Senzační mluvící medvídek Teddy Ruxpin v roce 1985 ovládne pokojíčky dětí. O celých 100 let dříve se o to samé pokouší Edison s mluvící panenkou.
Půlmetrová panna skřehotající „Mary měla jehňátko“ místo senzace přinese vynálezci jen dluhy, dětem zase noční můry.
V 80. letech je Thomas Alva Edison (1847–1931) jako mašina na patenty. Aby zafinancoval probíhající experimenty, potřebuje nějaký rychlý a výdělečný projekt. Rozhodne se tedy pro revoluční věc – první mluvící hračku na světě.
Místo rychlého zisku se ovšem vyklube v největší vynálezcův propadák. Typické americké děvčátko, které od skřehotající ohavnosti neuteče rovnou, ji téměř jistě zničí po pouhých několika použitích.
Panenka na klíček
Půlmetrová dvoukilová panenka s porcelánovou hlavou a dřevěnými končetinami má uvnitř kovového trupu Edisonův nedávno objevený fonograf. Budiž mu k dobru, že se o namluvení záznamu nepokusí sám.
K tomu zaměstná skupinu 18 žen, které do přístrojů v laboratoři hlasitě recitují různé dětské říkanky. Jeho novinka je netrpělivě očekávána a Edison se chce s uvedením trefit do předvánoční horečky roku 1888. „Otočením kliky panenka řekne: Mám tě ráda, mámo.
Nejenže hračka bude velmi výdělečná, přidá také další vavřínu na čelo geniálního vynálezce,“ slaví poněkud předčasně noviny The Daily Argus. Kvůli výrobním problémům jde panna na trh až v březnu 1890. A za necelý měsíc už ji Edison stahuje z prodeje.
Nepovedený vynález
Nestačí, že aby panna mluvila srozumitelně, musí natěšená holčička točit klikou v tom správném tempu. Jemná mechanika uvnitř nemá proti dětem nejmenší šanci. Každý otřes hrozí zlomením voskového záznamu na fonografu.
Hračky se hromadně vracejí do továrny spolu se záplavou stížností, že klika vypadává, panna buď nefunguje, nebo její hlas zní divně. „Panny, které mluví: Byly by zábavnější, kdyby bylo rozumět, co říkají,“ rýpne si i deník Washington Post.
Zaplatit za jednu děsivou a poruchovou panenku dvoutýdenní plat 25 dolarů (ekvivalent dnešních 12 500 Kč) navíc není málo.
Zkrátka ne vše, čeho se slavný vynálezce dotkne, se proměnilo ve zlato, případně žárovku, fonograf, tavnou pojistku, nebo jiný z jeho 1 093 patentů.