Skip to content

Historie elektřiny: Které inovace změnily váš život, aniž si to uvědomujete?

Tento článek je reklamním sdělením

Elektrický proud se již dávno stal naprosto nedílnou součástí lidských životů. Dnes tomu bude již téměř 220 let od objevení základního pra-článku elektrické energie – tzv. „Voltova článku“. Stalo se tak v roce 1800 a Volt tím dal vzniknout dnes dobře známému jednosměrnému proudu. To umožnilo napájet primitivní jednoduché elektrické přístroje. To umožnilo z dnešního pohledu poměrně pomalý, ale nezvratný rozvoj elektrické energie do celého světa. 

Všichni vědátoři známého světa zaměřili svou pozornost na výzkum v oblasti elektrické energie a v první polovině 19. století tak byla objevena většina elektrických vlastností látek za normálních podmínek, byly objeveny zákony platící v elektrických obvodech a nalezena souvislost elektřiny s magnetismem. Jistý James Clerk Maxwell toto vše v roce 1865 zformuloval do tzv. Dynamické teorie elektromagnetického pole. V druhé polovině 19. století pak vznikla řada dodnes známých elektrických spotřebičů jako generátor, oblouková lampa, žárovka, elektromotor nebo třeba telefon. Z těchto časů pak pochází dnes dobře známá jména světové fyziky jako: Thomas Alva EdisonWerner von SiemensNikola Tesla nebo třeba František Křižík.

Zásadní poznání

Následoval objev elektronu v roce 1897. Díky tomu zásadnímu poznání byli již vědci naprosto přesně vysvětlit podstatu většiny elektrických jevů a zákonitostí. Albert Einstein následně formuloval teorii popisující elektromagnetické záření. A konečně nejzásadnějším objevem konce století byla tzv. vakuová elektronka, které se vyvinula z původního objevu žárovky (Nikola Tesla). Díky ní byl umožněn příjem a vysílání radiových vln – jednalo se tak de facto o vznik rozhlasového vysílání (1893). A to už nebylo daleko od pradědy dnešních mobilních telefonů – první telegraf vynalezený Alexandrem Popovem v roce 1895. Dalším významným dílem do mozaiky používání elektrospotřebičů, jak je známe dnes, byl objev tzv. subatomárních částic – protonu (1911) a neutronu o dvě dekády později (1932). Počátek století byl zasvěcen elektrifikaci lidských obydlí a stavbou elektráren. Z dnešního pohledu lze za velevýznamný považovat objev tranzistorového jevu (1947).

Životodárná surovina

Tranzistor stal základem elektronických obvodů používaných prakticky ve všech běžných elektronických přístrojích. Dnešní  mikroprocesory obsahují milióny až miliardy mikroskopických tranzistorů a tvoří základ pro všechny počítače a mobilní telefony, ale i veškerá další elektronická zařízení, bez kterých si dnes dokáže svůj život představit svůj život jen málokdo. Elektřina je dnes stejně životadárnou surovinou jako třeba voda. Přesto i v 21.století existují místa, kam elektrické vedení nedosahuje. A právě tento problém řeší mobilní elektrocentrály. Elektrocentrála funguje na alternativní zdroj a zajišťuje výrobu elektrické energie pro zajištění její dodávky např. pro koncerty či festivaly v přírodě nebo např. slouží jako záložní zdroj na místech, kde je byť dočasný výpadek proudu (o hrozbě blackou čtetě zde) nemyslitelný – např. nemocnice, úřady nebo datová centra.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Zdravější pivo? Vědci poprvé upravili chmel moderní technologií CRISPR
21stoleti.cz

Zdravější pivo? Vědci poprvé...

Více léčivých látek a hořkých kyselin v chmelu...
Gwrach y Rhibyn: Odpudivá noční můra z Velšských legend
enigmaplus.cz

Gwrach y Rhibyn: Odpudivá...

Wales je svérázným kusem země, který oplývá...
Těšínsko plné kontrastů
epochanacestach.cz

Těšínsko plné kontrastů

A už jste slyšeli o...
Úspěch českého SPACE týmu společnosti Atos
21stoleti.cz

Úspěch českého SPACE týmu...

Český SPACE tým společnosti Atos se bude podílet na...
Bez lásky už nemůže být
nasehvezdy.cz

Bez lásky už nemůže být

Při pohledu na krásnou Hanu Holišovou (40),...
Pohřeb britské panovnice Viktorie: Rakev s královnou málem převrátili splašení koně
epochalnisvet.cz

Pohřeb britské panovnice Viktorie:...

Smuteční procesí se zastaví, aby mohly být...
Ovládněte terén s novým Polarisem
iluxus.cz

Ovládněte terén s novým...

Skvělá obratnost v terénu a nekonečný...
Kanibalové z Edinburghu
enigmaplus.cz

Kanibalové z Edinburghu

Celý příběh začíná někdy na rozmezí 15. a...
Zámek Hradec nad Moravicí: České Slezsko
epochanacestach.cz

Zámek Hradec nad Moravicí:...

Pokud jste milovníky...
Moderní současnost v historickém rámu
rezidenceonline.cz

Moderní současnost v...

Citlivá práce s letitými detaily a původním vybavením se...
Proč je neodolatelný idol žen stále sám?
nasehvezdy.cz

Proč je neodolatelný idol žen...

Sympatický herec Marek Lambora (25) se...
Světelný mrak v Cornwallu: Podivné počasí, nebo duch?
enigmaplus.cz

Světelný mrak v Cornwallu:...

V prosinci roku 1858 přišel do redakce...