Skip to content

Přísnost nade vše: Spartánskou výchovou k pevnému charakteru!

Pokud nenecháte děti plakat a budete se jim věnovat, vychováte z nich komunisty. Takové varování dostávají američtí rodiče v roce 1962. Ve stejné době se doporučuje, aby novorozenci jedli cereálie už během druhého dne života a v devíti týdnech si pochutnali na slanině.

A v roce 2015 se americká psycholožka mračí na rodičovské polibky na ústa jejich ratolestí.

Trendy ve výchově dětí se mění jako aprílové počasí. Dnešním rodičům a pedagogům, prosazujícím ve výchově dětí maximální svobodu, by se nad většinou z následujících metod zježily vlasy hrůzou. Nevracíme se přitom o několik staletí zpět.

Ještě v minulém století je doporučovali i lékaři. Ve druhé dekádě 20. století vydává americká vláda informační brožuru o péči o dítě. Ženy se v tomto informačním materiálu z roku 1914 dočtou, že co se týká kojných a chův, opatrnosti nikdy není dost.

Rodičům je odborníky například doporučováno, aby nehledali do role kojných svobodné matky, protože pokud má žena nelegitimní dítě, je s největší pravděpodobností „mentálně nedostatečná“ a mohla by ohrozit zdárný vývoj jejich dítěte.

Vyvěste děti z okna!

Pobyt dětí na slunci a čerstvém vzduchu byl vždy považován za velmi žádoucí pro jejich vývoj a pevné zdraví. Co však udělat ve chvíli, kdy rodina nemá zahradu ani balkón a matka nemá čas vyrazit s kočárkem na procházku, protože je příliš zaměstnaná prací v domácnosti?

Londýnský Chelsea Baby Club to vyřeší po svém. Proč vlastně nevyvěsit dítě z okna? V roce 1937 proto zahájí mezi své členy distribuci závěsných klecí, kde je dítě podle nich v bezpečí a navíc má dostatek prostoru pro hraní.

A ještě je chráněno před čímkoliv, co by na něj mohlo upadnout z pater nad ním.

Dítě v závěsné kleci à la Chelsea Baby Club.

Americké vládní pokyny

V roce 1935 vydává americká vláda další návod, ve kterém vybízí matky, aby učily děti pravidelným návykům při vyměšování už od 2 měsíců. „Střevní trénink“ dětí spočíval v jejich držení nad nočníkem a použití mýdla jako čípku.

Byla také zdůrazněna důležitost pravidelnosti a plánování pohybů střev. Brožurka předpokládá, že v 10 měsících bude dítě úspěšně „vycvičeno“ a může se přistoupit k tréninku močového měchýře. Obojí je prý klíčové k budování pevného charakteru a uvědomění si toho, že je miminko součástí světa, který je větší, než jeho momentální potřeby.

Jíst jako táta

Pediatr z Miami Walter W. Sackett mladší napíše, že mateřské mléko je nedostatečně výživné a proto by novorozencům měly být podávány cereálie už ve stáří 2 dnů. Po dalších 10 dnech doporučuje přidat pasírovanou zeleninu a ve věku 9 týdnů by děti měly „jíst slaninu a vejce, stejně jako táta“. Nedá se mu upřít jistá osvícenost, protože černou kávu nedoporučuje podávat dětem během prvních 6 měsíců života. Pak je ale rozhodně třeba s tím začít, aby si batolata zvykala na běžný stravovací režim a návyky rodiny.

Ve dvou dnech cereálie, v devíti týdnech slanina a v šesti měsících káva…

Nesejte semena komunismu!

V roce 1962 přichází doktor Sackett také s varováním rodičů před nedůsledností. Ti, kteří selžou při zavedení přísného režimu u svých dětí, jsou podle něj vyslovení antivlastenci. „Pokud učíme naše potomky, aby očekávali, že dostanou vše, oč požádají, musíme si uvědomit, že v nich zaséváme semena komunismu,“ zdůrazňuje lékař a dodává, že matky musí chodit kolem plačícího dítěte a naprosto ho ignorovat.

A je přitom jedno, zda je den či noc, jak dlouho dítě křičí a jak je staré. Jedinou výjimku tvoří chvíle, kdy je čas na krmení nebo výměnu pleny. Zároveň připomíná jako odstrašující příklad údajně příliš benevolentní výchovu Josifa V. Stalina (1878-1953) anebo dokonce Adolfa Hitlera (1889-1945), ač ani jeden z nich neměl ukázkové dětství.

Jen je nechte brečet, je to k jejich prospěchu!

Líbáni na rty je tabu

V 60. letech doporučuje doktor Walter J. Freeman (1895-1972) jako prostředek k nápravě nezvladatelných dětí lobotomii. Překvapit však dokážou i dnešní odborníci. V roce 2015 šokuje svět americká dětská psycholožka Charlotte Reznicková, když prohlásí, že rodičovský polibek na rty dítěte je „příliš sexuální“. Připomene, že rty jsou erotogenní zónou, která může být stimulující a následně způsobit zmatek v dítěti. „Děti mohou spojovat líbání se sexuálními nebo romantickými aktivitami mezi rodiči a pak se divit, proč rodiče provozují stejnou činnost s nimi,“ tvrdí doktorka.

Foto: www.vintag.es, www.factinate.com, www.goodhousekeeping.com, www.detinjarije.com,
Právě v prodeji
Sdílej!
Komentáře
Další články z rubriky Společnost
Zobrazit více …

Nenechte si ujít další zajímavé články

Opakování známého Ďatlovova incidentu? V Uralu se ztratila další výprava
enigmaplus.cz

Opakování známého Ďatlovova...

Zánik Ďatlovovy výpravy v roce 1959 je jednou...
Plíseň nohou vyléčí příroda
nasehvezdy.cz

Plíseň nohou vyléčí příroda

Mykóza se projevuje svěděním, pálením a...
Nový Prim Spartak: Inspirace hodinářskou historií
iluxus.cz

Nový Prim Spartak: Inspirace...

Když se na podzim roku 1949 v Novém Městě nad...
Hrad Houska a Máchův dopis: Obyčejný podvrh?
epochanacestach.cz

Hrad Houska a Máchův dopis:...

Hrad Houska se těší...
Svému muži jsem obětovala vše, ale opustil mě
nasehvezdy.cz

Svému muži jsem obětovala...

Svého muže jsem od začátku bezmezně...
Do Zoo Liberec dorazila dvojice tropických ještěrů
epochalnisvet.cz

Do Zoo Liberec dorazila dvojice...

Pavilon tropů v liberecké zoo má nové obyvatele. Z...
Kanceláře udržitelně a bez uniformity
rezidenceonline.cz

Kanceláře udržitelně a bez...

Nové sídlo švýcarské hodinářské firmy Swatch v Bielu...
České Holandsko: Naše nejhezčí větrné mlýny
epochanacestach.cz

České Holandsko: Naše nejhezčí...

Větrným mlýnům přála...
Nesmrtelnost lidské mysli? Podle mnohých ji máme na dosah
enigmaplus.cz

Nesmrtelnost lidské mysli?...

Už po celá tisíciletí lidé sní o tom,...
ISS se dočká „záplaty“
21stoleti.cz

ISS se dočká „záplaty“

V uplynulých dnech začali ruští kosmonauti...
Strašidelná mlhovina v souhvězdí velryby
21stoleti.cz

Strašidelná mlhovina v...

Tento éterický pozůstatek dávno mrtvé hvězdy, který na...
VIDEO: Nové záběry prý zachycují trojici vakolků
enigmaplus.cz

VIDEO: Nové záběry prý...

Už po celá desetiletí se vede diskuse o tom, zda...