Člověk, který žil v roce 1914, by asi valil oči, kdybychom ho vzali do stroje času a ukázali mu naši současnost. Podobně i my bychom nevěřícně zírali, kdybychom si mohli prohlédnout svět, jaký bude za 100 let.
Předpovídat technologický vývoj je ošemetná věc, ale některé technologie, které jednou mohou ovládnout svět, jsou ve vývoji již nyní. Vydejme se tedy na takovou malou procházku budoucností. Co by tedy lidstvo mohlo mít k dispozici dejme tomu kolem roku 2040?
Preventivní prohlídky a hlídání svého zdravotního stavu? Už nebude nutné chodit k lékaři a hodiny sedět v čekárně. Vše zvládnou chytré telefony! Moderní aplikace zvládnou sledovat činnost srdce či vyšetřit člověka pomocí ze vzorků slin či krve. Poté vysloví diagnózu a pošlou ke specialistovi.
Digitalizace postupuje mílovými kroky. Za nějakých 30 let bude v digitální formě všech 130000000 knih, které kdy spatřily světlo světa.
Za předpokladu, že jedna kniha zabere 3MB prostoru, se výsledný disk s veškerou světovou literaturou vejde do tašky na hokejovou výstroj.
Legendární letadlo Concorde zvládlo mezikontinentální let z Evropy do Severní Ameriky za 3 hodiny. Technologie pro letecký provoz nadzvukovou rychlostí tedy již existují. Jejich problémem je neúnosná ekonomická náročnost provozu.
I proto Concorde skončil ve starém železe. V současnosti vyvíjené letecké motory by však tento problém měly vyřešit. Kolem roku 2030 by tak let z Londýna do New Yorku mohl trvat pouhé dvě hodiny.
Superpočítač velikosti kostky cukru? Proč ne. Stačí jen změnit architekturu počítačového čipu. Podle technologů z IBM budou čipy nové generace vystaveny na nanotechnologiích a vodivých tekutinách. Tak odzvoní drátům a ušetři se spousta místa.
Jediným problémem poté může být vzpomenout si, kam člověk ten malý superpočítač zase zašantročil.
V roce 2050 bude na planetě žít devět miliard obyvatel. 70 % z nich bude obývat městské aglomerace. Jak tolik obyvatel uživit? Na scénu přijdou vertikální farmy umístěné v městských okrajových oblastech.
Pěstování plodin zde samozřejmě bude probíhat bez přítomnosti pesticidů. Kromě toho se rozšíří produkce syntetického masa, které bude vizuálně i chuťově k nerozeznání od toho pravého.
„Kuřecí“ nudličky od společnosti Beyond Meat vyrobené na rostlinné bázi již nedávno zmátly novináře z New York Times.