Domů     Muži versus ženy: Kdo je ve skutečnosti silnější?
Muži versus ženy: Kdo je ve skutečnosti silnější?
13.11.2018

O ženách se odjakživa říká, že jsou slabším pohlavím. Co do fyzické síly to platí určitě, ale jak jsou na tom s celkovou odolností a schopností přežít? Podléhají nemocem častěji muži, nebo ženy? Kdo je doopravdy tím silnějším pohlavím a proč?

V celých dějinách lidstva vždycky platilo, že muži jsou fyzicky silnější než ženy. Proto vykonávali těžší manuální práce, lovili, bojovali a častěji vládli. Jejich paže mají o 40 % více síly než ženské, dolní polovina těla o 33 %.

Ve zvířecí říši tomu tak ale vždycky není. Často jsou samice větší a silnější, protože nosí v těle vejce nebo mláďata, o která se musejí starat. Příkladem mohou být hlubokomořské ryby, ale i žáby.

U savců je samec větší z toho důvodu, že samice rodí živá mláďata, která v jejím těle nejsou nijak chráněná, takže s nimi nemůže lovit. O potravu se tak musí starat silnější samec.

Slábne silnější pohlaví?

Při pokusu zveřejněném v odborném časopise Journal od Hand Therapy, který v roce 2016 měřil úchopovou sílu mužů a žen a srovnával ji s hodnotami z roku 1985, se ukázalo, že muži slábnou.

Zatímco v roce 1985 měl stisk jejich pravé ruky sílu 53 kg, v roce 2016 už jen 44 kilogramů. Síla stisku žen se nezměnila, zůstala na 34 kilogramech. Proč silnější pohlaví slábne? Proč jsou synové slabší než jejich otcové?

Vědci se domnívají, že to souvisí s tím, že dříve mladí muži trávili svůj volný čas aktivněji – běháním venku a hrami, čímž si procvičovali svaly.

Mužský stisk se během 30 let zeslabil.
Mužský stisk se během 30 let zeslabil.

Ženy žijí déle

Muži jsou samozřejmě stále silnější než ženy. Jsou vyšší, mají větší kostru, mozek, srdce i plíce. Disponují větším množstvím svalů a díky testosteronu jsou také agresivnější. Proč je ale ženy přežívají?

Vědci Virginie Zarulli a James Vaupela z americké Duke University zjistili, že ženy mají zkrátka tužší kořínek než muži. Zkoumali historická data z dob blahobytu i hladomorů, na kterých bylo vidět, že ženy vždy přežily muže o několik let.

Estrogen budiž pochválen!

Už malé holčičky měly v minulosti větší šanci na přežití než jejich bráškové. Nelze však říci, že by se na tom podílelo lepší zacházení s nimi. Naopak, historická situace nahrávala spíše mužům jakožto dědicům. Ženy žijí déle než muži i dnes.

Podle vědců v tom významnou roli sehrává ženský pohlavní hormon estrogen, který zvyšuje jejich imunitu a odolnost vůči infekcím.

Větší smysl to dává i z evolučního hlediska – když přežije deset žen a jeden muž, narodí se v další generaci více dětí, než když přežije deset mužů a jedna žena.

Mitochondriální DNA mužům škodí

Muže však oslabuje ještě jedna věc, a tou jsou genetické informace získané od matky. Jejich tělo si s nimi neumí totiž poradit. Veškeré genetické informace (lidský genom) jsou zapsané v DNA uvnitř lidských buněk.

Většina DNA se nachází v jádrech buněk, menší v mitochondriích (je možné si je představit jako orgány buňky). Mitochondriální DNA je přenášena z matky jako celek na všechny její potomky, dcery ji šíří dál.

Informace v ní obsažené mají vliv na mozek, srdce, svaly i plodnost. V ženské linii jsou z ní vylučovány škodlivé prvky, u mužů k tomu však nedochází. Proto je častěji postihují choroby srdce a mozku a žijí kratší dobu.

Muži oslabují genetické informace získané od matky.
Muži oslabují genetické informace získané od matky.

Zanikne chromozom Y?

Další úskalí představuje pro muže jejich vlastní pohlavní chromozom Y. Ženy mají dva chromozomy X, muži X a Y. V průběhu staletí se chromozom Y postupně zmenšuje, nyní má oproti X jen desetinovou velikost.

Proč se tak děje? Na rozdíl od ostatních chromozomů spolu ty pohlavní moc nekomunikují a v případě poškození se tak chyba na jednom nemůže opravit pomocí druhého. Respektive u žen, které mají dva chromozomy X, k tomu dochází, ale u mužů ne.

Proto chromozom Y postupně degeneruje a dle vědců jednoho dne zanikne. Důsledky pro lidstvo zatím nejsou schopni odhadnout, ale tvrdí, že muži ani v tom případě z povrchu zemského nezmizí.

Muži vs. ženy

Muži

Mají o 50 % svalových buněk více než ženy, větší plíce i srdce a jsou vyšší.

Jejich mozek je o 11–12 % větší mozek než ženský.

Mají lepší prostorové vnímání (lépe si představí předmět v prostoru či pohybu), citlivěji reagují na jasné světlo a lépe rozeznávají detaily.

Mužský pohlavní hormon testosteron má na svědomí jejich větší agresivitu (i na stres reagují podle hesla „bojuj, nebo uteč“), zároveň však stimuluje růst jejich těla.

Více využívají levou mozkovou hemisféru (bývá u nich větší než pravá), proto jsou lepší v technických oborech, uvažují analytičtěji a logičtěji. Jde jim také lépe matematika.

Jsou náchylnější k postižením. Těhotenství s chlapci častěji končí potratem, jsou častěji nedonošení a ohrožuje je více ADHD, autismus, Tourettův syndrom i jazykové problémy (dyslexie, koktavost).

Méně komunikují, za den řeknou 2–4 tisíce slov. V dětství začínají mluvit později než dívky. Neumějí se vyjadřovat tak dobře jako ženy, ač mají lepší slovní zásobu.

Jazykové vjemy zpracovávají v dominantní hemisféře, po mrtvici proto mají větší problémy s řečí než ženy.

Mají větší sexuální apetit.

Muži jsou dominantnější, velkorysejší, emocionálně stabilnější a mají větší pocit odpovědnosti.

V těle jim proudí 4,5 litru krve, ženám jen 3,6 litru. Mají asi o 10 % více červených krvinek.

Ženy

Slyší lépe než muži a mají lepší čich.

Ač je jejich mozek menší a lehčí než mužský, má větší hustotu neuronů a lepší a hustší propojení mezi oběma hemisférami, které jsou prakticky symetrické.

Ženský pohlavní hormon estrogen má na ženy zklidňující účinky, zlepšuje jejich paměť a chrání je před kardiovaskulárními onemocněními, mrtvicí a osteoporózou – ale jen do menopauzy.

Ženské tělo produkuje více protilátek, proto jsou ženy méně nemocné než muži.

Žena řekne za den 6–8 tisíc slov, má lepší vyjadřovací schopnosti, umějí lépe komunikovat a snáze se učí cizí jazyky.

Ženy jsou citlivější, vřelejší, pečlivější, lépe předvídají a mají i lepší odhad na lidi.

Je pro ně důležité vyjadřovat vlastní emoce, dbají ale i na pocity ostatních, bývají kreativnější. Z toho jim ale hrozí rozvoj úzkostí a depresí.

Ženy stárnou pomaleji, v 55 letech disponuje žena 90 % síly, kterou měla v pětadvaceti, muž jen 70 %. Jen kůže žen stárne rychleji než mužská – protože je tenčí a méně zásobená tukem, tvoří se na ní dřív vrásky.

Ženy zvládnou, díky lepšímu propojení hemisfér, dělat více věcí najednou. Muž se vždy soustředí jen na jednu.

Ženské tělo lépe hospodaří s energií. Za den spálí méně kalorií a také obsahuje více tuku než tělo mužské (což bylo důležité hlavně v minulosti při hladomorech). Díky tomu se také snadněji udrží na hladině při plavání.

Foto: Shutterstock.com
Související články
Zajímavosti
4 Nejobávanější místa planety: sem vstoupí jen ti nejodvážnější!
Naše malá česká kotlina je v celosvětovém měřítku vlastně velmi příjemným a bezpečným místem pro život. Nemáme tu příliš lokalit, které by byly skutečně nebezpečné, či dokonce smrtící. Planeta Země nicméně takových míst nabízí spoustu. Na některé se vůbec nedostanete, jiné jsou sice přístupné, ale každý vám doporučí se jim vyhnout. Které lokality z celého světa lze […]
Zajímavosti
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Zajímavosti
Boříme mýty: Eva a Adam nekousli do jablka!
Proč dnes nežijeme v ráji? Protože Adama a Eva okusili jablko ze zakázaného stromu. A jak to víme? Píše se o tom v Bibli…. Omyl, v Bibli se o žádném jablku nepíše! Dle knihy Genesis ochutnají „peri“, což je v hebrejštině obecně plod. Podle časté teorie šlo o fíky, a právě listy fíkovníku se poté […]
Zajímavosti
Měsíc lidem skutečně prospívá…
Již římský císař Tiberius si údajně nechával stříhat vlasy jen v dorůstající fázi Měsíce. Předcházel tak prý vypadávání vlasů a urychloval jejich růst… Skutečně je náš souputník Měsíc pro život důležitý? Bohatší úroda Na základě „měsíční teorie“ je kupříkladu dřevo stromů kácených v zimě před úplňkem skutečně prokazatelně kvalitnější a výsev semen ve správné měsíční […]
reklama
svět zločinu
Natascha Kampuschová: Příběh unesené dívky
Psychopat Wolfgang Priklopil ji unesl, když jí bylo pouhých deset let. Roky ji držel v temné kobce, bil ji a znásilňoval. Nataschu se mu přesto úplně zlomit nepodařilo a ona od něj po osmi a půl letech utekla. Co prožívala v domě svého únosce?  Je krátce po sedmé hodině ráno 2. března 1998 a desetiletá Natascha Kampuschová […]
Vrah Ladislav Hojer: Monstrum si oblíbilo slavného kriminalistu
Mnozí policisté jen mrkají překvapením, když ze sebe maniak sype obhroublé vtípky a výrazy typu: „Ubral jsem jí kyslík!“ Rád přihodí i své motto, které zní: „Když se ocas postaví, mozek se mi zastaví.“ Přitom na první pohled ten chlap vypadá, že neumí do pěti počítat. Se ženami mu to moc nejde. Kámen úrazu pro […]
Kdo odhalí tajemství „krále popu“?
Označován je za „krále popu“ a superstar 20. století. Ovšem najde se i skupina lidí, která v něm nevidí talentovaného umělce, ale někoho, kdo sexuálně obtěžoval malé děti. Ze zneužívání je dvakrát obviněn, ale soud jej v roce 2005 zprošťuje obvinění.   Zpěvákova složka prý čítá tisíce stránek. Dokumenty zahrnují soukromé zprávy vyšetřovatelů, přepisy telefonických hovorů a […]
Václav Mrázek: Postrach ze severních Čech se ukájel střelbou z pistole
Rozhodně se nenarodí se stříbrnou lžičkou v puse. Někdo by řekl, že když se sudičky sešly 22. října 1925 u kolébky Václava Mrázka, předurčily mu naprosto opačný start do života. Navzdory rozšířené představě o blahobytu první republiky, Mrázkova rodina živoří v chudobě. Hoch má celkem 11 sourozenců. Uživit tolik krků není snadné za žádných okolností. V […]
reklama
záhady a tajemství
Hrad Bítov, místo paranormálních jevů
Umístění stavby impozantního středověkého hradu Bítov nebylo velice pravděpodobně vůbec náhodné. Pod tímto malebným šlechtickým sídlem se prý totiž křižují dvě silné linie zemské energetické mřížky… Brána do jiné dimenze? Zdejší energie zde pak údajně způsobuje skutečně zvláštní úkazy… Jeden z nejsilnějších proudů místní energie se v minulosti měl snad nacházet ještě kdesi mimo vlastní […]
Michail Jefremov: Neřízená střela na čtyřech kolech
Když v roce 2007 získává prestižní cenu Zlatý lev na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách ruský film režiséra Nikity Michalkova Dvanáct, je to mimo jiné i zásluhou výkonu jednoho z jeho aktérů, herce a zasloužilého umělce Michaila Jefremova (*1963). Ten má ovšem kromě toho na svém kontě desítky dalších filmů a televizních seriálů a patří […]
Mandragora: Skutečně odkrývá poklady a navrací mládí?
Mandragora neboli v českém jazyce pokřín obecný je bylina známá již od nejstarších dob. Této jedovaté rostlině se daří zejména ve středomořské oblasti, není tedy divu, že ji znali už ve starověkém Egyptě či Palestině. Byla velmi pravděpodobně známa jako opojný prostředek i lék. Dobře o ní věděl například středověký perský filozof a lékař Avicenna […]
Chození po ohni: Superschopnost pro každého, nebo podvod?
„To je jen podsvícený diodama, není to horký,“ říká jeden z kluků tlačících se u monitoru. „Mají krém s nanotechnologií, maže se na chodidla,“ oponuje další. Na obrazovce běží video s přechodem po žhavých uhlících. Je to podvod? Nebo to vážně jde?    Amerika, Čína, tropické ostrovy… Odkazy na přechody rozžhaveného uhlí najdeme rozesety v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Špenátové muffiny
tisicereceptu.cz
Špenátové muffiny
Že muffiny musí být jen sladké? Omyl! Báječné slané muffiny bez mouky poslouží jako teplá snídaně či pohoštění. Chutnají i studené. Potřebujete 20 g listového špenátu 100 g šunky nebo slaniny
Vyberte si jarní vůni
nejsemsama.cz
Vyberte si jarní vůni
Jestli hledáte nový parfém na jaro a nedokážete se rozhodnout, zkuste si vybrat podle jeho složení. Vyberte si takový, jenž obsahuje ingredienci, která vám nejvíc voní. Pro letošní jaro budou v kurzu složky, o nichž píšeme níže – určitě některou z nich najdete i v tom svém. Stačí si pročíst složení vybraného parfému. Citrusy Svěží vůně citrusů nabudí smysly. A když se pomeranče,
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
iluxus.cz
Rohlik.cz rozšiřuje „Ready to Cook“ sady. Následuje evropské trendy
Evropský trh s potravinami prochází transformací díky rostoucí poptávce po vysoce kvalitních, pohodlných řešeních pro přípravu jídel. Ready to Cook sady představují ideální řešení pro moderního spotře
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
enigmaplus.cz
Záhadná mapa Piriho Reise: Důkaz o existenci Atlantidy?
Když v roce 1929 nalezl německý teolog Deissmann v istanbulské knihovně starou mapu, nejspíše vůbec netušil, jak obrovský ohlas jeho nález vyvolá. Mapa totiž zobrazuje místa, která v době jejího vznik
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
historyplus.cz
Léčil Mikolášek prezidenty i nacisty?
Uprostřed noci buší komando Státní bezpečnosti na dveře vily. Po chvíli příslušníci vyvlečou ven rozespalého starého muže. Pacienti, kteří k němu zítra přijdou prosit o záchranu života, budou už na jeho pomoc čekat marně. K bylinkám má Jan Mikolášek (1889–1973) přirozený vztah už od malička. Jeho rodiče vlastní zahradnictví v Rokycanech, a tak není divu, že i on
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
epochanacestach.cz
Valašské muzeum v přírodě: Dávné tradice stále naplno žijí
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobelíny
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
skutecnepribehy.cz
Bude se mi ten mrtvý muž vracet ve snu stále?
Byla to moje vina. Nehoda, při níž zemřel člověk! Teď se mi o něm bude zdát až do smrti? Chodí se mi snad v noci mstít? Když jsem po třech letech znovu uchopil volant, proběhlo mým tělem mrazení. Znejistil jsem. Po nepříjemné autonehodě, při které jsem přišel málem o nohu, jsem v sobě konečně našel odhodlání a nasedl do auta,
Industriální styl má své kouzlo
panidomu.cz
Industriální styl má své kouzlo
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl,
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
epochalnisvet.cz
Žraloci na kokainu postrachem Floridy
Kauzu drogově závislých žraloků řeší tým odborníků z Floridy. Americký stát totiž funguje jako důležitý uzel pro obchodníky s drogami, zejména kokainem, putujícím do USA z Jižní a Střední Ameriky. A protože ne vždycky probíhá cesta podle plánu, je občas pro pašeráky bezpečnější se nákladu prostě zbavit. Hodit ho do moře.   A spolu s
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
nasehvezdy.cz
Dovolená do Itálie rozpoutala u Kostkové „Itálii“?
Po dovolené o samotě velmi toužila herečka Tereza Kostková (47) ze seriálu Jedna rodina, která takhle cestovala celé mládí. Po narození syna už o samotě nikam nevyrazila a nepovedlo se jí to ani teď
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
21stoleti.cz
V České republice se nejčastěji zkoumají léky pro onkologicky nemocné pacienty
Už přes 16 000 pacientů se v České republice zapojilo do výzkumu nových léků a očkovacích látek. Takzvaná klinická hodnocení probíhají nejčastěji v oblasti onkologie, imunologie a infekčních onemocněn