Skip to content

Přinese 3D tisk revoluci v letectví?

Složitá a namáhavá ruční výroba? Ta pomalu míří na smetiště dějin. Budoucnost prý patří robotům a tisku!

Již v současnosti pomocí tiskáren vzniká třeba jídlo nebo dokonce domy. Vesmírní výzkumníci počítají s tím, že při případné kolonizaci cizích těles by se obytné základny také tiskly. A australským technologům se nyní podařilo vytisknout proudové motory.

3D tisk proniká do dosud netušených oblastí.

Nejedná se přitom o nějaké plastové atrapy. Motory, které vytiskli výzkumníci z australské Monash University, jsou z kovu a plně funkční. I když se zatím jedná jen o prototypy, jejich budoucnost může být zajímavá.

Vždyť s univerzitou spolupracují takové firmy, jako výrobce dopravních letadel Airbus nebo producent automobilů Rolls Royce.

Letecký motor.

Vzorem pro vytištěné produkty byl motor na bázi plynových turbín od společnosti Microturbo. Ten byl rozebrán, oskenován a poté přišel čas pro velkou laserovou 3D tiskárnu. Konkrétně se jednalo o model Concept Laser Xline 1000R.

Ten zvládne zajímavé věci, například tisknout kovové součástky dlouhé až 60 centimetrů. A nedělaly mu problém ani slitiny titanu, které byly při tisku motorů použity.

Využívání 3D tiskáren v leteckém průmyslu by mohlo znamenat i levnější letenky.

Experiment byl tedy úspěšný a firmy zabývající se letectvím již zbystřily svou pozornost. „Byla to výzva, kterou jsme zvládli,“ pochvaloval si jeden z členů týmu Ben Batagol. Ten nyní bude pracovat i na tom, aby se nové technologie ujal australský průmysl.

Což by neměl být problém, protože australští průmysloví výrobci a univerzity jsou velice úzce propojeny, z čehož má prospěch celá země. Však také technologická vyspělost Australanů je na vysoké úrovni.

Letecký provoz zahrnuje dopravu asi 9,5 milionu lidí denně (přibližně tolik jako za celý rok 1947) a má roční spotřebu energie přibližně 56 TWh.

3D tisk rozhodně najde v letectví své využití. Zejména u složitých dílů, které je obtížné vyrábět běžným způsobem. 3D tisk totiž umožňuje využít vysokou hladinu přesnosti. Kromě toho, že dosáhne přesných tvarů, může pracovat i za vysokých teplot a s odolnými materiály a pevnými slitinami.

Foto: Airwolf 3D, Colourbox, Pinterest, Wccftech
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Věda a technika
Zobrazit více …