Domů     Imunitní systém: Přirozená obrana těla!
Imunitní systém: Přirozená obrana těla!
2.11.2018

Hlavním úkolem imunitního systému je chránit organismus před nebezpečnými cizorodými látkami. Umí také rozeznat, co je pro tělo přínosné a co mu škodí. Jaké faktory mohou naši imunitu narušit? Kudy se „útočníci“ dostávají do našeho organismu nejlépe? Jak si počínat, aby byl náš imunitní systém co nejsilnější?

Imunitní systém ochraňuje lidské tělo před škodlivými účinky některých bakterií, virů či hub, které na něj útočí zvenčí. Dále odstraňuje odumřelé vlastní buňky a také zasahuje proti nádorovým bujením.

Bílkoviny na povrchu těchto nepřátelských organismů (označované jako antigeny) totiž vyvolávají obrannou reakci těla. Oproti tomu molekuly na povrchu vlastních buněk imunitní odpověď nevzbuzují, s výjimku autoimunitních onemocnění. Máme dva typy imunity – vrozenou a získanou.

Zákaz vstupu

Vrozená imunita reaguje vůči cizorodým látkám okamžitě, přičemž se snaží zabránit jejich vstupu do těla přes poraněnou kůži či oslabené sliznice.

Mezi její hlavní nástroje patří mechanické zábrany (například řasinky v nose), imunita sliznic (přítomnost hlenu zabraňuje přilnutí antigenů), obsah antibakteriálních látek v žaludečních šťávách, slzách a slinách a schopnost fagocytózy neboli pohlcování škodlivých částic bílými krvinkami.

Také bojuje tím, že zvýší tělesnou teplotu či vyvolá zánět. Jde tedy o jakousi první bariéru, bránící průniku patogenů do organismu.

Přirozená imunita se projevuje třeba zvýšenou teplotou.
Přirozená imunita se projevuje třeba zvýšenou teplotou.

Naučená obrana

Oproti tomu získaná imunita se uplatní, až když dojde k rozvoji infekce, tedy prolomení první bariéry. Její rozsah pak závisí na tom, s jakými onemocněními musel člověk během svého života bojovat.

Při prvním setkání s nemocí dochází v řádu dnů ke vzniku primární imunitní odpovědi, při které se vytvoří paměťové buňky. Ty si zapamatují průběh infekce a díky nim je pak reakce organismu při příštím setkání se stejným antigenem rychlejší. Na tomto principu ostatně funguje i očkování.

Neohrožení bojovníci

Vykonavateli imunity jsou bílé krvinky a dále imunoglobuliny neboli protilátky, které vážou antigeny a poškozují je. Lidská krev obsahuje asi 1 % bílých krvinek. Ty zrají zejména v kostní dřeni a v brzlíku. Bílých krvinek existuje několik druhů.

Například fagocyty pohlcují choroboplodné zárodky a tím se podílejí na vrozené imunitě. Oproti tomu lymfocyty, které bojují proti antigenům sofistikovanějšími zbraněmi, jsou součástí získané imunity.

Jejich nadbytek zase může vést k rozvoji autoimunitních onemocnění, kdy tělo bojuje proti vlastním buňkám.

Nedostatek bílých krvinek se pak projevuje sníženou imunitou.
Nedostatek bílých krvinek se pak projevuje sníženou imunitou.

Bojová pohotovost těla

Činnost imunitního systému je složitá, zapojuje se do ní řada orgánů. Nejdůležitější přitom je brzlík, dále slinivka a játra a spolu s nimi také lymfatický, hormonální a nervový systém. Brzlík je uložen v hrudi a krku a jeho velikost je proměnlivá.

Maxima dosahuje kolem 10. roku věku (asi 40 g). Jeho úkolem je zvyšování životní energie a aktivizace obranných látek. Játra pročišťují organismus a slinivka je zodpovědná za imunitu sliznic (nosohltanu, dutin, dýchací a močové cesty).

Na obraně před antigeny se nepřímo podílí také štítná žláza, která tvoří hormony a připravuje reakci těla na stres, jenž ovlivňuje i imunitní systém.

Nenahraditelná lymfa

Důležitou roli při obraně těla hraje také lymfatický systém, tvořený slezinou, mízními uzlinami, mandlemi (nosní a krční) a lymfou. Lymfa je nažloutlá tekutina odváděná cévami z tkání. Obsahuje bílé krvinky a podílí se na obranyschopnosti těla.

Prochází mízními uzlinami, kde je čištěna, a pak míří do krve. V těle jí koluje asi 8 litrů, denně se vytvoří 2,5 litru lymfy. Pomyslnými strážními věžemi při obraně těla jsou potom mízní uzliny a též mandle, které bojují proti infekci v hrtanu.

Slepé střevo neboli apendix je nazýváno břišní mandlí, protože obsahuje velké množství lymfatické tkáně. Té je hodně i ve střevech a žaludku.

Slepé střevo obsahuje hodně lymfatické tkáně.
Slepé střevo obsahuje hodně lymfatické tkáně.

Střílení do vlastních řad

Za normálních okolností je imunitní systém schopný rozeznat, které buňky jsou tělu vlastní a má je tolerovat, a které jsou cizorodé, tudíž nežádoucí.

Někdy však dojde k poruše této autotolerance a vyvine se autoimunitní onemocnění, při kterém imunitní systém vlastně „střílí do vlastních řad“. Mezi tyto choroby patří například roztroušená skleróza, revmatoidní artritida nebo celiakie.

Postihují až 7 % populace, a to ženy 3krát častěji než muže, protože jejich imunitní systém je dokonalejší. U nás jimi trpí řádově desítky tisíc lidí. Léčit se zatím nedají.

Příčiny mohou spočívat v mutacích genů, ve špatné funkci hormonů, v infekci, ale také ve vlivu UV záření či užívání léků.

Porouchaná imunita

Poruchy imunitního systému mohou být taktéž vrozené nebo získané. Ty první se léčí jen těžko, ale naštěstí nejsou příliš časté. Získané pak mohou mít řadu příčin.

Od onemocnění imunitního systému (HIV) přes slabou obranyschopnost vlivem jiných chorob (cukrovka, nádory) až po špatný životní styl či vliv prostředí. Souvislost byla například prokázána mezi zvyšujícím se počtem alergiků a znečištěním životního prostředí. Řadu lidí také častá nemocnost trápí kvůli oslabené imunitě.

Jak nastartovat obranyschopnost?

Lékaři tvrdí, že nejlepší výsledky ve zvyšování odolnosti těla vůči cizorodým látkám přinášejí ty nejsnadnější změny. Oslabený jedinec musí jíst stravu bohatou na vitaminy, hýbat se, dostatečně spát a otužovat se.

Nemoci by neměl přecházet, ale pořádně vyležet. Měl by také dostatečně odpočívat, vyhýbat se stresu a nepřehánět to s čistotou. Tedy samozřejmě dodržovat základní hygienická pravidla, ale nesnažit se mít doma sterilní prostředí. Podpořit imunitu by také mohla homeopatika.

Při nemoci měl být člověk v klidu a odpočívat.
Při nemoci měl být člověk v klidu a odpočívat.

Bakteriální lyzáty

Dalším pomocníkem v boji s oslabenou imunitou jsou pak tzv. bakteriální lyzáty. Ty obsahují zlomky neaktivních bakterií, jež nejčastěji způsobují infekce dýchacích cest.

Když se ocitnou v těle, aktivují imunitní systém, zejména makrofágy, tedy bílé krvinky odpovědné za pohlcování cizích látek. Léčivo předepíše imunolog, některé přípravky jsou však volně prodejné ve formě doplňku stravy.

Měřítkem pro jejich aplikaci jsou dvě infekce během tří měsíců u dospělého a tři u dětí.

Glukany a další pomocníci

Od častých nachlazení mohou ulevit také probiotika, tedy živé bakterie mléčného kvašení, zejména laktobacily. Obsahují je především zakysané mléčné výrobky. Tyto bakterie se vyskytují ve střevech a udržují v něm správné pH, bránící rozvoji infekce.

Obranyschopnost organismu zvýší také glukany, polysacharidy získávané z hub, například z hlívy ústřičné, které opět nastartují činnost makrofágů. Pomoci může také echinacea neboli střapatka nachová, jejíž kořen působí jako přírodní antivirotikum.

Na správné straně

V dnešní době, kdy se šíří nejrůznější superodolné bakterie a vznikají nové nemoci, proti kterým zatím neexistuje léčba, je náš imunitní systém naším největším spojencem a nejlepším ochráncem.

Některým nemocem nezabráníme, přesto bychom si ale měli imunitu hýčkat a neházet jí klacky pod nohy nedostatkem spánku, stresem či nevhodnou stravou.

Foto: Shutterstock.com, wikimedia.org
Související články
Zajímavosti
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Zajímavosti
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Zajímavosti
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Zajímavosti
Lidská populace v číslech
Před 400 000 až 250 000 lety vznikl tzv. moderní člověk Homo sapiens (člověk moudrý). V té době ještě existovaly, byť vzácně, i další druhy rodu Homo, a to Homo erectus (člověk vzpřímený) a Homo neanderthalensis (člověk neandertálský). Historicky žilo na světě přes 100 miliard příslušníků druhu Homo sapiens. Na 5000 až 10 000 jedinců zdecimovala lidský druh erupce […]
reklama
zajímavosti
Vynikající lovci i mistři v plavání. Co všechno umějí tučňáci?
Patří mezi nejznámější tvory, které můžeme najít v chladných a ledových částech naší planety. Přesto první mořeplavci, kteří tučňáky zpozorovali, nejprve vůbec nemohli přijít na to, o jaké zvíře se jedná. Někteří je měli za opeřené ryby, jiní za nelétavé husy. A není se čemu divit, tučňák opravdu nevypadá jako ostatní ptáci a ani se tak […]
Psi a kočky: Z užitečných pomocníků domácími mazlíčky
K některým domestikovaným druhům zvířat mají lidé jiný vztah než k ostatním. Týká se to především psů a koček, které má dnes řada lidí doma pro potěchu, už neplní původní funkci, kvůli které k jejich domestikaci došlo. Lidé k nim nyní mají úplně jiný vztah než k ostatním domestikovaným zvířatům, dalo by se říci, že se k nim chovají spíše jako […]
Mount Rushmore: Svatyně demokracie v černých horách
Hlavy čtyř amerických prezidentů, vytesané do skály, se staly jedním ze symbolů Spojených států. Známé skalisko Mt. Rushmore se nachází v Černých horách, 244 jižně od Keystonu v Jižní Dakotě. Hlavy v žulových skalách jsou vysoké 18 metrů. Sochy dokončené v roce 1941 každý rok navštíví na 2 000 000 návštěvníků. Black Hills si bez nich nyní dokáže […]
Pelmel zajímavostí! Proč je zebra černobílá? A vidí psi černobíle?
Existuje spousta informací, bez kterých se v klidu obejdeme, ale na druhou stranu může být jejich znalost pro nás obohacením. Proč je zebra černobílá? A je víc bílá, nebo černá? Zebru, které se často přezdívá také „koník v pyžamu“, snadno poznají i nejmenší děti. A právě její typické pruhované zabarvení vyvolává otázku, jestli je bílá […]
reklama
lifestyle
Voňavá domácí kosmetika: Jak si ji vyrobit?
Výroba domácí kosmetiky je zábavná, jednoduchá a navíc ušetříte i nějakou tu korunku. Spoustu surovin pro výrobu najdete doma v kuchyni. Základní recepty na výrobu domácí kosmetiky jsou složeny pouze z tuků, proto je potřeba si pořídit pár olejů, které budete používat k výrobě kosmetických produktů. Oleje můžete obohatit dalšími léčivými účinky bylinek. Výborná jsou […]
Z historie tetování: Jak staré vlastně je?
Nejen slavný Ötzi, jenž byl roku 1991 nalezen v Alpách, ale i dvojice egyptských mumií, žena a muž, ve stáří asi 5 000 let, nám dokládají, že tetování je pravděpodobně ještě mnohem starší než oni. Bylo totiž provedeno tak kvalitně, že jistě již v jejich době bylo zvládnuté na vysoké úrovni. Tato tetovaná starověká dvojice […]
Od kočáru po superjachty. Jak šel čas s cestováním pro bohaté?
Cestování a poznávání nových světů lákalo lidi odnepaměti. Zatímco chudší vrstvy musely obvykle po svých, v lepším případě na koni, ty bohatší na tom byly mnohem lépe. Pro boháče totiž vždycky existovaly možnosti, jak si cestu zpříjemnit… Ulicemi starověkých měst se bohatí obyvatelé nechávali přepravovat na nosítkách, nesených otroky. K prvním případům cestování na dlouhé vzdálenosti docházelo […]
Harmonie pod hladinou. Poznejte svět volného potápění
Když se člověk noří bez přístroje do hlubin na jeden nádech, svět se zpomalí. A zatímco naše tělo spolupracuje a my ani netušíme jak, naše mysl může být protivníkem, který nás brzdí. Freediving neboli volné potápění není jen výkonnostním sportem, kde jde o to vydržet co nejdéle pod vodou bez dechu. Ukazuje, jak mocná je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz