Domů     Včela, vosa, sršeň: Co je pro člověka nejvíce nebezpečné?
Včela, vosa, sršeň: Co je pro člověka nejvíce nebezpečné?
3.10.2018

Je agresivnější sršeň, nebo vosa? Bolí sršní bodnutí více než to od včely či vosy? Liší se chemické složení jejich jedu? Kolik žihadel může člověka zabít? Kolik lidí zemře ročně na včelí bodnutí? Jaké mýty o tomto hmyzu kolují a které jsou pravdivé? 

SRŠEŇ OBECNÁ

Velikost: 3,5 cm

Stupeň nebezpečí: 1/5

Ačkoliv se sršňů bojíme nejvíc, jsou z celé této trojice nebezpeční nejméně. Takže i když se říká, že 7 bodnutí sršně zabije koně a 3 bodnutí člověka, není to ani zdaleka pravda. Sršní žihadlo je až 10krát méně jedovaté než to včelí.

Na druhou stranu je ale nejbolestivější. Čím je to způsobeno? Sršeň je výrazně větší než včela či vosa, takže i má má delší a silnější žihadlo. A protože nemá zpětné háčky (jako včelí), může bodnout i několikrát.

Sršeň se živí mouchami nebo ovády. Její jed není tak nebezpečný.
Sršeň se živí mouchami nebo ovády. Její jed není tak nebezpečný.

Jak včelí David porazí sršního Goliáše

Sršni jsou hmyzí predátoři, na rozdíl od vos a včel se živí ostatním hmyzem (například právě včelami). Mnohá včelí společenstva se proto naučila sršňům bránit a likvidovat je přímo v hnízdech.

Základní obrannou strategií včel je semknout se do malého propleteného roje a útočníkovi se postavit jako jednolitá hmota. Přitom se dělnice snaží sršně zachytit končetinami. A pokud se jim to podaří, obalí je svým tělem.

Tím pak, že je zahřejí, zvýší přísun oxidu uhličitého a zřejmě i vyloučí jed, je vlastně „upečou“, udusí a otráví zároveň.

Sršní obecných se bát nemusíme!

Sršně obecné nepoužívají taktiku masivního hromadného útoku na osazenstvo úlu, jako to dělají strašlivé asijské sršně mandarínské (ty mohou během několika desítek minut včelí úl doslova vyhladit).

Přesto i „naše“ sršně obecné jsou schopné úly zásadně oslabit (zejména ty, které nejsou v dobré kondici).

Na druhou stranu, ačkoliv smrtelné alergické reakce na bodnutí sršně obecné už zaznamenány byly, do kategorie „nejnebezpečnější“ tento druh hmyzu určitě nepatří. Ve skutečnosti patří sršeň obecná mezi nejmírumilovnější zástupce našich vos.

Dravce sladkosti nezajímají

Dokonce i v případě, že se budete blížit k jejich hnízdu, zůstanou v klidu. Jen vás budou bedlivě pozorovat. A nechají vás přiblížit se až na půl metru, teprve pak se začnou obávat o svou bezpečnost a eventuálně zaútočí.

U sršně obecné nehrozí ani to, že byste ji omylem přimáčkli jako vosu. Nejsou totiž tak vlezlé, že by sedaly na vaše sladkosti. Naopak! Jak bylo řečeno, jsou to dravci, takže sladké šťávy je nezajímají.

Živí se především obtížným hmyzem, jako jsou mouchy nebo ovádi. Pro zajímavost: V době, kdy se starají o potomstvo, uloví každá sršní dělnice denně až 5 much. A v jednom hnízdě přitom může žít až několik stovek dělnic.

VČELA MEDONOSNÁ

Velikost: 1,5 cm

Stupeň nebezpečí: 4/5

Velmi překvapivě patří mezi nejvíce nebezpečné živočichy světa včela. Její žihadlo je sice menší než sršní a také se nedostane tak hluboko pod kůži, obsahuje ale opravdu hodně jedu.

Zatímco při jednom bodnutí vypustí sršeň přibližně 0,5 mg kapalného jedu, včela hned 1,7 mg.

Kvůli alergickým reakcím je včela v civilizovaném světě považována za nejnebezpečnějšího živočicha. V České republice má zhruba 5 úmrtí ročně.
Kvůli alergickým reakcím je včela v civilizovaném světě považována za nejnebezpečnějšího živočicha. V České republice má zhruba 5 úmrtí ročně.

Jak umírá včela

Žihadlo včely je duté a je napojené na jedový váček. Nacházejí se na něm také zpětné háčky, které po bodnutí znemožňují vytažení žihadla z rány. Včela tak po bodnutí o žihadlo i s jedovým váčkem přichází a umírá.

Přesto ještě po nějakou dobu dochází k vypouštění jedu do rány (zvyšuje to účinek bodnutí). Pokud se tedy stane, že bodnutému člověku zůstane žihadlo v ráně, nesmí ho vytahovat tak, že ho uchopí za jedový váček!

Tím by totiž jen vymáčkl zbytek jedu z váčku do rány! Žihadlo je nutno vyškrábnout tenkým předmětem, například nehtem.

Kolik žihadel člověk snese?

Smrtelná dávka včelího jedu je pro zdravého člověka 2,8 mg na 1 kg váhy.

Pro člověka vážícího 70 kg by tedy 50% smrtelné riziko bodnutí představovalo asi 700 žihadel, pro desetikilové dítě 90! Uvedené počty přitom platí jen v případě, že postižený jedinec je zdravý a není na včelí jed alergický. Alergici totiž mohou dostat tzv.

anafylaktický šok, tedy silnou alergickou reakci, která v těžších případech končí i smrtí.

VOSA OBECNÁ

Velikost: 1,4 cm

Stupeň nebezpečí: 2/5

Zatímco včely jsou nejaktivnější na jaře a na začátku léta, sršni a vosy spíše později, tedy v létě a na podzim. Vosa sice může bodnout opakovaně, její jed je ale zhruba 2krát méně toxický než ten včelí a také ho do rány vpraví podstatně méně.

Při obraně hnízda také nebývá tak agresivní jako včela, zato ale bývá mimořádně otravná, když v blízkosti lidí shání potravu v podobě sladkých zbytků.

Vosy se živí převážně nektarem, pochutnají si ale i na sladkém ovoci nebo limonádě.
Vosy se živí převážně nektarem, pochutnají si ale i na sladkém ovoci nebo limonádě.

Každý rok nové hnízdo

Smrtelný následek vosího bodnutí bývá velmi výjimečný, ovšem čas od času se vyskytne. Zejména pokud je zasažen člověk s alergií. V takovém případě je pak nutné ihned vyhledat lékařskou pomoc.

Ve vosím hnízdě může žít, podle druhu, několik set až několik tisíc jedinců (u vosy obecné se uvádí 1500 až 2000 jedinců). Hnízda jsou ale jednoletá, vosy je v následujících letech nikdy znovu neosidlují.

Takže pokud v zimě najdete na půdě opuštěné hnízdo, můžete si být jistí, že v létě se do něj vosy už nevrátí.

JAK SE CHRÁNIT

V případě bodnutí včelou musíme žihadlo co nejrychleji vytáhnout, a to bez zmáčknutí jedového váčku! Pokud se objeví alergická reakce (menší otok nebo svědění), většinou postačí místo vpichu zchladit ledem, případně si vzít protialergické léky (tzv.

antihistaminika). Jestliže ale dojde k anafylaktickému šoku nebo pokud je reakce mimořádně silná (otok větší než 10 cm, silná nevolnost), je nutné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

V nutných případech je pro zmírnění reakce vhodná injekce adrenalinu (pokud je po ruce). Lékařskou pomoc je pak vhodné vyhledat vždy při bodnutí do hlavy, krku a úst.

Pokud někdo ví, že je na včelí bodnutí alergický, měl by mít vždy po ruce pohotovostní balíček s léky.

JAK SE BODNUTÍ VYVAROVAT

1. Nedráždit hmyz

2. Nepřibližovat se k hnízdům včel, vos a sršňů

3. Držet se dál od odpadků

4. Nesnažit se odhánět hmyz rychlými pohyby rukou

5. Nechodit po trávě naboso

Foto: Shutterstock.com, wikipedie
Související články
Záhady a tajemství
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je […]
Záhady a tajemství
Starověké Mohendžodaro: Nejluxusnější město světa
Davy skandují, peří létá. Kohoutí zápasy mají rituální charakter. Právě odtud, ze starověké Kukkutarmy, v překladu Kohoutího města, se rozšíří domestifikovaná drůbež do světa. Ale pozor: Zde je posvátná a nejí se!   Ve 2. tisíciletí před Kristem tu může žít až 100 000 obyvatel, což z „Kohoutova“ dělá metropoli světového významu. A živo tu […]
Záhady a tajemství
Vnuknutí svaté Anny: Skutečně vyléčila slepého rolníka?
V naší republice se nachází celá řada poutních míst, která měla být svědkem mnoha zázračných vyléčení. Jedno z nich najdeme rovněž v blízkosti Prahy, přibližně jeden kilometr od obce Strančice. Vnuknutí svaté Anny Roku 1820 měl prý jakýsi velice zbožný rolník, jenž byl postižen slepotou, vnuknutí od svaté Anny, aby šel do lesa Jedlovce, kde […]
Záhady a tajemství
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených […]
reklama
lifestyle
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a […]
Světové štěstí: Finsko, Dánsko a Island mají nejšťastnější obyvatelstvo na světě, Česko je na 18. místě!
Štěstí… Co je to štěstí? A dá se vůbec měřit? Už desátým rokem vydává organizace OSN, zabývající se udržitelným životem, Světovou zprávu o štěstí. To není vtip! Podle ní jsou i pro rok 2023 nejšťastnější seveřané. Je to paradox, protože právě v těchto zemích se roky potýkali s vysokým počtem sebevražd. Česko se drží v […]
Známé pověry z ložnice: Klesá s věkem libido?
Na slavného amerického boxera Muhammada Aliho (1942–2016) nesmí ženská ruka něžně sáhnout dlouhých 6 týdnů před důležitým zápasem. Nechce ztrácet nejen energii, ale také koncentraci.   Lhůta je to asi rekordní, ale podobné sebezapření musí předvádět například i tým amerického fotbalu Pittsburgh Steelers před Super Bowlem, kdy má nařízenu sexuální abstinenci. Trenéři se tak snaží […]
Neštovice: Postrach, který věda zahnala
Amerika je pro kolonizaci zemí zaslíbenou. Stačí přesvědčit původní obyvatelstvo, aby vycouvalo. Přesvědčovacích prostředků mají Evropané celou řadu. Pušky, děla, a také neštovice. Neštovice jsou nemocí, která významným způsobem mění dějiny Kolem roku 400 př.nl zasáhne Athény epidemie, s největší pravděpodobností neštovic. Vyhubí čtvrtinu populace a mezi obětmi je i nejvýznamnější z vůdců – Periklés (500–429 […]
reklama
záhady a tajemství
Tajemství smrti Jamese Deana
Patřil jim svět, jenže pak jejich život náhle ukončila dopravní nehoda. Ať už za ní stálo nezvládnutí řízení kvůli sjetým pneumatikám, mrtvice za volantem nebo srážka s autobusem, tyto hvězdy filmového a hudebního nebe zaplatily za osudovou chybu nejvyšší cenu. Čí život vyhasl na silnici a proč? Maminka mu umírá na rakovinu, když je mu pouhých […]
Stendhalův syndrom: Jak se projevuje nemoc z umění?
Do Florencie jezdí lidé z celého světa za úžasnými uměleckými díly a kulturními zážitky. Na některé ovšem prožitek krásna dolehne tak silně, až skončí s kombinací nepříjemných příznaků v péči lékařů. Co podivný stav způsobuje? Zrychlený tep, pocení, závratě, úzkost, bludy, mdloby, a někdy i panický záchvat. To jsou náhlé symptomy, se kterými se lidé dostávají do nemocnice Santa Maria […]
Ruiny hradu Buben: Časová smyčka dávných tragických událostí?
Zříceninu hradu Buben najdeme na Plzeňsku, na skalnaté ostrožně nad soutokem Plešnického potoka a řeky Mže. První písemná zmínka o historii nevelkého hradu pochází z roku 1349. Jeho původní jméno bylo Hrádek a dnešní jméno získal až po svých prvních majitelích, Bubnech z Hrádku. K této zřícenině se váže celá řada pověstí, z nichž nejděsivější […]
Starobylé menhiry, nezodpovězené historické otazníky
Starobylé menhiry mají mít magické vlastnosti i léčivou sílu. Podle některých hypotéz není navíc ani rozmístění těchto kamenů v krajině zcela náhodné a má svá specifická pravidla. Když údajně například v okolí Prahy uděláme pomyslnou spojnici mezi jednotlivými dochovanými menhiry, uvidíme prý skutečně zajímavé geometrické obrazce… Aura plná tajemství Stejně jako u nás, rovněž také […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dostane ji Gránský do postele?
nasehvezdy.cz
Dostane ji Gránský do postele?
Pohledný herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) je sice už několik let ženatý, ale dlouhodobě se o něm říká, že je to svůdník. Krásné ženy mu nedopřejí klidného spaní a momentálně je prý úplně vedl
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
21stoleti.cz
Za prudkým poklesem narozených dětí je drahé bydlení, válka nebo klima
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále ví
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
iluxus.cz
Expozice kultovní Kachny, která dojela Dakar
Dakarskou kachnu, se kterou zvládla česká děvčata, Barbora Holická a Lucie Engová, dojet jako první Citroën 2CV do cíle Dakar rallye, můžete vidět v rámci nově otevřené pop artové galerie Josefa Rataj
Sekaná s houbami
nejsemsama.cz
Sekaná s houbami
Není nad domácí sekanou, a když ji ještě vylepšíte houbami… Ingredience na 6 porcí: ● 800 g mixu vepřového a hovězího masa ● 100 g strouhaného uzeného sýra ● 200 g hub ● 2 lžíce másla ● 100 ml mléka ● 4 vejce ● 2 jarní cibulky ● 1 střední cibule ● 1 červená paprika ● sůl ● čerstvě mletý pepř Postup: V míse smíchejte mleté maso s mlékem a polovinou najemno
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
epochalnisvet.cz
Zápas století: Šachy, které rozhodují o politice
S trochou nadsázky jde o nejslavnější bitvu studené války. Proti sobě se postaví dva naprosto odlišní lidé, které spojují jen láska k šachům – ruský kliďas Boris Spasskij (*1937), muž, který si místo emocí zapálí cigaretu a jeho pravý opak, americká neřízená střela a bez přehánění tak trochu exot Bobby Fischer (1943–2008).   Šachová partie
Domov s vůní přírody
panidomu.cz
Domov s vůní přírody
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
enigmaplus.cz
Italský novinář na stopě děsivého spiknutí: Tají před námi Vatikán informace o UFO?
Už dlouhou dobu se spekuluje, že se přímo ve Vatikánu nachází jedno z hlavních center výzkumu mimozemského života. Přísně tajná skupina zvaná Secretum Omega údajně sbírá informace u UFO a předává je p
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
skutecnepribehy.cz
Hlas ze stromu mě zhypnotizoval
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
historyplus.cz
Pražské metro: Jezdí pod městem už 50 let?
Zatímco na povrchu řidiči v kolonách netrpělivě troubí a tramvaje se vlečou, pod zemí to sviští stále stejně rychle a spolehlivě. Praha právě nyní slaví 50 let od chvíle, kdy se první cestující svezli podzemní dráhou. Nápad od Rotta První pokus o výstavbu pražského metra učiní už v roce 1898 známý pražský obchodník a majitel železářství Ladislav
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml