Skip to content
reklama

Historie elektřiny: Které inovace změnily váš život, aniž si to uvědomujete?

Tento článek je reklamním sdělením

Elektrický proud se již dávno stal naprosto nedílnou součástí lidských životů. Dnes tomu bude již téměř 220 let od objevení základního pra-článku elektrické energie – tzv. „Voltova článku“. Stalo se tak v roce 1800 a Volt tím dal vzniknout dnes dobře známému jednosměrnému proudu. To umožnilo napájet primitivní jednoduché elektrické přístroje. To umožnilo z dnešního pohledu poměrně pomalý, ale nezvratný rozvoj elektrické energie do celého světa. 

Všichni vědátoři známého světa zaměřili svou pozornost na výzkum v oblasti elektrické energie a v první polovině 19. století tak byla objevena většina elektrických vlastností látek za normálních podmínek, byly objeveny zákony platící v elektrických obvodech a nalezena souvislost elektřiny s magnetismem. Jistý James Clerk Maxwell toto vše v roce 1865 zformuloval do tzv. Dynamické teorie elektromagnetického pole. V druhé polovině 19. století pak vznikla řada dodnes známých elektrických spotřebičů jako generátor, oblouková lampa, žárovka, elektromotor nebo třeba telefon. Z těchto časů pak pochází dnes dobře známá jména světové fyziky jako: Thomas Alva EdisonWerner von SiemensNikola Tesla nebo třeba František Křižík.

Zásadní poznání

Následoval objev elektronu v roce 1897. Díky tomu zásadnímu poznání byli již vědci naprosto přesně vysvětlit podstatu většiny elektrických jevů a zákonitostí. Albert Einstein následně formuloval teorii popisující elektromagnetické záření. A konečně nejzásadnějším objevem konce století byla tzv. vakuová elektronka, které se vyvinula z původního objevu žárovky (Nikola Tesla). Díky ní byl umožněn příjem a vysílání radiových vln – jednalo se tak de facto o vznik rozhlasového vysílání (1893). A to už nebylo daleko od pradědy dnešních mobilních telefonů – první telegraf vynalezený Alexandrem Popovem v roce 1895. Dalším významným dílem do mozaiky používání elektrospotřebičů, jak je známe dnes, byl objev tzv. subatomárních částic – protonu (1911) a neutronu o dvě dekády později (1932). Počátek století byl zasvěcen elektrifikaci lidských obydlí a stavbou elektráren. Z dnešního pohledu lze za velevýznamný považovat objev tranzistorového jevu (1947).

Životodárná surovina

Tranzistor stal základem elektronických obvodů používaných prakticky ve všech běžných elektronických přístrojích. Dnešní  mikroprocesory obsahují milióny až miliardy mikroskopických tranzistorů a tvoří základ pro všechny počítače a mobilní telefony, ale i veškerá další elektronická zařízení, bez kterých si dnes dokáže svůj život představit svůj život jen málokdo. Elektřina je dnes stejně životadárnou surovinou jako třeba voda. Přesto i v 21.století existují místa, kam elektrické vedení nedosahuje. A právě tento problém řeší mobilní elektrocentrály. Elektrocentrála funguje na alternativní zdroj a zajišťuje výrobu elektrické energie pro zajištění její dodávky např. pro koncerty či festivaly v přírodě nebo např. slouží jako záložní zdroj na místech, kde je byť dočasný výpadek proudu (o hrozbě blackou čtetě zde) nemyslitelný – např. nemocnice, úřady nebo datová centra.

Foto: archiv
Tento článek je reklamním sdělením
Právě v prodeji
reklama
Sdílej!
Další články z rubriky Zajímavosti
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Léto se blíží: Těšte se na vodu i kulturní vyžití
epochanacestach.cz

Léto se blíží: Těšte se na...

Sluneční paprsky pomalu ale jistě lákají...
Když očí pálí
panidomu.cz

Když očí pálí

Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato...
Staré panenky v muzeu po půlnoci ožily
skutecnepribehy.cz

Staré panenky v muzeu po...

Už od pohledu mi bylo jasné, že v tom starém hotýlku...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
epochalnisvet.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
Dechberoucí udržitelná rezidence ve svahu
rezidenceonline.cz

Dechberoucí udržitelná...

To, co bylo původně plánováno jako...
Dokáže Tatiana Dyková uhlídat manžela?
nasehvezdy.cz

Dokáže Tatiana Dyková...

Mít za manžela idol ženských...
Prokletý náhrdelník. Chtěly ho mít, místo toho předčasně zemřely
enigmaplus.cz

Prokletý náhrdelník. Chtěly ho...

Francouzská šlechta 18. století si...
Podvedla Berenika manžela s milencem?
nasehvezdy.cz

Podvedla Berenika manžela s...

Krásná BERENIKA...
Paranormální jevy v archivech CIA
enigmaplus.cz

Paranormální jevy v...

Po odtajnění archivů CIA vychází najevo, že se...
Královny starověkého Egypta: 10 zajímavých faktů o dceři slavné Kleopatry
21stoleti.cz

Královny starověkého Egypta: 10...

Kleopatra je bezesporu nejznámější královnou starého Egypta....
PRU58 má zahrádku
iluxus.cz

PRU58 má zahrádku

Vyhlášená holešovická restaurace PRU58 je klenotem...
Pečené plněné brambory s brynzou
tisicereceptu.cz

Pečené plněné brambory...

Jednoduchý recept si vás získá kombinací chutí...

Předplatné časopisu

Chcete znát odpověďi? EPOCHA je pro Vás jasnou volbou. Již 17 let pro vás mícháme koktejl toho nejzajímavějšího, co se kolem nás děje!

Zvolte variantu

Epocha