Modrá barva je symbolem naší planety. Není to ovšem úplně přesné, při pohledu z kosmu lze zaznamenat i zelené pásy vegetace či nažloutlé pruhy pouští, přičemž nad vším se vznášejí bílá oblaka.
Země zkrátka vypadá jako duhová kulička, ve které modrá barva převažuje. Ale v dávných dobách se naše planeta oblékala i do jiných odstínů…
O tom, jak sonda OSIRIS-REx detekovala stopy vody na planetce Bennu, jsme již psali.
Dnes se zaměříme na něco trochu jiného.
Prvotní zemská atmosféra byla tvořena mnoha látkami, které se uvolňovaly při intenzivní vulkanické činnosti.
Hojně zastoupené byly oxid siřičitý (SO2) i další sloučeniny síry, oxid uhelnatý (CO) a uhličitý (CO2), vodní pára (H2O), chlorovodík (HCl), dusík (N2) nebo čpavek (NH3).
Většina dnešních organismů by se v takové atmosféře kochat čerstvým vzduchem opravdu nemohla…
Vesmírné objekty však bývají dynamická tělesa a Země v tomto ohledu nikdy nebyla výjimkou. Někdy před 1,5 až 1 miliardami let zahalil zemi mlžný opar. Podle simulace z dílny NASA byla tehdy atmosféra Země bohatá na uhlíkaté sloučeniny. Případným pozorovatelům se pak Země z dálky jevila jako světle oranžová.
*Merkur
První planeta sluneční soustavy má velmi řídkou atmosféru, proto na její barvu mají vliv železitý prach z meteoritů a také sluneční vítr. Zbarvení Merkuru se pohybuje od tmavě šedé až po tmavě hnědou.
*Venuše
Druhou největší terestrickou planetu sluneční soustavy pokrývá atmosféra, která je na povrchu stokrát hustší než ta pozemská. Z dálky se Venuše jeví, jako špinavě bílá či béžová, tu a tam s odstíny světlé žluté.
*Mars
Symbolem planety Mars je rudá barva. Převažující červený odstín je způsoben množstvím oxidu železa na povrchu planety.
Barva různých ploch na Marsu může být nejen červená, ale někde nažloutlá, jinde nahnědlá a na pólech je pak planeta bílá, což je způsobeno přítomností vodního a suchého ledu.
*Jupiter
Král sluneční soustavy je ozdoben mnoha různobarevnými pásy, podle toho, jak v něm proudí jeho atmosféra. Jupiter dává na odiv cihlově červenou, žlutou, béžovou i hnědou barvu.
*Saturn
Šestá planeta se zdálky jeví žlutě, což je způsobeno vrstvou oblačnosti, od které se odráží sluneční světlo. Při bližším pohledu, jak prokázala sonda Cassini, je však Saturn díky rozptylu molekulárního vodíku modrý.
*Uran
Metanová atmosféra Uranu je zaměřená na červené světlo, které zcela absorbuje. Proto má uran zvláštní zbarvení s nádechem tyrkysové barvy.
*Neptun
Země není jediná planeta oblečená do modré barvy. Kromě Saturnu ji vyznává i Neptun. Tento odstín je způsoben vysokým zastoupením metanu v jeho atmosféře.