Domů     Přehledně: 10 mýtů o testování na zvířatech
Přehledně: 10 mýtů o testování na zvířatech
23.12.2018

Výzkumy na zvířatech vzbuzují ve společnosti rozporuplné reakce. K uklidnění některých se v dnešní době postupně přechází k testování na buňkách a tkáních lidského původu. Zvířata však v procesu biochemických experimentů zcela nahradit nelze.

Nejsou však v 21. století tyto experimenty přežitkem z dob dávno minulých? A přinesly něco skutečně objevného? Podívejme se na mýty, které testování na zvířatech obestírají.

Mýtus č. 1: Výzkumy na zvířatech jsou k ničemu. Nepřinesly zatím žádné výsledky.

I když mnoho lidí testování na zvířatech zatracuje, nelze mu upřít přínos, který přineslo moderní medicíně. Jeden příklad za všechny.

Frederick Banting (1891–1941) a Charles Herbert Best (1899–1978) objevili roku 1920 léčebné účinky inzulínu, za což obdrželi roku 1923 Nobelovu cenu za medicínu.

Že je inzulín účinný při léčby cukrovky, zjistili právě při testování na psech. Před objevem inzulínu byla míra úmrtnosti na toto onemocnění velmi vysoká. A nakonec z toho těží i diabetičtí psi.

Z testování na zvířatech však vzešlo mnoho dalších nových druhů léčby i po objevu inzulínu. Například vakcína proti tetanu, záškrtu či černému kašli. Další pravděpodobně přibudou v letech následujících.

Lze očekávat pokrok při léčbě Alzheimerovy choroby, cystické fibrózy či rakoviny.

V EU jsou experimenty na zvířatech ke kosmetickým účelům zakázány.
V EU jsou experimenty na zvířatech ke kosmetickým účelům zakázány.

Mýtus č. 2: K těmto výzkumům nejsou zvířata třeba, protože existuje spousta alternativ.

Zvířata se tam, kde existuje nějaká účinná alternativní metoda, nepoužívají. Podle zákona ani nesmějí. Alternativních metod se využívá, ale téměř vždy nastane moment, kdy je nutné do výzkumu zapojit i živá zvířata.

Nelze zkoumat kašel na počítačové simulaci, nebo tlukot srdce ve zkumavce. Stejně tak není možné reprodukovat určitou komplikovanou chorobu na buněčné a tkáňové kultuře. Je třeba mít komplexní organismus. Lidské dobrovolníky lze využívat až od určité fáze testování.

Nicméně díky alternativním metodám množství zvířat určených k testování postupně klesá.

Mýtus č. 3: Výzkum na zvířatech je levný a společnosti ho provádějí jen kvůli vysokým ziskům.

Testování na zvířatech je nákladnější než ostatní způsoby testování. Pokud by byli výzkumníci motivováni finančními zisky, rozhodně by si tuto metodu nevybrali. Výzkum se musí odehrávat v mezích platných zákonů.

Náklady rostou kvůli nutnosti neustálého odborného veterinárního dohledu a opatřením, aby zvířata netrpěla a nežila v bezútěšných podmínkách.

Testování na zvířatech je nákladnější než ostatní způsoby testování.
Testování na zvířatech je nákladnější než ostatní způsoby testování.

Mýtus č. 4: Tyto výzkumy jsou bezcenné, protože zvířata se od lidí značně odlišují.

Vzhledem k tomu, že všichni savci pocházejí ze společných předků, jsou si všichni biologicky značně podobní. Všechny tyto organismy mají obdobný krevní oběh, nervový systém a stejné vnitřní orgány: srdce, plíce, žaludek, ledviny, střeva, játra atd. Nejsou sice identické úplně, ale rozdíly jsou minimální.

Ale i z případných rozdílů se dá těžit. Například jak je možné, že u myší trpících svalovou dystrofií dochází k menšímu úbytku svalového hmoty, než u lidí s tímto závažným onemocněním? Správné zodpovězení této otázky může vést k nalezení kýženého léku.

Výzkum na morčatech zase poukázal na to, jak funguje vitamín C. Jejich organismus si jej, stejně jako organismus člověka, nedovede sám vyrobit.

Mýtus č. 5: Tyto výzkumy nejsou relevantní, protože zvířata a lidé trpí různými nemocemi.

Sedativa, antibiotika, léky proti bolesti a mnohé další medikamenty jsou používány jak u lidských, tak zvířecích pacientů. Veterinární léčiva jsou stejná, nebo podobná těm, která se používají k léčbě lidí.

Většina onemocnění, jimiž lidé trpí, postihuje také vždy alespoň jeden další živočišný druh. I ve zvířecích organismech bují rakovinné buňky, dochází k selhání srdce. I zástupci zvířecí říše jsou stiženi astmatem, vzteklinou či malárií. A léčba?

Obdobná jako u lidí. Za všechny uveďme příklad šimpanzů, kteří mohou také onemocnět obrnou. Aby před ní byli uchráněni, jsou očkováni stejnou vakcínou jako lidé.

Současní vědci mají silné etické, ekonomické i právní závazky. Nemohou provádět pokusy na zvířatech, jako tomu bylo například v minulém století v sovětských laboratořích.
Současní vědci mají silné etické, ekonomické i právní závazky. Nemohou provádět pokusy na zvířatech, jako tomu bylo například v minulém století v sovětských laboratořích.

Mýtus č. 6: Vědci nedbají o blaho laboratorních zvířat.

Současní vědci mají silné etické, ekonomické i právní závazky. Nemohou provádět pokusy na zvířatech, jako tomu bylo v minulém století v sovětských laboratořích.

O hlavních etických zásadách v oblasti experimentování na zvířatech se mluví jako o tzv. koncepci tří „R“. Toto označení vychází z prvních písmen anglických výrazů: Refinement (zdokonalení) – vědečtí pracovníci musejí dbát na to, aby zvíře trpělo co nejméně.

Pokud možno vyloučení stresujících a bolestivých faktorů z daného experimentu. Reduction (redukce) – počet zkoumaných zvířat se musí co nejvíce minimalizovat a Replacement (nahrazení) – tam, kde je to možné, nahradit testy na zvířatech jinou technikou.

Mýtus č. 7: Mezi nejčastěji testovaná zvířata patří kočky, psi a opice.

Zdaleka ne. Více než 80 % testovaných zvířat tvoří myši, krysy a další hlodavci. Druhou nejpočetnější skupinou jsou ryby s 12% zastoupením. Pouze jedno testované zvíře z tisíce je pes nebo kočka. Na opicích probíhá testování dokonce ještě méně často.

Na vyšších primátech (šimpanzích, orangutanech a gorilách) v Evropské unii dokonce vůbec.

Psi jsou důležití pro vývoj nových operačních technik. Zvláště pak pro studium plic, srdce a cév. Jejich orgány jsou značně podobné těm lidským. Kočky jsou užitečné při zkoumání sluchu a mozku.

Testování menších primátů, kosmanů a makaků pomáhá při hledání léků na závažné nemoci, jako jsou například AIDS a Alzheimerova choroba.

Necelá 2 % testovaných zvířat tvoří ovce, krávy nebo prasata.

I testy na zvířatech posléze vedou k záchraně lidských životů.
I testy na zvířatech posléze vedou k záchraně lidských životů.

Mýtus č. 8: Na zvířatech je testována kosmetika.

Není. Alespoň ne na území Evropské unie. Zákaz platí už několik let a kosmetické výrobky testované na zvířatech se sem nesmějí ani dovážet. Testují se především na buněčných a tkáňových kulturách, v konečné fázi pak na lidských dobrovolnících.

Čína jde však opačným směrem – testy na zvířatech naopak vyžaduje. A povinně.

Mýtus č. 9: Laboratorní zvířata trpí velkou bolestí.

Je ve vlastním zájmu výzkumných pracovníků, aby laboratorní zvířata netrpěla. Pokud by byla testovaná zvířata ve stresu, vedlo by to ke zkreslení kýžených výsledků.

Aby vůbec k jednotlivým testům došlo, musejí projít etickým zhodnocením, kde se zváží všechna pro a proti. Zda je možné k výzkumu přistoupit, rozhodují odborné komise daných výzkumných zařízení. Ty musejí mít akreditaci od Ústřední komise pro ochranu zvířat.

Dokonce i zákony přikazují, že vědci musejí postupovat tak, aby bylo utrpení zvířat minimalizováno.

Mýtus č. 10: Testování na zvířatech neupravují žádné zákony.

Naopak, zákonů a nařízení je požehnaně. U nás se jedná o Zákon na ochranu zvířat proti týrání a vyhlášku O chovu a využití pokusných zvířat. Nepřímo se ochranou zvířat zabývá celá řada dalších zákonů.

Například zákon o veterinární péči, o šlechtění a plemenitbě, či trestní zákoník. Je třeba dbát také předpisů Evropské unie.

Foto: Lab Mouse, the Animals in Science Policy Institute, Veterinary Record, Express Medical Billing, Practo
Související články
Věda a technika
Problém jménem akné: Pomůže klid i lepší skladba jídelníčku
Acne vulgaris (česky trudovitost, případně trudovina), běžně nazývané akné, je jedno z nejčastějších chronických onemocnění kůže a vůbec nejčastější kožní onemocnění v pubertě. Nejméně jednou v životě akné postihne 85 až téměř celých 100 procent lidí. Akné je nejběžnější během puberty; obtěžuje více než 85 procent mladistvých a často bohužel přetrvává až do dospělosti. Příčinou […]
Věda a technika
Space Shuttle: Smělé plány nevyjdou
Píše se startu 28. ledna 1986. Den, který se do historie kosmonautiky zapíše černou tužkou. Raketoplán Challenger se odlepuje od země, ale pouhých 73 sekund od startu prohoří spoj mezi dvěma částmi SRB. Ten špičkou prorazí nádrž a ozve se exploze.   Dominový efekt na sebe nenechá čekat. Druhá exploze je likvidační. Na nebi zůstane […]
Věda a technika
Databáze plastů je na světě: Obsahuje přes 16 000 chemikálií
Sdílíme s nimi každou část našich životů, o jejich složení toho ale víme málo. Evropský Projekt PlastChem se rozhodl všechny chemikálie obsažené v plastech spočítat, a číslo překvapilo i největší pesimisty. To je ta špatná zpráva. Dobrá naopak je, že celosvětová dohoda o ukončení plastového zamoření je na dohled.   Plastový svět už neokupují jenom barbíny, sami […]
Věda a technika
Nově objevené části lidského těla
Až do konce středověku představoval vnitřek lidského těla 13. komnatu. Po několika staletích důkladného „pitvání“ se v něm rozlišujeme dnes 78 lidských orgánů. Toto číslo ale nemusí být konečné. Jak dokazuje stále pokročilejší technika, lidská anatomie má stále čím překvapit.   Nový orgán bolesti – tak v nedávné době výzkumníci ze Švédska označili Schwannovy buňky, […]
reklama
věda a technika
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
Co jste netušili o výtazích?
Kabinka visí na kovovém laně, připevněném na kladce. Můžete si nastoupit! A kdy pojedeme nahoru? Až někdo ručně navine lano na dřevěný buben! Tak nějak funguje první známý výtah na světě… Autorem pradědečka výtahů je řecký matematik Archimédes (asi 287-212 př. n. l.) a sestaví ho okolo roku 236 před Kristem. Podobné používají i Římané, […]
Víme, jak vznikl náš Měsíc?
Nové planety se rodí různými způsoby. Jedním z nich, kterým vznikla i naše sluneční soustava, je takzvaná akrece neboli „narůstání“. V tomto případě se oblak plynu s drobnou příměsí prachu díky vnějšímu impulzu, kterým může být například výbuch nedaleké hvězdy, začne hroutit do podoby disku. Jedná se v podstatě o gravitační proces. V centru disku […]
Rekordmani mezi rostlinami: Fascinující nej rostlinné říše
Znáte je? Nejmenší a největší rostliny světa, rostliny s nejdelšími listy, největšími květy či nejdelším jehličím, nebo třeba nejstarší rostlinu, jejíž věk je téměř pět tisíc let?  Představujeme vám rekordmany z říše rostlin, seznamte se. Obrovsky rozmanitý svět rostlin nás obklopuje v každém koutu světa. Rostliny nám i zvířatům poskytují potravu a kyslík, bez kterého […]
reklama
záhady a tajemství
Přijde konec světa v roce 2026?
Co plánujete na rok 2026? Založit rodinu? Rozjet velkou firmu? Postavit dům? Možná by bylo lepší se ještě předtím sbalit… a odjet na jinou planetu! Zmíněné datum není věštbou bláznivé kartářky, jde o výsledek vědecké rovnice! Autorem je rakouský fyzik Heinz von Foerster (1911-2002), který se po druhé světové válce přestěhuje do USA a stane […]
Nejzáhadnější místa planety: Kde na vás dýchne tajemný genius loci?
Některé najdete na každém druhém nástěnném kalendáři, jiné se stávají tak trochu pozapomenutými místy příznivců pradávné architektury nebo tajemna. Dodnes je obklopuje závoj tajemství, a ač by se mohlo zdát, že nás již na nich nic nepřekvapí, archeologové pravidelně vyrukují s nějakou novinkou.   Tacht-e Sulejmán: Od každého trochu Podle našeho kalendáře je právě 12. […]
Prokletí Kennedyů? Tajemství, tragédie a stíny moci
Klan Kennedyů, synonymem pro moc, bohatství a politický vliv, se zdá být stíhán neúprosnou kletbou. Tragédie, skandály a předčasné smrti se prolínají osudy mnoha členů slavné rodiny, vrhajíc stín na jejich zdánlivě idylický život. „Někdo tam nahoře nás nemá rád,“ povzdychl si kdysi Edward Kennedy, jeden z bratrů zavražděného prezidenta Johna F. Kennedyho. A zdá […]
Velký Roudný, svědek souboje Boha s Luciferem?
Velký Roudný se ve výšce 780 m n. m. tyčí v malebném prostředí Nízkého Jeseníku. Tato sopka, aktivní před miliony let, si v místní krajině získala výraznou dominanci. Obsahuje rozmanité druhy vulkanického materiálu, včetně čedičové lávy, která vytvořila čtyři impozantní lávové proudy na svazích vrchu. Nejdelší z těchto proudů měří až pět kilometrů. V minulosti […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn