Když si v roce 1988 farmář z Edmore ve státu Michiganu v USA koupil farmu, zdaleka nemohl tušit, jaký dárek k tomu dostal. Předchozí majitel mu mimo jiné předal i desetikilový balvan, o kterém věděl, že spadl z nebe a vylovil ho v kráteru na poli.
Aby jej nový majitel nějak využil, používal jej až do nedávna jako vhodnou zarážku dveří při větrání.
Až po třiceti letech někde zaslechl, že i malé meteority se dají prodat. Naložil tedy kámen a vydal se s ním do Centrální Michigenské univerzity.
Jak uvádí její profesorka Monaliza Sirbescuová, již po pár vteřinách tušila, že má v rukou něco mimořádného. Nešlo jen o velikost meteoritu, ale jak bylo rozborem zjištěno, i jeho výjimečné složení.
Obvykle nalezené meteority obsahují mezi 90 až 95 procenty železa, tento však obsahoval 88 procent železa a 12 procent vzácného niklu.
Pro jistotu jeho identitu potvrdili také vědci ze Smithsonova institutu ve Washingtonu a zjistili, že se jedná podle složení o takzvaný siderit. A co na to farmář, který chce raději zůstat v anonymitě?
Již je rozhodnut meteorit prodat a zřejmě si ke dveřím opatří nějakou levnější zarážku. O meteorit již projevila zájem různá muzea, instituce či soukromí sběratelé.
Ale je přitom uznalý, rozhodl se, že při jakékoliv ceně této „kamenné zarážky dveří“ věnuje Michiganské univerzitě deset procent z prodeje na podporu geologických věd. Takže místo hledání tajemných pokladů po sklepeních hradů, často navíc hlídaných nepřátelskými duchy, je někdy užitečnější se jen tak rozhlédnout po svém okolí.