Skip to content
reklama
reklama

Moderní trendy ve výživě: Ke kterému směru se přikloníte?

Tento článek je reklamním sdělením

Atkinsonova dieta, Dukanova dieta, dieta kliniky Mayo, dělená strava, grapefruitová dieta nebo vajíčková dieta. Všechny tyto stravovací směry v minulosti plnily stránky především ženských magazínů. Jak se vyvíjely stravovací trendy v posledních letech?

Bezlepková dieta: Dejte sbohem lepku

Dieta s vyloučením lepku je ze současných dietářských směrů asi nejstarší. Původně se jednalo o doporučený způsob stravování pro lidi s nesnášenlivostí lepku, tedy bílkoviny obsažené v obilovinách, která způsobuje zánět tenkého střeva. V moderním dietním pojetí lidí, kteří na lepek v opravdovém smyslu slova alergičtí nejsou, se jedná o vyloučení především pšenice z jídelníčku, a to na základě knihy Život bez pšenice, kterou napsal americký kardiolog William Davis podle výsledků svých studií. Dnešní pšenice je podle něj šlechtěním nutričně ochuzena, zvedá krevní cukr a vyvolává závislost, jejíž důsledky jsou přejídání, tloustnutí a únava. Přísnější zastánci této diety doporučují vyloučit z jídelníčku všechny lepkové obiloviny, přesně v duchu bezlepkové diety.

Paleo dieta: Stravujte se podle doby kamenné

Před několika lety zapůsobila paleo dieta jako zjevení z jiného světa. Přišla totiž s názorem, že nejlepším možným způsobem stravování je paleolitická dieta, tedy dieta lovců a sběračů, protože organismus není schopen dobře trávit zemědělské potravinářské výdobytky jako obiloviny, luštěniny, brambory a mléčné produkty. Po přechodu na tento způsob stravování byste se měli cítit odlehčeně, zhubnout, zbavit se například ekzémů, akné a dalších kožních nemocí a být plni energie. Paleo dieta povoluje maso, mořské plody, zeleninu, ovoce, semínka a ořechy. Pozor byste při ní měli dávat na to, abyste nejedli moc masa a měli jste dostatek vlákniny.

Low-carb dieta: Po vzoru kulturistů

Nízkosacharidové stravování přišlo do módy s rozvojem fitness průmyslu a kultu těla. V případě low-carb diety se totiž zpravidla nejedná o snahu zdravě se stravovat, ale co nejrychleji zhubnout. Část příznivců low-carb diety se shlédla i v kulturistických jídelníčcích a stravují se a hubnou podle nízkosacharidových vln. To znamená, že si ordinují velice omezená, ale různě vysoká množství sacharidů na jednotlivé dny. Problémem této diety je, že jakmile množství sacharidů zvýšíte, začnete opět velice rychle přibírat. Další odnoží této diety je keto dieta, která se pokouší nahrazovat sacharidy tučnými potravinami.

Veganství: Bez potravin živočišného původu

Nepodílet se na utrpení zvířat. To je důvod, proč lidé přecházejí na veganství. Pokud se chcete stravovat vegansky, musíte ze svého jídelníčku vyloučit maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, vajíčka a med. S touto dietou v zásadě souhlasí i odborníci – je bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály a jestliže budete jíst dostatek luštěnín, nemusíte se obávat ani nedostatku bílkovin. Pozor ale na častou chybu začínajících veganů – tou je přemíra konzumace sójových produktů jako tempeh, tofu, různé pomázánky z tofu a sóji, sójové párky, sójové mléko a další polotovary. Vegani by si také měli hlídat obsah vitamínu B12 v krvi a případně ho suplementovat.

Přerušovaný půst

Tento stravovací trend se na výsluní hřeje zhruba poslední dva tři roky. Vychází z opačného předpokladu než většina diet, takže nedoporučuje jíst po třech hodinách, ale naopak doporučuje postní „okna“. V praxi to znamená, že máte buď 8 (platí pro muže) nebo 10 hodin (platí pro ženy) na to, abyste zkonzumovali svůj kalorický příjem dne a po zbytek dne už nejíte, tedy držíte půst. Dieta vychází z předpokladu, že hladové tělo sáhne pro energii do tukových zásob. Jestliže tedy nestíháte jíst doporučovaných pět šest jídel denně v přesných intervalech, možná by vám právě tento styl stravování mohl být sympatický.

Ať už se rozhodnete konkrétní výživový trend následovat, nebo se jím jenom inspirujete, nezapomínejte na kvalitu potravin. Bez kvalitního jídla totiž zdravý jídelníček nesestavíte. Pokud nechcete za jídlo utratit majlant, ale přesto se chcete dobře najíst, sledujte slevové letáky PENNY Marketu.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Potápky Prim pro ty, kdo se nebojí výzev
iluxus.cz

Potápky Prim pro ty, kdo se...

Svět ticha, jen modrá hlubina a vy. Objevování...
Skutečné Čelisti: Žraločí sériový zabiják rozpoutá v New Jersey peklo!
enigmaplus.cz

Skutečné Čelisti: Žraločí...

Žralok bílý patří právem k nejobávanějším...
Pošle partnera na mateřskou?
nasehvezdy.cz

Pošle partnera na mateřskou?

Už za pár dnů se z EVY...
Straší na hradě duch tureckého vojáka?
enigmaplus.cz

Straší na hradě duch...

Mohutný hrad v maďarském městě Eger se...
Bude svatba, nebo další zklamání?
nasehvezdy.cz

Bude svatba, nebo další...

Už jednou měla Eva...
Je libo garsonku, nebo 3+1?
21stoleti.cz

Je libo garsonku, nebo 3+1?

3D tisk ušel za několik málo let...
Umění cestovat nalehko
panidomu.cz

Umění cestovat nalehko

Chystáte se na několikadenní dovolenou a...
Medové chilli brambory
tisicereceptu.cz

Medové chilli brambory

Pikantní varianta je skvělá samotná i jako příloha....
Pohoří Smrčiny: Po stopách J. W. Goetha
epochanacestach.cz

Pohoří Smrčiny: Po stopách...

Oblast skal na okraji...
Reminiscence zlaté jazzové éry
rezidenceonline.cz

Reminiscence zlaté jazzové éry

V blízkosti slavného kasina,...
Vrátil se ke své bývalé manželce
skutecnepribehy.cz

Vrátil se ke své bývalé...

Když jsem se seznámila se...
Jak čaruje fata morgána?
epochalnisvet.cz

Jak čaruje fata morgána?

Fata morgána je fascinující jev, opředený řadou mýtů....