu. Ve firmě Eastman Kodak si uvědomí význam výzkumů […]
Věda a technika
Omyly Kryštofa Kolumba: Neodhadl velikost Asie a umístil do ní Kubu
Slavný mořeplavec Kryštof Kolumbus spočítal obvod Země jako třikrát menší, než je ve skutečnosti. Proto předpokládal, že jeho slavná výprava bude mnohem kratší. To ale není jedinou jeho chybou. Omyly se potom v jeho úvahách už jenom řetězí. Janovský rodák Kryštof Kolumbus (1451‒1506) špatně odhadne velikost Asie. Myslí si, že Cipango (tehdejší označení Japonska, které používal […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
Síla upřeného pohledu i náměsíčnost: Záhadné schopnosti mezi nebem a zemí?
Už jste někdy zažili pocit, že se na vás někdo zezadu upřeně dívá? Ohlédli jste se – a bylo tomu skutečně tak. Právě jste zřejmě projevili svoje mimosmyslové schopnosti…   Někdo se dívá… První zmínka o pocitu, že se na nás někdo dívá, se ve vědecké literatuře objevila již v roce 1898, kdy psycholog E. […]
Bájní severští trollové: Skutečně existují?
Skutečně mají nadpřirozené démonické bytosti divokých norských hor, fjordů a švédských lesů moc nad tímto drsným severským prostředím? Polobůh, karikatura člověka? Tyto bytosti údajně mohou vyvolávat bouře nejen v horách, ale i na moři. Kupříkladu Norové věřili v polobohy, což byli trollové, přičemž každý si je představoval jinak. Vždy se však jednalo o jakousi karikaturu člověka. […]
reklama
lifestyle
Vynášení Morany: Se zimou se musí zatočit!
Když začne rašit tráva, rozkvetou květiny a stromy i keře se obalují listím, cítíme, jak z nás spadne zimní letargie. Najednou je nám veseleji, máme lepší náladu a těšíme se na měsíce plné slunce. A co teprve naši předkové, kteří žili v těsném sepětí s přírodou: pro ty to byla příležitost k oslavě! Temné a […]
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu.  Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se […]
Ve středověké Číně zakazovali i kalendáře
Kdy a kde se poprvé můžete setkat se zakázanými knihami? Rozhodně už ve starověku. Už vládci dávných starověkých říší měli spadeno na spisy, které se jim nehodily. Výjimkou dokonce není ani Písmo svaté. Už v biblickém Novém zákoně se nachází zmínka o ničení textů. Svatý Pavel ve Skutcích apoštolů popisuje svůj pobyt v Efesu (přístav v dnešním […]
Vysavač: Nový vynález ocení i britský král
Jak se účinně zbavit prachu a nečistot? Hlavně na koberci je to problém. Už v 18. století na ně proto hospodyňkou kladou pokosenou trávu nebo sypou piliny. Moc velký efekt to ale nemá. Na řadu přichází vysavač. Patří vysávání do seznamu domácích prací, kterým se nebráníte, protože je to vlastně hračka? Není divu. Podlaha je za […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz