Domů     Poznejte velké tajemství Geronima, proslulého náčelníka Apačů!
Poznejte velké tajemství Geronima, proslulého náčelníka Apačů!
2.10.2018

Byl Geronimo, poslední náčelník Apačů, hrdina, nebo zbabělec? Vedl hrstku bojovníků do střetu s mexickými a americkými vojáky neohroženě, nebo se při potyčkách zbaběle schovával?

Apačský náčelník a šaman s indiánským jménem Goyathlay (tedy „Ten, který zívá“, zkráceně „Zíval“) ve svých pamětech uvádí, že se narodil v roce 1829 u pramene řeky Gila, na pomezí dnešní Arizony a Nového Mexika.

Současní znalci apačské historie nicméně soudí, že to muselo být už někdy mezi roky 1820 a 1825. Patřil přitom do skupiny čirikavských indiánů, kteří se řadili k Apačům.

Boje o území

Jihozápad Spojených států byl v těch dobách velice nehostinné místo. Jen písek, skály a pekelná výheň. Z bílých dobyvatel sem jako první pronikli Španělé, ale trvale se zde neusadili.

Situace se nezměnila, ani když zde v roce 1821 vznikla samostatná Mexická republika. Na území dnešní Arizony a Nového Mexika totiž působily bojovné kmeny Apačů, které proti Španělům, a později Mexičanům, vedly výboje.

Nájezdy přitom nesloužily jen k obraně vlastního území, ale především k oslabení nepřítele a později také jako zdroj obživy.

Přátelé se mění v nepřátele

Hlavními nepřáteli Apačů byli až do poloviny 19. století Mexičané. S Američany měli indiáni jen řídké kontakty a jejich vztah k nim byl veskrze přátelský. To se ale změnilo v roce 1848, kdy skončila válka mezi Mexikem a Spojenými státy.

Tehdy připadla část území obývaného Apači právě Američanům. Došlo tím k narušení výměnného obchodu i lovišť a k rozdělení rodin. V Kalifornii navíc v té době propukla zlatá horečka, a tak se přes území Apačů valila ohromná spousta dobrodruhů.

Běloši zavlekli mezi indiány choleru, které podlehly až tři čtvrtiny populace.
Běloši zavlekli mezi indiány choleru, které podlehly až tři čtvrtiny populace.

Masakr u Kaskiyehu

Goyathlay měl devět manželek. Tu první, Alopé, si vzal už ve svých 17 letech a měli spolu tři syny. Jenže záhy došlo k události, která se stala důvodem, proč se „Zíval“ stal neohroženým bojovníkem proti mexickým a později americkým vojákům. Co se přihodilo?

Dne 5. března roku 1851 se skupina asi 400 mexických vojáků ze Sonory vypravila do osady Janos (apačsky Kaskiyeh) a napadla pokojné Apače pod záminkou potrestání zlodějů dobytka. Skutečným motivem však byla pomsta za útoky indiánů v předchozích letech.

A právě při tomto incidentu byla zabita Goyathlayova manželka, jeho synové i matka.

Zrod legendy

Odvetný útok Apačů za masakr u Kaskiyehu se pak odehrál těsně před svátkem sv. Geronima, jednoho z mexických patronů. Indiáni během něj vraždili Mexičany opravdu nemilosrdně a ti při tom volali na pomoc právě tohoto svého svatého.

Nad bojištěm se nesly výkřiky: „Geronimo! Geronimo!“ A protože Goyathlay bojoval v prvních řadách, přihlížející měli pocit, že tímto jménem Mexičané oslovují právě jeho. Jemu samotnému se jméno zalíbilo natolik, že ho přijal za své.

Nejlepší indián je mrtvý indián

Ačkoliv se Geronimo účastnil všech významných bitev Čirikavů, proslavil se až v letech 1885–86, kdy pouze s hrstkou následovníků bojoval na území dnešní Arizony, Nového Mexika a západního Texasu proti několika tisícům mexických a amerických vojáků (se svojí skupinou 34 bojovníků a 8 starších chlapců pobil na 200 nepřátel).

Několikrát kapituloval a byl i zajat, ze zajetí ovšem utekl. Konečná kapitulace pak přišla 4. září 1886, když se vzdal generálu Nelsonovi A. Milesovi.

Toho dopadením „nejhoršího indiána všech dob“ pověřil generál Phil Sheridan, který proslul větou „Nejlepší indián je mrtvý indián“.

Geronimo se účastnil  všech bitev.
Geronimo se účastnil  všech bitev.

Hrdina jako turistická atrakce

Po kapitulaci byl Geronimo převezen na Floridu a později do rezervace u Fort Sillu v Oklahomě, kde také zemřel. Návrat do rodných hor mu byl navždy zapovězen. Ke konci života se stal turistickou atrakcí, prodával své fotografie a vyráběl suvenýry.

Zemřel dne 17. února 1909 na zápal plic, který si svým způsobem způsobil sám (opilý spadl z koně do ledové vody a nachladil se).

Zbabělý Geronimo?

Po jeho smrti se začaly objevovat zprávy, zejména z řad jeho nejbližších spolupracovníků, že Geronimo byl ve skutečnosti zbabělec.

Spoluvelitel jeho tlupy Nachiseh („Stoupající kouř“) dokonce uvedl, že při jedné z bitev s Mexičany se Geronimo schovával v jeskyni spolu s ženami a dětmi. Je však možné, že za pomluvami stojí pouze závist.

Geronimo totiž ve skutečnosti nikdy nebyl náčelníkem, jen válečným vůdcem, a i přesto ho následovala skupina oddaných bojovníků. Navíc měl na rozdíl od dědičných náčelníků šamanské schopnosti.

V kontextu apačské historie nebyl Geronimův přínos nijak významný, přesto se nesmazatelně zapsal do americké historie.

Foto: Shutterstock.com, youtube
Související články
Historie
Vy se nám ještě hodíte! Členové SS, které si „zrecyklují“ Spojenci
Vězně z Osvětimi nakazí morem, malárií i tyfem, testuje si na nich vývoj nervových plynů a Hitlerovi slibuje zázračnou biologickou zbraň. Roku 1947 stojí před soudem. Obvinění? Mnohdy smrtící experimenty na lidech a cílená eutanazie. O vině není pochyb. Přesto jí bude zproštěn. Na Kurta Blomeho (1894–1969) mají zálusk Američané. Operace Overcast má za úkol […]
Historie
Guvernérova smrt: Psychické problémy, politické tlaky, či úkladná vražda?
Z osamělého srubu na odlehlém místě tennesseeské divočiny se uprostřed noci ozvaly výstřely. Ráno našli umírajícího Meriwethera Lewise, slavného badatele a guvernéra Louisianeského teritoria. Lewis trpěl hlubokými depresemi. Spáchal sebevraždu – nebo ho zavraždil někdo jiný? Když 11. října 1809 zemřel ve věku třiceti pěti let Meriwether Lewis, celá Amerika ho oplakávala jako národního hrdinu. […]
Historie
1. světová válka: Zhroucení Ústředních mocností
Ve vyčerpaném německém zázemí propukla s pokračujícím postupem vojsk Dohody k Berlínu revoluce. Německé císařství už nebylo schopno čelit nejen tlakům bojů na frontě, ale ani tlakům zevnitř. Sílily nejen vzpoury vojáků, ale i prostých lidí a komunisticky naladěných skupin obyvatel. To všechno mělo za následek zhroucení Německého císařství a abdikaci císaře Viléma II. Němečtí spojenci, […]
Historie
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje […]
reklama
záhady a tajemství
Hliněné monstrum: Kráčel Prahou někdy golem?
Původem je Polák, zastával funkci rabína v Poznani, což naznačuje spojení zmiňované Janem Schuldtem. Legenda z rabiho Löwa vytvořila hlavně symbolického ochránce židovského ghetta před pogromy. Rabiho Jehuda Löwa bena Becalela (1525–1609) okouzlí atmosféra pražského dvora císaře Rudolfa II. (1583–1611), nadšeného příznivce okultních věd. Dostaveníčko si zde dávají mudrcové, se kterými rád vede učené rozhovory. V roce 1588 […]
Stal se slavný okultista předlohou pro agenta Jamese Bonda?
Proslaví jako vynikající matematik a kartograf, ale zároveň i stoupenec okultních věd, což se tehdy vůbec nevylučovalo. Na nadpřirozeno jako zdroj poznání se obrací hlavně když upadá jeho popularita u anglického dvora.  Jeho současníci v něm vidí mága s nadpřirozenými schopnostmi. Fascinuje svými znalostmi. Jeho knihovna čítá na 4500 svazků! Angličan John Dee (asi 1527–1608) svému králi […]
Tajemství harrapského písma: Podaří se nám někdy rozluštit?
Dá se značně rozšířená vyspělá starověká civilizace, vůbec první městského typu, která navíc čile obchoduje s okolím, zapomenout? A to tak, že o ní po dlouhá tisíciletí nebude nalezena jediná zmínka?  Zní to silně nepravděpodobně, ale jeden takový příklad máme. Harappská kultura. Stejně to dopadne i s jejím písmem. Pakliže tedy o písmo jako takové vůbec jde. […]
Kontroverzní internetová stránka DeathList: Věští smrt a počítá úspěšné tipy
Zakouřená putyka, kde se vedou různé řeči. Jedna z diskuzí nad skonem známého herce ale přeroste v tradici. Tatam jsou časy, kdy webová stránka zajímala pár zasvěcených, dnes ji sledují tisíce lidí. Neetické, za hranou nebo zkrátka nevhodné – taková slova jsou spojena s internetovou stránkou DeathList, její název v češtině znamená Seznam smrti a obsah tomu také odpovídá. […]
reklama
zajímavosti
Anglická Jedová zahrádka: Radši ani nepřivonět!
Skupinka návštěvníků se opatrně promenáduje po chodníčcích. V nose se slévá dráždivá vůně květin. Průvodce se zastaví. „Laburnum,“ začne výklad u šestimetrové dřeviny, která se u nás nazývá štědřenec odvislý. Větu ale nedokončí. Jeden z účastníků stojící opodál se poroučí k zemi…   Nejde o výjimku. Týdně tu zkolabují v průměru tři lidé. Všechny rostliny, které najdete za masivními […]
Výroba cínových vojáčků: Kdy jedovaté kovy nahradil plast?
Cínoví vojáčci se stávají v průběhu 19. století oblíbenou klukovskou hračkou. Šíří se a už jsou dostupné i v měšťanských rodinách. V klukovských pokojích se tehdy velice čile bojuje a mít takovou armádu doma je opravdu terno. V sériově vyráběných vojáčcích mají i na počátku 19. století monopol Němci. Armády pro široké použití chrlí hlavně společnosti Heinrichson, Heyde […]
Padání listí, tornádo i Nový rok! Co všechno se děje na jaře?
Dočkali jsme se! Roční období, které odedávna lidé vyhlížejí s tím největším očekáváním, je konečně tady! Znamená ale jaro skutečně jen samé pozitivní věci? Nemáme o něm trochu falešné mínění? A co všechno nás v této krásně době může překvapit? Už tě nechci! Na jaře všechno kvete! Stromy, květiny na louce…, ale také láska! Nebo […]
Král lovců rozedranec: Na útok mu stačí 6 milisekund!
Ploutvičky víří písek vedle korálového útesu. Vypadá to, že ta podivná ryba připomínající rozcuchanou kštici hbitě pobíhá po dně. Jeden z potápěčů namíří objektiv na jinou barevnou rybku. Stisk. Na snímku ale chybí. Kam zmizela? Mezi bradavičnatými výrůstky se jakoby nic černají dvě oči. 20 centimetrový rozedranec vypadá, že neumí do pěti napočítat. To ovšem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz