Domů     Pohlavní styk v době předkřesťanské: Kam se hrabou hippies!
Pohlavní styk v době předkřesťanské: Kam se hrabou hippies!
6.9.2018

Starověký Egypt měl k sexualitě přístup velmi otevřený a v podstatě neznal žádná tabu. Vše vycházelo z milostného života tamějších bohů. Těm nebylo cizí téměř nic, dá se říci, že jejich život byl jeden velký skupinový sex.

Incest je lákal, nebránili se ani sexu se svými matkami. Ba dokonce jim nebyla cizí ani nekrofilie. A třeba takový bůh Hor se dočkal i toho, že jej bůh pouště Sutech znásilnil.

To se samozřejmě promítlo i do každodenního života ve starověkém Egyptě. Pravda, bohové znásilňování a cizoložství výslovně zakázali. Ale mnohoženství či incest byly povoleny.

Vždyť faraonské dynastie vlastně na incestu stály, třeba Kleopatra měla za muže svého bratra Ptolemaia.

Kleopatra
Kleopatra

Po smrti měl Egypťany čekat soud vedený bohem podsvětí Usirem. Ten měl trochu smůlu, poněvadž jeho pohlavní úd spolkla nilská ryba.

Než se Egypťan z vyšší společnosti před soud dostal, bylo jeho tělo mumifikováno. Pokud se jednalo o muže, byl mu pyj odříznut, aby zůstal silný.

Mimochodem, když v roce 1922 Horward Carter se svými spolupracovníky odkryl neporušenou Tutanchamonovu hrobku, asi nevěřil svým očím. Faraonův penis byl pomocí různých obvazů ve ztopořeném stavu.

Údolí králů v Egyptě
Údolí králů v Egyptě

I ve staré Mezopotámii hrála sexualita význačnou úlohu. Okolo roku 1700 př. n. l. vydává šestý král Starobabylonské říše Chammurapi svůj zákoník. Obsahuje zde i jasné pokyny směrem k sexuálnímu životu.

Manželství je stanoveno jako párová instituce, manžel může mít navíc pouze otrokyně. Chammurapi se však vyjádřil třeba i k sexu se zvířaty. Pokud si někdo dopřával styk s koněm, bylo vše v pořádku. Ovšem za něco podobného se psem nebo ovcí už následoval trest.

Opravdovou kuriozitou byl pak paragraf týkající se znásilnění člověka zvířetem. Pachatel měl být utracen, existovala však jedna chrochtavá výjimka. Prase se zřejmě těšilo Chammurapiho přízni, protože jemu bylo povoleno člověka znásilnit beztrestně.

Ostatně prasata hrála v této kultuře důležitou úlohu. Když se řekne starověká Indie, leckoho ihned napadne pojem Kámasútra, neboli starověký indický text pojednávající o lidské sexualitě. Jeho název se dá přeložit jako Poučení o rozkoši či jako Učebnice lásky.

Za autora tohoto díla je obvykle považován mnich a filozof Vátsjájana, který žil v období Guptovské říše (4.–6. století n.

l.). Dílo se stalo základním pilířem erotické literatury a je dodnes považováno za důležité pro opravdové poznání sexuálního potěšení.

Čtenář tu najde rady, jak svést opačné pohlaví, dozví se o technikách milování nebo o střídání poloh, které je podle knihy tajemstvím kvalitního sexu. Ovšem autor své čtenáře vede také k zamyšlení nad smyslem života nebo nad společenským chováním.

Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem
Babylonský král Chammurapi před bohem Šamašem

Zdaleka nejvíce volné lásky si užili řečtí bohové. Zde opravdu fungovalo ono pověstné „každý s každým“, občas se některý z bohů vydal pro potěšení i za pozemskými dívkami.

Obzvlášť jejich šéf Zeus byl v tomto směru šampionem a stejně jako bohové egyptští nedělal rozdíly v pohlaví ani rodové příslušnosti.

Svého milence Ganýmeda dokonce unesl na Olymp, kde ho ustanovil svým číšníkem. Diův syn Hérakles se jindy dočkal opravdu zvláštního úkolu.

Měl sloužit po tři roky v ženských šatech jedné ženě, přičemž zbavil panenství 49 z 50 dcer místního krále.

Dále se řecká mytologie hemží kdejakými pochybnými a chlípnými individui, jako byli panové, harpyje, minotauři, giganti a kentauři, vzniklými ze spojení člověka a zvířete. Otevřeným přístupem k sexu se netajili ani Římané.

Apoštol Pavel na obraze italského renesančního malíře Bartolomea Montagny.
Apoštol Pavel na obraze italského renesančního malíře Bartolomea Montagny.

Jedním z kulturních kořenů evropské civilizace je křesťanství. Jak se stavěl Ježíš Kristus k sexualitě? Nijak negativně.

Rozhodně nešířil nějaké zákazy či příkazy nebo dokonce tresty, své učení pojal na základě lásky k bližnímu. Jakmile se však začala křesťanská církev institucionalizovat, bylo vše jinak.

Již Kristův nástupce Pavel by nejraději trestal každou smyslnější myšlenku. Sám stanovil tresty a vyhrožoval božími sankcemi, kdy byl viník vyloučen z božského království.

V rámci společenství byli takoví „hříšníci“ ostrakizováni. Pavel to odůvodnil v Listu Římanům tím, že naše údy jsou údy Kristovými a lidé z nich nemají dělat nevěstky.

Přikázání „nesesmilníš“ znamená naprostý zákaz všeho, co je v rozporu s důsledným rozmnožováním. Podle Pavlovy interpretace byla hříšná i jakákoliv myšlenka na sex.

Foto: Pinterest, Wikipedia
Související články
Historie
Dětství božské MM: Otec neznámý, matka v depresích
Gladys Bakerová zabouchne dveře a zamkne je. „Neboj se, neboj, budeme spolu,“ uklidňuje tříleté děvčátko schované ve velkém pytli. Je to únos se vším všudy. Dítko v pytli není nikým jiným, než budoucím filmovým idolem. Matka se ji právě pokouší získat od pěstounky Idy Bolenderové zpět do své péče… Ida si s chatrnými dveřmi za […]
Historie
Smích střídá děs: Tři nejznámější klauni světa
Zatímco ráno obskakuje děti v nemocnici, tvoří zvířata z balonků a vypráví vtipy, večer jako by se po veselém chlapíkovi slehla zem. Obtloustlý muž svou oběť sváže, sundá kalhoty a znásilní. Druhý den si opět navlékne klaunské šaty a vyrazí bavit děti jako by se nechumelilo. Tulák, který dobyl svět Kdo: Emmett Kelly Zajímavost: Prorazí i v Hollywoodu […]
Historie
Kníry: Dovedete si bez něj představit Chaplina?
Mrožák, angličák, kartáček, podkova, tkanička, řídítka. Druhů a variant knírů jsou desítky. A každý má minimálně jednu slavnou osobnost, která by bez něj nebyla kompletní. Knír je natolik dominantním prvkem tváře, že se v mnoha případech stává nejen poznávacím znamením, ale doslova obchodní značkou. Jeho historie dlouhá, plná vítězství i porážek. Žižka má holou bradu Vousy […]
Historie
Poslední válečná kořist: Nacistická ponorka vezla uran i plány stíhačky
Jaký byl osud německé zaoceánské ponorky typu XB? Dne 25. března 1945 se ponorka U 234 vydala na přísně tajnou misi do Japonska s exkluzivním nákladem na palubě Cestou se však její posádka dozvěděla o kapitulaci Německa, a tak se musela vzdát… Oceánská minonosná ponorka U 234 byla jednou z největších ponorek své doby. Objednávku na její […]
reklama
historie
Věra Čáslavská: Tragédie slavné rodiny
Tragédie se bohužel nevyhýbají nikomu z nás. Platí to i o slavných rodinách umělců, vědců a sportovců. Ani zlaté medaile z olympiád a mistrovství světa nikomu nezaručují domácí štěstí.  V lepších případech to končí rozvodem, v těch horších se neshody kupí i po rozvodu. A někdy může dojít i k násilí a smrti někoho z […]
100leté výročí lázeňského speciálu: Nebeský frmol Praha – Mariánky
82 434 kilometrů. Přesně tolik nalétají letouny vtipně přezdívané lázeňské speciály. Dnes trochu nepředstavitelně létají dvakrát za den dva na trase Praha – Mariánské lázně!    V průběhu roku 1924 se v Aero, jednom z nejstarších leteckých výrobců na světě, rozběhla výroba letounu A-22, který byl využívaný jako poštovní a dopravní letoun. V letech 1925 […]
Plastická chirurgie a váleční veteráni
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořených vojáků je dožít v ústraní a zahalení. Pak ale přichází lékař, který jim navrátí naději. Objev anestezie, sepse a dezinfekce v 19. století spustily skutečný rozvoj v oblasti plastické chirurgie. Tohle […]
Kolt: Kdo sestrojil nejlepšího přítele kovbojů i zlatokopů?
Osobní zbraň v dnešní době není vůbec žádná novinka. Ale již v 16. století bylo možné vlastnit malou mušketu. Nepatřila však ještě k příliš spolehlivým střelným zbraním a její nabíjení bylo zdlouhavé. První skutečně účinná malá zbraň vzniká až v Americe v 19. století. Otec všech pistolníků? Její vynálezce Samuel Colt (1814-1862) se o vědecké […]
reklama
lifestyle
Co se skrývá za záhadnou smrtí muzikanta Miroslava Berky?
Jsou tři hodiny odpoledne. Lucerna je ještě zavřená pro veřejnost, jen v uklízečky vytírají v sále podlahu, brigádníci doplňují nápoje do ledničky a ve zkušebně sedí osazenstvo kapely Olympic. Jeden její člen chybí. „Tak ještě počkáme a uvidíme,“ prohlásí frontman Petr Janda (*1942). Ale když se nic nestane, odehrají zkoušku i bez kolegy.   Odešel, nedošel Tím, […]
Rodiče Elona Muska: Nenáviděný otec a dobrodružná máma
Otec Elona Muska se jmenuje Errol Graham Musk (*1946). Errolův otec Walter Musk (1917–1986) je Jihoafričan, matka Cora Amelia za svobodna Robinsonová (1923–2011) pro změnu Britka.   Zůstanou v africké Pretorii. Errol je inteligentní student s nevídaným talentem na fyziku a matematiku. Na střední škole pomrkává po krásné spolužačce Maye. Stane se vyhledávaným inženýrem elektromechaniky […]
Proč našemu zdraví jaro někdy nevoní?
Na začátku jara se počasí mění vyloženě aprílově, i několikrát během dne. Venkovní teploty kolísají, a ta naše může kvůli takovým výkyvům začít hodně rychle stoupat. V tomto období jsme všichni mnohem náchylnější k nemocem, jarní chřipky, rýmy a obecně problémy s dýchacími cestami na náš číhají za každým rohem.   Klíč ke zdraví najdete […]
Zvrhlík? Temné stránky Romana Polanského: Genialita zastíněná zločiny
Roman Polanski, uznávaný filmový režisér, prožil těžké dětství poznamenané tragédiemi druhé světové války, kdy přišel o matku a musel se skrývat před nacisty. Jeho úspěšná kariéra byla na vrcholu, když mu vražda manželky šílenou sektou Charlese Mansona obrátila život vzhůru nohama. V roce 1977 však Polanski spáchal strašný zločin – znásilnění třináctileté dívky, za což […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
enigmaplus.cz
Leží na dně Bermudského trojúhelníku teleport do cizích realit?
Známý Bermudský trojúhelník, též řečený ďáblův. To je oblast, rozprostírající se mezi jižním cípem americké Floridy, Portorikem a Bermudskými ostrovy na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku.
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Jak si zlepšit rovnováhu
nejsemsama.cz
Jak si zlepšit rovnováhu
Pamatujete, jak jste jako malá skákala po jedné noze nebo panáka? Šlo to snadno. Dnes možná máte problém se udržet na obou a nespadnout. Co s tím? Rovnováha je v životě velmi důležitá. Pomáhá nám pohybovat se bezpečně, chrání nás před pády. Někdy se ale naruší, například nízkým tlakem, své udělá i zablokovaná krční páteř. Jak navrátit stabilitu Nejčastěji
Kouzlo porcelánových doplňků
panidomu.cz
Kouzlo porcelánových doplňků
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pho Bo polévka
tisicereceptu.cz
Pho Bo polévka
Suroviny 2 l vody 200 g šalotky 80 ml sójové omáčky 60 ml rýžového octa 4 vaničky hovězího bujónu 30 g sušených hub shiitake 5 stroužků česneku 3 cm čerstvého zázvoru 4 hvězdičky anýzu 5 g
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Manžel Švandovou rozmazluje
nasehvezdy.cz
Manžel Švandovou rozmazluje
Nestárnoucí herečka ze seriálu ZOO Jana Švandová (76) má v manželovi, jímž je podnikatel Pavel Satorie (74), hotový poklad. Nejenže je do ní stále vášnivě zamilovaný, ale navíc ji rád rozmazluje. He
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
skutecnepribehy.cz
Bála jsem se, že zůstane starým mládencem
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
historyplus.cz
Vyhladil první ministr rod královy milenky?
Třeskne několik výstřelů a Josef I. ucítí ostrou bolest v paži. Instinktivně se v kočáru přikrčí a křikne na kočího. I on je zraněný, a to vážněji než portugalský král. Přesto v sobě najde poslední zbytky sil a atentátníkům ujede.   Portugalský Lisabon zasáhlo 1. listopadu 1755 zemětřesení, při němž zemřelo přes 100 000 lidí. U krále Josefa
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
21stoleti.cz
Obyvatele Papuy-Nové Guineje chrání geny zděděné po denisovanech
Geny zděděné od denisovanů, vyhynulých příslušníků rodu Homo, pomáhají obyvatelům Papuy-Nové Guineje bojovat s infekcemi v nížinách i žít ve vysokých nadmořských výškách. První kosterní pozůstatky