Skip to content

Přísnost nade vše: Spartánskou výchovou k pevnému charakteru!

Pokud nenecháte děti plakat a budete se jim věnovat, vychováte z nich komunisty. Takové varování dostávají američtí rodiče v roce 1962. Ve stejné době se doporučuje, aby novorozenci jedli cereálie už během druhého dne života a v devíti týdnech si pochutnali na slanině.

A v roce 2015 se americká psycholožka mračí na rodičovské polibky na ústa jejich ratolestí.

Trendy ve výchově dětí se mění jako aprílové počasí. Dnešním rodičům a pedagogům, prosazujícím ve výchově dětí maximální svobodu, by se nad většinou z následujících metod zježily vlasy hrůzou. Nevracíme se přitom o několik staletí zpět.

Ještě v minulém století je doporučovali i lékaři. Ve druhé dekádě 20. století vydává americká vláda informační brožuru o péči o dítě. Ženy se v tomto informačním materiálu z roku 1914 dočtou, že co se týká kojných a chův, opatrnosti nikdy není dost.

Rodičům je odborníky například doporučováno, aby nehledali do role kojných svobodné matky, protože pokud má žena nelegitimní dítě, je s největší pravděpodobností „mentálně nedostatečná“ a mohla by ohrozit zdárný vývoj jejich dítěte.

Vyvěste děti z okna!

Pobyt dětí na slunci a čerstvém vzduchu byl vždy považován za velmi žádoucí pro jejich vývoj a pevné zdraví. Co však udělat ve chvíli, kdy rodina nemá zahradu ani balkón a matka nemá čas vyrazit s kočárkem na procházku, protože je příliš zaměstnaná prací v domácnosti?

Londýnský Chelsea Baby Club to vyřeší po svém. Proč vlastně nevyvěsit dítě z okna? V roce 1937 proto zahájí mezi své členy distribuci závěsných klecí, kde je dítě podle nich v bezpečí a navíc má dostatek prostoru pro hraní.

A ještě je chráněno před čímkoliv, co by na něj mohlo upadnout z pater nad ním.

Dítě v závěsné kleci à la Chelsea Baby Club.

Americké vládní pokyny

V roce 1935 vydává americká vláda další návod, ve kterém vybízí matky, aby učily děti pravidelným návykům při vyměšování už od 2 měsíců. „Střevní trénink“ dětí spočíval v jejich držení nad nočníkem a použití mýdla jako čípku.

Byla také zdůrazněna důležitost pravidelnosti a plánování pohybů střev. Brožurka předpokládá, že v 10 měsících bude dítě úspěšně „vycvičeno“ a může se přistoupit k tréninku močového měchýře. Obojí je prý klíčové k budování pevného charakteru a uvědomění si toho, že je miminko součástí světa, který je větší, než jeho momentální potřeby.

Jíst jako táta

Pediatr z Miami Walter W. Sackett mladší napíše, že mateřské mléko je nedostatečně výživné a proto by novorozencům měly být podávány cereálie už ve stáří 2 dnů. Po dalších 10 dnech doporučuje přidat pasírovanou zeleninu a ve věku 9 týdnů by děti měly „jíst slaninu a vejce, stejně jako táta“. Nedá se mu upřít jistá osvícenost, protože černou kávu nedoporučuje podávat dětem během prvních 6 měsíců života. Pak je ale rozhodně třeba s tím začít, aby si batolata zvykala na běžný stravovací režim a návyky rodiny.

Ve dvou dnech cereálie, v devíti týdnech slanina a v šesti měsících káva…

Nesejte semena komunismu!

V roce 1962 přichází doktor Sackett také s varováním rodičů před nedůsledností. Ti, kteří selžou při zavedení přísného režimu u svých dětí, jsou podle něj vyslovení antivlastenci. „Pokud učíme naše potomky, aby očekávali, že dostanou vše, oč požádají, musíme si uvědomit, že v nich zaséváme semena komunismu,“ zdůrazňuje lékař a dodává, že matky musí chodit kolem plačícího dítěte a naprosto ho ignorovat.

A je přitom jedno, zda je den či noc, jak dlouho dítě křičí a jak je staré. Jedinou výjimku tvoří chvíle, kdy je čas na krmení nebo výměnu pleny. Zároveň připomíná jako odstrašující příklad údajně příliš benevolentní výchovu Josifa V. Stalina (1878-1953) anebo dokonce Adolfa Hitlera (1889-1945), ač ani jeden z nich neměl ukázkové dětství.

Jen je nechte brečet, je to k jejich prospěchu!

Líbáni na rty je tabu

V 60. letech doporučuje doktor Walter J. Freeman (1895-1972) jako prostředek k nápravě nezvladatelných dětí lobotomii. Překvapit však dokážou i dnešní odborníci. V roce 2015 šokuje svět americká dětská psycholožka Charlotte Reznicková, když prohlásí, že rodičovský polibek na rty dítěte je „příliš sexuální“. Připomene, že rty jsou erotogenní zónou, která může být stimulující a následně způsobit zmatek v dítěti. „Děti mohou spojovat líbání se sexuálními nebo romantickými aktivitami mezi rodiči a pak se divit, proč rodiče provozují stejnou činnost s nimi,“ tvrdí doktorka.

Foto: www.vintag.es, www.factinate.com, www.goodhousekeeping.com, www.detinjarije.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …
reklama

Nenechte si ujít další zajímavé články

V Candy Soap úzkostlivě dbají na bezpečnost produktů
iluxus.cz

V Candy Soap úzkostlivě dbají...

Existence každé malé kosmetické značky stojí a...
Peking zahalila oranžová mlha
epochalnisvet.cz

Peking zahalila oranžová mlha

V čínském Pekingu se 15. března odehrála nejhorší...
Rána způsobená mamince se možná nikdy nezahojí
nasehvezdy.cz

Rána způsobená mamince se...

Herečka Klára...
Čeští zoologové zmapovali šíření hlodavců z Asie do Evropy. Pomohly jim genetické stopy z doby ledové.
21stoleti.cz

Čeští zoologové zmapovali...

Mezinárodní tým vedený Pavlem Stopkou z...
Maraton hudby Brno bude!
epochanacestach.cz

Maraton hudby Brno bude!

Čtyřdenní hudební vrchol...
Mallorca už hvězdný pár nebaví
rezidenceonline.cz

Mallorca už hvězdný pár nebaví

Nejen do nemovitostí investovat, ale v...
Trable v ráji! Kdo z nich koho podvádí?
nasehvezdy.cz

Trable v ráji! Kdo z nich...

Mnozí je obdivují, pro...
Bílý dům hlásí dva nové útoky podobné těm na Kubě
enigmaplus.cz

Bílý dům hlásí dva nové útoky...

Útoky neznámou zbraní způsobující poškození sluchu,...
Vztahy v době pandemie
21stoleti.cz

Vztahy v době pandemie

Více než rok trvající pandemie prověřila kvalitu...
Tajemné hrady: Obři a tajné společenstvo aneb Drábské světničky
enigmaplus.cz

Tajemné hrady: Obři a tajné...

Kouzelný skalní hrad Drábské světničky...
Letem světem za jezerními příšerami
enigmaplus.cz

Letem světem za jezerními...

Lochnesskou nestvůru zná každý. Podobných jezer, v...
Zámek ve Žďáru nad Sázavou
epochanacestach.cz

Zámek ve Žďáru nad Sázavou

Cirterciácký klášter...