Domů     Chytré uniformy jsou realitou!
Chytré uniformy jsou realitou!
7.9.2018

Od dob sumerské civilizace až do dnešních dnů neuplynul v součtu ani jediný rok, aby se někde na Zemi neválčilo. A stejně jako se vyvíjejí nové a ničivější zbraně, tak vojenskoprůmyslový komplex pracuje na důmyslnější ochraně proti nim.

Nejnovějším příspěvkem v této oblasti je nová tkanina pro uniformy, která by měla vojáky ochránit před nástrahami biologických a chemických zbraní.

Příslušník římských legií by asi nevěřil vlastním očím, kdyby měl možnost spatřit vojáka ležícího v zákopech první světové války.

Stejně tak armády bojující proti hitlerovskému Německu by asi kroutily hlavou při pohledu na současné vojáky. A válečníci budoucnosti? Ti se mohou těšit na maskování v podobě chameleonovské uniformy, zbraň řízenou pohledem nebo na širokou paletu mikrokamer.

Moderní uniformy pro různé typy terénů.
Moderní uniformy pro různé typy terénů.

Současné vojenské uniformy už dávno nejsou ušité jen z obyčejné látky. V Lawrencově národní laboratoři v kalifornském Livermoru technologové pracují na nové generaci uniforem. Jejím základem mají být nanotechnologické principy.

Uvnitř látky jsou umístěny uhlíkové nanotrubičky, které jsou v běžných podmínkách prodyšné, takže nehrozí, že by se člověk výrazně potil nebo že by měl nedostatek kyslíku. Nanotrubičky však mají pod čepicí.

Jakmile zaregistrují nebezpečí v podobě chemických či biologických látek v okolním ovzduší, okamžitě póry v uniformě uzavřou. Nanotrubičky navíc dokážou odlišit, o jakou látku se jedná.

Takže zatímco jedům je přístup skrze tkaninu uzavřen, kyslík může vesele procházet uniformou i nadále.

Moderní armádní uniformy oddělují funkci praktického a pokud možno „neviditelného“ oblečení v boji od reprezentace při slavnostech a přehlídkách.
Moderní armádní uniformy oddělují funkci praktického a pokud možno „neviditelného“ oblečení v boji od reprezentace při slavnostech a přehlídkách.

Výhody takové uniformy jsou patrné na první pohled. Kromě vyšší bezpečnosti pro příslušníky armád je to i fakt, že taková uniforma nemusí být centrálně řízena, nanotrubičky jsou natolik chytré, že si se svým rozumem vystačí samy.

Proti biologickému nebezpečí jsou odolné tak jako tak, zkázonosné bakterie jsou přece jen větší, než aby prošly miniaturními otvory v uniformě.

Ale chemické molekuly by jimi prošly, proto musí chytrá tkanina póry v sobě ucpat. Nanotrubičky musejí umět odlišit, zda se pohybují v čistém nebo zamořeném prostředí.

V případě, že by přece jen nedokázaly zabránit jedovatým molekulám v průniku tkaninou, mají v rezervě jinou tajnou zbraň. Jednoduše se, podobně jako lidská kůže, zamořená vrstvička uniformy odloupne. Takto by měla reagovat třeba na yperit, antrax nebo nervové plyny.

V bohatších zemích se uniformy začaly dělit na bojové či polní, pracovní, vycházkové a slavnostní.
V bohatších zemích se uniformy začaly dělit na bojové či polní, pracovní, vycházkové a slavnostní.

Co dalšího skrývají uniformy budoucnosti? Armádní kombinéza bude v krátké budoucnosti vybavena podobně jako kosmický skafandr.

Nebude zde scházet systém fyziologického monitoringu, který zajistí snímání životních funkcí bojovníka, třeba teploty jeho organismu, teploty kůže, pulzu, krevního tlaku, ale i potřeby spánku či dostatku tekutin v těle. Takový voják to má opravdu těžké.

A to doslova. Vybavení, které s sebou tahá a vláčí, může vážit pěkných pár kilogramů. Většinou se jedná o nejrůznější přístroje. Každý takový přístroj navíc potřebuje energii a tu bere z akumulátorů, jejichž hmotnost není zrovna nejnižší.

Obvykle dosahuje až desítek kilogramů a taková váha se už pronese, i když jde o trénovaného člověka. Proto se pro některé typy jednotek chystá robotická kostra, která do značné míry zvýší fyzické možnosti vojáků.

S její pomocí budou vojáci schopni nést těžší náklady, rychleji se pohybovat a vydrží i delší zátěž.

Myšlenka jednotného oblečení se nejprve prosadila na starověkých panovnických dvorech a u chrámových kněží, později u královských gard a městských stráží.
Myšlenka jednotného oblečení se nejprve prosadila na starověkých panovnických dvorech a u chrámových kněží, později u královských gard a městských stráží.

Neméně zajímavé je i maskování vojáka budoucnosti. Aby totiž unikl zpozorování infračervenými čidly, jeho uniforma bude chlazena.

Helma s uniformou jsou hermeticky uzavřeny, a proto se jimi vybavený člověk může pohybovat například i v radioaktivitou zamořeném pásmu. A v dlouhodobém výhledu je i možnost, že voják budoucnosti bude „neviditelný“.

Kombinéza by totiž měla být schopna měnit svou barvu v závislosti na okolí. Jestliže se totiž třeba v 1. světové válce na vlastní ztráty příliš nehledělo, dnes je ochrana vlastních jednotek na prvním místě. I proto jsou podobné principy ve vývoji zatím nejdále.

Kdy by se však podobné vychytávky mohly objevit v praxi? Podle vývojářů je to otázka nejbližších tří až deseti let.

Foto: www.interlink2k.com, Elite Readers, Polycount, wikimedia
Související články
Zajímavosti
Disco, nebo klasika: Může hudba ovlivnit chuť k jídlu?
Přemýšleli jste někdy, jak zní vaše oblíbené jídlo? Jako romantická balada či rocková skladba plná hlubokých tónů? I když může taková otázka vypadat zvláštně, spojitostí mezi chutí a zvuky se zabývá stále více vědců různých oborů a rostoucí výzkum na poli „zvukového koření“ přináší zajímavé poznatky! Má hudba skutečně dopad na to, zda si jídlo […]
Zajímavosti
Neuvěřitelná záchrana. V zaplavené jeskyni Tham Luang šlo o minuty
Vápencové jeskyně zvané Tham Luang, nacházející se v Horách Spící dámy, jak se toto majestátní pohoří nazývá, jsou krásným kouskem původní přírody. Množství krasových útvarů, tůňky, vodopády a samozřejmě vlhkostí se lesknoucí stěny hlubokých a dlouhých jeskyní lákají turisty i místní. Ovšem jen do chvíle, než se z nich stane smrtící past. Do Thajska pomalu přichází letní […]
Zajímavosti
Sláva vítězům! Proč sportovci vyhrávají nádobí?
Ať už jsou to poháry všemožných tvarů, talíře či salátové mísy, v řadě sportovních soutěží je zkrátka běžným zvykem, že vítězové dostávají různé nádoby! Kde se vzala ta zvláštní souvislost sportu s kuchyní? Tradice začíná nejspíš tam, kde se rodí i samé dějiny sportování. Ve starém Řecku! Vítězové tehdy nedostávají finanční odměny jako dnes, samotnou […]
Zajímavosti
Jedlé kaštany: Vitaminová bomba, která navíc i chutná
Kaštanovník setý, nazývaný též kaštanovník jedlý nebo lidově jedlý kaštan, se pěstuje zejména v jižní Evropě. V dobách minulých byly jedlé kaštany využívány i jako platidlo. Staří Římané sázeli kaštany v průběhu tažení po Evropě a jak praví dějiny, kupříkladu řeckým vojákům jejich zásoby zachraňovaly dokonce i život. Oblíbená pochoutka Jeho plody jsou pochoutkou známou […]
reklama
věda a technika
Xin Zhui: Nejslavnější čínská mumie
Je mrtvá téměř dva tisíce let. Přestože nevypadá jako za živa, odmítá se obrátit v prach.  Nalezena byxla pouhou náhosou a dodnes patří k nejzachovalejším mumiím na světě. Hledání vhodného místa na protiletecký kryt, který má být součástí nemocnice v Čchang-ša, končí v roce 1971 nečekaným objevem. V kopci zvaném Mawangdui narazí dělníci téměř 15 […]
Magický jantar: Pryskyřičnou konzervu umí vyrobit jen Matka Příroda!
Porostem se prodírá tyranosaurus rex. Nad hlavou s ohlušujícím řevem prolétá pterosaurus. Zpoza vysokých stromů zase vykukuje dlouhý krk sauropoda. Planeta je zaplavena dinosaury a viníkem je malý jantar, který uchoval jejich genetickou informaci. Někdo by si mohl myslet, že jde o nerost, ne tak docela protože jantar je ve ztvrdlá a zkamenělá pryskyřice. A její […]
Obří meteority: Kam vyrazit za nejzajímavějšími krátery? (II.)
„Padá hvězda, něco si přej!“ Tuto radu už téměř každý z nás zaslechl nebo sám vyslovil. Aktuální je i v listopadu a prosinci, kdy se nebe rozzáří bohatou zářivou záplavou zvanou Leonidy a Geminidy. I když jde o romantickou představu, padající hvězdy doopravdy neexistují. Jsou to zkrátka a dobře jen meteory! Někdy se z komet […]
Tullundský muž: Nejslavnější mumie z bažin
V dánském údolí Bjældskovdalu leží Tollundský močál. V roce 1938 je tu při těžbě rašeliny objeveno tělo asi třicetileté pravěké ženy. Bohužel těžbou značně poničené. O 12 let později těží ve stejném močále rašelinu Viggo a Emil Højgaardovi. A 6. května 1950 se to stane. Jsou zhruba v hloubce 2,5 metru, když si všimnou ruky […]
reklama
zajímavosti
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský […]
Jak se klubal na svět šicí stroj? V pachu spáleniny i balících peněz
„Vypadněte!“ zařve naposled majitel tkalcovské dílny. Marně. Pak zvedne pistoli s křesadlovým zámkem – a vystřelí na jednoho z mužů. Rozlícený dav zastaví. Na pomoc textilním továrnám bude muset vyrazit i armáda. Za vším přitom stojí dnes tak běžná věc: šicí stroj!   Do konečné podoby vynálezu, který zjednoduší život mnoha hospodyním a shodí ceny […]
Bylo dřív vejce, nebo slepice? A může pštros dýchat, když strčí hlavu do písku?
Přinášíme vám pelmel zajímavostí pro dnešní den! Proč nás svědí tělo? Svědění mohou způsobit různé kožní problémy, alergie, reakce na okolí nebo kořeněná jídla, nevyspání, psychické problémy, onemocnění ledvin, hormonální výkyvy, nedostatek vitamínů, kousnutí od komára a spousta dalšího. Příčin, které způsobují svědění pokožky, je mnoho. Někdy může svědění značit závažnější problémy, jindy naprosto banální. […]
Co všechno dokážou rostliny? Jsou chytřejší, než jsme si mysleli!
Výzkum rostlin v poslední době přináší neuvěřitelná zjištění. Rostliny mají paměť, využívají množství smyslů, a ve vnímání svého okolí člověka dokonce i předčí. Rostliny jsou už dlouho fascinujícím předmětem výzkumu. Vědci zjistili, že toho za určitých okolností dokážou opravdu hodně. Vnímají své viditelné okolí, zvládnou rozlišovat mezi červenou a modrou barvou, vnímají vůně a reagují […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dulce: Dobrota, které neodoláte
panidomu.cz
Dulce: Dobrota, které neodoláte
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje,
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
historyplus.cz
Ferdinand I. zatrhl šizení na tržištích
„Prvotřídní kvalita, dovoz z Itálie,“ přesvědčuje kupec s látkami bohatou pražskou měšťanku. Žena pečlivě osahává štůček mušelínu. „Vezmu si pět loket,“ prohlásí. Kupec rychle naměří požadovanou délku. Pořádný kus mu přitom zůstane za prsty…   „Na šaty ho bude málo, milostpaní. Stačí jenom na sukni,“ zhodnotí švadlena množství růžového mušelínu. „Ošidili vás, podívejte.“ Vezme do ruky dřevěnou
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
nejsemsama.cz
Kouzlení s vodou z potoků a studánek
Voda má v magii zvláštní místo. Má jedinečné vlastnosti, které pro vás mohou být nejen zdrojem osvěžení, ale i duchovní síly a léčení. Voda z potoků a studánek má moc přinést do vašeho života pozitivní změny a obnovit vaši energii. Využitím těchto přírodních zdrojů v magii můžete obohatit své rituály a přinést do svého života větší harmonii a klid. Je důležité
Ten můj chlap je prostě báječný
skutecnepribehy.cz
Ten můj chlap je prostě báječný
Jsem holka Štěstěny, tvrdila moje máma, když jsem doma představila Mirka. Mohla na něm oči nechat. To nadšení ji neopustilo nikdy. Myslím, že mi trochu záviděla, ale nikdy jsem jí to neřekla. Tátu měla ráda, ale co si pamatuji, tak jsme s Mirkem byli zamilovaní mnohem víc. Jsme spolu moc rádi Tehdy byla jiná doba, když
Září Svobodová díky nové lásce?
nasehvezdy.cz
Září Svobodová díky nové lásce?
Přestože jí osud připravil až příliš kruté momenty, nikdy nepřestala věřit, že bude znovu šťastná. Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (64) se má už několik týdnů potkávat se stejně
Hříbková omáčka
tisicereceptu.cz
Hříbková omáčka
Královskou houbou českých lesů je pravý hřib. Suroviny 400 g houby 1 větší cibule 2 lžíce másla 200 ml šlehačky 100 ml zakysané smetana 1 bobkový list 5 kuliček nového koření petrželka ne
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
enigmaplus.cz
Krvavé maltské podzemí a tajemná Petra
V oblasti Paola na předměstí hlavního města La Valetta na Maltě se v roce 1902 dostala skupina dělníků do problémů. S několika se při rozbíjení skal propadla zem. „Dostaňte nás odsud, něco tady je,“ z
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
epochanacestach.cz
Historické Boskovice: Procházka od hradu k zámku
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
epochalnisvet.cz
Pátrání po nacistickém zlatě: Je ukryté pod hladinou německého jezera?
Nad vodou se převalují chuchvalce mlhy, ze kterých se náhle vynoří siluety několika člunů. Mají velmi podivnou posádku. Dobře živení, po zuby ozbrojení muži v černých uniformách a na straně druhé: zubožená těla oblečená v chatrných vězeňských hadrech. Co tato přízračná scéna znamená?   Je jaro roku 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Jezero Stolpsee
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
21stoleti.cz
Stinná stránka rozvinutějších mozků: rychleji stárnou
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk,
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
iluxus.cz
&Beyond: Nezapomenutelné safari napříč východní Afrikou pro romantiky i dobrodruhy
&Beyond, světově uznávaný lídr v oblasti luxusní ekoturistiky, představuje své rozmanité portfolio safari lodgů a kempů ve východní Africe. Jako lídr v oblasti zodpovědného cestovního ruchu organi
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
rezidenceonline.cz
Dechberoucí „katedrála“ v oblacích
Třípodlažní penthouse na vrcholu nejvyššího věžáku severně od 72. ulice v New Yorku „patřil“ jednomu z protagonistů populárního seriálu, mapujícího život milionářské rodiny Royových. Jakkoliv jsou jejich osudy fiktivní, nemovitosti, v nichž „žijí“, jsou velmi reálné. Ohromující luxusní byt s pěti ložnicemi, čtyřmi koupelnami a výhledem na Husdon Yards je přitom jenom jednou z nemovitostí
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz