O ženách se odjakživa říká, že jsou slabším pohlavím. Co do fyzické síly to platí určitě, ale jak jsou na tom s celkovou odolností a schopností přežít? Podléhají nemocem častěji muži, nebo ženy? Kdo je doopravdy tím silnějším pohlavím a proč?
V celých dějinách lidstva vždycky platilo, že muži jsou fyzicky silnější než ženy. Proto vykonávali těžší manuální práce, lovili, bojovali a častěji vládli. Jejich paže mají o 40 % více síly než ženské, dolní polovina těla o 33 %.
Ve zvířecí říši tomu tak ale vždycky není. Často jsou samice větší a silnější, protože nosí v těle vejce nebo mláďata, o která se musejí starat. Příkladem mohou být hlubokomořské ryby, ale i žáby.
U savců je samec větší z toho důvodu, že samice rodí živá mláďata, která v jejím těle nejsou nijak chráněná, takže s nimi nemůže lovit. O potravu se tak musí starat silnější samec.
Slábne silnější pohlaví?
Při pokusu zveřejněném v odborném časopise Journal od Hand Therapy, který v roce 2016 měřil úchopovou sílu mužů a žen a srovnával ji s hodnotami z roku 1985, se ukázalo, že muži slábnou.
Zatímco v roce 1985 měl stisk jejich pravé ruky sílu 53 kg, v roce 2016 už jen 44 kilogramů. Síla stisku žen se nezměnila, zůstala na 34 kilogramech. Proč silnější pohlaví slábne? Proč jsou synové slabší než jejich otcové?
Vědci se domnívají, že to souvisí s tím, že dříve mladí muži trávili svůj volný čas aktivněji – běháním venku a hrami, čímž si procvičovali svaly.
Ženy žijí déle
Muži jsou samozřejmě stále silnější než ženy. Jsou vyšší, mají větší kostru, mozek, srdce i plíce. Disponují větším množstvím svalů a díky testosteronu jsou také agresivnější. Proč je ale ženy přežívají?
Vědci Virginie Zarulli a James Vaupela z americké Duke University zjistili, že ženy mají zkrátka tužší kořínek než muži. Zkoumali historická data z dob blahobytu i hladomorů, na kterých bylo vidět, že ženy vždy přežily muže o několik let.
Estrogen budiž pochválen!
Už malé holčičky měly v minulosti větší šanci na přežití než jejich bráškové. Nelze však říci, že by se na tom podílelo lepší zacházení s nimi. Naopak, historická situace nahrávala spíše mužům jakožto dědicům. Ženy žijí déle než muži i dnes.
Podle vědců v tom významnou roli sehrává ženský pohlavní hormon estrogen, který zvyšuje jejich imunitu a odolnost vůči infekcím.
Větší smysl to dává i z evolučního hlediska – když přežije deset žen a jeden muž, narodí se v další generaci více dětí, než když přežije deset mužů a jedna žena.
Mitochondriální DNA mužům škodí
Muže však oslabuje ještě jedna věc, a tou jsou genetické informace získané od matky. Jejich tělo si s nimi neumí totiž poradit. Veškeré genetické informace (lidský genom) jsou zapsané v DNA uvnitř lidských buněk.
Většina DNA se nachází v jádrech buněk, menší v mitochondriích (je možné si je představit jako orgány buňky). Mitochondriální DNA je přenášena z matky jako celek na všechny její potomky, dcery ji šíří dál.
Informace v ní obsažené mají vliv na mozek, srdce, svaly i plodnost. V ženské linii jsou z ní vylučovány škodlivé prvky, u mužů k tomu však nedochází. Proto je častěji postihují choroby srdce a mozku a žijí kratší dobu.
Zanikne chromozom Y?
Další úskalí představuje pro muže jejich vlastní pohlavní chromozom Y. Ženy mají dva chromozomy X, muži X a Y. V průběhu staletí se chromozom Y postupně zmenšuje, nyní má oproti X jen desetinovou velikost.
Proč se tak děje? Na rozdíl od ostatních chromozomů spolu ty pohlavní moc nekomunikují a v případě poškození se tak chyba na jednom nemůže opravit pomocí druhého. Respektive u žen, které mají dva chromozomy X, k tomu dochází, ale u mužů ne.
Proto chromozom Y postupně degeneruje a dle vědců jednoho dne zanikne. Důsledky pro lidstvo zatím nejsou schopni odhadnout, ale tvrdí, že muži ani v tom případě z povrchu zemského nezmizí.
Muži vs. ženy
Muži
Mají o 50 % svalových buněk více než ženy, větší plíce i srdce a jsou vyšší.
Jejich mozek je o 11–12 % větší mozek než ženský.
Mají lepší prostorové vnímání (lépe si představí předmět v prostoru či pohybu), citlivěji reagují na jasné světlo a lépe rozeznávají detaily.
Mužský pohlavní hormon testosteron má na svědomí jejich větší agresivitu (i na stres reagují podle hesla „bojuj, nebo uteč“), zároveň však stimuluje růst jejich těla.
Více využívají levou mozkovou hemisféru (bývá u nich větší než pravá), proto jsou lepší v technických oborech, uvažují analytičtěji a logičtěji. Jde jim také lépe matematika.
Jsou náchylnější k postižením. Těhotenství s chlapci častěji končí potratem, jsou častěji nedonošení a ohrožuje je více ADHD, autismus, Tourettův syndrom i jazykové problémy (dyslexie, koktavost).
Méně komunikují, za den řeknou 2–4 tisíce slov. V dětství začínají mluvit později než dívky. Neumějí se vyjadřovat tak dobře jako ženy, ač mají lepší slovní zásobu.
Jazykové vjemy zpracovávají v dominantní hemisféře, po mrtvici proto mají větší problémy s řečí než ženy.
Mají větší sexuální apetit.
Muži jsou dominantnější, velkorysejší, emocionálně stabilnější a mají větší pocit odpovědnosti.
V těle jim proudí 4,5 litru krve, ženám jen 3,6 litru. Mají asi o 10 % více červených krvinek.
Ženy
Slyší lépe než muži a mají lepší čich.
Ač je jejich mozek menší a lehčí než mužský, má větší hustotu neuronů a lepší a hustší propojení mezi oběma hemisférami, které jsou prakticky symetrické.
Ženský pohlavní hormon estrogen má na ženy zklidňující účinky, zlepšuje jejich paměť a chrání je před kardiovaskulárními onemocněními, mrtvicí a osteoporózou – ale jen do menopauzy.
Ženské tělo produkuje více protilátek, proto jsou ženy méně nemocné než muži.
Žena řekne za den 6–8 tisíc slov, má lepší vyjadřovací schopnosti, umějí lépe komunikovat a snáze se učí cizí jazyky.
Ženy jsou citlivější, vřelejší, pečlivější, lépe předvídají a mají i lepší odhad na lidi.
Je pro ně důležité vyjadřovat vlastní emoce, dbají ale i na pocity ostatních, bývají kreativnější. Z toho jim ale hrozí rozvoj úzkostí a depresí.
Ženy stárnou pomaleji, v 55 letech disponuje žena 90 % síly, kterou měla v pětadvaceti, muž jen 70 %. Jen kůže žen stárne rychleji než mužská – protože je tenčí a méně zásobená tukem, tvoří se na ní dřív vrásky.
Ženy zvládnou, díky lepšímu propojení hemisfér, dělat více věcí najednou. Muž se vždy soustředí jen na jednu.
Ženské tělo lépe hospodaří s energií. Za den spálí méně kalorií a také obsahuje více tuku než tělo mužské (což bylo důležité hlavně v minulosti při hladomorech). Díky tomu se také snadněji udrží na hladině při plavání.